گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk

پابلو کازالز حامی صلح جهانی

” یک رهبر ارکستر موفق در وحله اول باید مفسر بزرگی باشد، مهم ترین نکته درک کامل اثری است که تصمیم به اجرای آن دارید. دستیابی به کمال در هر زمینه ای، نتیجه تلاش مداوم و بی وقفه است، یک رهبر ارکستر علاوه بر تمرین های بسیار همواره باید نکته جدید قابل ارائه ای داشته باشد. توانایی برقراری ارتباط با نوازندگان و انتقال حس به آنان از بزرگترین ویژگی های یک رهبر ارکستر است. اینکه چگونه می توان تک تک نوازندگان را متقاعد کرد تا در جهت رسیدن به هدف مورد نظر رهبر، تمام توانایی خویش را به کار گیرند.

هرچند عمده زمینه فعالیت من موسیقی کلاسیک بوده، اما هیچگاه با عقاید و تفکرات نو مخالفتی نداشته ام. متاسفانه امروزه از میان آثار متعدد آهنگسازان مدرن، تنها آن دسته که از جانب عموم شنوندگان پذیرفته است، در کنسرت ها اجرا می شوند. من به شخصه در بسیاری از موارد، رهبری ارکستر در هنگام انجام تمرینات را لذت بخش تر از اجرای عمومی می دانم. به عقیده من اگر نت را کنار بگذاریم، آنچه از یک اجرا باقی می ماند مهمترین چیز در موسیقی به شمار می رود. ” سخنان فوق اظهارات پابلو کازالز در مورد خصوصیات یک رهبر ارکستر است.

پابلو کازالز در سال ۱۹۵۰ هم در مقام رهبر ارکستر و هم نوازنده ویولن سل در فستیوال Prades ظاهر شد، در آن سال برگزاری این فستیوال به بزرگداشت دویستمین سالمرگ باخ تخصیص داده شده بود. کازالز تا سال ۱۹۶۶ به فعالیت خود درPrades ادامه داد. در سال ۱۹۵۶ او شهر San Juan، زادگاه مادرش در پورتو ریکو را که در آن زمان هنوز تحت سلطه اسپانیا بود، به عنوان محل اقامت دائمی اش برگزید. در سال ۱۹۵۷ یک فستیوال موسیقی سالیانه با نام “فستیوال کازالز” به تجلیل از این نوازنده برجسته در آن شهر پایه گذاری شد.

در ماه اوت همان سال، کازالز در سن هشتاد سالگی با یکی از شاگردان جوانش به نام مارتا مارتینز Marta Martinez ازدواج کرد.
در دهه شصت او به عنوان استاد موسیقی با شور و شوق فراوان به کارش ادامه داد و کلاس های استادی در کشورها و شهرهای متفاوتی چون ایتالیا، سوئیس، برکلی و کالیفرنیا برگزار نمود.

کازالز آهنگساز نیز بود، شاید تاثیرگذارترین اثرش در این زمینه La sardana مجموعه قطعاتی برای ویلن سل باشد که در سال ۱۹۲۶ ساخته شده است. اثر دیگر او با نام El pesebre برای اولین بار در دسامبر ۱۹۶۰ در مکزیک اجرا شد. آخرین اثر او Himne a les Nacions Unides (سرود ملل متحد) بود که رهبری اولین اجرای آن را کازالز در اکتبر سال ۱۹۷۱- دقیقا دو ماه پیش از نود و پنجمین سالگرد تولدش – در کنسرتی اختصاصی که در سازمان ملل متحد برگزار شد، عهده دار بود.

او در سخنرانی خود که پیش از دریافت مدال صلح در سازمان ملل متحد انجام داد، اظهار داشته :” این بزرگترین افتخاری است که در زندگی نصیب من شده، زیرا برقرای صلح در جهان از آرزوهای دیرینه من بوده است. از زمان کودکی ام در کاتالونیا مادرم که یک زن به تمام معنی استثنایی بود، در مورد صلح و امنیتی که به تبع آن در زندگی پدیدار می شود، بارها و بارها با من صحبت کرده بود. همشهریان من در کاتالونیا همگی از حامیان صلح و مخالفین سرسخت جنگ و خونریزی هستند. اکنون بسیار خوشحالم که در جمع دوستداران صلح جهانی قرار دارم و با وجودیکه مدت هاست اجرای عمومی نداشته ام، احساس می کنم این بار وقت آن فرا رسیده است، تصمیم دارم یک آهنگ فولکلور کاتالونیایی را برایتان اجرا کنم با نام “آواز پرندگان” که در آن پرندگان هنگام پرواز برفراز آسمان ها آواز صلح را سر می دهند.”

کازالز در سال ۱۹۷۳ در سن ۹۶ سالگی در شهر San Juan چشم از جهان فرو بست. در سال ۱۹۷۹ جسد او را به زادگاهش کاتالونیا که همواره به آن عشق می ورزید، منتقل نمودند. هر چند مرگ به او اجازه نداد سرنگونی رژیم دیکتاتوری فرانکو را ببیند، اما پس از مرگش حکومت اسپانیا در سال ۱۹۷۶ تمبر یادبودی به افتخار صدمین سالگرد تولد این موسیقیدان بزرگ منتشر نمود.

audio file
به Gigueاز سوییت شماره یک باخ با اجرای کازالس توجه کنید


مسابقه بین المللی نوازندگی ویولن سل پابلو کازالز تحت مدیریت آکادمی Kronberg هر چهار سال یک بار در آلمان برگزار می شود. اولین دوره این مسابقه که با هدف کشف نوازندگان نخبه سراسر جهان و با حمایت انجمن ویولن سل پابلو کازالز برپا می شود، در سال ۲۰۰۰ برگزار شد. یکی از جوایز این مسابقه اجازه استفاده از ویولن سل Gofriller کازالز است. در سال ۲۰۰۰ در اولین دوره برگزاری این مسابقه Claudio Bohórquez به عنوان بهترین نوازنده ویولن سل برگزیده شد.


en.wikipedia.org

سحر افشانی

سحر افشانی

دیدگاه ها ۲

بیشتر بحث شده است