مصاحبه ای منتشر نشده با SRV (قسمت اول)

SRV
SRV
مصاحبه ای که ملاحظه می نمایید در تاریخ ۲۹ اکتبر ۱۹۸۵، یعنی پنج سال قبل از مرگ ناگهانی استیو ری انجام شده و اولین بار در تاریخ ۲۹ آگوست ۲۰۰۶ به چاپ رسیده است. طبق اظهارات نویسنده – استیون روزن (Steven Rosen)- پیش از این تنها بخش کوچکی از این مصاحبه در یک مجله ژاپنی به چاپ رسیده است.

استیون روزن از جمله روزنامه نگارانی است که طی ۲۵ سال گذشته در معتبرترین مجلات موسیقی جهان، در ارتباط با rock ‘n’ roll مطالب متفاوتی را به رشته تحریر در آورده است.

این نکته که آلبرت کینگ بیشترین تاثیر را بر سبک نوازندگی شما داشته بر کسی پوشیده نیست، شما چندین سال پیش از این در آلبوم “In Session ” با او همکاری داشتید، نظرتان در مورد این همکاری چیست ؟
SRV: ضبط این آلبوم در حقیقت برای آلبرت فرصتی بود تا بدون مخالفت تهیه کننده همانگونه که دوست دارد بنوازد. او همه چیز را مطابق میلش می پسندد و اگر چیزی را بخواهد یا آن را به دست می آورد، یا دیوانه می شود! من به عنوان یک نوازنده این روحیه او را کاملا درک می کنم.

آیا شما نیز مانند او همیشه از دیگر نوازندگان همکارتان توقعاتی دارید؟
SRV: بله، اما تا اندازه ای مشخص. اگر بدانم کسی از پس کاری بر می آید اما تنبلی مانع از انجام آن کار می شود، به شدت عصبی می شوم.

نظرتان راجع به آلبوم جدیدتان “Soul To Soul”چیست؟
SRV: این کار را به شدت دوست دارم هرچند کیفیت صدای آن می توانست بسیار بهتر باشد. میکس اولیه این کار واقعا قوی بود. علیرغم اشکالات موجود در کیفیت صدا، این آلبوم تجربه خوبی برای گروه ما بود و با وجود مشکلات فراوان، همگی قوی ظاهر شدیم ، این امر باعث نزدیکی هر چه بیشتر اعضای گروه به یکدیگر شد، از این جهت آلبوم فوق نزد گروه از ارزش بسیاری برخوردار است.

آیا نسبت به صدای گیتارتان در هنگام ضبط در استودیو حساسیت و تعصب خاصی دارید؟
SRV: بله، این نکته برایم بسیار مهم است، زیرا صدای سازم را به خوبی می شناسم و می دانم هنگام نواختن صدای درست کدام است، به خصوص در استودیو که نوازنده به ساز کنترل کامل دارد؛ تمام سعی ام را به کار می گیرم تا بهترین صدا را از سازم بگیرم.

آیا صدای گیتار Marshall برایتان راضی کننده است ؟
SRV : بله، کاملا. متاسفانه گیتار مارشال قبلی ام را فروخته ام و می توانم بگویم روزی نیست که برای این کار خودم را سرزنش نکنم. در حال حاضر ساز دیگری پیدا کرده ام که فکر می کنم بتواند تا حدی جوابگوی نیازهایم باشد.

گیتار اصلی که در ضبط این آلبوم به کار بردید، Fender Stratocaster بود، اما در عکس روی جلد آلبوم، شما گیتار Gibson در دست دارید، آیا دلیل خاصی برای این کار دارید یا خیر؟
SRV : در واقع تنها در دو یا سه آهنگ از Fender استفاده کرده ام و در روزی که برای جلد آلبوم عکس گرفتیم تنها گیتار Gibson همراهم بود. بیشتر هم ازهمین گیتار استفاده کرده ام، البته در برخی قسمت های این آلبوم روی گیتار درام نواختم، من هر سازی به جز bass و پیانو را می نوازم.

آیا واقعا یک درامر نیز هستید؟
SRV : بله، اما متاسفانه هیچگاه زمان لازم برای تمرین این ساز را اختیار نداشتم، تنها در زمان های تمرین گاهی فرصت مغتنمی پیش می آید. نواختن درام از کارهای مورد علاقه ام است.

پیشرفت خوانندگی تان را چگونه ارزیابی می کنید ؟
SRV : من به تازگی خواندن را آغاز کرده ام و هنوز در مرحله یادگیری به سر می برم، البته منظورم از خواندن، سر و صدا راه انداختن و فریاد زدن است. در واقع به جای فریاد زدن می خوانم و هنوز از زمزمه کردن لذت می برم.

این درست است که به منظور هم سازی با صدایتان در هنگام خواندن، گیتار را پایین کوک می کنید ؟
SRV : بله، در واقع این همان صدایی است که از نظر من مورد قبول است و آنرا دوست دارم.

هنریکس نیز در اجراهایش همیشه این کار را تکرار می کرد؟ با توجه به او این کار را انجام می دهید؟
SRV : البته این کار او همیشگی نیست و تنها در قسمت هایی خاص این کار را انجام می دهد. من شخصا به دلیل سیگار کشیدن بیش از حد مشکل حنجره دارم و متاسفانه مجبورم برای اینکه راحت تر بخوانم کوک گیتار را پایین بیاورم. تقریبا دو سه سال است که به این کار عادت دارم .

آیا تا به حال از نزدیک با جیمی هنریکس ملاقات داشته اید؟
SRV : رو در رو خیر، اما دیدن او همیشه جزو آرزوهایم به شمار می رفته است،بارها و بارها او را در رویا دیده ام.

گفته می شود شما wah-wah جیمی هنریکس را در اختیار دارید، آیا در ” Voodoo Chile ” از آلبوم ‘Couldn’t Stand the Weather’ از آن استفاده کرده اید ؟
SRV : بله، این wah-wah را بسیار دوست دارم، در بسیاری موارد من از دو wah-wah استفاده می کنم.
یعنی دو wah-wah همزمان ؟
SRV : بله، این کار را به روش های مختلف امتحان نمودم، مثلا در برخی موارد نشسته بر چهارپایه، هر wah-wah را به صورت مستقل به کار گرفتم. این کار را دوست دارم و در بسیاری از مواقع آن را انجام می دهم.

آلبوم های استودیویی استیو ری :
سال ۱۹۸۳ : Texas Flood
۱۹۸۴ : Couldn’t Stand the Weather
۱۹۸۵ : Soul to Soul
۱۹۸۹: In Step
۱۹۹۰: Family Style یا The Vaughan Brothersبا برادرش جیمی واگان
۱۹۹۱: The Sky Is Crying

modernguitars.com

4 دیدگاه

 • ارسال شده در مهر ۲, ۱۳۸۵ در ۸:۰۰ ب.ظ

  vaghean az shoma mamnonam ke bazam az setevie ray vaughan guitariste morde alagheye man va hameye dust daran sabke blues dar site toon yad mikonid omid varam bish az in az srv yad konin
  monchaheram

 • masih
  ارسال شده در مهر ۷, ۱۳۸۵ در ۱۲:۱۲ ق.ظ

  ba arze salam va khaste nabashid babate mosahebeye srv mamnoonam kheyli khoob bood age mishe dar bareye navazandegan drums ham matalebi erae koni d be khosoos STEVE GADD

 • abbas iranmanesh
  ارسال شده در دی ۱۶, ۱۳۸۵ در ۹:۴۳ ق.ظ

  salam man yeki az doostdaran SRV hastam mamnoon az in hameh isare shoma az anteshar in mataleb ba arzesh ke ham chon BARAN bar rooye zamin teshneh(kavir() hastand()))…

 • ERFAN
  ارسال شده در شهریور ۱۳, ۱۳۹۰ در ۱۰:۲۱ ب.ظ

  SALAM,AZ INKE KHASTAMO TUYE SITE SHOMA PEYDA KARDAM MOTESHAKERAM,EY KASH VIDEO HAYE MARBUTE RO HAM TU SITETUN MEZARID

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

مروری بر آلبوم «بوم خیال»

اگر اجرای موسیقی آوازیِ مو به مو مبتنی بر بلوک‌بندی و جمله‌بندی و ساختار خرد و کلان ردیف‌ها را یک سرِ طیف، و موسیقی آوازیِ آهنگسازی‌شده را، که شاید از ماحضر موسیقی کلاسیک ایرانی تنها اشل‌هایِ صوتیِ مدها را در خود داشته باشد و تمام دیگر عناصرش (از الگوهای ملودیک و ریتمیک گرفته تا نحوه و روند تغییر مدها، فرم و غیره) از چشمه‌ی خلاقیتِ سازنده/نوازنده‌اش جوشیده، سرِ دیگرِ طیفِ آن سنتی بدانیم که در قرن اخیر بداهه‌نوازی نام گرفته است، پنج تکه تکنوازیِ مجملِ صائب کاکاوند در «بوم خیال» را باید جایی نزدیک به پایانه‌ی نخستِ طیف در نظر گرفت.

نگرشی به تجدد طلبی در هنر و فرهنگ ایرانِ قرن بیستم (XV)

در واقع، هم او است که شایع کرد «دستگاه ماهور» همان «گام ماژور» غربی است. در دستور تار اولین تعریف از موسیقی ایرانی در مورد آواز ماهور است:

از روزهای گذشته…

تحلیلی بر «چنگ رودکی» (III)

تحلیلی بر «چنگ رودکی» (III)

با ورود «بنان» و تغییر نیم درجه ای کروماتیک درجه ی هفتم (فا دیز به فا بکار)، مدولاسیون بسیار نرم و محتاطانه ای به شور انجام می شود. مدولاسیون رایج در سنت دستگاهی از همایون یا اصفهان به شور، معمولاَ با تغییر درجه ی سوم بالای شاهد (در اینجا سی بمل) به ربع پرده بالاتر انجام می شود که اگر در نواحی پایین دسته ی ساز انجام شود، اوج نام می گیرد، که –با فرض انجام آن در تنالیته ی مورد بحث- شاید بتوان آن را اشاره به ابوعطای «ر» یا شور «لا» دانست. اما در مدولاسیون استفاده شده در «چنگ رودکی»، با تغییر «فا»، قطعه به شورِ «ر» مدولاسیون می کند.
گروه ریمونز (VII)

گروه ریمونز (VII)

وگا از طرحهایی که به حمایت از انتخابات رئیس جمهوری، در جهت عقربه های ساعت دور طرح عقاب شعارهایی نوشته بودند استفاده کرد و به جای آن، نامهای مستعار چهار عضو اصلی گروه را قرار داد: جانی، دی دی، جوی و تومی. در طی سالها، نامهای اعضای گروه روی تی شرت ها تغییر یافت.
قاسمی: در زمان ۶ ماه ۱۷ قطعه در آوردیم!

قاسمی: در زمان ۶ ماه ۱۷ قطعه در آوردیم!

ما تست گروهی نگرفتیم و گفتیم همه بیایند! نزدیک ۱۰۰ نفر بودند، بعد از ۶ ماه در دو مرحله آموزش و دو سری امتحان، (سه روز در هفته می آمند) حدود ۴۵ نفر را انتخاب کردیم برای اعضای گروه.
نوازنده و تمرین (IV)

نوازنده و تمرین (IV)

۱۴ – مفهوم عبارت ” قوی تر شدن دست نوازنده” که در اثر گذشت زمان و تمرین کردن بدست می آید، چیست؟
گزارش جلسه ششم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (VI)

گزارش جلسه ششم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (VI)

به علاوه، چنانچه تفسیر و تاویل را روا بدانیم می‌توان مانند یک نوازنده‌ی تفسیرگر، جهان ذهنی و تخیلی ساخته شده بر پایه‌ی اثر موسیقایی (به‌دست نقدگر) را شرح داد یا به عکس، تفسیر آفریده شده توسط هنرمند اجرا کننده را توصیف یا تجزیه و تحلیل کرد. مدرس هشدار داد که حتما لازم نیست تنها معیار و مقیاس نقد اجرا، رعایت شدن یا نشدن اصالت قطعه و به اصطلاح یافتن یک تفسیر اصیل باشد.
۸۵ سالگی اسطوره جاز – ۱

۸۵ سالگی اسطوره جاز – ۱

دیو بروبک (Dave Brubeck)، تصمیم گرفت که به جای یک جشن تولد کوچک در خانه، همسر، فرزندان و نوه های خود را در باربیکن هال (Barbican Hall) لندن ملاقات کند. او در این روز کنسرت مفصلی اجرا کرد که تمام ۲۰۰۰ بلیط آن توسط هوادارانش خریداری شده بود و همه هنگام اجرای ترانه Happy Birthday که توسط کوارتت جاز او و ارکستر سمفونیک لندن همراهی میشد، با یکدیگر دم گرفته بودند.
تاثیر موسیقی بر بهبود مبتلایان به سکته مغزی

تاثیر موسیقی بر بهبود مبتلایان به سکته مغزی

بر طبق مطالعات اخیر، گوش فرادادن به موسیقی مورد علاقه در طول روز، در بهبودی سریع تر بیماران پس از وقوع سکته مغزی تاثیر بسزایی دارد. مدت های مدیدی است که موسیقی درمانی در معالجه بیماری های مختلف از جمله توهم، شیزوفرنی و جنون به کار گرفته می شود.
چیستا غریب: خردسالان زود از موسیقی زده می شوند

چیستا غریب: خردسالان زود از موسیقی زده می شوند

سن بسیار کم با آن دیسیپلین های سخت اصلا برای روحیه بچه مناسب نیست؛ حتی در غرب هم به این نتیجه رسیده اند که بهتر است شروع ساز از سن ۸ سالگی به بعد باشد. تا قبل از آن، آشنایی با موسیقی، سازهای ضربی، زیلوفون و فلوت ریکوردر به صورت آموزشی، بسیار ساده و تفریحی برای بچه، در کوتاه مدت اشکالی ندارد، اما امروز به این نتیجه رسیده اند که این روش صحیح نیست که بچه کوچک پشت پیانو بنشیند و تمرین های سخت انجام دهد.
گفت وگو با آن سوفى موتر درباره اجراى ۱۰ سونات ویولون از بتهوون

گفت وگو با آن سوفى موتر درباره اجراى ۱۰ سونات ویولون از بتهوون

آن سوفى موتر، یکى از تأثیرگذارترین موسیقى دانان و نوازندگان نسل خودش است. او اولین بار با حمایت هاى رهبر ارکستر معروف، هربرت فون کاریان، به عنوان کودک نابغه در سالن کنسرت دیده شد. از آن پس شاهد اجراهاى زیادى از او هستیم و سالن هاى کنسرت سراسر جهان از او تقاضاى اجرا کردند.او در سن ۳۴ سالگى با لامبرت اورکیس یکى از مهم ترین طرح هاى خود در زمینه موسیقى، یعنى اجراى ۱۰ سونات ویلون بتهوون در سراسر جهان را با موفقیت انجام داد. مصاحبه اى که در این باره با او انجام شد را پیش رو دارید.
مرور آلبوم «سه اثر برای پیانو»

مرور آلبوم «سه اثر برای پیانو»

هرچه نوشتن و گفتن از «اجرای» آثار کلاسیک آهنگسازان در دیگر جاهای دنیا طبیعی جلوه می‌کند در ایران به عکس دیریاب است. آثار آهنگسازان ما به دلایلی چون کمبود امکانات اقتصادی-اجرایی، پیچیدگی امروزین همکاری‌های موسیقایی و… یا در گنجه‌ها می‌ماند یا دست‌بالا یک بار اجرا می‌شود و اگر بختی باشد در یک ضبط تجسم می‌یابد، به هیات یک مصداق تکین.