گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk

«جایزه ویژه ارکستر سمفونیک» به مژگان چاهیان رسید

مژگان چاهیان موفق به دریافت «جایزه ویژه ارکستر سمفونیک» در مسابقه بین ­المللی آهنگسازی آهنگسازان زن (Fem Festival) برای آهنگسازی اثر سمفونیک شد. نام این اثر «هوردخت» است که برای متسوسوپرانو و ارکستر آهنگسازی شده است.

به نقل از داوران این مسابقه:

«جایزه ویژه آهنگسازی این مسابقه به دلیل تکنیک آهنگسازی و ارکستراسیون و همچنین دیدگاه ویژه آهنگساز و اثر تاثیرگذار، به مژگان چاهیان برای آهنگسازی اثر سمفونیک تعلق می‌­گیرد.»

این اثر را  مژگان چاهیان در سال ۲۰۲۱ بر اساس موسیقی تربت جام آهنگسازی کرده است.

مژگان چاهیان در رقابت امسال توانسته است با آهنگسازی اثر سمفونیک توجه داوران و اعضای ارکستر سمفونیک را به صورت ویژه جلب کند و سرانجام موفق شد جایزه ویژه آهنگسازی برای ارکستر سمفونیک را به خود اختصاص دهد.

مژگان چاهیان با بررسی ویژگی­ های موسیقایی نغمات از منظر جملات، موتیف ­های آوازی و دیگر عناصر ساختاری موسیقی تربت جام با تمرکز بر موسیقی این منطقه، این اثر سمفونیک را در ترکیبی از برخی لحن­ های موجود در موسیقی معاصر آهنگسازی کرده است. این اثر تحت عنوان «هوردخت» (برای متسوسوپرانو و ارکستر) برای اولین بار توسط ارکستر سمفونیک در فلورانس ایتالیا اجرا شد و در آینده این اثر مجدد اجراهای دیگری توسط ارکستر سمفونیک خواهد داشت.

در این مسابقه بین ­المللی آثار آهنگسازان زن از کشورهای مختلف توسط آهنگسازان و اساتید دانشگاه از کشورهایی همچون آمریکا، آلمان، روسیه، سوئیس، ایتالیا و مالزی بررسی و داوری شد. هدف این مسابقه علاوه بر معرفی برنده آهنگسازی و اجرای آثار آهنگسازان زن، ایجاد یک شبکه جهانی برای تعامل آن­­ها به صورت حرفه ای در حوزه آهنگسازی است.

همکاری­ های بین المللی و ارتباطات میان فرهنگی از جمله اهداف این فستیوال است. این مسابقه بین المللی با حضور داوران و شرکت کنندگان از کشورهای مختلف در ایتالیا برگزار شد.

لازم به ذکر است که مژگان چاهیان پیش از این نیز موفقیت­ های دیگری کسب کرده است که از آن جمله می­ توان به کسب رتبه اول در مسابقه بین المللی آهنگسازی «دوم آگوست» (۲ Agosto) در بولونیا ایتالیا (۲۰۱۸)، انتخاب آثارش در دو دوره فستیوال بین المللی هنر ایتالیا در بخش آهنگسازی موسیقی معاصر (۲۰۱۹ و ۲۰۲۱)، برگزیده شدن در فستیوال موسیقی اَسیمس فرانسه (۲۰۱۹)، اجرای آثارش در کشورهای مختلف، چاپ کتاب او تحت عنوان «بررسی و تحلیل تکنیک­ های آوازی مقام­های لو و هَرایی» (۲۰۲۱)، کسب رتبه اول مسابقه ملی پایان نامه سه دقیقه ­ای (۳MT) (2019) و اجرا در فستیوال دانی (Festival Duni) (2021) اشاره کرد.

گفتگوی هارمونیک

گفتگوی هارمونیک

مجله آنلاین «گفتگوی هارمونیک» در سال ۱۳۸۲، به عنوان اولین وبلاگ تخصصی و مستقل موسیقی آغاز به کار کرد. وب سایت «گفتگوی هارمونیک»، امروز قدیمی ترین مجله آنلاین موسیقی فارسی محسوب می شود که به صورت روزانه به روزرسانی می شود.

۱ نظر

بیشتر بحث شده است