یویو ما، نوآوری در ویلنسل (I)

یویو ما
یویو ما
یویو ما پدیده ای در عرصه نوازندگی ویولن سل و نمونه یک هنرمند آسیایی – آمریکایی است که در ژانرهای مختلف موسیقی به فعالیت پرداخته، استعداد هنری و توانایی های این نوازنده بزرگ، زمینه همکاری اش با بسیاری از موسیقی دانان صاحب نام و نوازندگان برجسته را فراهم آورده است.

افرادی چون تون کوپمن Ton Koopman ، امانوئل اکس Emanuel Ax ، دانیل بارنبویم Daniel Barenboim، پاملا فرانک Pamela Frank، جفری کاهین Jeffrey Kahane، جاشوا بل Joshua Bell، کیهان کلهر Kayhan Kalhor، جیمی لاردو Jaime Laredo، بابی مک فرین Bobby McFerrin، ادگار مه یر Edgar Meyer، ایساک استرن Isaac Stern، کاترین استات Kathryn Stott و دیوید زینمن David Zinman .

او در همکاری با این هنرمندان از تک تک آنها تاثیر پذیرفته و در همین راستا به گسترش حد و مرزهای موجود در ژانرهای مختلف موسیقی همت گماشته است.

یویو ما در جستجوی یافتن روش های جدید به منظور برقراری ارتباط با مخاطبین و حصول به هدف دیرینه اش “خلاقیت و نوآوری در عرصه فعالیت حرفه ای”، همواره به عهد خود در زمینه رشد و گسترش موسیقی وفادار بوده است. چه در مواردی که یویوما به اجرای یک کنسرتوی جدید پرداخته و چه در مواردی که اثری آشنا را برای چندمین بار نواخته است، به کاوش در فرم های متعدد موسیقی، ورای سنت های کلاسیک غربی پرداخته و به تلاش دائمی اش به منظور برانگیختن ابتکارات و تخیلات ادامه داده است.

یویو ما نوازنده ویولن سل چینی – آمریکایی در هفتم اکتبر سال ۱۹۵۵ در پاریس متولد شده است؛ او از دید بسیاری از صاحب نظران یکی از بهترین نوازندگان جهان به شمار می رود.

والدینش هر دو اهل کشور چین بودند، مادرش مارینا لو Marina Lu خواننده بود و پدرش هیائو ما Hiao-Tsiun Ma آهنگساز و رهبر ارکستر بود. یویو ما نوازندگی را با ویولن آغاز کرد، پس از آن به ویولا روی آورد و نهایتا ویولن سل را به عنوان ساز اصلی خود برگزید. زمانی که هفت ساله بود همراه خانواده به نیویورک مهاجرت کرد.

استعداد شگرف و نبوغ این کودک توجه همگان را به خود معطوف داشت، در سن هشت سالگی در کنسرتی به رهبری Leonard Bernstein در تلویزیون آمریکا شرکت کرد. به مدرسه موسیقی Juilliard ، یکی از بزرگترین مدارس موسیقی جهان واقع در شهر نیویورک، رفت و در پی آن در دانشگاه کلمبیا به ادامه تحصیل پرداخت. در سال ۱۹۷۰ زمانی که در مورد ادامه تحصیلات موسیقی اش به نوعی تردید دچار شده بود، با دیدن اجرایی از Pablo Casals، اسطوره نوازندگی ویولن سل، به شدت تحت تاثیر قرار گرفت و این بار با عزمی جزم در دانشگاه هاروارد ثبت نام نمود.

هر چند در آن زمان و قبل از ورودش به هاروارد نیز او از شهرت کافی برخوردار بوده و با اکثر ارکسترهای بزرگ جهان همکاری کرده بود. اجراهایش از آثار باخ گواهی بر این مدعاست، یویو ما در زمینه موسیقی مجلسی نیز اجراهای درخشانی داشته، خصوصا در کنار امانوئل اکس Emanuel Ax ،که از دوستان دیرینه و هم کلاسی های یویو ما در مدرسه موسیقی Juilliard در نیویورک است.

audio file قطعه “love sorrow” ساخته کرایسلر را با ویلنسل یویوما بشنوید

در سال ۱۹۷۸ یویو ما با Jill Hornor نوازنده ویولن، ازدواج کرد، این دو صاحب دو فرزند به نام های نیکولاس و امیلی شده اند. خواهر یویو ما که او نیز متولد پاریس است و یئوچنگ ما Yeou-Cheng Ma نام دارد، از نوازندگان ویولن است که همراه با همسرش، نوازنده گیتاری از اهالی نیویورک، انجمن ارکستر کودکان Long Island را اداره می کنند.

در حال حاضر یویو ما بر روی پروژه جاده ابریشم به فعالیت مشغول است، برای اجرای این پروژه هنری، فرهنگی، آموزشی در سال ۱۹۹۸ سازمانی با همین عنوان توسط یویو ما پایه گذاری شده ؛ هدف از این پروژه گرد هم آوردن موسیقی دانان کشورهای مختلفی که توسط جاده ابریشم به یکدیگر متصلند، عنوان شده است.

ساز اصلی که یویو ما با آن می نوازد، یک ویولن سل Petunia است که توسط Domenico Montagnana در سال ۱۷۳۳ ساخته شده است. یکی دیگر از سازهای او، ویولن سل Davidov Stradivarius است که ژاکلین دوپره اغلب با آن می نواخت و پیش از مرگش آن را به یویو ما اعطا کرد. علاوه بر این دو ساز، او یک ویولن سل دیگر ساخت کارخانه Luis & Clark نیز دارد.

3 دیدگاه

 • mani
  ارسال شده در دی ۴, ۱۳۸۵ در ۸:۴۸ ق.ظ

  چقدر عالی.

 • ارسال شده در دی ۵, ۱۳۸۵ در ۲:۱۴ ب.ظ

  سلام
  کمال تشکر را دارم از این مطلب که گذاشتید و همچنین از سایت فوق العادتون
  در ضمن از تاثیر پذیری یویوما از کیهان کلهر مطلبی بنوییسید

 • ناشناس
  ارسال شده در دی ۵, ۱۳۸۵ در ۲:۲۴ ب.ظ

  فکر کنم یو-یو-ما فالش زدن را از کلهر یاد گرفته!

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

نگاهی به غلبه موسیقی پاپ بر موسیقی کلاسیک در کنسرت «ارکستر سازهای ملیِ» جدید

به یاد می آورم پس از اولین کنسرت ارکستر سمفونیک تهران با عنوان جدید «ارکستر سمفونیک ملی ایران»، غوغایی در جامعه موسیقی به پا شده بود و طرفداران طرح علی رهبری (که تعطیلی ارکستر ملی و ادغام آن با ارکستر سمفونیک تهران و تغییر نام این ارکستر بود) و فرهاد فخرالدینی (که خواستار تشکیل ارکستری مجزا از ارکستر سمفونیک تهران به مانند سالهای گذشته با عنوان ارکستر ملی بود) در مقابل هم صف کشی کرده بودند؛ در نهایت برنده این بحث رهبر سابق ارکستر ملی فرهاد فخرالدینی بود و به سرعت طی برگزاری جلسه ای، ارکستر ملی تقریبا با همان ترتیب سابق شکل گرفت البته با این تفاوت که قرار شد با دعوت از رهبران میهمان، وضعیت تک بعدی ارکستر ملی که به شدت تحت تاثیر موسیقی سبک ارکسترال ایرانی بود تعدیل یابد. *

پویان آزاده: قصد ضبط «چهارگاه برای پیانو و ارکستر» را دارم

در اولین روز برگزاری جشنواره موسیقی فجر، ارکستر ملی به رهبری فریدون شهبازیان، اثری از حسین دهلوی را به روی صحنه برد که بر اساس قطعه ای از جواد معروفی ساخته شده بود. این قطعه که برای یک پیانو و ارکستر با نام «چهارگاه برای پیانو و ارکستر» تنظیم شده بود، با تکنوازی پیانوی پویان آزاده به اجرا رسید. به همین بهانه امروز با پویان آزاده گفتگویی کرده ایم که می خوانید:

از روزهای گذشته…

فخرالدینی: استادان بین المللی را از نزدیک دیده ام

فخرالدینی: استادان بین المللی را از نزدیک دیده ام

من در آن زمان جوان ترین عضو انجمن فیلارمونیک ایران بودم و هر رهبری که آمد، هم تمرین‌ها را و هم کنسرت هایشان را می دیدم که آن دوره، تجربه های گرانبهایی برای من بود که رهبران بزرگ را از نزدیک می‌دیدم و متوجه میشدم، به چه شکلی کار می‌کنند. من از فیگور و حرکت دست آنها درس می‌گرفتم. به تدریج که گذشت با استاد ملیک‌اصلانیان آشنا شدم که ایشان من را با دنیای موسیقی غرب آشنا کرد… امروز میزان پارتیتورهایی که من در اختیار دارم، کمتر کسی دارد!
گزارش جلسه دوازدهم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (II)

گزارش جلسه دوازدهم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (II)

مطالعه‌ی نقش شخصیت افراد در رفتار موسیقایی، دریافت و شناخت، و انتخاب و برعکس، نقش اینها در شکل دادن به عوامل شخصیتی و از سوی دیگر نقش این هر دو، در ساختار هویت افراد و برعکس.
بررسی تطبیقی سه نغمه‌نگاری مختلف ردیف میرزا عبدالله برای سنتور (X)

بررسی تطبیقی سه نغمه‌نگاری مختلف ردیف میرزا عبدالله برای سنتور (X)

عبارت‌بندی گوشه‌های ردیف در گذشته از طریق اتصال نت‌ها به یکدیگر تا حدی در نوشتار رعایت می‌شد. این طریقه که مشکل تقطیع و عبارت‌بندی را نسبتا مرتفع می‌سازد برای تعیین شاکله‌ی دقیق یک جمله کارآ نیست به‌ویژه که در ساختار آن نت‌هایی به کار رفته باشد که به دیگر نت‌ها متصل نمی‌شوند. برای رفع مشکل جمله‌ها (و نه عبارات) نیز راه‌های متعددی آزموده شده است، از جمله نوشتن جمله‌ها بر خط‌های جداگانه که طلایی پیشنهاد می‌کند و یا استفاده از کاما و فاصله‌گذاری که منا پیشنهاد کرده است (۱۴).
مشکل آهنگسازان فیلم در دهه ۷۰

مشکل آهنگسازان فیلم در دهه ۷۰

بین سالهای ۱۹۷۱ تا ۱۹۷۲ تقریبا” می توان گفت که هیچ موسیقی ای برای فیلم یا تصاویر متحرک ساخته نشد. دلیل آن اعتصاب اتحادیه آهنگسازان و آواز نویسان آمریکا بود.
Big Band – آشنایی و تاریخچه

Big Band – آشنایی و تاریخچه

Big bands به معنای دسته های موسیقی بزرگ نوعی گروه موسیقی جز است که در سالهای ۱۹۳۵ تا اواخر دهه ۴۰ یعنی دوران سوئینگ (Swing Era) از محبوبیت بسیاری برخوردار بود. بیگ بند به طور معمول از حدود ۱۲ تا ۱۹ نوازنده در بخشهای مختلف تشکیل میشد . به نامهایی چون ارکستر جز و جز صحنه ای یا stage band نیز شناخته میشد.
روش سوزوکی (قسمت سی چهارم)

روش سوزوکی (قسمت سی چهارم)

دانشمندان طراز اول، هنرمندان، بازرگانان و سیاستمداران تنها زمانی در کارشان موفق می‌شوند که انسان هایی ممتاز، عالی و طراز اول باشند. برای بدست آوردن موفقیت باید در وهله‌ی اول انسانی عالی مرتبه بود، باید شخصیتی داشت. در چهار سال تحصیلی یعنی از سال اول تا سال آخر، من سخنگوی کلاس بودم، باید بگویم که من خیلی هم با هوش نبودم و نمره‌ هایم به ندرت خوب می شدند اما تک تک شاگردان کلاسمان را دوست داشتم و برایشان احترام قائل بودم و آنها هم مرا دوست داشتند و چون شخصیتی مددکار و یاری دهنده داشتم، همواره مورد تایید و انتخاب آنها بودم.
پیانو – نحوه انتخاب، قسمت دوم

پیانو – نحوه انتخاب، قسمت دوم

همانند پیانوهای دیورای پیانوهای بزرگ (رویال) در اندازه های مختلف ساخته می شوند که تفاوت اصلی آنها با یکدیگر در طول پیانو است. طول یک پیانو بزرگ (رویال) از قسمت جلوی کیبورد تا انتهای پشتی آن اندازه گیری می شود. امروزه با توجه به ساخت صنعتی این پیانوها قیمت آنها نیز کاهش چشمگیر پیدا کرده بگونه ای که می توان با بودجه نه خیلی زیاد اندازهای کوچک آنرا تهیه کرد.
«بعد از تو هم در بستر غم می‌توان خفت»

«بعد از تو هم در بستر غم می‌توان خفت»

تورج نگهبان، ترانه‌سرای ایرانی که از اواسط دهه ۱۳۷۰ در آمریکا ساکن شده بود، در سن ۷۶ سالگی در لس‌آنجلس درگذشت. تورج نگهبان در سال ۱۳۱۱ در شهر اهواز متولد شد و ترانه‌سرایی را از سال ۱۳۲۸ با شعری بر روی آهنگ همایون خرم آغاز کرد. همکاری وی با خوانندگانی چون ملوک ضرابی، دلکش، مرضیه، الهه، پوران، عهدیه، هایده، مهستی، بنان، ایرج، پروین و گوگوش ادامه پیدا کرد.

دو خبر از دنیای موسیقی

در تاریخ دهم مارس سال ۲۰۰۴ میلادی آهنگ Eclipse از آلبوم Dark Side of the moon گروه Pink Floyd توسط کاوشگر ماه Opportunity پخش شد و پس از آن کاوشگر شروع به عملیات اکتشاف کرد.
آواز بنان (III)

آواز بنان (III)

به عبارت دیگر با هماهنگ گرداندن افسون صدا و موسیقی با حرکت و تپش درونی شعر و ترانه، تأثیری شگرف به آوای خویش بخشیده است. کشش و تحریر و وقف و تأکید و اوج و فرود در آواز او بجاست. هیچ‌گاه شنیده نمی‌شود کلمه‌ای را بشکند و نابجا درنگ یا شتاب کند، یا بر سر حروف صامت و انسدادی برای تحریر دادن تلاشی عبث نماید، یا عبارتی را که با نوای بم سازگارتر است با صوت زیر بخواند و برعکس. خلاصه آنکه در آنچه از او می‌شنویم موسیقی و شعر و آواز همه دارای روحی واحد و همنوا و همگامند، آن هم در کسوت هم‌آهنگی ظریف و هنرمندانه. بعلاوه او در عرضه داشتن این کیفیت به ابتکارهایی دست می‌زند متنوّع و متناسب در هر مورد، چندان که تحریرها و زیر و بم‌ها و کرشمه‌هایی که در آواز اوست برای شنونده آشنا خود در حد موسیقی و آهنگی زیبا و شعری بلند، کشش و رُبایش و جلوه و تابش دارد.