اولین جشنواره هنرمندان خود آموخته

هیچ چیز چنان نیست که اکثریت انتظارش را دارد اما عشق به فرهنگ و هنر انسان، اکنون جان مایه های ذهن و اندیشه هر ایرانی است که پشتوانه تاریخ معاصر ماست و تعمدا” آمدیم تا به اعتبار تمامیت الزامات عصر خویش، در پرتــــــو خرد جمعی با ایجاد بستری مناسب زمینه شناخت و بهره گیری از دستاوردهای بومی خویش را فراهم نمائیم. نتیجه آن شد که با وثوق کامل با توجه به افقهای تازه ای که پیش روی ما بود بر آن شدیم تا متناسب و همپای بایسته ها کاتالوگی مشترک از دستاوردهای تجربه شده بدست آوریم که محل اقبال برآیندی بزرگ بود.

بی تردید، بدست آوردن حلقه ای ویژه در زنجیره ارزشهای جهانی به عنوان یکی از پارامترهای حیاتی، حضور در حوزه فرهنگ و هنر معاصر است که در صورت ایجاد رویکردی همگرا با ارائه ایده های غیر متعارف، به بالا رفتن سهــــم خود در حوزه های مذکور مواجه خواهیم شد.

همانطور که می دانید انسان اکنون در آســـــتانه هـــــزاره ســــوم، بیش از هر زمان دیگر وارد گســـــتره دگرگونــه ای در مسیر تطور و تکوین خویش از توحش تا مدنیت تا تغیــیر و تغـــیر، پیش روی خود قرار گرفته است که با ضرباهــنگی شوریده به نمایش تجلی بایستگی ها و قابلیتهای درونی خود پرداخته است، آمیزه ای متفاوت از پتانسیلهایی نامکشوف که از پاساژهای تاریخی مختلفی عبور کرده است که به لحاظ درونمایه عمیقا” انسانی آئینه تمام نمای زمانه خویش اند.

غرض از ذکر این مقدمه عنوان تولد کودک دگرگونه ای در خانواده تاریخ هنر معاصر ما است که حریــم شکن هنــجارهای پذیرفته شده است که از فراسوی هزاره ها آمده و در نهایت امانتداری خود را وامدار سرزمین خویش می داند.

خلق آثاری بدیع و تاریخمند توسط مکرمه قنبری و اکرم سر تختی که بدور از دایره قواعد و اصول متعارف آکادمیکی از ژانرهای تثبیت شده معاصر خویش عبور کرده و به گونه ای متمایز بدور از تکــلفات و تصــــنعات موجود بازتابنده لایه های شفاف و زلال سرشت آدمیانی است که با نگاهی معنوی و مینوی به هستی خود پس از یک سیاحت تاریخمنــد، سرفصل های تاریک و روشن سرنوشت بشر را به نمایش گذاشته که هر کدام در حافظه تاریخ جاودانه اند.

برجسته ترین وجوهی که آثار آنان را تثبیت کرده است ناکرانمند بودن مضامینی است که بیرون از قواعد متـــعارف و مرسوم تاریخ معاصر خلق شده است که برآمده از مجموعه خصایص و موقعیت هایی است که انسان اکنون با آن زیسته و ترجمان آرزوها و رویا های فراموش شده اوست که بی تردید اگر با نگاهی جستجوگر و تمام عیار به کشف شاخصه های کلیدی آن پرداخته شود بی شک در سپهرقدمت عمر بشر هنجارهای نامکشوف او جلوه خواهند نمود.

اینان در جمله بشریت آمده اند تا در آوردگاه نابترین یافته ها، ترجمان هزار توی زمانه ما باشند تا از بلندای هــزاره سوم ما را از وضعیت شناور در توهم و واقعیت و از برزخ خواب و بیداری برهانند تا به مفاهیمی فراتر از آنچه تاکنون اعلام و تعریف گردیده به کشف شهودهایی تازه نائل گشته تا چراغی فرا راه جمعی ما گردد.

انجمن هنرمندان خود آموخته به گونه ای کاملا” متفاوت از آنچه تاکنون اعلام و تعریف شده، آمده است تا در جهت تثبیت جایگاه ارزشی چنین آثاری بمثابه منبعی قدرتمند عمل نماید تاخود آموخته گان دریابند و آغوش بگشایند که در کجای جهان ایستاده اند.

بی تردید این رویداد دارای ادبیات ویژه ای است که هنجارهای سامان یافته را شکسته و با ضرباهنگی مهرانه ذهن را بــه چالش و تخیل را به سرزمین ناشناخته ای می برد تا در پرتو بی بدیل آن (آیــــنه ای در برابر آینه ات می گذارد، تا از تـو ابدیتی بسازد) کاتالوگی فراتر از حوزه های متعارف به اعتبار همه دستاوردهای خلق شده، ارائه دهد.

لازم به ذکر است که عنوان فراخوان انجمن مشمول تمام هنرمندان خود آموخته حتی در حوزه موسیقی می باشد که خلق آثار به جامانده آنان فراتراز فرمول های متعارف بوده، بطوری که فرهنگ شنیداری و حتی ذائــــــقه بصری مخاطب را به بازنگری دگرگونه ای از رویکرد های موجود سمت و سو داده باشد.

منشور انجمن، بازتاب لحظه های ناب بی قراری کسانی است که نمودار والایی از عــــشق به تـــعالی تبار انسان و سرشار از یادمانهای ارزشمند تاریخ خویش اند که گرد شهر با فانوس به تعریف آفتاب آمده اند و انسانشان آرزوست.

اینک همه ما به جشنواره تاریخ هنردعوت شده ایم، با رویکردی نه آنچنان که بر ما رفته یا میرود بلکه در آوردگاه تازه ترین یافته های نامکرر در انبوهان شعور و شوری بی مانند به اعتبار رسالتی که بر دوش ماست، مگر نه این است که آرمان هنــــر جز تعالی تبار انسان نیست.

ما در این جشنواره که در تاریخ۱۵ /۲/۱۳۸۸ در خــانه هـنرمــندان ایران و ۲۵/۲/۱۳۸۸ در دریکنده بابل برپا خواهد شد، شاهـد شکوهـمندترین جشـن فرهنگی خواهیم بود که همه فرزانگان و فرهیخته گان هم چون گذشته از پنجره تمام عیار آرزوهاشان به ترجمان هزارتوی آدمی خواهند پرداخت.

تنها سهم ما از این امانت جاوید هم چون حلقه ای مــــــــبدع در زنجیره ارزش جــــهانی گامی کوچک بسوی دستاوردهای بزرگ بشری است.
تا دوباره ای دیگر بدرود

3 دیدگاه

 • samin
  ارسال شده در اردیبهشت ۹, ۱۳۸۸ در ۱۲:۰۵ ب.ظ

  man mikham too in jashnvare sherkat konam ,mishe komakam konin

 • ناشناس
  ارسال شده در اردیبهشت ۱۳, ۱۳۸۸ در ۲:۰۵ ق.ظ

  samin aziz beh site http://www.selftaughtartfest.com
  rojoh kon

 • samin
  ارسال شده در اردیبهشت ۲۱, ۱۳۸۸ در ۵:۲۹ ب.ظ

  slm vagean mamnun lotf kardin

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

موسیقی‌ فیلم در خدمت سینما یا نظام ستاره‌سازی؟ (II)

از موسیقی فیلم‌های ماندگار علیقلی در این دسته باید به نمونه عالی مدرسه موشها به کارگردانی محمدعلی طالبی و مرضیه برومند در سال ۱۳۶۴ اشاره کرد. با اینکه این فیلم بطور کامل موزیکال نبود. اما، ترانه‌ها جلوه و جذابیت خاصی به آن می‌داد. البته این خود به عنوان آغاز یک راه برای جذب مخاطب بود. مردم علاقه‌مند به شنیدن ترانه‌های شاد و موسیقی ریتمیک و ساده بودند و علیقلی به خوبی از پس این کار برآمده بود. شایان توجه است که ترانه‌های فیلم هیچ کدام نتوانستند شهرت و محبوبیت ترانه تیتراژ سریال تلویزیونی را تکرار کنند، اما در یک ساختار کلی مناسب کلیت فیلم بود.

مروری بر «کنسرت کوارتت کلنکه» سی و سومین جشنواره‌ی موسیقی فجر

از همان هنگام که لا-ر، دو نت کشیده‌ی سوژه‌ی اصلی مجموعه‌ی «هنر فوگ» باخ را ویلن نواخت مشخص بود که قرار است «کوارتت کلنکه» چه ردای متفاوتی (نسبت به اجرای مشهورتر کوارتت‌های اِمِرسون، جولیارد و کِلِر) بر تن این فوگ‌های به‌غایت هنرمندانه‌ی در معما رهاشده بپوشاند، و از آن بیشتر تا چه اندازه قرار است موسیقی با همان سوژه‌ی گشاینده همچون نوشدارو به یک کرشمه دیگر اجراهای جشنواره را (چهار اجرا که پیش از آن دیده بودم) از خاطر بزداید و به رویدادی در دل فرهنگسرای نیاوران تبدیل شود.

از روزهای گذشته…

یادداشتی بر نوشته ی «وهم یا نبوغ؟!» (I)

یادداشتی بر نوشته ی «وهم یا نبوغ؟!» (I)

چندی پیش مطلبی در سایت به قلم یکی از نویسندگان «گفتگوی هارمونیک»، سعید یعقوبیان به نام «وهم یا نبوغ؟!» به انتشار رسید که از طرف مخاطبان مورد توجه و بحث های زیادی قرار گرفت. چند روز پیش یکی از خوانندگان سایت، یادداشتی را بر این نوشته ارسال کرد که امروز این مطلب را می خوانید:
یادداشتی بر موسیقی فیلم آرایش غلیظ (V)

یادداشتی بر موسیقی فیلم آرایش غلیظ (V)

دانشنامه ی آزاد ویکی پدیا جنبش هنری را چنین توصیف می کند: “جنبش هنری یک جریان و حرکت هنری است که تحت تاثیر تحولات فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و یا عوامل دیگر شکل می گیرد و برای مدتی گروهی از هنرمندان را به فکر و عملکرد مشابه می کشاند. این جنبش ها بسته به بنیان و زمینه های بوجود آورنده و توسعه دهنده ی آنها می توانند کوتاه مدت یا نسبتا پایدار باشند. همچنین جنبش های هنری ممکن است در یک منطقه ی جغرافیایی خاص و تنها در یک رشته ی هنری رایج شوند و یا به صورت فراگیر بخش وسیعی از دنیای هنر را تحت تاثیر خود قرار دهند.
فرج نژاد: با کوارتت کلگیوم همکاری خواهیم داشت

فرج نژاد: با کوارتت کلگیوم همکاری خواهیم داشت

نوشته که پیش رو دارید گفتگویی است با میدیا فرج نژاد آهنگساز و نوازنده درباره فعالیت های این موسیقیدان جوان، این گفتگو در برنامه نیستان در شبکه فرهنگ انجام شده است.
فلیپ جاروسکی، مردی با صدای زنانه (II)

فلیپ جاروسکی، مردی با صدای زنانه (II)

وقتی در قرن هفدهم بر اساس قوانین اجتماعی حضور زنان بر روی صحنه در کشورهایی که پاپ بر آن ها فرمانبرداری می کرد ممنوع اعلام شد کاستراتو ها به هنر نوپای اپرا روی آوردند. آنها اغلب نقش های مرد و گاهی نیز نقش های زن را اجرا می کردند درست مثل پسربچه هایی که در زمان الیزابت نقش های زن نمایش ها را به عهده می گرفتند. تا قرن هجدهم، درصد زیادی از خواننده های مرد اپرا کاستراتو بودند.
بررسی اجمالی آثار شادروان <br>روح الله خالقی (قسمت سیزدهم)

بررسی اجمالی آثار شادروان
روح الله خالقی (قسمت سیزدهم)

نوائی که تنهایی و دوری از همهِ فریب افزارهای حیات، یعنی خلوص و وارستگی رندِ عافیت سوز را هنرمندانه مجسّم می سازد و راز و نیازش را با عالم بالا در مراوده اش با ارکستر شاهدیم. گفتگویی پر رمز و راز و عجیب آرام و ملایم که نوعی عبادتِ خاموش بودائیان را در ذهن متصوّر می سازد. گفتگوی ویولون تنها با ارکستر مملوّ از حالاتی است که در شعر وصف می شوند.
نکات مهمی که یک نوازنده باید رعایت نماید (I)

نکات مهمی که یک نوازنده باید رعایت نماید (I)

قبل از تمرین سازتان سعی کنید تا دستهایتان را گرم کنید. به هیچ عنوان در هنگام شروع تمرین قطعه ای سخت و یا تکنیکال را اجرا ننمایید در بسیاری از موارد عدم توجه به این نکته باعث میشود تا فشار زیادی بر عضلات شما وارد شود و حتی کشیدگی هایی در عضله ایجاد نماید؛ یکی از روش های بسیار خوب اجرای گام و آرپژ با سرعت بسیار پایین میباشد و سپس اجرای قطعه ای ساده برای شروع تمرین.
مستر کلاس هورن نادر زینلی برگزار می شود

مستر کلاس هورن نادر زینلی برگزار می شود

نادر زینلی نوازنده با سابقه ساز هورن، دارای دکترای موسیقی از کنسرواتوار شهر لیون و ساکن فرانسه است. وی تجربه تدریس در مراکز مطرح موسیقی را در کارنامه خود دارد که از آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
جورج موستکی (II)

جورج موستکی (II)

موستکی که در جریان حوادث ماه می ۶۸ فرانسه خود را هنرمندی متعهد می دانست، ترانه ای رومانتیک که از بیگانه ای اثیری، خیالبافی آرام و بی تعلق، به نام «بیگانه» (Le Métèque) صحبت می کرد، ساخت و سال ۱۹۶۹ اجرا کرد. این ترانه اولین موفقیت بزرگ بین المللی جورج بود که شروع حرفه هنری او را رقم زد و درِ بیش از شصت کشور دنیا را به روی او گشود. موستکی موفق به دریافت جایزه ی بزرگ آکادمی شارل کرو (l’Académie Charles Cros) برای این ترانه شد.
بررسیِ مقاله‏ «مُدلی جدید برای اتنوموزیکولوژی» (I)

بررسیِ مقاله‏ «مُدلی جدید برای اتنوموزیکولوژی» (I)

موضوع مقاله‏ ای که مورد بررسی قرار گرفته ‏است، ارائه‏ مدلی دیگر برای رشته‏ اتنوموزیکولوژی است و مؤلف در آن با ارجاع به آثار این رشته در مورد لزوم مدل‏ها، ویژگی‏ها و مزایای آن‏ها بحث کرده ‏است. تیموتی رایس، پیش از تشریحِ مدل تازه، به بررسی اندیشه و عملِ اتنوموزیکولوژیِ معاصر خود پرداخته و مؤثرترین و پرنفوذ ترین مدل موجود (مدل مریام) را از لحاظ اجزا و نوع ارتباط میان آن‏ها در پژوهش و تحلیل واکاوی کرده‏ است. او، به قصد برطرف کردن مشکلات در تحقیقات این رشته، مدلی تازه ارائه می‏دهد و به توضیح بخش‏های آن، رابطه‏ بخش‏ها با مقولات این رشته و سطوح تحلیلی مدل پرداخته ‏است و کارآیی آن را در یک نمونه تحقیق انجام شده شرح می‏ دهد.
گزارشی از همایش “نگرشی نو به ساختار ساز نی”

گزارشی از همایش “نگرشی نو به ساختار ساز نی”

همایش”نگرشی نو به میراث ساختار ساز نی” که چندی پیش در سالن آمفی تئاتر سازمان میراث فرهنگی کشور با همکاری علیرضا قندریز(دبیر انجمن های میراث فرهنگی) و با همت انجمن دوستداران فرهنگ و هنر ایران و سایت www.HarmonyTalk.com و با حضور اساتید وصاحب نظران موسیقی و به بهانه ارائه گزارشی از ۴۰ سال تلاش دکتر حسین عمومی در راه تکامل سازهای موسیقی ایرانی برگزار شده بود.