علی رهبرى در شبکه سى ان ان

علی رهبرى
علی رهبرى
شبکه تلویزیونى سى ان ان از چندى پیش در حال پخش برنامه اى با عنوان «درون خاورمیانه» (Inside the Middle East) درباره مسائل اجتماعى و فرهنگى کشورهاى منطقه است. در تیتراژ این برنامه که نام کشورهاى مورد بررسى نوشته مى شود نشانى از ایران نیست ولى در آخرین برنامه این مجموعه که شنبه شب، پانزدهم بهمن ۱۳۸۴ (پنجم فوریه ۲۰۰۶) پخش شد، در کنار گزارش هایى از عربستان سعودى و عراق، گزارش نسبتاً مفصلى نیز به استعفاى ناگهانى على رهبرى از رهبرى ارکستر سمفونیک تهران اختصاص داشت.

این گزارش با پخش قسمت کوتاهى از کنسرت اخیر رهبرى در استانبول و استقبال نوازندگان ترکیه و همچنین ایرانیان حاضر شده در کنسرت در پشت صحنه آغاز شد. رهبرى خطاب به گزارشگر مى گوید: «حضور ایرانیان در کنسرت هایم همواره مایه خوشحالى من است.» گزارش در دانشکده موسیقى وین در اتریش دنبال مى شود.

رهبرى خاطرنشان مى سازد که «در زمان دانشجویى اش احساس مى کرده آکادمى بسیار بزرگ است ولى اکنون حس مى کند که کوچکتر شده چرا که آن ترس و اضطراب دوران دانشجویى از میان رفته است…» سپس همراه با دوربین به خانه او که از پانزده سال پیش در روستایى در جنوب وین واقع شده مى رویم؛ رهبرى روى قالى هاى ایرانى و در میان اشیاى هنرى ایرانى قدم مى زند و مى گوید: «در اینجا همه چیز عطر ایران را دارد.» و اینکه همه این تزئینات توسط خود او و به عنوان سرگرمى انجام شده است.

در همین بخش همسر او که یک ویولن نواز چیره دست کرواتى است قطعه کوتاهى را مى نوازد و رهبرى اظهار مى دارد: «موسیقى و حتى موسیقى غربى از مردم ایران جداشدنى نیست. مردم ایران عاشق موسیقى هستند و تاکنون هیچ کس آنها را عوض نکرده است.»در ادامه همراه با نمایش عکس هایى از گذشته، گزارشگر از کودکى رهبرى در تهران و زمانى سخن مى گوید که مادر او نزد یک روحانى مى رود تا بپرسد آیا فعالیت فرزندش در زمینه موسیقى و اجراى آثار موتسارت ایرادى دارد یا نه که آن روحانى پاسخ داده: «من این آقا را نمى شناسم ولى تصور نمى کنم مشکلى وجود داشته باشد به ویژه که چیزهاى خوبى درباره موتسارت شنیده ام…» در همین قسمت عکسى از على رهبرى، اسماعیل تهرانى و اسماعیل واثفى نشان داده مى شود که حدود چهل سال پیش در محوطه هنرستان موسیقى ملى (منزل سابق دکتر مصدق) گرفته شده است.

Audio File قسمتی از مصاحبه علی رهبری با CNN

سپس به دورانى اشاره مى شود که «رهبرى» بیست و پنج ساله با موفقیت تحصیلاتش را در وین به پایان مى رساند و با شور و شوق بسیار براى مدیریت هنرستان عالى موسیقى به تهران بازمى گردد؛ ارکسترى از جوانان ایرانى تشکیل مى دهد ولى شوق و هیجان او پس از مدت کوتاهى فروکش مى کند و متوجه مى شود که به نتیجه مورد نظر نخواهد رسید لذا در ۱۹۷۶ از نو رهسپار اروپا مى شود.

Audio File قسمتی از مصاحبه علی رهبری با CNN

مدال طلاى مسابقات رهبرى ارکستر در فرانسه را از آن خود مى کند و سپس با نام الکساندر رهبرى در دنیا شهرت مى یابد و بیش از صد ارکستر بین المللى را در سراسر جهان رهبرى مى کند.» گزارشگر ضمن پخش تصاویر اجراى برنامه در تالار بزرگ رودکى (وحدت) مى افزاید: «در ماه آگوست گذشته، او براى رهبرى ارکستر سمفونیک تهران، پس از سى سال رسماً به کشورش دعوت شد و در میان بحران هاى سیاسى ایران، سمفونى نهم بتهوون را به مدت هفت شب در تالارى که همه بلیت هایش به فروش رفته بود اجرا کرد. ولى در آخرین اجرا، حاضران در برنامه را شوکه کرد. او رو به جمعیت کرد و استعفاى خود از رهبرى ارکستر سمفونیک تهران را اعلام کرد. .

وى خطاب به جمعیت گفت سى سال پیش بدین خاطر از ایران رفته که مسئولان براى نوازندگان ایرانى ارزشى قائل نبوده اند. على رهبرى نامه اى سرگشاده نوشت و از پایین بودن حقوق نوازندگان انتقاد کرد. او تا زمانى که دوباره به ایران دعوت شود در اتریش اقامت گزیده است. بازگشت او به وین همزمان با برگزارى جشن هاى گسترده به مناسبت دویست و پنجاهمین سالروز تولد موتسارت بوده است و بسیارى از برنامه ها در اپراخانه وین اجرا شده است. رهبرى بزرگترین آرزوى خود را گشایش و رهبرى اپراى تهران برمى شمارد. .

در ماه دسامبر گزارش شد که ایران همه انواع موسیقى غربى را ممنوع ساخته ولى مقام هاى ایرانى پافشارى مى کنند که در انعکاس گزارش آنها [در رسانه هاى خارجى] اغراق شده و گزارش آنها تنها بیانگر پیشنهاد رئیس جمهور به رسانه هاى دولتى براى عدم پخش آنچه آن را «موسیقى مبتذل» مى خوانند بوده است. .

این چیزى است که رهبرى شدیداً آن را رد مى کند: «موسیقى بد اصلاً وجود ندارد.» به هر رو موسیقى کلاسیک در ایران مجاز است.رهبرى در بازگشت به وین وقت خود را براى به پایان رساندن یک اپرا که روى کلیه ۱۵۴ سونات شکسپیر است متمرکز کرده است و مى گوید بزرگترین هدیه، اجراى شاهکارش در تهران است.» پخش این گزارش که توسط شمس الوزیر (گزارشگر لبنانى تبار CNN در وین) تهیه شده در روزهاى بعد سه بار تکرار شد.

روزنامه شرق

2 دیدگاه

  • ali
    ارسال شده در دی ۴, ۱۳۸۵ در ۷:۴۵ ق.ظ

    yek nafar mesle ali rahbari baraye gharbiha yek sarmaye va yek arzesh ast va baraye may ek…

  • bestpianist_60
    ارسال شده در دی ۱۵, ۱۳۸۵ در ۱۱:۱۷ ق.ظ

    hichvaght faramush nakonin ke inja irane.hamin

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

مروری بر «کنسرت کوارتت کلنکه» سی و سومین جشنواره‌ی موسیقی فجر

از همان هنگام که لا-ر، دو نت کشیده‌ی سوژه‌ی اصلی مجموعه‌ی «هنر فوگ» باخ را ویلن نواخت مشخص بود که قرار است «کوارتت کلنکه» چه ردای متفاوتی (نسبت به اجرای مشهورتر کوارتت‌های اِمِرسون، جولیارد و کِلِر) بر تن این فوگ‌های به‌غایت هنرمندانه‌ی در معما رهاشده بپوشاند، و از آن بیشتر تا چه اندازه قرار است موسیقی با همان سوژه‌ی گشاینده همچون نوشدارو به یک کرشمه دیگر اجراهای جشنواره را (چهار اجرا که پیش از آن دیده بودم) از خاطر بزداید و به رویدادی در دل فرهنگسرای نیاوران تبدیل شود.

پهلوگرفته بر ساحل اقیانوس موسیقی ایران (X)

فرض کنید از این ۴۰۹۶ مجموعه در طی تقریبا چهارصد سال گذشته هر سال تنها از ۲۰ مجموعه مختلف استفاده شده است. این می‌شود ۸۰۰۰ مجموعه (۴۰۰*۲۰)؛ یعنی ۴۰۰۰ تا بالاتر از گنجایش سیستم. حال به‌طور فرضی سقف مصرف سیستم را پایین بیاوریم و فرض کنیم در هر سال ۱۵ مجموعه مختلف استفاده شده. این می‌شود ۶۰۰۰ مجموعه یعنی ۲۰۰۰ مجموعه بالا تر از گنجایش سیستم. باز سقف مصرف سیستم را پایین بیاوریم و فرض کنیم در هرسال از ۱۴ مجموعه مختلف استفاده شده. این می شود ۵۶۰۰ مجموعه.

از روزهای گذشته…

عبدی: به امپرسیونیسم علاقمندم

عبدی: به امپرسیونیسم علاقمندم

من در اکراین زندگی می کنم و آنجا با ارکستری در ارتباط هستم و سالها از نزدیک کار کرده ام، طبیعی است که به خاطر ارتباط زیاد و نزدیکم با آنها و کیفیت کار استاندارد و عالی آنها، با این ارکستر و رهبر همکاری زیادی دارم.
تأملّی پیرامونِ موقعیتِ عقلانیِ موسیقی از طریقِ تبارشناسیِ دو مفهومِ بنیادین

تأملّی پیرامونِ موقعیتِ عقلانیِ موسیقی از طریقِ تبارشناسیِ دو مفهومِ بنیادین

این نوشته شأن تحلیلی و تفسیری خاصی ندارد و فعلاً فقط از یک تشابه بحث می‌کند. این تشابه بعداً دست‌مایه‌ی یک تحلیل عمیق قرار خواهد گرفت و به شکل مقاله عرضه خواهد شد.
روش سوزوکی (قسمت بیست و ششم)

روش سوزوکی (قسمت بیست و ششم)

کشتی ما همچنان به پیش می‌رفت و جزایر را پشت سر می‌گذاشت تا اینکه به جزیره شوموشو (Shumushu) رسیدیم. جزیره مورد نظر ما هنگامی‌که همگی در ساحل کایکوکوتان (Kaykokutan) که شمالی ترین نقطه جزیره بود سیاحت می‌کردیم، نقطه‌ای عجیب و خارق العاده ای را که لکه‌ های فلز لاجورد رنگی (Moosflecken) را تشکیل می داد کشف کردیم که در یک بلندی شیب‌دار مانندی رشد کرده بود.
تحول در موسیقی ایرانی از قاجار تا کنون (II)

تحول در موسیقی ایرانی از قاجار تا کنون (II)

کمانچه این ساز که یکی از قدیمی ترین سازهای ایرانی محسوب می شود و اولین نشانه های وجود آن مربوط به سال ۹۵۰ میلادی است، دارای سه سیم ابریشمی بوده که از پایان دوره قاجار به تقلید از ویولون، چهار سیمه شده است. جنس سیم های کمانچه نیز مانند ویولون شده است ولی اکثرا نیم پرده پایین تر از کوک کنسرتی (لا ۴۰۰۹) کوک می شود.
درسهایی برای نوازندگان (انگشت چهارم)

درسهایی برای نوازندگان (انگشت چهارم)

نوشته ای را که ملاحظه می کنید تلاشی است در جهت شناخت و آگاهی بیشتر، آنچه پیش روست حرکتی دیگر در مسیریست که بتوانیم امکان دانستن بیشتر را فراهم کنیم تا که شاید بستر حاصل خیز وجودمان را برای تولدی دیگر محیا سازیم، آری، به دور از هر گونه تعیین تکلیف برای اشخاص و افرادی که در نوع خود دستی بر آتش دارند و آنها نیز در مسیر توسعه با هر بضاعتی کوشش می کنند.
به زبان ایرانی (IV)

به زبان ایرانی (IV)

در سراسر قطعه، تکیه‌ها به عنوان عناصر تزیینی با نقش تقویت شده‌ی یادآوری کننده‌ی رابطه با موسیقی ایرانی حضور دارند (به‌عنوان نمونه در لحظات آغازین ملودی ویلن، همراهی‌های فلوت چیزی نیست جز همین تزیینات). مشاهده می‌کنید که موضوعات ژرف‌تر نغمه‌ی مرکزی، فرم بی‌بازگشت و تزییناتی به عنوان چاشنی، چگونه اثری قطعی در ساختن هویت این قطعه‌ی موسیقی داشته است.
طبقه بندی تکنیک های تنبک (IV)

طبقه بندی تکنیک های تنبک (IV)

همچنین در شکل زیر از چپ به راست می توان طیف صدای تکنیکهای تم، بک میانه (۲)، بک کناره و پلنگ را مشاهده کرد. تکنیک پلنگ دارای غنی ترین مجموعه اصوات فرعی در بخش صدای ضربه خود است. این تغییرات کاملا تابع ویژگیهای صوتی مناطق پوست و شکل بخش اجرایی و همچنین ساختار داخلی و لبه کاسه تنبک است.
به قلم یک بانوی رهبر (VII)

به قلم یک بانوی رهبر (VII)

پژوهش ها نشان داده اند که موزیسین های ارکستر کمترین میزان رضایت شغلی را نسبت به دیگر کارمندان تجربه می کنند: آن ها ورودی و کنترل کمی دارند. بنابراین، موزیسن ها از فرصت هایی برای شنیده شدن کارشان استقبال می کنند. در این مورد هم من در انتخاب هنرمند میهمان و برنامه ریزی موزیسین ها را درگیر می کنم هرچند تصمیم نهایی به عهده خودم است اما شدیدا معتقدم که ایده های خلاق به نفع همگی از جمله سازمان، موزیسین ها، مخاطب و خود من است.
دختر بچه ای با آوای یک ستاره کهنه کار

دختر بچه ای با آوای یک ستاره کهنه کار

در مطلب قبل به تاریخچه آموزش موسیقی به کودک در دنیا پرداختیم که در این قسمت توجه شما را به ادامه این مطلب جلب می کنیم.
‌‌‌مـوسیقی‌ به چه درد ما می‌خورد؟

‌‌‌مـوسیقی‌ به چه درد ما می‌خورد؟

در یکی از جلسات بحث در یکی از دانشکده‌ها‌ ضمن‌ پرسشهای‌ گوناگون، دانشجوئی پرسـید: «مـوسیقی بـه چه درد ما می‌خورد؟» این سؤال می‌تواند در هر مورد دیگر‌ هم پیش‌آید مثل «میز به چه درد مـا می‌خورد؟» نکته این تست که معمولا این‌ سؤال بقصد آگاهی از‌ ماهیت‌ مسئله نیست بلکه پرسـش کننده اغلب خود را آمـاده رد هـمه جوابها کرده است، مثلا اگر بگویند میز هنگام غذا خوردن یا نوشتن به کار می‌آید خواهیم گفت: «روی زمین هم‌ می‌توان خورد و روی زانو هم می‌توان نوشت» و از این قبیل جوابها بسیار می‌توان جـست.