برگزاری دوره‌ دوم کارگاه‌های موسیقی “دعوت به شنیدن”

حمیدرضا دیبازر
حمیدرضا دیبازر
جمعه ۲۵ بهمن، یازدهمین جلسه از دوره‌ی دوم کارگاه‌های موسیقی “دعوت به شنیدن” (به یاد پرویز منصوری) حمیدرضا دیبازر (آهنگساز و عضو هیئت علمی دانشگاه هنر) با عنوان مبانی دیکته‌ی موسیقی می‌باشد.

حمیدرضا دیبازر، آهنگساز و عضو هیئت علمی دانشگاه موسیقی تهران، تحصیل در رشتهی آهنگسازی را زیر نظر احمد پژمان در مقطع کارشناسی (۱۳۷۶) با ساختِ قطعه‌ی “عروج” برای ارکستر سمفنیک و در اولین دوره‌ی کارشناسی ارشد (۱۳۸۰) با ارائه‌ی یک موومان سمفنیک (پایان‌نامه‌ی برترِ دانشکده) به اتمام رساند.

وی همچنین در مَستِر‌کلاسهای رهبریِ ایرج صهبایی، آهنگسازی و رهبریِ کریستیَن داوید حضور داشته است.

آثار دیبازر شامل موسیقیِ سمفنیک، مجلسی، کُرال، الکترونیک‌ و موسیقیِ متنِ فیلم‌های کوتاه و‌ بلند و مجموعه‌های تلویزیونی است. او سبکِ شخصی خود را با ترکیبی از انواع موسیقی‌ و با استفاده از سازهای الکترونیک و آکوستیکِ ایرانی و غیر ایرانی (به عنوان مولّدِ صوت) ایجاد کرده است.

وی جوایزی از جمله مقامِ اوّل آهنگسازی در‌ “فستیوالِ فرهنگیِ مهر” (۱۳۸۰) و جایزه‌ی مسابقهی آهنگسازیِ “ورزش و آواز ‌ِکمیتهی بین‌المللی المپیک” (المپیک ۲۰۰۸ پکن) را کسب کرده است.

دیبازر با هدف ابلاغ پیام صلح‌ جهانی ارکستر “فوژان” را بنیان گذاشته و آخرین اثر منتشر شده‌ی او در سال ۱۳۹۲ آلبوم “بوم” می‌باشد.

این کارگاه‌ها در آخرین جمعه‌ی هر ماه از ساعت ۱۰ صبح تا ۲ بعد از ظهر در آموزشگاه هنرهای زیبا و با موضوعی از پیش تعیین شده برای دو گروهA (افرادی که می‌خواهند آگاهی و شناخت خود را بالا برده و از شنیدن انواع موسیقی، بـیشـتر لذت ببرند مانند مخاطبان کـنسرت‌ها، والدینی که فرزندانـشان درآموزشگاه‌ها ساز می‌آموزند، مدیران هنری و…) و B (دست اندرکاران یادگیری، اجرا و ساخت موسیقی و هنرجـویان و دانشجویان رشته‌ی موسیقی) برگزار می‌شود. اهداف کارگاه‌ها عبارتند از:
۱- ارتقا سطح کیفیت شنیداری و ایجاد دقت در فرآیند شنیدن.
۲- پرورش مخاطب آگاه برای کنسرت‌ها و آثار موسیقی تولید شده در داخل کشور. ۳
– در اختیار قراردادن ابزاری برای بهتر شنیدن و نقد کردن.
۴- ایجاد زمینه‌ای برای آشنایی با انواع موسیـقی که می‌تواند به ارتقا سطح سلیقه‌ی فردی و اجتماعی بینجامد.
۵- تبـدیل شنیدن موسیقی از یک سرگرمی سطحی به یک عمل لذتبخش و توام با تفکر و آرامش.


کارگاه‌های سال ۹۲ با موضوعاتی چون اصول نوازندگی (فروردین)، سبک شناسی دوره‌ی بارُک (اردیبهشت)، سلفژ ۱ (خرداد)، سبک‌شناسی دروه‌ی کلاسیک (تیر)، مروری بر آثار و زندگی بتهوون (مرداد)، هارمونی (شهوریور)، سلفژ ۲ (مهر)، سبک شناسی دوره‌ی رمانتیک (آبان)، مروری بر آثار و زندگی واگنر (آذر)، مبانی فرم موسیقی (دی) پشت سرگذاشته شده‌اند و در این ماه به موضوع دیکته‌ی موسیقی و بررسی روش‌های آموزشی موجود در ایران پرداخته خواهد شد.

علاقمندان می‌توانند جهت تهیه‌ی بلیط و کسب اطلاعات بیشتر در باره کارگاه‌های موسیقی دعوت به شنیدن با شماره‌ی ۰۹۳۹۰۶۸۲۳۰۲ تماس حاصل نمایند.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

واکاوی نظری موسیقی امبینت (I)

دیدگاه عامه مردم و متخصصان موسیقی نسبت به موسیقی الکترونیک – در مفهوم عام کلمه – چگونه است؟ موسیقی الکترونیک را چقدر جدی می گیریم؟ پس از گذشت حدود یک قرن از تولد موسیقی هایی که به نوعی با کمک علم الکترونیک ساخته می شوند تا چه اندازه به آنها به دیده یک اثر هنری نگاه می کنیم؟ آیا چالش قبول موسیقی الکترونیک به عنوان یک اثر هنری مانند چالش پذیرش عکاسی دیجیتال در کنار عکاسی سنتی ختم به خیر خواهد شد؟

گفت و گو با جان کیج (I)

نوشته که پیش رو دارید، یکی از مهمترین گفتگوهای جان کیج است که در آن به توضیح نظریات خود می پردازد. مصاحبه کنندگان مایکل کربی و رایچارد شکنر هستند و متن آن ابتدا در مجله تئاتر “Tulane”، جلد دهم، شماره دو (زمستان ۱۹۶۵)، صفحه ۵۰ تا ۷۲ به انتشار رسیده است که امروز اولین قسمت از برگردان فارسی آن را می خوانید. (مترجم: محبوبه خلوتی)

از روزهای گذشته…

علوانی فقط یک آواز نیست (VIII)

علوانی فقط یک آواز نیست (VIII)

ولی استاد به دلیل سن بالا این مسئولیت را به استاد حسان شاگرد خود داد. استاد حسان می گوید: زمانی که من به مسابقه رفتم و شروع به خواندن طور علوانی کردم. آنها همه از این آواز زیبا خوششان آمد و نفر اول شدم و پادشاه وقت یک اتومبیل به من هدیه داد که من هم این هدیه را به برادر خود در بصره دادم و به خوزستان برگشتم. (۲۹)
آموزش گیتار به کودکان (II)

آموزش گیتار به کودکان (II)

یافتن گیتار کلاسیک در سایزهای ۲/۴ و ۳/۴ در بازار بسیار ساده است. اما باید توجه داشته باشید که تهیه و خرید ساز، یک امر کاملا تخصصی است و با خریداری کردن اسبابی چون تلویزیون و کولر تفاوت عمده‌ای دارد! سایز مناسب گیتار را تنها مُدرس هنرجو می‌بایست تشخیص دهد. ساز هنرجو در همان ابتدا باید کیفیت مطلوبی در زمینه‌ی حجم صدا داشته باشد. بسیاری از ساز‌های سایز کوچک در بازار به شدت بی‌کیفیت هستند و شاید اغلب جنبه‌ی تزیین داشته باشند تا اینکه به عنوان ساز استفاده شوند. خوشبختانه سازندگان گیتار در ایران در زمینه ساخت تجربه و مهارت کم‌نظیری دارند لذا می‌توان از سازهای دست‌ساز سازندگان ایرانی استفاده کرد. لذا قابل ذکر است هر ساز دست سازی نیز کیفیت مناسبی ندارد.
ارکستر سمفونیک بوستون (BSO)

ارکستر سمفونیک بوستون (BSO)

ارکستر سمفونیک بوستون یکی از اولین ارکسترهای جهان است که ساختمان اصلی آن Symphony Hall در Boston, Massachusetts معمولا به عنوان یکی از سه سالن برتر کنسرت در جهان عنوان می شود. ارکستر سمفونیک بوستون در سال ۱۸۸۱ توسط Henry Lee Higginson تشکیل شد و در ادامه چندین رهبر برجسته داشت مانند Arthur Nikisch از سال ۱۸۸۹ تا ۱۸۹۳و Pierre Monteux از ۱۹۱۹ تا ۱۹۲۴ باعث شهرت ارکستر شدند، هرچند زیر نظر Serge Koussevitzky بود که ارکستر شناخته شده تر شد.
دو اجرا از Why Don’t You Do Right

دو اجرا از Why Don’t You Do Right

تنظیم و اجرای پیانو Alan Silvestri : آلان سیلوستری بیشتر بعنوان یک آهنگساز فیلم در دنیای موسیقی امروز مطرح است. متولد سال ۱۹۵۰ در نیویورک است و موسیقی را با نوازندگی پیانو آغاز کرد.
سیری در تاریخ موسیقی و خنیاگری ساسانیان (VII)

سیری در تاریخ موسیقی و خنیاگری ساسانیان (VII)

دستان‌ها مسائل گوناگونی را بیان می‌کنند، برخی از آن‌ها سرود مذهبی‌اند مانند ”یزدان آفرید”، برخی به حوادث تاریخی اشاره می‌کنند، مانند سرودهای حماسی “کین ایرج” و “کین سیاوش” و غیره که بعد از قرن پنجم، ساسانیان به یادآوری آن‌ها تمایل زیادی نشان می‌دهند.
بتهوون و Missa Solemnis- قسمت دوم

بتهوون و Missa Solemnis- قسمت دوم

رادولف در طی پانزده سالی که نزد بتهوون به آموختن پیانو و آهنگسازی پرداخت، به بخشنده ترین و استوارترین حامی وی مبدل شد. بسیاری از مورخین این موقعیت را به عنوان یکی از مواقع نادری که ارتباط واضح و آشکاری میان واقعه ای در زندگی بتهوون و خلق یکی از آثار مهم وی وجود دارد، درنظر گرفته اند.
هربرت فون کارایان

هربرت فون کارایان

زمان گذرا است و انسانهای زیادی پا به عرصه ی وجود میگذارند. بعضی از آنها با بقیه تفاوت دارند. تفاوت آنها در این نیست که فوق العاده باهوش و یا خیلی با استعداد تر از دیگران هستند بلکه در این است که استعداد و علاقه ی خود را یافته و سالها در جهت پرورش این استعداد زمان میگذارند. در واقع گاهی اهمیت این نوابغ آن قدر زیاد است که زمان را به قبل و بعد از خود تقسیم میکنند.
روز شهناز

روز شهناز

اول خرداد ماه مصادف است با تولد منسوبی جلیل شهناز، نوازنده ای که بیش از نیم قرن افتخار و سرآمد هنر تارنوازی ایران بوده است.
تکنیک های هارمونی در موسیقی های امپرسیونیسم و رومانتیسم (II)

تکنیک های هارمونی در موسیقی های امپرسیونیسم و رومانتیسم (II)

من این نوع دیدگاه گسترش هارمونی را در هفت متد اصلی دسته بندی و خلاصه می کنم که در جای خود در باره ی هر کدام صحبت می کنم. این متد ها عبارتند از:
ایگناسی یان پدروسکی، پیانیست دیپلمات

ایگناسی یان پدروسکی، پیانیست دیپلمات

ایگناسی یان پدروسکی (Ignacy Jan Paderewski) پیانیست، آهنگساز لهستانی بود که علاوه بر فعالیت های هنری و موسیقایی‌ سیاستمدار و سخنگوی جنبش استقلال طلبی لهستان بود. او در روز هجدهم نوامبر سال ۱۸۶۰ میلادی به دنیا آمد. پدروسکی یکی از موزیسن های محبوب و شناخته شده در سراسر دنیا بود. شهرت پدروسکی در دنیای موسیقی، راهگشای حضور او در دنیای دیپلماسی و رسانه بود. او در سال ۱۹۱۹،‌ نخست وزیر و وزیر امور خارجه لهستان شد و در همال سال نیز به عنوان نماینده لهستان در کنفرانس صلح پاریس شرکت کرد.