هرآنچه که باید درباره “ریورب” بدانیم (II)

استفاده از ریورب
به طور کلی می توانیم، به دو نوع می توانیم ریورب را استفاده نمائیم:
۱- به صورت طبیعی
۲- به صورت مجازی


۱- به صورت طبیعی

ساده است. فضای دلخواهمان را مشخص می کنیم و با میکروفون گذاری دقیق نسبت به شرایط محیطی، اقدام به ضبط صدا می نمائیم. این کار، دقیقا همان کاری که در کنسرت ها و اجراهای زنده انجام می شود. مزیت این نوع ریورب گیری، طبیعی بودن و خلوص ۱۰۰ درصد آن است و باور کنید که هیچ چیز همانند طبیعی بودن در ضبط یک قطعه موسیقی مهم نیست.

عیب این روش در کنترل سخت ریورب است. در اینجا خبری از راحتی نیست. هرچه میخواهید باید ایجاد کنید و در نهایت شاید چیزی که بدست می آورید شاید صد در صد ایده آل تان نباشد. در اصطلاح صدابرداران این نوع ریورب می تواند خیلی خیس (۱) و یا خیلی خشک (۲) باشد. میتواند سخت باشد یا نرم، گرم باشد یا سرد، تیره باشد یا روشن، عمیق باشد یا سطحی و سایرحالت ها و اسامی مختلف که به صورت قراردادی روی حس این ریورب ها می گذاریم.

۲- به صورت مجازی

ریورب را می توانیم با دو روش به صورت مجازی، شبیه سازی کنیم:
۱-الگوریتمیک (Algorithmic)
۲- کانولوشن (Convolution)

۱-الگوریتمیک (Algorithmic):
این ریورب وجود خارجی نداشته و ندارد. هرچه هست از ریاضی و محاسبات دقیق فضا سرشته گرفته است، پس بدیهی است که در این نوع ریورب دنبال «طبیعی بودن» نباید گشت. اما باید اعتراف کرد که کاربرد این نوع بسیار زیاد است. به طور مثال در کیبورد ها و سینتی سایزر ها در ۹۰ درصد مواقع از این نوع ریورب استفاده می گردد چرا که بسیار کم حجم است و فضای کمتری از “cpu” را اشغال می نماید. همچنین این نوع ریورب بیشتر «افکتیو» است و کاربردی گسترده در صدا سازی دارد. به طور مثال با این ریورب میتوان صدا پیانو را خیلی براق تر جلوه داد و یا بالعکس.

انواع مختلف ریورب الگوریتمیک:
در در هر پلاگین و یا سخت افزار ریورب الگوریتمیک، پارامترهایی مهم وجود دارد که دانش و درک صحیح و دقیق آنها از الزامات یک صدابردار و یک آهنگساز خوب است.

هر تولید کننده ریورب دارای “preset” ها یا الگوریتم های مشخص است که از پیش توسط مهندسین صدا، برای استفاده کاربر به دقت فراهم شده است. هر کدام از این پریست ها دارای مشخصاتی مربوط به خود هستند و معمولا نام آنها در تمامی این پلاگین ها مشترک است.

“Room” و “Chamber” با زمان بازگشت تقریبی ۰٫ ۵ تا ۲٫۳ ثانیه: یک اتاق را در چند سایز کوچک (Small Room )، اتاق متوسط (Middle Room) و اتاق بزرگ (Large Room) برای شما شبیه سازی می نماید.

نکته: “Chamber” نوع خاصی از اتاق و در حقیقت از انواع اولین آنها بودند که به ریورب در اتاقی کوچک با دیوار های خشک گفته می شد. در گذشته موسیقی بدون ریورب ضبط می شد و برای اعمال ریورب روی آن، موسیقی را در اتاقی با اسپیکر شروع به پخش می کردند و با میکروفونی دیگر صدای حاصل شده را ضبط می کردند.

بدین ترتیب اولین ریورب ها زاده شدند که البته کیفیت آنها چنگی به دل نمی زد. (در خیلی از ضبطهای قدیمی ایرانی هم از همین روش برای اعمال ریورب طبیعی استفاده می کردند.)

چمبر (Chamber) ها می توانند صدایی بزرگ داشته باشد اما بازگشت هایی قوی ندارند.

audio file نمونه صدای یک درام در محیط چمبر را بشنوید

پی نوشت

۱- خیس: یکی از اصطلاحات ریورب در موسیقیست که به معنای عمیق بودن ریورب است. به عنوان مثال ریورب بزرگ یک کلیسا.
۲- خشک: نقطه مقابل خیس بودن، خشک و یا سطحی بودن ریورب است. به عنوان مثال ریورب یک اتاق آکوستیک

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

تحقیقی درباره باربد؛ موسیقیدان دوره ساسانی (III)

محمدالله مستوفی گوید: در زمان بهرام کار مطربان بالا گرفت چنانکه مطربی روزی بصد درم قانع نمیشد بهرام گوراز هندوستان دوازده هزار لولی آورد که نوادگان ایشان هنوز در ایران مطربی می کنند.

مروری بر آلبوم «ایوارگاه»

وحید طهرانی آزاد با ایوارگاهش نشان می‌دهد که امروز، برخلاف تصور درونی‌شده‌ی عمومی، می‌توان بدون عملیات محیرالعقول و شعبده ساز درخور زد و گوشی یافت. اگر از چهار دونوازی کوتاه سنتور و ویلن (پرنای ۱ تا ۴)، با همه‌ی کمیابیِ خودِ ترکیب و نگاه متفاوت به سبک و سیاق خط ویلن، موقتا چشم بپوشیم هیچ چیز عجیب و غریبی در ایوارگاه نمی‌یابیم. آنچه در ایوارگاه به گوش می‌رسد غریبه که نه، اما شخصی است.

از روزهای گذشته…

تاریخچه آموزش موسیقی به کودک در دنیا (II)

تاریخچه آموزش موسیقی به کودک در دنیا (II)

در مطلب قبل به تاریخچه آموزش موسیقی به کودک در دنیا پرداختیم که در این قسمت توجه شما را به ادامه این مطلب جلب می کنیم.
درباره‌ی نقد نماهنگ (II)

درباره‌ی نقد نماهنگ (II)

دیدراستای یک فرم‌گرایی موسیقایی ناب که به نقد ویرانگر رابطه‌ی معنی‌دار میان موسیقی و تصویر (و یا موسیقی و هر چیز دیگر، غیر از خودش و تا حدی رقص) بیانجامد یا دیدگاه‌های دیگری چون ضدیت با جریان مردم‌پسند نماهنگ، روابط سرمایه‌سالارانه‌ی چیره بر پیدایی و همه‌گیری‌اش و به یک واژه، مخالفت از بن با اصل…
ادامهٔ مطلب »
بررسی اجمالی آثار شادروان  <br /> روح الله خالقی (قسمت دهم)

بررسی اجمالی آثار شادروان
روح الله خالقی (قسمت دهم)

توجّه به گنجینهِ عظیم و پربار الحان محلّی ایران از دیرباز در میان آهنگسازان ما مطرح بوده است. امّا جالب آنکه تلفیق این گوه های اصیل شرقی با تکنیک حیرت آور موسیقی غرب، در مواردِ بسیار نه تنها روح محلّی که ذات شرقی اثر را نیز محو ساخته است، تا آنجا که سکنهِ بومی خطّهِ زادگاهِ نغمه، از شناسائی اثر جدید عاجزند.
میتسوکو اوچیدا، هنرمندی از ژاپن(I)

میتسوکو اوچیدا، هنرمندی از ژاپن(I)

میتسوکو اوچیدا (Mitsuko Uchida) از نوازندگان مشهور پیانو است که آثار زیادی با کمپانیهای بزرگ به بازار موسیقی فرستاده است. اگرچه او یکی از مهمترین مجریان آثار موزار است، ولی در اجرای آثار دیگر آهنگسازان هم موفق عمل کرده است. در پائین شرح فعالیتها و زندگی موسیقایی وی را می خوانید.
موسیقی و گردشگری (III)

موسیقی و گردشگری (III)

طبق آماری که در جراید اعلام شد ایران در سال گذشته تنها ۳۵۰ هزار گردشگر را پذیرا بوده است (که شاید در سال ۸۵ به خاطر مشکلات سیاسی کمتر هم شده باشد) این آمار نسبت به سال ۷۶ که ۶۶۰ هزار توریست به ایران آمدند کاهشی شدید داشته است. در سال ۷۶ درآمد کشور از توریست ها ۳۰۰ میلیون دلار بوده است.
چکناوریان از عروج تا افول (I)

چکناوریان از عروج تا افول (I)

پس از یک سال از نوشته شدن مقاله قبلی که در مورد لوریس چکناوریان و ارکستر سمفونیک تهران نوشته شد، امروز می خواهیم نگاهی بیاندازیم به کارنامه هنری این موسیقیدان بین المللی و با هم سیر صعود ها و فرود های این هنرمند را ببینیم.
وقتی همه خوابیم (I)

وقتی همه خوابیم (I)

“وجود مقتدر ارکستر سمفونیک ها در جای جای دنیا، نشانگر زنده بودن نوعی از فرهنگ و تمدن تاریخمند و پیشرفته در آن منطقه است.” شاید این ادعا به زعم عده ای غرب گرایانه و حتی تحقیر آمیز به نظر برسد ولی بدون هیچ تردیدی باید به این مهم توجه داشت که “ارکستر سمفونیک یک پدیده جهانی است نه صرفا غربی، چرا که در نگاهی ابتدایی میتوانیم ریشه بسیاری از سازهای آنرا از مناطقی غیر از غرب جستجو کنیم و با دیدی ژرفتر، رپرتوار اجرایی آن را از سراسر جهان بیابیم.
تصویر تنال (I)

تصویر تنال (I)

حتما” قطعات سرگئی راخمانینف آهنگساز دوره مدرن را شنیدیده اید. او تمایل زیادی به آهنگسازی به سبک هم نسلانش نداشت و با رنگ و بویی رمانتیک به تصنیف موسیقی می پرداخت. راخمانینف هنوز شیفته موسیقی تنال و پلی تنال بود و با این موسیقی به زیبایی داستان سرایی می کرد.
آقایان ارکستر ملی متعلق به شما نیست

آقایان ارکستر ملی متعلق به شما نیست

ارگان های دولتی غالباً عادت کرده اند که چهره های هنری را به گونه ای خاص به کار گیرند، به کار گرفتنی که بیشتر در چهارچوب سیاست های فرتوت خودشان است، چرا که تصور می کنند در حوزه ی هنر هم، پول، نمودار قدرت و نفوذ است، حال آن که پول در برابر هنر خود فاقد معناست.البته این سیاست دولت های غیر دمکراتیک است که پیوسته می کوشند همه چیز را از تملک بشر خارج کرده و خود را مالک واقعی و دائمی آن کنند. برخی از مسؤولین در این نوع از حکومت ها نیز بر این باورند که می توانند چهره های هنری و حتا دانش، آگاهی و اعتبار آن ها را توقیف کنند.
ویلنسل (III)

ویلنسل (III)

سیم گیر (Tailpiece) و میله ی تکیه گاه (Endpin یا Spike): سیم گیر و میله ی تکیه گاه در بخش پایینی ساز جای دارند. سیم گیر به طور سنتی از چوب آبنوس یا دیگر چوب های سخت ساخته می شود، می توان آن را از پلاستیک یا استیل نیز ساخت. این قطعه از ساز، سیم ها را به انتهای پایینی ویلنسل متصل کرده و می تواند یک یا چند پیچ تنظیم دقیق کوک (Fine tuner) داشته باشد.