گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk

وحید خادم- میثاق، از بزرگترین نوازندگان نسل جدید

وحید خادم میثاق بدون شک در زمره بزرگترین نوازندگان ویولن نسل جدید در عرصه موسیقی کلاسیک است. او در سال ۱۹۷۷ در اتریش متولد شد و در سن چهار سالگی اولین آموزش های نوازندگی ویولن را نزد پدر آغاز نمود. در یازده سالگی تحصیلات موسیقی را در کلاس های Boris Kuschnir در آکادمی موسیقی وین ادامه داد.

در سن دوازده سالگی جایزه مسابقه موزارت را به خود اختصاص داد و برای اولین بار در شهر Salzburg اتریش به تک نوازی با ارکستر پرداخت. در دانشکده موسیقی وین با نوازندگان برجسته ای چون Rainer Küchl و Gerhard Schulz و در سوئیس با Igor Ozim تحصیلات موسیقی را ادامه داد. دوره استادی را با نوازندگان صاحب نام Tibor Varga مجارستانی و Zakhar Bron روس پشت سر گذاشت.

وحید خادم میثاق برای اجرای کنسرت به اقصی نقاط جهان سفر کرده و با بزرگترین ارکسترها در کشورهایی چون اتریش، انگلستان، فرانسه، آلمان، یونان، ایتالیا، اسرائیل، سوئیس، پرتغال، اسپانیا و ژاپن همکاری داشته است. هنر نوازندگی او را تجانس احساس، توازن و تکنیک در موسیقی خوانده اند.

او برای اولین بار در آگوست سال ۲۰۰۱ در فستیوال موسیقی Salzburger یا Salzburger Festspiele، از بزرگترین فستیوال های موسیقی که هر سال تابستان در شهر Salzburger اتریش – زادگاه موزارت – برگزار می شود، هنر تک نوازی اش را به دوستداران موسیقی نمایاند. در سال ۲۰۰۲ کنسرتو ویولن چایکوفسکی را در سالن Musikverein شهر وین که در زمره بزرگترین سالن های موسیقی جهان به شمار می رود، اجرا نمود.

از میان آثار منتشر شده او به عنوان تک نواز ارکستر می توان به اجرای کنسرتو ویولن علی رهبری، کنسرتو برای ویولن، پیانو و ارکستر در D مینور اثر فلیکس مندلسون، “شهرزاد” اثر ریمسکی کورساکوف و آثاری از ویوالدی، سارازات، بریوت، پاگانینی و ایزائی اشاره نمود.

او در فستیوال بین المللی موسیقی اتریش و فستیوال “Beethoventage Baden ” در کشور آلمان به اجرای تک نوازی پرداخته و به عنوان مهمان افتخاری در فستیوال ” Mondseetage” وین حضور به هم رسانده است.

وحید خادم میثاق در بسیاری از عرصه های رقابتی موسیقی از جمله فستیوال موسیقی di Stresa یا ” Concorso Internationale di Stresa” در سال ۱۹۹۶ در کشور ایتالیا، مسابقه نوازندگی ویولن Stefanie Hohl در وین و فستیوال موسیقی اتریش مقام اول را به خود اختصاص داده ، او همچنین برنده جایزه شبکه رادیویی اتریش است. در سال ۱۹۹۹ نیز جایزه فرهنگی شهر Baden را نصیب خود کرد.

علاوه بر تکنوازی، او از سال ۲۰۰۰ به مدت سه سال سرپرستی نوازندگان ویولن ارکستر جوانان GUSTAV MAHLER که با عنوان اختصاری “GMJO” مشهور است، را بر عهده داشت. این ارکستر از سال ۱۹۸۶ در وین تاسیس شده و به عنوان بهترین ارکستر جوانان جهان شناخته شده است. او به همراه افرادی چون Gottlieb Wallisch ، Barbara Moser و Anika Vavic که هر سه از نوازندگان برجسته پیانو به شمار می روند، در وین به اجرای کنسرت پرداخته است و با رهبران بزرگی چون فرانتز ولسر Franz Welser،
سرجی اوزاواSeiji Ozawa،پیر بولز Pierre Boulezهمکاری های متعددی داشته است.

وحید خادم میثاق در تاریخ ۵۵ مارس سال ۲۰۰۵ کنسرتی به نفع قربانیان سونامی برگزار کرد. در این کنسرت که خادم میثاق نوازندگی ویولن و Sergio Posada نوازندگی پیانو را بر عهده داشتند، آثاری از Bartok، Brahms، Mozart، Kreisler و Ravel به اجرا در آمد.

جهت مشاهده لیست آثار منتشره وحید خادم-میثاق می توانید به khadem-missagh.comمراجعه فرمایید

.

سحر افشانی

سحر افشانی

دیدگاه ها ۵

بیشتر بحث شده است