فراخوان دومین دوسالانه ی جایزه ی پیانو باربد

دومین دوسالانه ی جایزه ی پیانوی باربد با سرمایه گذاری مجموعه ی پیانوی باربد و برنامه ریزی و مدیریت مؤسسه فرهنگی- هنری شهرآفتاب و همکاری اساتید برجسته ی موسیقی کلاسیک کشور در سال ۱۳۹۷ در تهران برگزار خواهد شد. جایزه پیانوی باربد قصد دارد علاوه بر انگیزه بخشی و ایجاد فضایی برای رقابت و ارائه ی توانایی های پیانیست های نوجوان و جوان، فرصتی برای بهره مندی از بالاترین سطح آموزش آکادمیک و گام نهادن به دنیای نوازندگی حرفه ای را برای پیانیست های مستعد میهن مان فراهم کند.

نخستین دوره ی جایزه ی پیانوی باربد به عنوان نخستین جایزه ی بین المللی خصوصی ایران در حوزه ی موسیقی، در سال ۱۳۹۵ باهمکاری اساتید کنسرواتوار شهر پاریس، باحضور پیانیست برجسته ی فرانسوی، کریستوف بوکودجیان، به عنوان مدرس مسترکلاس ها و داور جایزه، همچنین لیلا رمضان، پیانیست ایرانی مقیم سوئیس، به عنوان مدیرهنری، در شیراز برگزار شد و دو پیانیست برگزیده ی آن باحضور ۱۰روزه در فستیوال پلاژ موزیکال فرانسه، از تحصیل نزد بزرگترین پیانیست ها و مدرسان پیانوی اروپا و فرصت اجرا بر صحنه ای بین المللی بهره مند شدند.

دومین دوره ی این جایزه بر ایجاد امکان فعالیت به عنوان نوازنده ی حرفه ای متمرکز است. از این رو در جوایز این دوره برگزاری کنسرت در ۶ شهرِ کشور و اجرای کنسرتو با ارکستر گنجانده شده است.

مشاوره، حمایت و همکاری اساتید برجسته ی پیانوی ایران سرمایه ی فنّی و معنوی و چراغی روشنگر برای برنامه ریزی و اجرای این جایزه بوده است. دومین دوسالانه ی جایزه ی پیانو باربد دو مرحله دارد؛ در مرحله ی نخست، داوطلبان، نمونه ی تصویری اجرای رپرتوار گروه سنّی خود را مطابق با قواعد تصریح شده در آئین نامه ی جایزه تا مهلت تعیین شده، به دبیرخانه ی جایزه ارسال می- کنند. پس از بازبینی نمونه ها، شورای بازبینی در هر یک از گروه های سنّی، ۵ نفر را برای حضور در مرحله ی نهایی فرامی خواند. مرحله ی دوم به اجرای زنده ی این برگزیدگان در حضور شورای داوری و مخاطبان اختصاص دارد. در مراسم اختتامیه، در هر گروه، یک نفر برنده اعلام خواهد شد.

زمان بندی:
اعلام فراخوان و رپرتوار: ۲۰ مهرماه ۱۳۹۷
مهلت ارسال نمونه ی تصویری اجرا: تا ۳۰ دی ماه ۱۳۹۷
اعلام نتیجه ی بازبینی: ۷ بهمن ماه ۱۳۹۷
اجرای نهایی و اختتامیه: ۵ و ۶ اسفندماه ۱۳۹۷، فرهنگسرای نیاوران

گروه بندی سنّی:
گروه الف: تا ۱۱ سال (متولدین پس از ۲۹/۱۲/۸۶)
گروه ب: تا ۱۶ سال (متولدین پس از ۲۹/۱۲/۸۱)
گروه ج: تا ۲۲ سال (متولدین پس از ۲۹/۱۲/۷۵)
گروه د: تا ۳۲ سال (متولدین پس از ۲۹/۱۲/۶۵)

جوایز:

– لوح تقدیر و گواهی حضور در مرحله ی اول برای ۲۰ نفر
– لوح تقدیر، تندیس باربد، ضبط و انتشار رسمی اجرای زنده برای نفرات اول گروه های سنّی الف، ب، ج، د
– پرداخت کمک هزینه آموزش نزد یکی از اساتید برجسته ی کشور برای نفر اول گروه سنّی الف
– جایزه نقدی معادل ۵ میلیون تومان برای نفر اول گروه های سنّی ب و ج
– برگزاری کنسرت در ۶ شهر کشور در سال ۱۳۹۸ برای نفر اول گروه های سنّی ج و د
– اجرای کنسرتو با ارکستر در سال ۱۳۹۸ برای نفر اول گروه سنّی د

اعضا هیأت مدیره:
محمد ملازم حسینی: رئیس هیأت مدیره
محسن خباز: مدیر اجرایی
آرش اسماعیلی: دبیر و سخنگوی هیأت مدیره

شورای تعیین رپرتوار:
اساتید رافائل میناسکانیان، فریماه قوام صدری، گاگیک بابایان، دلبر حکیم اُوا و آرپینه اسراییلیان

شورای بازبینی:

اساتید رافائل میناسکانیان، فریماه قوام صدری، گاگیک بابایان، آرپینه اسراییلیان و تامارا دولیدزه

شورای داوری:
اساتید رافائل میناسکانیان، فریماه قوام صدری، گاگیک بابایان، دلبر حکیم اُوا، آرپینه اسراییلیان، تامارا دولیدزه و امیر صراف

رپرتوار:
گروه سنّی الف (تا ۱۱ سال)

مرحله اول:

۱- باخ: انوانسیون دوصدایی شماره ۱ در دوماژور یا انوانسیون دوصدایی شماره ۸ در فاماژور
۲- چرنی: اتود شماره ۸۲ اپوس ۵۹۹
مرحله دوم:
۱- بتهوون: سوناتین در سل ماژور (هر دو موومان)
۲- چایکوفسکی: از آلبوم برای نوجوانان اپوس ۳۹ ، شماره ۱۴ (پولکا) یا شماره ۸ (والس)

گروه سنّی ب (تا ۱۶ سال)
مرحله اول:
۱- باخ: انوانسیون سه صدایی شماره ۲ در دومینور
۲- چرنی: اتود شماره ۱۱ اپوس ۲۹۹

مرحله دوم:
۱- موتسارت: روندو در رِماژور ک۴۸۵
۲- مندلسون: آواز بدون کلام شماره ۲ اپوس ۱۹

گروه سنّی ج (تا ۲۲ سال)
مرحله اول:

۱- باخ: پرلود و فوگ شماره ۱۷ در لابمل ماژور از کتاب اول کلاویه ی تعدیل شده
۲- موشکوفسکی: اتود شماره ۶ اپوس ۷۲ در فاماژور

مرحله دوم:
۱- بتهوون: موومان اول از سونات شماره ۱ در فامینور (اپوس ۲ شماره ۱)
۲- راخمانینوف: پرلود شماره ۵ اپوس ۲۳ در سل مینور

گروه سنّی د (تا ۳۲ سال)
مرحله اول:
۱- باخ: پرلود و فوگ شماره ۱۸ در سل دیزمینور از کتاب اول کلاویه ی تعدیل شده
۲- مندلسون: اتود شماره ۱ اپوس ۱۰۴ب در سی بمل مینور

مرحله دوم:
۱- بتهوون: موومان اول از سونات شماره ۷ در رِماژور (اپوس ۱۰ شماره ۳)
۲- شوپن: پولونز اپوس ۴۰ شماره ۲ در دومینور

آئین نامه
– ویراستِ مورد پذیرشِ قطعات، روی سایت جایزه ی باربد، در بخش رپرتوار، قرار گرفته و قابل دانلود است. نشانه های توصیفی، تُندا، آرتیکولاسیون و داینامیک، باید مطابق با این ویراست باشد و هرگونه عدم تطابق، موجب کسر امتیاز خواهد شد. انگشت گذاری به اختیار داوطلب است.
– داوطلبان گرامی می باید در آغاز نمونه ی تصویریِ ارسالی نام، نام خانوادگی و گروه سنّی خود را رو به دوربین اعلام کنند.
– در نمونه ی تصویری، الزامی به اجرای از حفظ نیست و تأثیری در امتیازدهی ندارد. اما اجرای زنده باید از حفظ باشد.
– در نمونه ی تصویری، در زمان اجرا، دوربین در زاویه ای قرار داشته باشد که کلیدهای پیانو، همچنین چهره، دست ها و پاهای نوازنده از یک جهت به وضوح دیده شود و در طول اجرا دوربین بی حرکت باشد.
– نمونه ی تصویری الزاما باید با پیانوی آکوستیک (اعم از دیواری یا گرند) اجرا شده باشد. اجرا با پیانوی الکتریک پذیرفته نیست.
– نمونه ی تصویری باید بدون هیچ قطع، اصلاح، افکت و تغییراتی باشد.
– مسئولیت کنترل صحّت ضبط و قابل پخش بودن فایل ارسالی در قالب فرمت های متعارف، با داوطلبان است. در صورت خوانده نشدن نمونه ی ارسالی توسط دستگاه های معمول و رایانه، نمونه ی مذکور مورد بررسی قرار نخواهد گرفت و از دور رقابت کنار گذاشته خواهد شد.

مدارک مورد نیاز
– تکمیل فرم درخواست شرکت در دومین دوسالانه ی جایزه ی پیانوی باربد
– تصویر کار ت ملی و صفحه اول شناسنامه
– دو قطعه عکس رنگی ۴#۳ جدید و پشت نویسی شده
– لوح فشرده ی تصویری در دو نسخه یا یک فلش مموری از اجرا مطابق با مفاد آئین نامه

توضیحات تکمیلی
– نمونه ی تصویری به منظور احراز هویت نوازندگان و صحّت اجرا، تنها، توسط دبیرخانه ی جایزه ی باربد رؤیت می شود. قضاوت شورای بازبینی تنها بر اساس صدای نمونه ی اجرا و بدون آگاهی از نام داوطلبان صورت می پذیرد.
– زمان بندی و جزئیات انجام تور کنسرت ها و اجرای کنسرتو پس از برگزاری جایزه، از طریق سایت رسمی جایزه ی باربد اعلام خواهد شد.
– سایت رسمی جایزه ی پیانوی باربد به آدرس www.barbadpianoprize.com مرجع رسمی اطلاع رسانی جایزه است. پیگیری اخبار و گزارش های این پایگاه به عهده ی داوطلبان می باشد.
– دبیرخانه ی جایزه ی پیانوی باربد با شماره ۰۷۱۳۶۴۷۴۲۳۸ بین ساعت های ۹ تا ۱۶ روزهای کاری پاسخگوی پرسش- های داوطلبان است.
– نشانی دبیرخانه: فارس، شیراز، خیابان رحمت آباد، کوچه ۲۶، ساختمان سحر، دفتر مؤسسه فرهنگی- هنری شهرآفتاب، کدپستی ۷۱۹۳۶۴۵۹۵۴
– داطلبان گرامی می باید نمونه ی تصویری اجرا را همراه مدارک مورد نیاز حداکثر تا تاریخ ۳۰ دی ماه ۹۷ به صورت حضوری یا از طریق پست به دبیرخانه ی جایزه ی باربد تحویل دهند.
– اسامی داوطلبانی که درخواستشان دریافت و پذیرفته شده حداکثر تا ۳ بهمن ماه ۹۷ روی سایت رسمی جایزه ی باربد قرار خواهد گرفت.
– تکمیل و ارسال فرم درخواست تعهدی برای دبیرخانه برای دعوت از داوطلب ایجاد نمی کند.
– مدارک ارسالی در دبیرخانه جایزه ی باربد محفوظ مانده، مسترد نمی شود.
– به مدارک ناقص ترتیب اثر داده نمی شود.

یک دیدگاه

  • على باغبان منش
    ارسال شده در دی ۳۰, ۱۳۹۷ در ۲:۳۶ ب.ظ

    اینجانب على باغبان منش ١٣ساله از تهران عاشق پیانو و موسیقى هستم و دیدگاهم از شرکت در این مسابقه کسب اولین تجربه شرکت در جشنواره ها و همچنین ارتقا موسیقى و رسیدن به مدارج بالایى از موسیقى و پیانو میباشد .
    ازانجا که من دیر متوجه فراخوان شدم و بیشتر از ١٠روز نتوانستم تمرین کنم نتوانستم قطعه هایم را کامل کنم ولى در هر صورت تمایل داشتم که در این مسابقه شانس خود را امتحان کرده باشم
    با تشکر از اساتید بزرگوار و محترم .

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

مروری بر آلبوم «ایوارگاه»

وحید طهرانی آزاد با ایوارگاهش نشان می‌دهد که امروز، برخلاف تصور درونی‌شده‌ی عمومی، می‌توان بدون عملیات محیرالعقول و شعبده ساز درخور زد و گوشی یافت. اگر از چهار دونوازی کوتاه سنتور و ویلن (پرنای ۱ تا ۴)، با همه‌ی کمیابیِ خودِ ترکیب و نگاه متفاوت به سبک و سیاق خط ویلن، موقتا چشم بپوشیم هیچ چیز عجیب و غریبی در ایوارگاه نمی‌یابیم. آنچه در ایوارگاه به گوش می‌رسد غریبه که نه، اما شخصی است.

فرایند خم کردن زه وارها و اتصال آن به ساختمان کلافها در ویولن (I)

محتوای این مقاله بخشی از دروس ارائه شده در شهریورماه ۱۳۹۷ در کارگاه رضا ضیائی (RZW) توسط رضا ضیائی است که فرشاد شالپوش آن را گردآوری و تدوین کرده و امیر خمسه ویراستاری آن را بر عهده گرفته است. متن کامل و دیگر مقالات مرتبط در آرشیو کارگاه موجود است.

از روزهای گذشته…

آکوردهای sus – قسمت دوم

آکوردهای sus – قسمت دوم

در ادامه مطلب مربوطه به آکوردهای Sus ، به Improvise انجام شده روی این توالی آکورد شکل اول که تکرار میشود توجه کنید تا در ادامه بحث راجع به آکورد های sus را دنبال کنیم.
موسیقی و معنا (III)

موسیقی و معنا (III)

به‌رغم بی‌اعتنایی گسترده‌ی فلاسفه و نظریه‌پردازانِ معنا به ایده‌های نشانه‌شناختی پیرس و حتی رد آنها، این ایده‌ها سهم مهمی در ارائه‌ی نظریه‌های مؤثر در باب معنای موسیقی داشتند (مانند Nattiez 1990 ). با این حال موسیقی به آسانی با تمایزات طبیعی- قراردادی که از مسائل بنیادی نظریه‌ی پیرس است، تطابق نمی‌یابد. موسیقی در میان امور طبیعی و قراردادی جایگاه مبهمی دارد؛ همچنین بیان معنا با رویکرد نشانه‌شناختی نیازمند جایگاهی مشخص بین این دو امر است که مبهم بودن جایگاه موسیقی این امکان را محدود می‌سازد.
مجید کیانی و «طبیعت در هنر موسیقی» (I)

مجید کیانی و «طبیعت در هنر موسیقی» (I)

خبر گزاری ایسنا ٬ خبر کنسرت پژوهشی “طبیعت در هنر موسیقی” که به سرپرستی “مجید کیانی” در تاریخ جمعه ۱۶ شهریور۱۳۸۶ – در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد را اعلام کرد. مجید کیانی در این برنامه نظراتی ارائه داد مبنی بر اینکه عالم بالا یعنی ماه و ستارگان بر فواصل و ریتم موسیقی دستگاهی ایران تاثیر گذاربوده است٬ ۱۲ مقام در ارتباط با ۱۲ برج فلکی می باشند٬ بنا به اعتقاد حکما ساختار گام های طبیعی در ارتباط با فواصل بین ستاره ها می باشد و … این مطالب گویای اعتقاد ایشان به موسیقی افلاکی است.
Il Carlo IX di Francia del 1566 (قسمت دوم)

Il Carlo IX di Francia del 1566 (قسمت دوم)

از نظر زیبایی شناسی بسیار پویا و انسانی مطابق با فرمهای طبیعی در حرکت بودند ونوای ویلن ها در خانواده آماتی از شکوهی عمیق خبر می دهد که به دور از جنجال ها و هیاهوی محیط حضور خود را تثبیت می کند و چه زیبا که هنر ویلن با آماتی ها بنیان گذاری و ادامه یافت ما همچنان گذشتگان خاندان آماتی را سپاس می گذاریم و کوشش آنان را در ایستایی این پدیده شگرف احساس می کنیم هر چند که شاید نامی از آنها در تاریخ نباشد.
مصالحه فیزیک و موسیقی (I)

مصالحه فیزیک و موسیقی (I)

آیا می دانید مشکل بین موسیقی و فیزیک از کجا شروع شد؟ بگذارید کمی راجع به آن صحبت کنیم، بله موضوع از اینجا شروع شد که سازهایی مثل پیانو یا گیتار درست شدند.
گزارشی از تمرین ارکستر خنیاگران مهر

گزارشی از تمرین ارکستر خنیاگران مهر

سه‌شنبه پنج مرداد ماه سال جاری، در ساعت ۲۱/۳۰ ارکستر خنیاگران مهر به سرپرستی نیوشا بریمانی با آهنگسازی بهزاد عبدی و خوانندگی محمد معتمدی در تالار وحدت به روی صحنه می رود. گزارشی که می خوانید حاصل دیداری از تمرین این گروه است که در سالن رودکی تالار وحدت انجام شده است.
سزار فرانک، آهنگساز بلژیکی-فرانسوی

سزار فرانک، آهنگساز بلژیکی-فرانسوی

سزار آگوسته جین گیلام فرانک (César Auguste Jean Guillaume Hubert Franck) آهنگساز، نوازنده ارگ و استاد موسیقی بلژیکی-فرانسوی، یکی از بزرگترین چهره های موسیقی رومانتیک نیمه دوم قرن نوزدهم است. فرانک در شهر لژ، بلژیک از پدری آلمانی-بلژیکی و مادری آلمانی به دنیا آمد. پدرش آرزو داشت فرانک پیانیست ماهری شود. وی پیش از آنکه در سال ۱۸۳۸ به کنسرواتوآر پاریس برود، در لژ تحصیل موسیقی را آغاز نمود.
گزارش جلسه هشتم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (VII)

گزارش جلسه هشتم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (VII)

مدرس اشاره کرد: «حتی نام بردن از آنان که به هر روی جامعه‌ی موسیقی ما آنها را نقدگر (با تعریف محدود) می‌شناسد (برای تمام یا بخشی از زندگی حرفه‌ای‌شان)، نیز نشان می‌دهد کمیت نقد ما قابل چشم‌پوشی نیست. سیاهه‌ی زیر خود گویای این سخن است.
سان را و فلسفه کیهانی (IV)

سان را و فلسفه کیهانی (IV)

حتی اگر از تجربه عجیب سان نیز صرف نظر کنیم، او پس از ترک کالج به عنوان پر شورترین موزیسین در بیرمنگام شناخته شده بود. موزیسینی که همه چیزش را به موسیقی اختصاص داده بود. او به ندرت می خوابید و می گفت که توماس ادیسون، لئوناردو داوینچی و ناپلئون هم پرکار و کم خواب بودند.
کتابی برای آموزش تحلیل دانشورانه‌ اثر موسیقایی (V)

کتابی برای آموزش تحلیل دانشورانه‌ اثر موسیقایی (V)

مولفان همین روند را نیز برای آشنا کردن خواننده با نشانه‌های گرافیکی مخصوص شنکر به کار گرفته‌اند. به این صورت که خواننده ابتدا با آنها مواجه می‌شود بدون آن که توضیحی در موردشان دریافت کند و کم کم از طریق کاربردشان در مثال‌ها (که به روشی کاملا گویا تنظیم شده) با معنی و طرز استفاده‌ی هر یک آشنا شده تا به جایی می‌رسد که کتاب در مورد هر یک توضیح می‌دهد. در این هنگام خواننده احتمالا احساس خواهد کرد که از پیش با آنها آشنا بوده است (۱۱).