گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk

احمد جمال پیانیست جز


از بزرگترین پیانیست های جز که در سال ۱۹۳۰ در پیتسبورگ، پنسیلوانیا بدنیا آمد. از سن ۳ سالگی شروع به نواختن پیانو کرد و از ۷ سالگی تحصیلات رسمی خود در موسیقی را آغاز کرد.

در ۱۷ سالگی شروع به اجرای کنسرت های پیانو کرد تا اینکه در سال ۱۹۵۰ اولین گروه سه نفری جز (Jazz) خود را تشکیل داد. شهرت او در گونه جدیدی از موسیقی جز بود که ارائه کرد، موسیقی جمال شامل ملودی کمرنگ، هارمونی پیچیده و عجیب، ریتم موسیقی متغیر گاهی تند گاهی کند و… بود.

روشی که جمال برای فضا سازی در موسیقی خود از آن استفاده میکند در موسیقی هیچکدام از جزیست ها (Jazzist) نمی توان سراغ گرفت، به گونه ای که مایز دیویس (Miles Davis) موسیقیدان بزرگ و نوازنده ترمپت Jazz از شیفتگان اصلی کارهای او بود و تا مدتها از اجراهای احمد جمال برای تنظیم کارهای خود استفاده می کرد.

به قسمت هایی از یکی از کارهای او گوش کنید تا صحبت را ادامه دهیم. به تغییرات تمپو و نوانس در اجرای این قطعه توجه کنید تا پی به تفاوت کار او با سایرین ببرید.

audio file Ahmad Jamal – You are my everything

با وجود اینکه موسیقی حرفه ای او مربوط به نیم دوم قرن بیستم میشود اما موسیقی او با موسیقی Jazz مدرن فاصله دارد و به وضوح تاثیر کارهای پیش کسوتانی چون: “Jelly Roll Morton” ،”Count Basie” ،”Duck Ellington” ،”Art Tatum” و “Thelonious Monk” را می توان در کارهای او مشاهده کرد.

او در سال ۱۹۹۴ از برنده جایزه “American Jazz Master” از “National Endowment for the Arts” شد و در همان سال پس از اجرای کنسرتی در دانشگاه Yale، از طرف همان دانشگاه بعنوان جانشین شایسته Duck Ellington انتخاب شد.

هنگامی که او در سال ۲۰۰۰ در “Harbor Arts Jazz Night” پشت پیانو نشت و شروع به نواختن پیانو کرد، توانست به همه حاضرین ثابت کند که پس از ۶۷ سال تجربه در موسیقی جز چگونه می تواند فضای موسیقی جز در اوایل قرن بیستم را بر سالن حکم فرما کند.

به قسمتهایی از یکی از اجراهای جدیدتر وی که مربوط به موسیقی فیلم “Mash” می باشد گوش کنید و دقت کنید که ملودی با چه درجه ای از احساس نواخته می شود.

audio file Ahmad Jamal – Mash Soundtrack

گفتگوی هارمونیک
گفتگوی هارمونیک

گفتگوی هارمونیک

مجله آنلاین «گفتگوی هارمونیک» در سال ۱۳۸۲، به عنوان اولین وبلاگ تخصصی و مستقل موسیقی آغاز به کار کرد. وب سایت «گفتگوی هارمونیک»، امروز قدیمی ترین مجله آنلاین موسیقی فارسی محسوب می شود که به صورت روزانه به روزرسانی می شود.

۱ نظر

  • vaghti baraie avvalin bar ye ejra azash didam,halam mese lahzei shod ke clapton hendrix ro did!,eghragh ahmaghane…

    ahmad jamal na yek este’dadi mese duke ellington e balke yeki dar andaze haie chopin ya liszt,be nazare man.

بیشتر بحث شده است