پابلو کازالز حامی صلح جهانی

کشیدن پیپ در حال نوازندگی از علایق کازالس بود
کشیدن پیپ در حال نوازندگی از علایق کازالس بود
” یک رهبر ارکستر موفق در وحله اول باید مفسر بزرگی باشد، مهم ترین نکته درک کامل اثری است که تصمیم به اجرای آن دارید. دستیابی به کمال در هر زمینه ای، نتیجه تلاش مداوم و بی وقفه است، یک رهبر ارکستر علاوه بر تمرین های بسیار همواره باید نکته جدید قابل ارائه ای داشته باشد. توانایی برقراری ارتباط با نوازندگان و انتقال حس به آنان از بزرگترین ویژگی های یک رهبر ارکستر است. اینکه چگونه می توان تک تک نوازندگان را متقاعد کرد تا در جهت رسیدن به هدف مورد نظر رهبر، تمام توانایی خویش را به کار گیرند.

هرچند عمده زمینه فعالیت من موسیقی کلاسیک بوده، اما هیچگاه با عقاید و تفکرات نو مخالفتی نداشته ام. متاسفانه امروزه از میان آثار متعدد آهنگسازان مدرن، تنها آن دسته که از جانب عموم شنوندگان پذیرفته است، در کنسرت ها اجرا می شوند. من به شخصه در بسیاری از موارد، رهبری ارکستر در هنگام انجام تمرینات را لذت بخش تر از اجرای عمومی می دانم. به عقیده من اگر نت را کنار بگذاریم، آنچه از یک اجرا باقی می ماند مهمترین چیز در موسیقی به شمار می رود. ” سخنان فوق اظهارات پابلو کازالز در مورد خصوصیات یک رهبر ارکستر است.

پابلو کازالز در سال ۱۹۵۰ هم در مقام رهبر ارکستر و هم نوازنده ویولن سل در فستیوال Prades ظاهر شد، در آن سال برگزاری این فستیوال به بزرگداشت دویستمین سالمرگ باخ تخصیص داده شده بود. کازالز تا سال ۱۹۶۶ به فعالیت خود درPrades ادامه داد. در سال ۱۹۵۶ او شهر San Juan، زادگاه مادرش در پورتو ریکو را که در آن زمان هنوز تحت سلطه اسپانیا بود، به عنوان محل اقامت دائمی اش برگزید. در سال ۱۹۵۷ یک فستیوال موسیقی سالیانه با نام “فستیوال کازالز” به تجلیل از این نوازنده برجسته در آن شهر پایه گذاری شد.

در ماه اوت همان سال، کازالز در سن هشتاد سالگی با یکی از شاگردان جوانش به نام مارتا مارتینز Marta Martinez ازدواج کرد. در دهه شصت او به عنوان استاد موسیقی با شور و شوق فراوان به کارش ادامه داد و کلاس های استادی در کشورها و شهرهای متفاوتی چون ایتالیا، سوئیس، برکلی و کالیفرنیا برگزار نمود.

کازالز آهنگساز نیز بود، شاید تاثیرگذارترین اثرش در این زمینه La sardana مجموعه قطعاتی برای ویلن سل باشد که در سال ۱۹۲۶ ساخته شده است. اثر دیگر او با نام El pesebre برای اولین بار در دسامبر ۱۹۶۰ در مکزیک اجرا شد. آخرین اثر او Himne a les Nacions Unides (سرود ملل متحد) بود که رهبری اولین اجرای آن را کازالز در اکتبر سال ۱۹۷۱- دقیقا دو ماه پیش از نود و پنجمین سالگرد تولدش – در کنسرتی اختصاصی که در سازمان ملل متحد برگزار شد، عهده دار بود.

او در سخنرانی خود که پیش از دریافت مدال صلح در سازمان ملل متحد انجام داد، اظهار داشته :” این بزرگترین افتخاری است که در زندگی نصیب من شده، زیرا برقرای صلح در جهان از آرزوهای دیرینه من بوده است. از زمان کودکی ام در کاتالونیا مادرم که یک زن به تمام معنی استثنایی بود، در مورد صلح و امنیتی که به تبع آن در زندگی پدیدار می شود، بارها و بارها با من صحبت کرده بود. همشهریان من در کاتالونیا همگی از حامیان صلح و مخالفین سرسخت جنگ و خونریزی هستند. اکنون بسیار خوشحالم که در جمع دوستداران صلح جهانی قرار دارم و با وجودیکه مدت هاست اجرای عمومی نداشته ام، احساس می کنم این بار وقت آن فرا رسیده است، تصمیم دارم یک آهنگ فولکلور کاتالونیایی را برایتان اجرا کنم با نام “آواز پرندگان” که در آن پرندگان هنگام پرواز برفراز آسمان ها آواز صلح را سر می دهند.”

کازالز در سال ۱۹۷۳ در سن ۹۶ سالگی در شهر San Juan چشم از جهان فرو بست. در سال ۱۹۷۹ جسد او را به زادگاهش کاتالونیا که همواره به آن عشق می ورزید، منتقل نمودند. هر چند مرگ به او اجازه نداد سرنگونی رژیم دیکتاتوری فرانکو را ببیند، اما پس از مرگش حکومت اسپانیا در سال ۱۹۷۶ تمبر یادبودی به افتخار صدمین سالگرد تولد این موسیقیدان بزرگ منتشر نمود.

audio file به Gigueاز سوییت شماره یک باخ با اجرای کازالس توجه کنید


مسابقه بین المللی نوازندگی ویولن سل پابلو کازالز تحت مدیریت آکادمی Kronberg هر چهار سال یک بار در آلمان برگزار می شود. اولین دوره این مسابقه که با هدف کشف نوازندگان نخبه سراسر جهان و با حمایت انجمن ویولن سل پابلو کازالز برپا می شود، در سال ۲۰۰۰ برگزار شد. یکی از جوایز این مسابقه اجازه استفاده از ویولن سل Gofriller کازالز است. در سال ۲۰۰۰ در اولین دوره برگزاری این مسابقه Claudio Bohórquez به عنوان بهترین نوازنده ویولن سل برگزیده شد.

en.wikipedia.org

2 دیدگاه

  • navid
    ارسال شده در دی ۲۵, ۱۳۸۵ در ۷:۱۴ ق.ظ

    چه تیتر زیبایی ((صلح جهانی)).

  • ارسال شده در اسفند ۶, ۱۳۸۵ در ۱۰:۲۴ ب.ظ

    ogeyyyyyyyyyyy.._

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

نگاهی به کتاب «موسیقی ایرانی»شناسی (II)

پیش از انتشار این کتاب، استادانی بودند که موسیقی ایرانی را اول با گوشه‌های مدال ردیف درس می‌دادند؛ کسی که مجدانه در این زمینه تا امروز فعال بوده، حسین عمومی نوازنده و مدرس موسیقی دستگاهی است. عمومی در کلاس‌هایش قبل از آموزش کل ردیف، درسی به نام «پیش‌ردیف» را تدریس می‌کند که در زمانی حدود ۲۰ دقیقه، کل گوشه‌های مدال ردیف را پشت هم می‌خواند. (۵)

فراخوان سیزدهمین جشنوارۀ ملی موسیقی جوان منتشر شد

در بخش «موسیقی دستگاهی ایرانی تار، تنبک، دف، سنتور، سه‌تار، عود، قانون، کمانچه، نی؛ در بخش «موسیقی کلاسیک» نوازندگان سازهای ابوا، پیانو، ترومبون، ترومپت، فلوت، کلارینت، کنترباس، گیتار، ویلن، ویلنسل، ویولا، هورن؛ و در بخش «موسیقی نواحی ایران» خوانندگان و نوازندگان سازهای زهی، بادی و کوبه‌ای از مناطق مختلف کشور به رقابت خواهند پرداخت.

از روزهای گذشته…

فیلیکس مندلسون، نابغه هامبورگ (I)

فیلیکس مندلسون، نابغه هامبورگ (I)

جاکوب لودویگ فیلیکس مندلسون بارتولدی (Felix Mendelssohn-Bartholdy) آهنگساز یهودی در ۳ فوریه ۱۸۰۹ در هامبورگ متولد شد. فلیکس مندلسون، آهنگساز آلمانی در اوایل دوره رمانتیک زندگی می کرد. آثار وی شامل قطعاتی در فرمهای سمفونی، کنسرتو، قطعاتی برای پیانو و موسیقی مجلسی (chamber music) می باشد. بعد از مدت زمانی طولانی انزوا و به دست فراموشی سپرده شدن، مندلسون و آثارش بار دیگر به رسمیت شناخته شد. او فرزند آبراهام، بانکدار و شخصی که خود فرزند فیلسوف بزرگ یهودی؛ موسز مندلسون (Moses Mendelssohn) و لی سالمون (Lea Salomon) عضو گروه یهودی ایزاک (od the Itzig) بود.
گاه های گمشده (II)

گاه های گمشده (II)

حال مناسب است که معانی لغوی این واژگان با استناد به لغت نامه ها و فرهنگ های معتبر منعکس شود. قابل ذکر است که در اینجا تنها معانی مرتبط با بحث ارائه شده است.
ایزایی و مکتب ویولون بلژیک (III)

ایزایی و مکتب ویولون بلژیک (III)

این مورد همچنین درباره سونات سزار فرانک نیز صدق می کند. ایزایی می گوید: «اجرای این سونات های بزرگ به دو نوازنده احتیاج دارد، زیرا بخش های پیانو آنها گاهی بسیار ماهرانه و با جزئیات بسیار نوشته شده اند. سزار فرانک سوناتش را روز ۲۶ سپتامبر ۱۸۸۶ یعنی روز عروسی من به عنوان هدیه عروسی برایم فرستاد! واقعیت این است که کارهای بسیار مهم زیادی به من تقدیم شده است. به عنوان مثال می توانم از آثاری از این آهنگسازان نام ببرم: شوسون (Chausson)، رپارتز (Ropartz)، دوبوآ (Dubois) (سونات – که پس از سونات سزار فرانک یکی از بهترین سونات هاست)، دیندی (d’Indy)، گابریل فوره (کوئینتت)، دبوسی (کوارتت)! تعدادشان زیاد است و نمی توانم همگی را الآن به خاطر بیاورم، سونات های ویولن، موسیقی سمفونیک، موسیقی مجلسی، اثرهای کرال، و ساخته هایی از هر نوع!»
رژین کرسپین درگذشت

رژین کرسپین درگذشت

پنجم جولای، رژین کرسپین Régine Crespin یکی از تحسین برانگیزترین خوانندگان سوپرانوی جهان در قرن بیستم در سن ۸۰ سالگی درگذشت. و اکنون چهل روز از خاموشی این بانوی هنرمند و شاید بزرگترین خواننده اپرایی که در قرن بیستم از فرانسه به ثمر رسید، میگذرد.
گفتمان موسیقی ایرانی در فضای عامیانگی (V)

گفتمان موسیقی ایرانی در فضای عامیانگی (V)

تئوری پردازی خود را در کتاب «نگرشی نو به تئوری موسیقی ایرانی» با این جمله شروع می کند: «رپرتوار موسیقی کلاسیک ایرانی، همراه با نظـم و ترتیب سنتی آن، ردیف نامیده می شود.» در زیر نویس آمده است که «رپرتوار به معنی مجموعه است.»
بازگشت ایرانی  (II)

بازگشت ایرانی (II)

رادیو و تلویزیون هم، که سال‌ها (به عدد سال‌های رنج فردوسی) است با موسیقی قهراند. برنامه‌ی کودک و نوجوان که یک لحظه‌اش بدون آهنگ نیست، چیزی بر شناخت بچه‌ها از موسیقی سرزمین مادری‌شان نمی‌افزاید (راستش را بخواهید از موسیقی سرزمین‌های دیگر هم در آن چیزی نیست) و تقریبا همان روش کودکستانی را دنبال می‌کند، با این تفاوت که در این جا گاهی علاوه بر «خاله»، «عمو» هم داریم و حرکات موزون هم اکیدا ممنوع است. آن یار دلنواز هم اگر هست در پس گلدانی یا شمایل زنبوری یا … رخ در نقاب کشیده.
ز صبا رحمتی از روی بداعت آمد

ز صبا رحمتی از روی بداعت آمد

صبا کوچولوی دهه ­های سی – چهل حال دیگر خود صبای زمانه و براستی صدایی از جنس زمان شده است. صبا و صدای زمانه ما «رحمت­اله بدیعی» است که اکنون بهارانه­وار هفتاد بهار را به چشمان هنرمند خویش دیده است. صبا کوچلو اکنون بقول «افلاطون» چنان بر شانه غول­ها، پیکره موسیقی [ما] را با آرشه­های با صلابت و سلامتش نقش داده که هر آیینه با بزرگان هنر این سرزمین هماورد می ­کند.
بداهه نوازی، معضلی در موسیقی ایران

بداهه نوازی، معضلی در موسیقی ایران

در مطلب قبلی راجع به محاسن و معایب بداهه نوازی بحث و نتیجه گیری شد که بداهه نوازی اگرچه محاسنی هم دارد، ولی اگر روی صحنه اجرای بیاید میتواند تاحد زیادی مخرب باشد.
تور کر فلوت تهران در اروپا به پایان رسید

تور کر فلوت تهران در اروپا به پایان رسید

کر فلوت تهران (TCF) به سرپرستی فیروزه نوائی و رهبری سعید تقدسی مجموعه کنسرت هایی را در شهرهای زوریخ، فلدکیرش، گراتس و وین در روزهای ۲۳ تا ۲۸ مارچ به روی صحنه بردند. در این مجموعه کنسرت ها، سولیست های مختلفی کر فلوت تهران را همراهی کردند و همچنین در شهر گراتس برای اولین بار، یک رهبر میهمان نیز هدایت تعدادی از قطعاتِ کنسرتِ کر فلوت را به عهده گرفت.
توماس فتس والر، اسطوره جز (III)

توماس فتس والر، اسطوره جز (III)

گروه “Fats Waller And His Rhythm” در طی سالهای ۴۳-۱۹۳۴ پس از بستن قرارداد با شرکت ویکتوری بیش از ۱۵۰ صفحه ضبط کردند که باید به آن آثار سولوی پیانو و ارگ والر و چند اثر با گروههای مشهور را اضافه کنیم.