برگزاری دوره‌ دوم کارگاه‌های موسیقی “دعوت به شنیدن”

حمیدرضا دیبازر
حمیدرضا دیبازر
جمعه ۲۵ بهمن، یازدهمین جلسه از دوره‌ی دوم کارگاه‌های موسیقی “دعوت به شنیدن” (به یاد پرویز منصوری) حمیدرضا دیبازر (آهنگساز و عضو هیئت علمی دانشگاه هنر) با عنوان مبانی دیکته‌ی موسیقی می‌باشد.

حمیدرضا دیبازر، آهنگساز و عضو هیئت علمی دانشگاه موسیقی تهران، تحصیل در رشتهی آهنگسازی را زیر نظر احمد پژمان در مقطع کارشناسی (۱۳۷۶) با ساختِ قطعه‌ی “عروج” برای ارکستر سمفنیک و در اولین دوره‌ی کارشناسی ارشد (۱۳۸۰) با ارائه‌ی یک موومان سمفنیک (پایان‌نامه‌ی برترِ دانشکده) به اتمام رساند.

وی همچنین در مَستِر‌کلاسهای رهبریِ ایرج صهبایی، آهنگسازی و رهبریِ کریستیَن داوید حضور داشته است.

آثار دیبازر شامل موسیقیِ سمفنیک، مجلسی، کُرال، الکترونیک‌ و موسیقیِ متنِ فیلم‌های کوتاه و‌ بلند و مجموعه‌های تلویزیونی است. او سبکِ شخصی خود را با ترکیبی از انواع موسیقی‌ و با استفاده از سازهای الکترونیک و آکوستیکِ ایرانی و غیر ایرانی (به عنوان مولّدِ صوت) ایجاد کرده است.

وی جوایزی از جمله مقامِ اوّل آهنگسازی در‌ “فستیوالِ فرهنگیِ مهر” (۱۳۸۰) و جایزه‌ی مسابقهی آهنگسازیِ “ورزش و آواز ‌ِکمیتهی بین‌المللی المپیک” (المپیک ۲۰۰۸ پکن) را کسب کرده است.

دیبازر با هدف ابلاغ پیام صلح‌ جهانی ارکستر “فوژان” را بنیان گذاشته و آخرین اثر منتشر شده‌ی او در سال ۱۳۹۲ آلبوم “بوم” می‌باشد.

این کارگاه‌ها در آخرین جمعه‌ی هر ماه از ساعت ۱۰ صبح تا ۲ بعد از ظهر در آموزشگاه هنرهای زیبا و با موضوعی از پیش تعیین شده برای دو گروهA (افرادی که می‌خواهند آگاهی و شناخت خود را بالا برده و از شنیدن انواع موسیقی، بـیشـتر لذت ببرند مانند مخاطبان کـنسرت‌ها، والدینی که فرزندانـشان درآموزشگاه‌ها ساز می‌آموزند، مدیران هنری و…) و B (دست اندرکاران یادگیری، اجرا و ساخت موسیقی و هنرجـویان و دانشجویان رشته‌ی موسیقی) برگزار می‌شود. اهداف کارگاه‌ها عبارتند از:
۱- ارتقا سطح کیفیت شنیداری و ایجاد دقت در فرآیند شنیدن.
۲- پرورش مخاطب آگاه برای کنسرت‌ها و آثار موسیقی تولید شده در داخل کشور. ۳
– در اختیار قراردادن ابزاری برای بهتر شنیدن و نقد کردن.
۴- ایجاد زمینه‌ای برای آشنایی با انواع موسیـقی که می‌تواند به ارتقا سطح سلیقه‌ی فردی و اجتماعی بینجامد.
۵- تبـدیل شنیدن موسیقی از یک سرگرمی سطحی به یک عمل لذتبخش و توام با تفکر و آرامش.


کارگاه‌های سال ۹۲ با موضوعاتی چون اصول نوازندگی (فروردین)، سبک شناسی دوره‌ی بارُک (اردیبهشت)، سلفژ ۱ (خرداد)، سبک‌شناسی دروه‌ی کلاسیک (تیر)، مروری بر آثار و زندگی بتهوون (مرداد)، هارمونی (شهوریور)، سلفژ ۲ (مهر)، سبک شناسی دوره‌ی رمانتیک (آبان)، مروری بر آثار و زندگی واگنر (آذر)، مبانی فرم موسیقی (دی) پشت سرگذاشته شده‌اند و در این ماه به موضوع دیکته‌ی موسیقی و بررسی روش‌های آموزشی موجود در ایران پرداخته خواهد شد.

علاقمندان می‌توانند جهت تهیه‌ی بلیط و کسب اطلاعات بیشتر در باره کارگاه‌های موسیقی دعوت به شنیدن با شماره‌ی ۰۹۳۹۰۶۸۲۳۰۲ تماس حاصل نمایند.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

مروری بر آلبوم «زمین»

«زمین» یک دونوازی است؛ دوئت برای پیانو و خوانش شعر، هوشیار خیام و احمد پوری. و نتیجه‌اش شش قطعه‌ی موسیقی است و راهی دیگر برای همنشینی خوانش و موسیقی. نام موسیقایی قطعه‌ها، پرلودیوم، سرناد، آریوزو و … هم به تمثیل همین را می‌گوید. حتا اگر ندانیم که روش ساخته شدن این آثار، اجرای همزمان بوده است، سرشت دونوازانه‌ی این خوانش خود را نخست در نسبت حضور صدای گوینده و صدای پیانو می‌یابد؛ در سکوت‌ها و مکث‌ها. آنجا که شاعر خاموشی اختیار می‌کند تا جایی به حضور همنوازش بدهد. و چه هوشمندانه و با ظرافت چنین می‌کند. می‌شنود. می‌اندیشد و در لحظه تصمیم می‌گیرد و ناگهان بافت ساخته شده از صدای پیانو/انسان دگرگون می‌شود.

موسیقی و شعر در «گرگیعان و گرگیعان» (X)

زن هایی که علاقه مند به دریافت هدیه بودند اما نمی خواستند شناخته شوند در حالی که صورت خود را می پوشاندند، الکی به دست گرفته و آن را به صاحب خانه می دادند. او هم که از ویژگی مراسم با خبر بود، هدیه را درون الک گذارده به صاحبش بر می گرداند. علت نام‌گذاری مراسم نیز وجود همین الک است که در هرمزگان به آن آرگیز یا هارگیز (آردبیز) گویند.

از روزهای گذشته…

رویکردی فلسفی به موسیقی (II)

رویکردی فلسفی به موسیقی (II)

در بیشتر بخش های این نوشتار، توجه خود را بر موسیقی «ناب» یا موسیقی «مطلق» معطوف می نماییم؛ آن موسیقی سازی که هیچ یک از عناصر غیر موسیقایی (شعر، کلام، حرکت، تصویر) را به همراه خود ندارد. بسیاری از فلسفه پژوهان که ذکر فعالیت هایشان در ادامه بحث ما خواهد رفت، تمرکز اصلی خود را بر این شاخه موسیقی قرار داده و برای این منظور نیز غالباً سه دلیل محوری را ارائه می نمایند:
امامی: استقبال خوبی از برنامه ما در سوئیس شد

امامی: استقبال خوبی از برنامه ما در سوئیس شد

من علاقه زیادی به موسیقی قدیم ایران داشته ام و سعی کرده ام در حد توانم بر روی آن حوزه موسیقی کارکرده و بر روی موسیقی دوره قاجار و هم قبل از آن دوره مطالعات مختصری داشته ام و به طبع در آثارم از آن ها بهره می برده ام در این سال ها آلبوم های تولید کرده ایم با همراهی دوستانم مثل آلبوم برافشان و آلبوم چهار سو که با آهنگسازی دوست خوبم حمید شریفی بوده و همچنین آلبوم بزم دور با آهنگسازی دوستانم سعید کورد مافی و علی کاظمی که همه این آلبوم ها توسط انتشارات ماهور منتشر شده است و تمامی این آثار رویکردی که ما داشته ایم استفاده از امکانات بالقوه موسیقی قدیم ایران بوده است و اینکه این امکانات بالفعل کرده و امکاناتی نظیر فرم و دورها و متدهای متفاوتی که در آن موسیقی وجود داشته است و الان کمرنگ شده است و یا کمتر استفاده می شوده است. این امکانات در هر صورت به ما راهی را نشان می دهند که شاید از این طریق بتوان رنگ و بوی تازه از موسیقی ایران رو شنید، البته شاید! در هر صورت راهی است که می شود در بستر تاریخی اصالت ها را حفظ کرد و موسیقی گذشته را به این شکل منتقل کرد.
کنسرت  کوارتت “اُرپ” در رشت

کنسرت کوارتت “اُرپ” در رشت

تاسیس کوارتت “اُرپ” یکی از آخرین فعالیت های کیوان میرهادی نوازنده، آهنگساز و رهبر ارکستر کامراتا است. میرهادی این روزها غیر از همکاری با این کوارتت مشغول ضبط و میکس آثاری از خود و آهنگسازان قرن بیستم با گیتار است. کیوان میرهادی قرار است در تاریخ ۳۱ اردیبهشت در رشت، هم با کوارتت “اُرپ” به اجرا بپردازد و هم مستر کلاس گیتار برگزار کند.
نگاهی به کنسرت ارکستر ملل در باغ ملی

نگاهی به کنسرت ارکستر ملل در باغ ملی

ارکستر ملل پس از چندین ماه سکوت، برنامه خود را در محوطه سرباز باغ ملی به اجرا گذاشت. این برنامه ارکستر ملل در واقع یک کنسرت مستقل نبود، بلکه برنامه ای ویژه روز جهانی، محوطه ها و یادمانهای تاریخی بود، به همین مناسبت پس از قرائت بیانیه کمیته ملی موزه های ایران (ایکوم ایران) و بیانیه معاونت میراث فرهنگی به مناسبت این روز، ارکستر ملل به اجرای پنج قطعه بسنده کرد.
مصاحبه ای با دیلنا جنسون (IV)

مصاحبه ای با دیلنا جنسون (IV)

دیلنا:” اما پس از مدتی از پا نشستم، نباید خودم را به آن سادگی از دست می دادم. یک توصیه بسیار گرانبهایی که برنامه ریز به من کرد این بود که: تو نمی توانی به همه بگویی که ساز نداری چون اینطوری من نمی توانم هیچ کنسرتی برایت رزرو کنم…! حق با او بود، همه چیز خراب شده بود، شرکت ضبط از من عصبانی بود زیرا با آنان قرارداد داشتم که به مدت ۱۰ سال، سالی یکبار با آنان ضبطی انجام دهم. تقریبا همه از من دلگیر بودند زیرا نمی توانستم مشکلم را حل کنم و برای خودم ویلنی تهیه سازم.”
رساله ای از خواجه نصیر الدین طوسی در علم موسیقی (I)

رساله ای از خواجه نصیر الدین طوسی در علم موسیقی (I)

مطلبی که می خوانید، تحقیقی است از داوود اصفهانیان و ساسان سپنتا که در بهار و تابستان سال ۱۳۷۰ در مجله “دانشکده ادبیات و علوم انسانی تبریز” به انتشار رسیده است.
خود آموختگی و خلاقیت (II)

خود آموختگی و خلاقیت (II)

در مورد آثار هنری جاودان، آن جرقه ای که در انتهای خیال ظاهر میشود، منجر به ظهور این آثار می گردد. داستان این غمزه را نیز میتوان بدین صورت تلقی کرد که اثر هر چه بیشتر در اعماق خیال شکل گیرد، تمامی مدعیان تاج و تخت آن رشته را به اعجاب وا میدارد و آنها را به شاگردانی کوچک در برابر فرد خلاق تقلیل می دهد. بطوریکه میتوان این اثر را از صدها زاویه نگریست و افق های نوینی را در آن کشف کرد.
صبای آموزگار (II)

صبای آموزگار (II)

ابوالحسن صبا نیز بعدها نام خانوادگی خود را از تخلص جدش عاریه گرفت. میهمانان منزل کمال السلطنه بیشتر شاعران، موسیقیدانان و اهالی فرهنگ بودند و همین امر سبب می شد که صبا دوران کودکی خود را در محیطی رشد کند که به علایق و استعدادهای او سمت و سو دهد. تابستانها که هوای تهران گرم و طاقت فرسا می شد کمال السلطنه چند هفته ای را به همراه خانواده اش در ییلاق های اطراف تهران میگذراند. در طول یکی از همین سفر های کوتاه مدت تابستانی بود که ابوالحسنِ پنج، شش ساله با اجازه ی پدرش برای اولین بار ساز او را به دست گرفت تا عطش کنجکاوی کودکانه اش را پاسخ گوید. در همان چند دقیقه ی اول که با سه تارِ پدرش بازی میکرد سعی می کرد که آنچه از نواختن سه تار به چشم دیده و به گوش شنیده بود تقلید کند.
دیلان‌ به‌ روایت‌ هندریکس‌ – ۲

دیلان‌ به‌ روایت‌ هندریکس‌ – ۲

تونالیته‌ آهنگ‌ و آکوردهای‌ نواخته‌ شده‌ در آن‌ همانهایی‌ است‌ که‌ دیلان‌ نوشته‌ بود و هندریکس‌توالی‌ آکوردها را به‌ همان صورت‌ که بود حفظ‌ کرد. تنها در یک‌ جا (همراه‌ کلمه‌ joke) به‌ جای‌ آکورد A ازآکورد #F مینور نسبی‌ استفاده‌ کرد.
موسیقی بلوز (II)

موسیقی بلوز (II)

بلوز از شاخص ترین فرمهای هنری موسیقی غرب به شمار می رود که بر سایر سبکهای موسیقی و به خصوص موسیقی راک تاثیرات عمیقی داشته است. به همین جهت شناخت دقیق تر بلوز و تامل در ریشه های تاریخی آن امری ضروری به نظر می رسد.