SRV (بخش دوم)

Stevie Ray Vaughan 1954-1990
Stevie Ray Vaughan 1954-1990
استیو ری واگان نوازنده چیره دست بلوز در زمره محبوب ترین نوازندگان گیتار دهه هشتاد به شمار می رود. او گیتار را با سرعت اعجاب آوری می نواخت و در اجرای جلوه های صوتی، که جیمی هنریکس از پیشگامان آن است، مهارت خاصی داشت.

آخرین اجرای استیو ری در کنسرتی بود که چند ساعت پیش از مرگش در Alpine Valley Music Theater به همراه برادر بزرگترش جیمی، اریک کلپتون، بادی گای (Buddy Guy) و رابرت کری (Robert Cray) برگزار شد، در آهنگ پایانی کنسرت ” Sweet Home Chicago”، استیو ری مانند همیشه اجرای بسیار درخشانی را ارائه داد. جیمی واگان این آهنگ را یکی از زیباترین و بهترین اجراهای زندگی هنری برادرش می داند.

رنه مارتینز (René Martinez) که در حال حاضر به عنوان کارشناس گیتار با کارلوس سانتانا همکاری می کند، سال های متمادی در مقام مشاور در کنار استیو ری به فعالیت پرداخته است .

پس از مرگ استیو ری آلبوم Family Style duet ای که توسط استیو ری و برادرش جیمی واگان (Jimmie Vaughan) اجرا شده، در سپتامبر ۱۹۹۰ روانه بازار شد . این آلبوم به شدت مورد اسثقبال قرار گرفت. متعاقبا در سال ۱۹۹۱ نیز آلبوم The Sky Is Crying منتشر شد.

پس از مرگ استیو ری آهنگ های بسیاری به او تقدیم شده که از جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود:
جیمی واگان آهنگی را در ستایش برادرش و دیگر نوازندگان برجسته بلوز اجرا نمود که “Six Strings Down” نام داشت. مارک کول (Mark Cole) نوازنده صاحب نام گیتار، آهنگی به نام ” Vaughandrix” اجرا نموده وهمانطور که از نامش بر می آید آنرا به جیمی هنریکس و استیو ری واگان تقدیم کرده است. اریک جانسون (Eric Johnson) یکی دیگر از نوازندگان گیتار اهل تگزاس در آلبوم Venus Isle خود آهنگی به نام SRV به استیو ری تقدیم نموده است.

در سال ۱۹۹۱ فرماندار تگزاس – زادگاه استیو ری – روز تولد او، سوم اکتبر را به عنوان “روز استیو ری واگان” اعلام نمود. در سال ۱۹۹۴ مجسمه یادبود استیو ری در شهر Austin تگزاس، مکانی که استیو ری در آن چندین کنسرت برگزار کرده بود، بنا شد. این مجسمه به عنوان یکی از مشهورترین جاذبه های توریستی شهر به شمار می رود.

در ۱۱ ماه مه سال ۱۹۹۵، گروهی از نوازندگان چیره دست بلوز در شهر Austin گرد هم آمدند تا کنسرتی را به یاد و خاطره اسطوره نوازندگی تگزاس بلوز – استیو ری – که پنج سال پیش از آن در یک سانحه هوایی با هلیکوپتر، طعمه مرگی زود هنگام شد، تقدیم نمایند.

در این کنسرت که توسط جیمی واگان ترتیب داده شده بود، علاوه بر خود او تعدادی از نوازندگانی که در آخرین کنسرت استیو ری همراه او بودند، از جمله : اریک کلپتون، بادی گای و رابرت کری، و نیز نوازندگان برجسته دیگری چون : Dr. John، آرت نوایل (Art Neville)، بونی ریت (Bonnie Raitt) تامی شانون (Tommy Shannon) و کریس لیتون (Chris Layton) حضور داشتند. در این کنسرت هر یک از نوازندگان به اجرای یکی از آهنگ های استیو ری پرداختند .

در پایان کنسرت فوق جیمی واگان با اشاره به نوازندگان، خطاب به تماشاگران اظهار داشت:” این افراد دوستان و اساتید استیو بودند، کسانی که او بسیار دوست داشت وهمیشه با افتخار از آن ها یاد می کرد. مسلما بدون حضور و همکاری آنها برگزاری چنین کنسرتی برای من میسر نمی شد. مدت ها بود که در اندیشه برگزاری چنین بزرگداشت با شکوهی برای استیو بودم، اما ترجیح دادم آن را تا چندین سال پس از مرگش به تعویق بیندازم، بلکه تلخی و اندوه مرگ نابهنگامش در خاطر دوستدارانش کمرنگ گردد و بتوانم مراسم تجلیل باشکوهی را به روح استیو و هنرش تقدیم نمایم.

در سال ۲۰۰۳ در لیستی که از صد نوازنده گیتار برتر جهان در مجله معروف و معتبر رولینگ استون (Rolling Stone) اعلام شد ، استیو ری در مکان هفتم قرار داشت.

آلبوم های استودیویی استیو ری :
سال ۱۹۸۳ : Texas Flood
۱۹۸۴ : Couldn’t Stand the Weather
۱۹۸۵ : Soul to Soul
۱۹۸۹: In Step
۱۹۹۰: Family Style یا The Vaughan Brothersبا برادرش جیمی واگان
۱۹۹۱: The Sky Is Crying

en.wikipedia.org
sonymusic.com

7 دیدگاه

 • بابک
  ارسال شده در شهریور ۲۹, ۱۳۸۵ در ۱۰:۵۴ ب.ظ

  تلفظ صحیح SRV هست: استیوی ری وان. لطفا صورت صحیح نام را بنویسید.همچنین: آرت نویل و بانی ریت.با تشکر.

 • بابک
  ارسال شده در شهریور ۳۰, ۱۳۸۵ در ۷:۴۴ ق.ظ

  yes, it’s pronounced VAAN

 • سپهر
  ارسال شده در شهریور ۳۰, ۱۳۸۵ در ۱۱:۵۴ ق.ظ

  این شلغم شورباها چی ان که به اسم موسیقی به خورد مردم میدین شاید اطلاعات ویکی پدیاتونهم ته کشیده ولی به تون بگم اگه اهل تحقیق و علم باشین مطلب خیلی زیاده

 • ارسال شده در شهریور ۳۱, ۱۳۸۵ در ۱۱:۲۱ ب.ظ

  salam omdid varam hamishe movafagh bashin kheili kheili sepas gozaram ke dar morede stevie ray vaughan bishtar neveshtin omidvaram hamintor be karetoon edame bedin va baratoun arezouye movafaghiyat mikonam

 • morteza (m b king)
  ارسال شده در آبان ۱۷, ۱۳۸۵ در ۱:۱۸ ق.ظ

  salam haleton ke khobi malome vaghean zahmat mikeshid mamnoneton misham dar morede soltane blues b b king ham matalebi benevisid are manzoram king of blues matalebeton dar morede srv ke harf nadashtam kheyli rom tasir gozashte chon khodamamam blues minavazam vaghean azaton mamnonam omidvaram hamishe moaffagh bashid vaghean ey val darid tank you

 • abbas iranmanesh
  ارسال شده در دی ۱۶, ۱۳۸۵ در ۱۰:۰۲ ق.ظ

  mamnoon…………

 • ارسال شده در بهمن ۲۴, ۱۳۸۵ در ۵:۱۳ ب.ظ

  kheili mamnon az matalebe ba arzeshe shoma

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

ریتم و ترادیسی (I)

ریتم و ترادیسی دو روشِ فهم نظم های زمانی در جهان پیرامونِ ما را در تباین با هم قرا می دهد: فهم مستقیم به-واسطه ی قوه ی ادراک، و فهم غیر مستقیم به واسطه ی تجزیه و تحلیل. «ریتم» به دستگاه ادراکی ای که امکان مشاهده و دریافتِ بی دردِسرِ پدیده های ریتمیک را در اختیار افراد قرار می دهد گریز می زند، درحالیکه «ترادیسی» ابزارهای ریاضی ای را که برای کشف نظم ها و مطالعه ی الگوها مورد استفاده قرار می گیرد پیشِ روی می گذارد.

موسیقی و شعر در «گرگیعان و گرگیعان» (II)

بیرون‌رفتن مردم از خانه و برگرفتن و دورافکندن کلوخ در آخرین روز ماه شعبان به احتمال فراوان به نشانه ترک عیش و عشرت و باده‌نوشی در ماه مبارک روزه‌گیران و دورکردن دیو گناه باده‌نوشی از خود بوده است و این آیینی بازمانده از دوره پیش از اسلام بوده که با دگرگونی نظم و روال زندگی عادی مردم در تغییر ماه همراه بوده است (۲) و یا جشن «هالووین» در فرهنگ غربی. «هالووین» یک جشن مسیحیت غربی و بیشتر سنتی می‌باشد که مراسم آن سه شبانه‌روز ادامه دارد و در شب «۳۱ اکتبر» (نهم آبان) برگزار می‌شود. بسیاری از افراد و مخصوصا کودکان و نوجوانان در این شب با چهره‌های نقاشی شده، لباس‌های عجیب یا لباس‌های شخصیت‌های معروف، چهره و ظاهری که آن به‌نظرشان ترسناک باشد خود را آماده جشن می‌کنند و برای جمع‌آوری نبات و آجیل به در خانه دیگران می‌روند. این جشن را مهاجران «ایرلندی» و «اسکاتلندی» در سده نوزدهم با خود به قاره آمریکا آوردند. (۳)

از روزهای گذشته…

جاوید افسری راد و ارکستر سمفونیک رادیو و تلویزیون نروژ

جاوید افسری راد و ارکستر سمفونیک رادیو و تلویزیون نروژ

«ماه در چاه»، مجموعه ای از ساخته های جاوید افسری راد آهنگساز ایرانی و نوازنده سنتور، به زودی توسط ارکستر سمفونیک رادیو و تلویزیون نروژ به اجرا در می آید. این مجموعه هفت قطعه در مایه های شور، اصفهان، بیات شیراز، سه گاه، نوا و چهارگاه است که ۶۰ نوازنده نروژی در روزهای ۱۴ و ۱۵ سپتامبر (۲۳ و ۲۴ شهریور) در اسلو به اجرا آن می پردازند. رهبری این ارکستر را پتر زیلوی (Peter Szilvay) برعهده دارد.
جین گالوی، همسر جیمز گالوی

جین گالوی، همسر جیمز گالوی

نوازنده بسیار توانای فلوت خانم جین گالوی (JEANNE GALWAY) به اجراهای درخشان خود روی سن های بین المللی ادامه می دهد. او یکی از بانوان مشهور تک نواز فلوت می باشد، خانم گالوی هنرمندی است که همواره روش ناب و جذاب خود را بر روی صحنه به تماشاگران عرضه می دارد. مسافرتهایش او را برای تک نوازی به همراه ارکسترهایی همچون شیکاگو، فیلادلفیا، سن پیتزبورگ، ستل، دنور و به بسیاری از شهرهای مهم ایالات متحده آمریکا برده است.
بیابانگرد: تقلید باعث بوجود آمدن آسیب های جسمی و هنری می شود

بیابانگرد: تقلید باعث بوجود آمدن آسیب های جسمی و هنری می شود

چون متدهای مدونی برای آموزش تکنیک آوازی نداشته ایم و فقط از طریق گوش هست که جوانان به شنیدن صدایی که استایل نادرست و تکنیک ناقص هستند عادت می کنند و آنها را الگو خودشان می کنند و این جریان باعث می شود، تکنیک و استایل افت کند و متاسفانه تقلید تا آنجاست که علاوه بر تقلید جنس صدا، از فیگور ظاهری هم و نوع آرایش مو خوانندگان دیگر هم تقلید می کنند!
به استقبال شب فیلیپ گلس در تهران (II)

به استقبال شب فیلیپ گلس در تهران (II)

کوارتت های زهی گلس شاید دربرگیرنده شخصی ترین و درونی ترین موسیقی های او باشند. آثاری که از طریق آنها آهنگسازی که احتمالا مهمترین اصلاحگر اپرا در عصر ما و پشتیبان ثابت قدم موسیقی تئاتر در مقیاس بزرگ است، آینه ای در برابر خود قرار می دهد و به خود و شیوه آهنگسازی اش نظری درونگرایانه می افکند.
تاثیر موسیقی بر روی قلب

تاثیر موسیقی بر روی قلب

یادگیری و نواختن ساز میتواند تاثیرات مثبتی را بر روی قلب داشته باشد؛ محققان ایتالیایی و انگلیسی در یک سری از آزمایشات دست به مقایسه میان افراد موزیسین و غیر موزیسن و تاثیر موسیقی در سبکهای مختلف همچون آثار کلاسیک مانند قطعات بتهوون و یا حتی موسیقی تکنو نمودند.
نوربخش: رسالت استاد، پرورش هنرمند در نوازندگی است

نوربخش: رسالت استاد، پرورش هنرمند در نوازندگی است

من معتقدم هنر در جریان آموزش نوازندگی باید به تدریج در فرد پرورش یابد؛ در صورتی نوازندگی دارای ویژگی ها و شاخصه های هنری می گردد که در طی دوران و سالیان آموزش ساز، در این زمینه برای شخص تلاش شده باشد و در واقع این امر را یک روند تدریجی می دانم و در این راستا فکر می کنم کلاس نوازندگی، صرفا نباید به کلاس تدریس “تکنیک نوازندگی” ساز تبدیل شود.
دیبازر: دوست ندارم پدیده ها را در قیاس با همدیگر بسنجم

دیبازر: دوست ندارم پدیده ها را در قیاس با همدیگر بسنجم

نمی دانم چرا باید در یک ریتم مسلسل واری مثل بسیاری افراد که در سینما یا موسیقی کار می کنند، بایستی هر سال آلبوم عرضه شود و دلیلی برای آن متوجه نشدم که این وقفه بخواهد پاسخی برای آن باشد. فکر می کنم هر وقت حرفی برای گفتن هست باید حرف زد و الان احساس می کنم که در قالب یک آلبوم به اندازه “بوم” حرفی برای گفتن داشتم که زدم.
شهرام صارمی از مدیریت اجرایی جشنواره موسیقی فجر استعفا کرد

شهرام صارمی از مدیریت اجرایی جشنواره موسیقی فجر استعفا کرد

در پی استعفای اعتراض آمیز علی ترابی، شهرام صارمی مدیر اجرایی سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر، یک روز پس انتصاب مدیر جدید دفتر موسیقی وزارت ارشاد با انتشار نامه‌ای سرگشاده از سمت خود استعفا کرد.
اریک جانسون

اریک جانسون

اریک جانسون جدا از مهارتهایش در نوازندگی گیتار الکتریک به عنوان یکی از برجسته ترین مدرسان گیتار نیز شهرت یافته است. متدهای آموزشی وی و نکته سنجی اش در یادگیری تکنیک های مختلف گیتار در تمامی سطوح در دنیا محبوبیت خاصی در میان هنرجویان و علاقمندان به گیتار یافته است.
از مجله موسیقی تا ماهنامه رودکی (V)

از مجله موسیقی تا ماهنامه رودکی (V)

اتخاذ شیوه‌هائی از این دست سخت‌ مؤثر افتاد و رودکی بزودی به عنوان نشریه‌ای فرهنگی-که توجهی ویژه به مسائل و رویدادهای موسیقی دارد-از اعتباری برخوردار شد که بسیاری از نشریه‌های‌ مشابه در طی سال‌ها بدان دست نیافته بودند.