برگزاری دوره‌ دوم کارگاه‌های موسیقی “دعوت به شنیدن”

حمیدرضا دیبازر
حمیدرضا دیبازر
جمعه ۲۵ بهمن، یازدهمین جلسه از دوره‌ی دوم کارگاه‌های موسیقی “دعوت به شنیدن” (به یاد پرویز منصوری) حمیدرضا دیبازر (آهنگساز و عضو هیئت علمی دانشگاه هنر) با عنوان مبانی دیکته‌ی موسیقی می‌باشد.

حمیدرضا دیبازر، آهنگساز و عضو هیئت علمی دانشگاه موسیقی تهران، تحصیل در رشتهی آهنگسازی را زیر نظر احمد پژمان در مقطع کارشناسی (۱۳۷۶) با ساختِ قطعه‌ی “عروج” برای ارکستر سمفنیک و در اولین دوره‌ی کارشناسی ارشد (۱۳۸۰) با ارائه‌ی یک موومان سمفنیک (پایان‌نامه‌ی برترِ دانشکده) به اتمام رساند.

وی همچنین در مَستِر‌کلاسهای رهبریِ ایرج صهبایی، آهنگسازی و رهبریِ کریستیَن داوید حضور داشته است.

آثار دیبازر شامل موسیقیِ سمفنیک، مجلسی، کُرال، الکترونیک‌ و موسیقیِ متنِ فیلم‌های کوتاه و‌ بلند و مجموعه‌های تلویزیونی است. او سبکِ شخصی خود را با ترکیبی از انواع موسیقی‌ و با استفاده از سازهای الکترونیک و آکوستیکِ ایرانی و غیر ایرانی (به عنوان مولّدِ صوت) ایجاد کرده است.

وی جوایزی از جمله مقامِ اوّل آهنگسازی در‌ “فستیوالِ فرهنگیِ مهر” (۱۳۸۰) و جایزه‌ی مسابقهی آهنگسازیِ “ورزش و آواز ‌ِکمیتهی بین‌المللی المپیک” (المپیک ۲۰۰۸ پکن) را کسب کرده است.

دیبازر با هدف ابلاغ پیام صلح‌ جهانی ارکستر “فوژان” را بنیان گذاشته و آخرین اثر منتشر شده‌ی او در سال ۱۳۹۲ آلبوم “بوم” می‌باشد.

این کارگاه‌ها در آخرین جمعه‌ی هر ماه از ساعت ۱۰ صبح تا ۲ بعد از ظهر در آموزشگاه هنرهای زیبا و با موضوعی از پیش تعیین شده برای دو گروهA (افرادی که می‌خواهند آگاهی و شناخت خود را بالا برده و از شنیدن انواع موسیقی، بـیشـتر لذت ببرند مانند مخاطبان کـنسرت‌ها، والدینی که فرزندانـشان درآموزشگاه‌ها ساز می‌آموزند، مدیران هنری و…) و B (دست اندرکاران یادگیری، اجرا و ساخت موسیقی و هنرجـویان و دانشجویان رشته‌ی موسیقی) برگزار می‌شود. اهداف کارگاه‌ها عبارتند از:
۱- ارتقا سطح کیفیت شنیداری و ایجاد دقت در فرآیند شنیدن.
۲- پرورش مخاطب آگاه برای کنسرت‌ها و آثار موسیقی تولید شده در داخل کشور. ۳
– در اختیار قراردادن ابزاری برای بهتر شنیدن و نقد کردن.
۴- ایجاد زمینه‌ای برای آشنایی با انواع موسیـقی که می‌تواند به ارتقا سطح سلیقه‌ی فردی و اجتماعی بینجامد.
۵- تبـدیل شنیدن موسیقی از یک سرگرمی سطحی به یک عمل لذتبخش و توام با تفکر و آرامش.


کارگاه‌های سال ۹۲ با موضوعاتی چون اصول نوازندگی (فروردین)، سبک شناسی دوره‌ی بارُک (اردیبهشت)، سلفژ ۱ (خرداد)، سبک‌شناسی دروه‌ی کلاسیک (تیر)، مروری بر آثار و زندگی بتهوون (مرداد)، هارمونی (شهوریور)، سلفژ ۲ (مهر)، سبک شناسی دوره‌ی رمانتیک (آبان)، مروری بر آثار و زندگی واگنر (آذر)، مبانی فرم موسیقی (دی) پشت سرگذاشته شده‌اند و در این ماه به موضوع دیکته‌ی موسیقی و بررسی روش‌های آموزشی موجود در ایران پرداخته خواهد شد.

علاقمندان می‌توانند جهت تهیه‌ی بلیط و کسب اطلاعات بیشتر در باره کارگاه‌های موسیقی دعوت به شنیدن با شماره‌ی ۰۹۳۹۰۶۸۲۳۰۲ تماس حاصل نمایند.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

تعطیلی برنامه های موسیقی به دلیل شیوع کرونا

لغو مجدد کلیه فعالیت های هنری در سراسر کشور، طی اطلاعیه جدیدی از وزارت ارشاد تا یک هفته دیگر اعلام شد. در پی شیوع ویروس کرونا و جهت پیشگیری از گسترش آن، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در توافق و تصمیم مشترک با وزارت بهداشت، طی اطلاعیه ای کلیه کنسرت ها، اجراهای تئاتر، اکران سینمایی و دیگر تجمعات هنری را تا تاریخ جمعه نهم اسفندِ جاری ملغی اعلام و محمد الهیاری، مدیر کل دفتر موسیقی این خبر را رسما ابلاغ کرد.

واکاوی نظری موسیقی امبینت (IX)

او در کتاب خود «موسیقی در گذر از قرنها» داستانی جالب از پادشاه موسیقی شفا بخش استیون هالپرن (۵۲) نقل می کند: «بعد از اتمام یک سمینار در مورد موسیقی نیوایج که در دهه ۷۰ برگزار شده بود من او (استیون هالپرن) را برای صرف شام به خانه ام دعوت کردم و مدت زیادی در باره موسیقی باب روز یعنی نیوایج صحبت کردیم. در آخر من در مورد آلبومش اخیرش (۵۳) از او سوال کردم. یادداشت های او درخلال بروشور آلبوم ادعا می کرد که هر یک از هفت آهنگ این آلبوم برای مدیتیشنی خاص و مخصوص یکی از چاکراهای هفتگانه است. می خواستم بدانم که او از کجا می فهمد که کدام آکورد و چگونه روی چاکرای خاصی تاثیر دارد؟ من او را به این دلیل تحت فشار گذاشتم که فکر می کردم شاید او به معدن طلای اسرار آمیز عرفان (!) دست پیدا کرده است. سرانجام خندید و گفت: همه اینها فقط یک فریب است. نیازی به گفتن نیست که پس از آن، از اینگونه باورها دست برداشتم و رابطه ما همان جا برای همیشه تمام شد.»

از روزهای گذشته…

قدیمی ترین ساز الکترونیکی

قدیمی ترین ساز الکترونیکی

ترمین (Theremin) در سال ۱۹۱۹ توسط لو ترمن Lev Termen (نام او بعدها به لئون ترمین – Leon Theremin – تغییر یافت) فیزیکدان روس اختراع شد. امروزه این ساز فوق العاده، بسیار مورد توجه هنرمندان قرار گرفته است.
اپرای لیلی و مجنون (I)

اپرای لیلی و مجنون (I)

اپرای لیلی و مجنون اثر اوزیر حاجی بیف (Uzeyir Hajibeyov) در دوازدهم ژانویه ۱۹۰۸ میلادی برای نخستین بار در باکو اجرا شد. آذربایجانی ها افتخار می کنند که این اپرا، اولین اپرایی است که نه در کشور آذربایجان بلکه در کل جهان اسلام بر روی صحنه رفته است. علاوه بر این، این اپرا اولین اثری است که در آن بداهه نوازی های مقام (mugam) سنتی آذربایجان در قالب اپرای اروپایی گنجانده شده است.
نوآوری و تفکر انتزاعی در موسیقی ایران (IV)

نوآوری و تفکر انتزاعی در موسیقی ایران (IV)

در جایی که ما فاصله رآلیزم، سمبولیزم و مدرنیزم، متعلق به عصر روشنگری باشیم، نمیتوانیم زبانهای ملل را در یکدیگر ترکیب کنیم و صدا و زبان را به عنوان ریشه اصلی هستی صدا و زبان برگزینیم.
۱۱۰۰ Bel Air Place

۱۱۰۰ Bel Air Place

موفقیت بی نظیر و جهانی خولیو با آلبوم “۱۱۰۰ Bel Air Place” بوجود آمد که مجموعه ای از ترانه های دو صدایی بود و ترانه To All the Girls I’ve Loved Before, که خولیو با همراهی ویلی نلسون Willie Nelson خواننده مشهور و صاحب سبک کانتری اجرا کرده بود بسیار موفق و در فهرست ده تایی (top 10) قرار گرفت.
نکات مهمی که یک نوازنده باید رعایت نماید (II)

نکات مهمی که یک نوازنده باید رعایت نماید (II)

تمرین تنها فیزیکی نیست بجای اینکه تنها با عضلاتتان ساز بزنید قبل از شروع هر تمرینی چه گام و چه قطعه با نگاه کردن به نت قطعه مورد نظر، ذهن خود را برای تمرین آماده سازید. به عقیده شخصی (نگارنده) بسیاری از تمرینات عضلانی تنها وقت شما را میگیرند و کار مفیدی را انجام نمیدهند! درواقع تنها شما خسته میشوید و حس کاذب پیشرفت را به شما دست میدهد؛ در حالیکه با تمرینات ذهنی میتوانید با فشار کمتر و بازدهی بالاتر از تمرینات خود استفاده ببرید.
رمضان: مدیون درس های استاد پورتراب هستم

رمضان: مدیون درس های استاد پورتراب هستم

من از ۷ سالگی نوازندگی پیانو را با مصطفی کمال پورتراب شروع کردم و سپس نزد دلبر حکیم آوا و رافائل میناسکانیان ادامه دادم. در سال ۱۳۷۹ عازم فرانسه شدم و در مدرسه موسیقی “اکول نرمال پاریس” که توسط “آلفرد کورتو” تاسیس شده است نزد “جان میکو” از شاگردان آلفرد کورتو و در کنسرواتوار ملی “سنت مور” و “ورسای” در کلاسهای “ژاکلین بورژس مونوری” و “کریستف بوکودجیان” ادامه دادم و مدارک نوازندگی پیانو، موسیقی مجلسی و تدریس پیانو را از این موسسات اخذ کردم. سپس در سوییس در کنسرواتوار عالی شهر لوزان دو مدرک کارشناسی ارشد را در نوازندگی پیانو و در آکومپانیومان در کلاس “کریستیان فَور” و “مارک پانتیون” دریافت کردم.
مرزهای زنانگی در هنر (III)

مرزهای زنانگی در هنر (III)

به همین دلیل است که برخی از افرادی که به دیدن نمایشگاه های نقاشی مدرن می روند دست خالی از هر گونه برداشتی از نمایشگاه خارج می شوند و می گویند چیزی نفهمیدم . اما فهم شهودی ما هرگز درمانده نمی شود و به همین دلیل است که افراد نامبرده ممکن است بگویند چیزی نفهمیدم اما کارهای زیبایی بود یا اصلاً چرندیاتی بیش نبود و این نظر دوم حاصل از نوع تاثیر پذیری مخاطب از راه فهم شهودی است. حتی دیدن یک تابلوی نقاشی از یک منظره طبیعی که همه ی ما به راحتی می توانیم توسط فهم تجربی درک کنیم نیز می تواند ادراکات شهودی غیر مشترک و حتی متضاد را در ما ایجاد کند.
باغسنگانی: برای من اصل وجود راوایان نزدیک زندگی شخصی بوده است

باغسنگانی: برای من اصل وجود راوایان نزدیک زندگی شخصی بوده است

همیشه برای من اصل وجود راوایان نزدیک زندگی شخصی بوده است و نه کار از این جهت خانم منتخب صبا، بهترین کسی بود که من می توانستم وارد زندگی اش شوم. شرط من برای کار درباره این شخصیت ها در قدم اول رضایت خانواده این بزرگان بوده است. در این جا باید نام ببرم از دوست تازه درگذشته ام شادروان فرخ معیری، و نیز خانم گلرخ معیری دو برادرزاده شاعر عاشقان، رهی معیری که حق بسیار زیادی بر گردن من دارند.
محمدرضا لطفی و محمدرضا شجریان در گلها

محمدرضا لطفی و محمدرضا شجریان در گلها

در ادامه مقالاتی که درباره ارزش انتشار مجدد آثار ارزشمند موسیقی نوشته شد. در این مطلب به بررسی چند اثر دیگر می پردازیم که محمدرضا شجریان نقش خواننده آن را به عهده داشته و با وجود محبوبیت مردمی و امکانات انتشار که برای او محیاست، هنوز به پخش این آثار بر روی CD دست نزده است. در میان این تصانیف «در کوچه سار شب»، با مجموعه «جام تهی» بر روی CD توسط انتشارات بتهوون به دست علاقمندان رسید.
چارلی ورنون، نوازنده ترومبون باس

چارلی ورنون، نوازنده ترومبون باس

چارلز “چارلی” ورنون (Charles “Charlie” Vernon) نوازنده بزرگ آمریکایی ترومبون باس در ارکستر سمفونی شیکاگو است. ترومبون‌های رایج عملاً ترومبون‌های تنور و باس هستند. ترومبون از دوره رنسانس در موسیقی مذهبی کلیساها بکار می‌رفته ولی در آثار ارکستری چندان رایج نبود. بتهوون با استفاده از این ساز در موومان آخر سمفونی پنجم خود آن را رایج کرد و تحت تاثیر وی بود که بسیاری از آهنگسازان بعد از او، به ترومبون نقشی در آثار خود دادند.