گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk

یادداشتی بر آلبوم «شب چشمان تو»

تنها صداست که می‌ماند

«شب چشمان تو» نمونه‌ی نادری است: آلبومی که نمی‌توان شنیدش. کیفیت صوتی این آلبوم آنچنان آزاردهنده است که امکان شنیدن و تحمل را سلب می‌کند. سه عامل می‌توانسته مسبب چنین وضعیتی شده باشد: اول دانش اندک دست‌اندرکاران صدا در این مجموعه. دوم گوش ضعیفِ ناآزموده که اشتباه بودن‌ها را نتوانسته تشخیص دهد و سوم ابزار غیراستاندارد.

برای این دلایل نشانه‌هایی در همان قطعه‌ی نخست آلبوم نیز می‌توان یافت. برای نمونه در مورد بخشِ شقّه‌شده‌ی کوبه‌ای، چه دلیلی داشت صدای بی‌کیفیتِ دف به چپ و راست کپی شود در حالیکه تنبک در مرکز است. استفاده‌ی اشتباه و بی‌مورد از فیلترها، کپی کردن‌ها و از همه مهمتر لِوِل نشدنِ سازها (به ویژه کمانچه و نی) در مرحله‌ی میکس، موسیقی را به چنان آشی بدل کرده که با اولین چشیدن، مخاطب را مجبور به کنارگذاشتنش می‌کند. آشفتگی اصوات در حدی است که در اغلب موارد حتی نمی‌توان تشخیص داد مشکل از ضبط سازها بوده یا میکس و نهایی‌سازی!

با ساده‌انگارانه‌ترین انگاشت از نظرگاه فرمالیست‌ها در مورد چنین آلبومی می‌توان گفت این فرم و صورت نمی‌تواند محتوای باکیفیتی نیز داشته باشد؛ چند تصنیف آبکیِ لنگ که در یک استودیوی شخصی ضبط شده‌اند. اما همین آلبوم بهانه‌ای است برای فکر کردن به فرایند اندوه‌بارِ انتشار در امروزِ موسیقی ایران.

اینکه صدا در یک محصولِ شنیداری تا این حد بی‌کیفیت است این پرسش را به ذهن می‌آورد که چه ساز و کاری باعث شده تا اثری که کمینه استانداردهای شنیده شدنِ یک موسیقی را هم ندارد و در آن همچون مراسم‌ عروسی و عزا با صدا و موسیقی برخورد شده به‌طور رسمی منتشر شود؟ پاسخ روشن است: ناشر و تنها ناشر: مقوله‌ای که در موسیقی ما تا حدودی با سینما اشتباه گرفته شده است. ناشر فقط سرمایه‌‌گذار نیست. تهیه‌کننده‌ی موسیقی باید متخصص باشد.

صدا و موسیقی را بشناسد. در این بحران، نیت ناشر، دانش او و دلایل اینکه چرا این شغل را انتخاب کرده همه و همه دخیل‌اند. به راستی برای حل این معضل چه باید کرد که امروز حتی ناشرین کهنه‌کار نیز دیگر چندان وقعی دست‌کم به کیفیت صوتی آثار نمی‌نهند و ضرورتی در ارتقای دانش خود یا تربیت و به‌کارگماشتن متخصصین این حوزه نمی‌بینند؟


نویز

***

گفتگوی هارمونیک


آلبوم «شب چشمان تو» اثری است با آواز حمید اسدشیر و آهنگسازی بهنام جاوید. این آلبوم شامل هشت قطعه است و بهنام جاوید (نوازنده تار)، علی ابراهیمی (نوازنده سنتور) و مهدی تیموری (نوازنده نی) نوازندگان این آلبوم هستند. آلبوم «شب چشمان تو» توسط موسسه فرهنگی هنری «جام سبز» در سال ۱۳۹۷ منتشر شده است.

سعید یعقوبیان

سعید یعقوبیان

متولد ۱۳۵۸ تبریز
کارشناس ارشد علوم اقتصادی و برنامه‌ریزی از دانشگاه علامه طباطبایی ۱۳۸۶
نوازنده‌ی تار و سه‌تار، منتقد و پژوهشگر موسیقی

۱ نظر

بیشتر بحث شده است