گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk

یویو ما، نوآوری در ویلنسل (۱)

یویو ما پدیده ای در عرصه نوازندگی ویولن سل و نمونه یک هنرمند آسیایی – آمریکایی است که در ژانرهای مختلف موسیقی به فعالیت پرداخته، استعداد هنری و توانایی های این نوازنده بزرگ، زمینه همکاری اش با بسیاری از موسیقی دانان صاحب نام و نوازندگان برجسته را فراهم آورده است.

افرادی چون

تون کوپمن Ton Koopman ، امانوئل اکس Emanuel Ax ، دانیل بارنبویم Daniel Barenboim،

پاملا فرانک Pamela Frank، جفری کاهین Jeffrey Kahane، جاشوا بل Joshua Bell، کیهان کلهر Kayhan Kalhor، جیمی لاردو Jaime Laredo، بابی مک فرین Bobby McFerrin، ادگار مه یر Edgar Meyer، ایساک استرن Isaac Stern، کاترین استات Kathryn Stott و دیوید زینمن David Zinman .

او در همکاری با این هنرمندان از تک تک آنها تاثیر پذیرفته و در همین راستا به گسترش حد و مرزهای موجود در ژانرهای مختلف موسیقی همت گماشته است.

یویو ما در جستجوی یافتن روش های جدید به منظور برقراری ارتباط با مخاطبین و حصول به هدف دیرینه اش “خلاقیت و نوآوری در عرصه فعالیت حرفه ای”، همواره به عهد خود در زمینه رشد و گسترش موسیقی وفادار بوده است. چه در مواردی که یویوما به اجرای یک کنسرتوی جدید پرداخته و چه در مواردی که اثری آشنا را برای چندمین بار نواخته است، به کاوش در فرم های متعدد موسیقی، ورای سنت های کلاسیک غربی پرداخته و به تلاش دائمی اش به منظور برانگیختن ابتکارات و تخیلات ادامه داده است.

یویو ما نوازنده ویولن سل چینی – آمریکایی در هفتم اکتبر سال ۱۹۵۵ در پاریس متولد شده است؛ او از دید بسیاری از صاحب نظران یکی از بهترین نوازندگان جهان به شمار می رود.

والدینش هر دو اهل کشور چین بودند، مادرش مارینا لو Marina Lu خواننده بود و پدرش هیائو ما Hiao-Tsiun Ma آهنگساز و رهبر ارکستر بود. یویو ما نوازندگی را با ویولن آغاز کرد، پس از آن به ویولا روی آورد و نهایتا ویولن سل را به عنوان ساز اصلی خود برگزید. زمانی که هفت ساله بود همراه خانواده به نیویورک مهاجرت کرد.

استعداد شگرف و نبوغ این کودک توجه همگان را به خود معطوف داشت، در سن هشت سالگی در کنسرتی به رهبری Leonard Bernstein در تلویزیون آمریکا شرکت کرد. به مدرسه موسیقی Juilliard ، یکی از بزرگترین مدارس موسیقی جهان واقع در شهر نیویورک، رفت و در پی آن در دانشگاه کلمبیا به ادامه تحصیل پرداخت. در سال ۱۹۷۰ زمانی که در مورد ادامه تحصیلات موسیقی اش به نوعی تردید دچار شده بود، با دیدن اجرایی از Pablo Casals، اسطوره نوازندگی ویولن سل، به شدت تحت تاثیر قرار گرفت و این بار با عزمی جزم در دانشگاه هاروارد ثبت نام نمود.

هر چند در آن زمان و قبل از ورودش به هاروارد نیز او از شهرت کافی برخوردار بوده و با اکثر ارکسترهای بزرگ جهان همکاری کرده بود. اجراهایش از آثار باخ گواهی بر این مدعاست، یویو ما در زمینه موسیقی مجلسی نیز اجراهای درخشانی داشته، خصوصا در کنار امانوئل اکس Emanuel Ax ،که از دوستان دیرینه و هم کلاسی های یویو ما در مدرسه موسیقی Juilliard در نیویورک است.

audio file
قطعه “love sorrow” ساخته کرایسلر را با ویلنسل یویوما بشنوید

در سال ۱۹۷۸ یویو ما با Jill Hornor نوازنده ویولن، ازدواج کرد، این دو صاحب دو فرزند به نام های نیکولاس و امیلی شده اند. خواهر یویو ما که او نیز متولد پاریس است و یئوچنگ ما Yeou-Cheng Ma نام دارد، از نوازندگان ویولن است که همراه با همسرش، نوازنده گیتاری از اهالی نیویورک، انجمن ارکستر کودکان Long Island را اداره می کنند.

در حال حاضر یویو ما بر روی پروژه جاده ابریشم به فعالیت مشغول است، برای اجرای این پروژه هنری، فرهنگی، آموزشی در سال ۱۹۹۸ سازمانی با همین عنوان توسط یویو ما پایه گذاری شده ؛ هدف از این پروژه گرد هم آوردن موسیقی دانان کشورهای مختلفی که توسط جاده ابریشم به یکدیگر متصلند، عنوان شده است.

ساز اصلی که یویو ما با آن می نوازد، یک ویولن سل Petunia است که توسط Domenico Montagnana در سال ۱۷۳۳ ساخته شده است. یکی دیگر از سازهای او، ویولن سل Davidov Stradivarius است که ژاکلین دوپره اغلب با آن می نواخت و پیش از مرگش آن را به یویو ما اعطا کرد. علاوه بر این دو ساز، او یک ویولن سل دیگر ساخت کارخانه Luis & Clark نیز دارد.

سحر افشانی

سحر افشانی

دیدگاه ها ۳

بیشتر بحث شده است