گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk

ایزایی پادشاه ویولون (۲)

در سال ۱۸۸۶ با اولین اجرای “کوارتت زهی” اثر دبوسی، ایزایی “کوارتت ایزایی” خود را ثبت نمود. از آنجایی که ناخوشی شدید فیزیکی وی وخیم تر می شد، بیشتر به تدریس، رهبری و آهنگسازی می پرداخت.

در میان مشهورترین آثارش: شش سونات برای ویلن، سونات برای ویلنسل، یک سونات برای دو ویلن، هشت پوئم برای سازهای مختلف (دو ویلن، ویلن و ویلنسل، کوارتت زهی) و ارکستر، قطعه هایی برای ارکستر زهی، دو تریو زهی، یک کوئینتت و اپرای “پیتر معدنچی” با لهجه والن (گویش شهری در جنوب بلژیک) که در اواخر عمرش آن را ساخت.

در سال ۱۸۹۸ از ایزایی تقاضا شد تا مدیریت فیلارمونیک نیویورک را برعهده گیرد اما به دلیل برنامه فشرده سولو نوازیش آنرا نپذیرفت. در سال ۱۹۱۸ مدیریت موسیقی ارکستر سمفونیک سینسیناتی-اوهایو، را عهده دار شد و تا سال ۱۹۲۲ در این سمت باقی ماند و ضبطهای بسیاری نیز با آنان انجام داد. اوژن ایزایی در سال ۱۹۳۱ بر اثر دیابت شدید در خانه خود در بروکسل از دنیا رفت.

وی نوازنده ای بسیار اصیل بود و پابلو کاسلز (Pablo Casals-نوازنده ویلنسل، رهبر و آهنگساز اسپانیایی) گفته است “هیچ گاه چنین نوایی از ویلنی نشنیده است” و کارل فلش (Carl Flesch) او را مستقل ترین و فوق العاده ترین ویلنیست نامیده. ایزایی صاحب صدای سازی انعطاف پذیر و غنی بود که متاثر از گوناگونی ویبرتو است. یکی از شاهکارای وی در نوازندگی شیوه خاص روباتو هایش می باشد. هنری وود (Henry Wood) رهبر ارکستر، در این باره گفته است: “هر وقت، زمانی را از ملودی می ربود در چهار بند بعدی آن زمان را باز می گرداند. اینچنین به نوازنده همراهش اجازه می داد که همواره بتواند در سرعت اصلی قطعه باقی بماند”.

اگرچه ایزایی اجراکننده بزرگی از آثار آهنگسازان رومانتیک و اوایل مدرن بوده اما اجرای فوق العاده وی از آثار باخ و بتهوون را نیز نمی توان نادیده نگاشت. تکنیک وی درخشان و صریح بود و می توان گفت اولین ویلنیست مدرنی است که تکنیک نوازندگی اش برگرفته از نوازندگان پیشین اش نیست. مسابقات بین المللی ویلن ملکه بلژیک، الیزابت به افتخار وی در سال ۱۹۵۱ در بروکسل برگزار شد.


audio fileبشنوید قسمتی از سونات برای ویولون ایزایی را با اجرای فرانک زیمرمن

ایزایی دوبار ازدواج کرد، پس از فوت همسر اولش با یکی از هنرجویانش: ژانت دینکین ازدواج کرد. ایزایی با ملکه الیزابت رابطه نزدیکی داشت و با وجود عدم استعداد ملکه به وی ویلن می آموخت. همسر ایزایی پس از مرگ وی تدریس به ملکه را ادامه داد و ملکه برگزاری رقابت بین المللی ویلن را به افتخار ایزایی آغاز نمود.

تنها اپرای آهنگساز: “پیر معدنچی” در ۴ مارچ ۱۹۳۱ در اپرای شهر لیژ در حضور ملکه الیزابت برگزار شد. ایزایی که خود از بیماری دیابت رنج می برد تنها توانست این اجرا را در اتاق بیمارستان بشنود. ملکه که از وخامت سلامتی وی با خبر شده بود ترتیبی داد تا این اجرا به طور زنده از رادیو پخش شود. پس از این اجرای بی نظیر، این اپرا بار دیگر در همان سال در بروکسل اجرا شد و ایزایی ۱۷ روز پس از آن اجرا از دنیا رفت!audio fileبشنوید قسمتی از سونات برای ویولون ایزایی را با اجرای فرانک زیمرمن

این اپرا در سال ۲۰۰۶ در اپرای رویال لیژ برگزار، ضبط و بر روی دو عدد CD عرضه شد. داستان این اپرا بر اساس حادثه ای واقعی در سال ۱۸۷۷ می باشد: در زمان اعتصاب معدنچیان در شهر لیژ، پس از درگیری اعتصاب کنندگان با پلیس چندین تیر شلیک شد، همسر مرد جلودار برای انتقال نارنجکی که توسط اعتصاب کنندگان در دفتر مدیران جای سازی شده بود، به دلیل انفجار نارنجک، کشته شد.

en.wikipedia.org

گفتگوی هارمونیک

گفتگوی هارمونیک

مجله آنلاین «گفتگوی هارمونیک» در سال ۱۳۸۲، به عنوان اولین وبلاگ تخصصی و مستقل موسیقی آغاز به کار کرد. وب سایت «گفتگوی هارمونیک»، امروز قدیمی ترین مجله آنلاین موسیقی فارسی محسوب می شود که به صورت روزانه به روزرسانی می شود.

دیدگاه ها ۲

بیشتر بحث شده است