فراخوان دومین دوسالانه ی جایزه ی پیانو باربد

دومین دوسالانه ی جایزه ی پیانوی باربد با سرمایه گذاری مجموعه ی پیانوی باربد و برنامه ریزی و مدیریت مؤسسه فرهنگی- هنری شهرآفتاب و همکاری اساتید برجسته ی موسیقی کلاسیک کشور در سال ۱۳۹۷ در تهران برگزار خواهد شد. جایزه پیانوی باربد قصد دارد علاوه بر انگیزه بخشی و ایجاد فضایی برای رقابت و ارائه ی توانایی های پیانیست های نوجوان و جوان، فرصتی برای بهره مندی از بالاترین سطح آموزش آکادمیک و گام نهادن به دنیای نوازندگی حرفه ای را برای پیانیست های مستعد میهن مان فراهم کند.

نخستین دوره ی جایزه ی پیانوی باربد به عنوان نخستین جایزه ی بین المللی خصوصی ایران در حوزه ی موسیقی، در سال ۱۳۹۵ باهمکاری اساتید کنسرواتوار شهر پاریس، باحضور پیانیست برجسته ی فرانسوی، کریستوف بوکودجیان، به عنوان مدرس مسترکلاس ها و داور جایزه، همچنین لیلا رمضان، پیانیست ایرانی مقیم سوئیس، به عنوان مدیرهنری، در شیراز برگزار شد و دو پیانیست برگزیده ی آن باحضور ۱۰روزه در فستیوال پلاژ موزیکال فرانسه، از تحصیل نزد بزرگترین پیانیست ها و مدرسان پیانوی اروپا و فرصت اجرا بر صحنه ای بین المللی بهره مند شدند.

دومین دوره ی این جایزه بر ایجاد امکان فعالیت به عنوان نوازنده ی حرفه ای متمرکز است. از این رو در جوایز این دوره برگزاری کنسرت در ۶ شهرِ کشور و اجرای کنسرتو با ارکستر گنجانده شده است.

مشاوره، حمایت و همکاری اساتید برجسته ی پیانوی ایران سرمایه ی فنّی و معنوی و چراغی روشنگر برای برنامه ریزی و اجرای این جایزه بوده است. دومین دوسالانه ی جایزه ی پیانو باربد دو مرحله دارد؛ در مرحله ی نخست، داوطلبان، نمونه ی تصویری اجرای رپرتوار گروه سنّی خود را مطابق با قواعد تصریح شده در آئین نامه ی جایزه تا مهلت تعیین شده، به دبیرخانه ی جایزه ارسال می- کنند. پس از بازبینی نمونه ها، شورای بازبینی در هر یک از گروه های سنّی، ۵ نفر را برای حضور در مرحله ی نهایی فرامی خواند. مرحله ی دوم به اجرای زنده ی این برگزیدگان در حضور شورای داوری و مخاطبان اختصاص دارد. در مراسم اختتامیه، در هر گروه، یک نفر برنده اعلام خواهد شد.

زمان بندی:
اعلام فراخوان و رپرتوار: ۲۰ مهرماه ۱۳۹۷
مهلت ارسال نمونه ی تصویری اجرا: تا ۳۰ دی ماه ۱۳۹۷
اعلام نتیجه ی بازبینی: ۷ بهمن ماه ۱۳۹۷
اجرای نهایی و اختتامیه: ۵ و ۶ اسفندماه ۱۳۹۷، فرهنگسرای نیاوران

گروه بندی سنّی:
گروه الف: تا ۱۱ سال (متولدین پس از ۲۹/۱۲/۸۶)
گروه ب: تا ۱۶ سال (متولدین پس از ۲۹/۱۲/۸۱)
گروه ج: تا ۲۲ سال (متولدین پس از ۲۹/۱۲/۷۵)
گروه د: تا ۳۲ سال (متولدین پس از ۲۹/۱۲/۶۵)

جوایز:

– لوح تقدیر و گواهی حضور در مرحله ی اول برای ۲۰ نفر
– لوح تقدیر، تندیس باربد، ضبط و انتشار رسمی اجرای زنده برای نفرات اول گروه های سنّی الف، ب، ج، د
– پرداخت کمک هزینه آموزش نزد یکی از اساتید برجسته ی کشور برای نفر اول گروه سنّی الف
– جایزه نقدی معادل ۵ میلیون تومان برای نفر اول گروه های سنّی ب و ج
– برگزاری کنسرت در ۶ شهر کشور در سال ۱۳۹۸ برای نفر اول گروه های سنّی ج و د
– اجرای کنسرتو با ارکستر در سال ۱۳۹۸ برای نفر اول گروه سنّی د

اعضا هیأت مدیره:
محمد ملازم حسینی: رئیس هیأت مدیره
محسن خباز: مدیر اجرایی
آرش اسماعیلی: دبیر و سخنگوی هیأت مدیره

شورای تعیین رپرتوار:
اساتید رافائل میناسکانیان، فریماه قوام صدری، گاگیک بابایان، دلبر حکیم اُوا و آرپینه اسراییلیان

شورای بازبینی:

اساتید رافائل میناسکانیان، فریماه قوام صدری، گاگیک بابایان، آرپینه اسراییلیان و تامارا دولیدزه

شورای داوری:
اساتید رافائل میناسکانیان، فریماه قوام صدری، گاگیک بابایان، دلبر حکیم اُوا، آرپینه اسراییلیان، تامارا دولیدزه و امیر صراف

رپرتوار:
گروه سنّی الف (تا ۱۱ سال)

مرحله اول:

۱- باخ: انوانسیون دوصدایی شماره ۱ در دوماژور یا انوانسیون دوصدایی شماره ۸ در فاماژور
۲- چرنی: اتود شماره ۸۲ اپوس ۵۹۹
مرحله دوم:
۱- بتهوون: سوناتین در سل ماژور (هر دو موومان)
۲- چایکوفسکی: از آلبوم برای نوجوانان اپوس ۳۹ ، شماره ۱۴ (پولکا) یا شماره ۸ (والس)

گروه سنّی ب (تا ۱۶ سال)
مرحله اول:
۱- باخ: انوانسیون سه صدایی شماره ۲ در دومینور
۲- چرنی: اتود شماره ۱۱ اپوس ۲۹۹

مرحله دوم:
۱- موتسارت: روندو در رِماژور ک۴۸۵
۲- مندلسون: آواز بدون کلام شماره ۲ اپوس ۱۹

گروه سنّی ج (تا ۲۲ سال)
مرحله اول:

۱- باخ: پرلود و فوگ شماره ۱۷ در لابمل ماژور از کتاب اول کلاویه ی تعدیل شده
۲- موشکوفسکی: اتود شماره ۶ اپوس ۷۲ در فاماژور

مرحله دوم:
۱- بتهوون: موومان اول از سونات شماره ۱ در فامینور (اپوس ۲ شماره ۱)
۲- راخمانینوف: پرلود شماره ۵ اپوس ۲۳ در سل مینور

گروه سنّی د (تا ۳۲ سال)
مرحله اول:
۱- باخ: پرلود و فوگ شماره ۱۸ در سل دیزمینور از کتاب اول کلاویه ی تعدیل شده
۲- مندلسون: اتود شماره ۱ اپوس ۱۰۴ب در سی بمل مینور

مرحله دوم:
۱- بتهوون: موومان اول از سونات شماره ۷ در رِماژور (اپوس ۱۰ شماره ۳)
۲- شوپن: پولونز اپوس ۴۰ شماره ۲ در دومینور

آئین نامه
– ویراستِ مورد پذیرشِ قطعات، روی سایت جایزه ی باربد، در بخش رپرتوار، قرار گرفته و قابل دانلود است. نشانه های توصیفی، تُندا، آرتیکولاسیون و داینامیک، باید مطابق با این ویراست باشد و هرگونه عدم تطابق، موجب کسر امتیاز خواهد شد. انگشت گذاری به اختیار داوطلب است.
– داوطلبان گرامی می باید در آغاز نمونه ی تصویریِ ارسالی نام، نام خانوادگی و گروه سنّی خود را رو به دوربین اعلام کنند.
– در نمونه ی تصویری، الزامی به اجرای از حفظ نیست و تأثیری در امتیازدهی ندارد. اما اجرای زنده باید از حفظ باشد.
– در نمونه ی تصویری، در زمان اجرا، دوربین در زاویه ای قرار داشته باشد که کلیدهای پیانو، همچنین چهره، دست ها و پاهای نوازنده از یک جهت به وضوح دیده شود و در طول اجرا دوربین بی حرکت باشد.
– نمونه ی تصویری الزاما باید با پیانوی آکوستیک (اعم از دیواری یا گرند) اجرا شده باشد. اجرا با پیانوی الکتریک پذیرفته نیست.
– نمونه ی تصویری باید بدون هیچ قطع، اصلاح، افکت و تغییراتی باشد.
– مسئولیت کنترل صحّت ضبط و قابل پخش بودن فایل ارسالی در قالب فرمت های متعارف، با داوطلبان است. در صورت خوانده نشدن نمونه ی ارسالی توسط دستگاه های معمول و رایانه، نمونه ی مذکور مورد بررسی قرار نخواهد گرفت و از دور رقابت کنار گذاشته خواهد شد.

مدارک مورد نیاز
– تکمیل فرم درخواست شرکت در دومین دوسالانه ی جایزه ی پیانوی باربد
– تصویر کار ت ملی و صفحه اول شناسنامه
– دو قطعه عکس رنگی ۴#۳ جدید و پشت نویسی شده
– لوح فشرده ی تصویری در دو نسخه یا یک فلش مموری از اجرا مطابق با مفاد آئین نامه

توضیحات تکمیلی
– نمونه ی تصویری به منظور احراز هویت نوازندگان و صحّت اجرا، تنها، توسط دبیرخانه ی جایزه ی باربد رؤیت می شود. قضاوت شورای بازبینی تنها بر اساس صدای نمونه ی اجرا و بدون آگاهی از نام داوطلبان صورت می پذیرد.
– زمان بندی و جزئیات انجام تور کنسرت ها و اجرای کنسرتو پس از برگزاری جایزه، از طریق سایت رسمی جایزه ی باربد اعلام خواهد شد.
– سایت رسمی جایزه ی پیانوی باربد به آدرس www.barbadpianoprize.com مرجع رسمی اطلاع رسانی جایزه است. پیگیری اخبار و گزارش های این پایگاه به عهده ی داوطلبان می باشد.
– دبیرخانه ی جایزه ی پیانوی باربد با شماره ۰۷۱۳۶۴۷۴۲۳۸ بین ساعت های ۹ تا ۱۶ روزهای کاری پاسخگوی پرسش- های داوطلبان است.
– نشانی دبیرخانه: فارس، شیراز، خیابان رحمت آباد، کوچه ۲۶، ساختمان سحر، دفتر مؤسسه فرهنگی- هنری شهرآفتاب، کدپستی ۷۱۹۳۶۴۵۹۵۴
– داطلبان گرامی می باید نمونه ی تصویری اجرا را همراه مدارک مورد نیاز حداکثر تا تاریخ ۳۰ دی ماه ۹۷ به صورت حضوری یا از طریق پست به دبیرخانه ی جایزه ی باربد تحویل دهند.
– اسامی داوطلبانی که درخواستشان دریافت و پذیرفته شده حداکثر تا ۳ بهمن ماه ۹۷ روی سایت رسمی جایزه ی باربد قرار خواهد گرفت.
– تکمیل و ارسال فرم درخواست تعهدی برای دبیرخانه برای دعوت از داوطلب ایجاد نمی کند.
– مدارک ارسالی در دبیرخانه جایزه ی باربد محفوظ مانده، مسترد نمی شود.
– به مدارک ناقص ترتیب اثر داده نمی شود.

یک دیدگاه

  • على باغبان منش
    ارسال شده در دی ۳۰, ۱۳۹۷ در ۲:۳۶ ب.ظ

    اینجانب على باغبان منش ١٣ساله از تهران عاشق پیانو و موسیقى هستم و دیدگاهم از شرکت در این مسابقه کسب اولین تجربه شرکت در جشنواره ها و همچنین ارتقا موسیقى و رسیدن به مدارج بالایى از موسیقى و پیانو میباشد .
    ازانجا که من دیر متوجه فراخوان شدم و بیشتر از ١٠روز نتوانستم تمرین کنم نتوانستم قطعه هایم را کامل کنم ولى در هر صورت تمایل داشتم که در این مسابقه شانس خود را امتحان کرده باشم
    با تشکر از اساتید بزرگوار و محترم .

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

پهلوگرفته بر ساحل اقیانوس موسیقی ایران (V)

موسیقی ایران موسیقی بی‌نهایت وسیعی است. به خاطر اینکه موسیقی ایران یک سیستم دوگانه «دوآل‌سیستم» (Dual System) دارد که از قرن‌های متوالی به ما رسیده است. بخشی از این سیستم که قدیمی‌تر است سیستم «مقام» است که از قرن هشتم میلادی تا قرن نوزدهم میلادی در ایران رواج داشته است. و به خاطر شرایطی تاریخی که من از آن آگاه نیستم، به علت اینکه موزیکولوگ نیستم، سیستم جدیدتری به اسم «دستگاه» در ایران رشد می‌کند ولیکن مقام از بین نمی‌رود و در موسیقی نواحی ایران هنوز با سیستم مقام سروکار داریم و هنوز مقام به زندگی خودش ادامه می‌دهد. درنتیجه با دو سیستم در موسیقی ایران مواجه هستیم. به همین خاطر وسعت این سیستم دوگانه بی‌نهایت زیاد است. نمی‌خواهم به مسائل تکنیکی بروم اما مثل اقیانوسی است که می‌شود از هر کجایش آب برداشت. هر نوع موسیقی‌ای که بخواهیم می‌شود از این سیستم درست کرد.

فرهنگ اسلامی و پیدایش موسیقی چند صدائی در اروپا (I)

در ضمن بررسی منابعی برای تهیه مقاله ای درباره نقد تاریخنگاری موسیقی ایرانی به این مقاله جالب بر خوردم که برای روشنگری تاریخی درباره مبادلات فرهنگی و موسیقایی شرق و غرب لازم و مفید است؛ و با مقاله های «نقد تاریخنگاری موسیقی ایرانی» و جستارِ پیوست «درباره عقب ماندگی و پیشرفت» ارتباط دارد.

از روزهای گذشته…

برونو والتر، رهبر بزرگ آلمانی (IV)

برونو والتر، رهبر بزرگ آلمانی (IV)

والتر به عنوان دستیار و حامی مالر رابطه کاری نزدیکی با او داشت. عمر مالر کفاف اجرای آثاری مانند Das Lied von der Erde یا سمفونی شماره نه را نداد. اما بیوه او، آلما مالر، از والتر درخواست کرد که هر دو اثر را برای نخستین بار اجرا کند. بنابراین والتر اولین اجرای Das Lied را در سال ۱۹۱۱ در مونیخ و اجرای سمفونی شماره نه را در سال ۱۹۱۲ در وین و با ارکستر فیلارمونیک وین رهبری کرد.
مصاحبه با جیمز اینس (I)

مصاحبه با جیمز اینس (I)

جیمز اینس (James Ehnes)، ویولونیستِ متولد کانادا اکنون در سن ۲۳ سالگی به یک نوازنده حرفه ای با تجربه تبدیل شده است. فعالیت هایی مانند اولین تکنوازی به عنوان نابغه جوان، شرکت در مسابقه ها، تحصیل در مدرسه موسیقی جولیارد، تحسین منتقدان و ارائه یک سی دی که او را به عنوان جوان ترین نوازنده آثار کلاسیکِ نامزد دریافت جایزه جونو (Juno Awards) متمایز کرد، این نوازنده را به بهترین موقعیت در زمینه کاریش رسانده است.
پنجمین جشنواره سایت ها و وبلاگ های موسیقی در فرهنگسرای ارسباران اجرا می شود

پنجمین جشنواره سایت ها و وبلاگ های موسیقی در فرهنگسرای ارسباران اجرا می شود

پنجشنبه، ۲۳ اردیبهشت ماه سال جاری ساعت ۱۸، با حمایت موسسه فرهنگی هنری رادنواندیش و فرهنگسرای ارسباران، پنجمین جشنواره سایت ها و وبلاگ های موسیقی در فرهنگسرای ارسباران اجرا می شود. در این دوره از جشنواره ۴ رشته در بخش اصلی و جنبی به رقابت می پردازند و نیز سایت و وبلاگ موسیقی برگزیده سال نیز به انتخاب داوران معرفی می شوند. در شب اجرای جشنواره، ۴ گروه موسیقی به اجرا خواهند پرداخت.
یک قطعه آرامش دهنده

یک قطعه آرامش دهنده

حتی اگر سازی نمیزنید یا مطالعه در موسیقی ندارید چند دقیقه وقت بگذارید و به این قطعه آرامش دهنده گوش کنید :
٩٠٠٠ ویدئوی آموزشی برای پیانو: پروژه‌ دانشگاه آیوا

٩٠٠٠ ویدئوی آموزشی برای پیانو: پروژه‌ دانشگاه آیوا

هنرجو یا هنرآموز ندارد! اگر اهل اینترنت هستید و در حال آموزش یا یادگیری سازی هستید حتما پیش آمده که به دنبال نسخه شنیداری یک اثر بگردید. این جستجو می‌تواند برای شنیدن اثری باشد که نت آنرا دارید یا مقایسهءآن با نسخه‌ای که از پیش آنرا در اختیار داشته‌اید. از سوی دیگر حتما این تجربه را هم داشته‌اید که زمان زیادی را صرف یافتن اجرای شایسته‌ای از یک اثر کرده باشید. زمانی که برای مثال نام کاری را در یوتیوب تایپ می‌کنید، نتایج، هم می‌توانند کار گوش‌خراش نوآموزان باشند و هم اجرای درخشان یک نوازنده یا ارکستری جهانی.
گزارش از نقد آلبوم عطاریه (II)

گزارش از نقد آلبوم عطاریه (II)

پورقناد در پایان گفت: به نظر من آلبوم عطاریه به جز در قطعه «سرچشمه» به صورت خودخواسته سعی کرده پا را فراتر از فرم های شناخته شده نگذارد. در این اثر قطعات «سرچشمه» و دو تصنیف در آواز بیات ترک که از قدرت ملودیک قابل قبولی برخوردار است، بهترین آثار این آلبوم محسوب می شوند. وی همچنین با انتقاد از اجرای بعضی از بخش های متر آزاد این اثر به صورت بداهه گفت: بخشی از آواز های این آلبوم خوشبختانه به صورت طراحی شده ارائه شده بود که کیفیت قابل قبولی داشت ولی ظاهرا در بخش هایی از آلبوم بداهه نوازی انجام شده که بهتر است امروز از این کار اجتناب شود چراکه به خاطر تکرار مکررات، دچار کلیشه و اشباع شده ایم.
بررسی برخی آراء و گفتارهای نورعلی برومند از منظر دیدگاه‌های اتنوموزیکولوژی (I)

بررسی برخی آراء و گفتارهای نورعلی برومند از منظر دیدگاه‌های اتنوموزیکولوژی (I)

گفته‌ها و اظهار نظرهای بیان‌شده توسط مطّلعین و موسیقیدانان هر فرهنگ موسیقایی حامل بینش‌ها و نکات حائز اهمیتی هستند که بررسی و تحلیل محتوای آنان و مطابقتشان با نمونه‌های مشابه و مرتبط نتایجی مفید حاصل می‌آورد. مثال بارزِ مطلب اخیر جمله ‏ای از زنده‌یاد نورعلی برومند است که بر برونو نتل تأثیرگذار بود، به طوری که آن را عنوان یکی از مقاله‏ هایش قرار داد (نک. برونو نتل ۱۳۸۱ب). در این نوشتار نیز سعی شده مانند شیوۀ نتل در مقالۀ مذکور، با تدقیق و تعمّق بر این جمله و دیگر اظهاراتِ برومند، بر اساس دیدگاه‏های مختلفِ اتنوموزیکولوژی در چهار قسمت و از چهار منظرِ مختلف نسبت به این آراء و گفتارها بحث و بررسی انجام شود. نقش تاثیرگذار و سازندۀ زنده‌یاد نورعلی برومند بر حیات دیروز و امروز موسیقی کلاسیک ایرانی شایان توجه بوده و قابل انکار و چشم‌پوشی نیست و نیّت اصلی این بررسی صرفاً جستجو و دست‌یابی به گوشه‌ای از بینش‌ها و نگرش‌های حاضر و جاری در گسترۀ موسیقی ایران است و ارزیابی یا انتقاد از مطالب نقل شده و مورد اشاره مقصود نیست.
چه مقدار تمرین، چه مقدار پیشرفت (IX)

چه مقدار تمرین، چه مقدار پیشرفت (IX)

در اولین پنج دقیقه اى که فرصت دارید، مى توانید تمرین را شروع کنید. در هر بار تمرین، بنا به میزانِ حوصله و خستگى، یک یا دو میزان یا حتا یک خط از درسِ مورد نظر را انتخاب و تمرین کنید. شما باید از آن پنج دقیقه اى که براى تمرین در دسترس دارید نهایت استفاده را ببرید؛ بدین گونه که از آن پنج دقیقه تنها و فقط یک یا دو دقیقه فرصت دارید که به نت ها نگاه کنید (پس مقدارى را انتخاب کنید که بتوانید در یکى دو دقیقه آن قسمت را بنوازید) در دو سه دقیقه ى باقیمانده، همان مقدارى که از روى نت نگاه کردید را از حفظ تکرار کنید تا خوب به آن تکه از قطعه مسلط شوید.
پروژه‌ی مسترکلاسهای ماهانه‌ی گیتار کلاسیک

پروژه‌ی مسترکلاسهای ماهانه‌ی گیتار کلاسیک

با گذشت پنج دهه از آغاز آموزش گیتار کلاسیک در ایران و تلاش نسل‌های مختلف در معرفی و رشد این ساز به مرحله‌ای رسیده‌ایم که نیازمند وسعت بخشیدن به دانش نوازندگی و توانایی‌های تکنیکی نوازندگان هستیم. هرچند این نیاز در طول تاریخ گیتار کشورمان همواره پاسخ‌هایی را به واسطه‌ کلاس‌های متعدد از سوی دست‌اندرکاران دریافت کرده است اما برآنیم تا با تمرکز بر جنبه‌های مهم از کار نوازندگی و مباحث موسیقایی در این مسیر همراه نوازندگان باشیم و آنطور که بایسته است در ارائه‌ی دقیق و هدفمند مباحث مربوط بکوشیم. به این منظور با دعوت از مدرسان محترم و برنامه‌ریزی دقیق بر اساس نیازها و اولویتهای گیتار ایران مسترکلاسهایی را به صورت ماهانه برگزار خواهیم کرد. هر ماه میزبان یکی از مدرسان گیتار خواهیم بود به طوری که علاقه‌مندان بتوانند با حضور در این پروژه از رویکردها و ایده‌های مختلف بهره ببرند.
تغییر گام در موسیقی بی باپ

تغییر گام در موسیقی بی باپ

چارلی پارکر و جیمز مودی نوازندگان سکسیفون، دیزی گیلسپی و مایلز دیویس نوازندگان ترمپت، باود پاول و تلونیوس مانک نوازندگان پیانو، چارلی مینگوس و ری بران نوازندگان باس از جمله موسیقیدانان جز هستند که در دوران بی باپ (Bebop) حضور موفقی از خود در عرصه موسیقی Jazz به نمایش گذاشتند.