گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk

بادی گای، سمبل شیکاگو بلوز (III)

تکنیک های بادی گای بر موسیقی راک اند رول نیز بی تاثیر نبود ، او معمولا گیتار را با صدای بلند و خشن می نواخت، تکنیک های تحریفی را به کار می گرفت و تک نوازی های طولانی را با ترکیبی از انگیزه و احساس اجرا می کرد. نوازندگان موج نوی دهه ۶۰ انگلستان مشتاقانه دنباله روی سبک گای بودند، همان سبکی که بعدها تبدیل به ویژگی بنیادین موسیقی راک – بلوز و مشتقات آن هارد راک و متال شد.

جف بک در اوایل دهه ۶۰ در این باره اظهار داشته :” تا زمانی که اجرای Blues From Big Bill’s Copa Cabana را نشنیده بودم ، نمی دانستم که یک گیتار Strat می تواند چنین صدایی داشته باشد. در مجموع تک نوازی های گای نوعی رهایی دیوانه وار در موسیقی بود که کلیه مزرها را می شکست . به علاوه تک نوازی های او تنها به سه دقیقه معمول در موسیقی پاپ محدود نمی شد، بلکه طولانی تر، کاملتر و توسعه یافته تر بود. “

گای بر بسیاری از نوازندگان تاثیر مستقیم یا غیر مستقیم داشته است، کلپتون – که گای همواره از او به عنوان یکی از بهترین دوستانش یاد کرده – اقرار می کند زمانی که نوجوانی بیش نبوده با دیدن اجرای تریوی سال ۱۹۶۵ گای در انگلستان، ایده تشکیل یک تریو بلوز- راک به ذهنش خطور کرده، کلپتون بعدها گروه موسیقی راک Cream را به عنوان اولین گروه راکی که اعضای آن به ستاره گان عرصه موسیقی مبدل شدند، تشکیل داد.

اریک کلپتون در این باره می گوید :”بدون هیچگونه اغراقی، تاثیر بادی گای بر زندگی هنری من، معادل تاثیری است که الویس پریسلی بر دیگران داشته است. ” او در مصاحبه ای با مجله Musician اظهار داشته :”به جرات می توان بادی گای را بهترین نوازنده گیتار امروز دانست، اگر از نزدیک او را ببینید متوجه برتری او می شوید، به عقیده من او یک انقلاب واقعی در راک- بلوز ایجاد کرده است.”

جیمی هنریکس نیز از جمله نوازندگانی است که از گای تاثیر بسیاری گرفته، در واقع سبک نوازندگی هنریکس به نوعی تقلیدی است از تکنیک هایی که گای سالها پیش در اجراهای خود به کار می گرفت، هر چند اجراهای جدیدی که گای پس از بازگشت مجددش به عرصه موسیقی انجام داد سبب شد گروهی از شنوندگان به اشتباه او را مقلد هنریکس تصور کنند، در صورتی که حقیقت ماجرا کاملا عکس این قضیه بود.

استیو ری واگان در مورد گای می گوید:” بادی این توانایی را داشت که آرام تر یا بلندتر از هر کسی که در عمرم شنیده بودم، بنوازد. من نیز در بسیاری از مواقع با صدای کاملا بلند می نوازم، اما شیوه نوازندگی منحصر بفرد گای کاملا متفاوت و باور نکردنی است. گای هر کاری را که اراده کند، به آسانی انجام می دهد، زمانی که شروع به خواندن می کند این توانایی دو برابر می شود. طی چند باری که فرصت هم نوازی با گای نصیب من شده است، برتری کامل او را نسبت به دیگران عملا احساس کرده ام و هر بار به خود یادآور می شوم که نوازنده ای چون من، در مقابل او چه کاری می تواند انجام دهد؟ “

گای در یکی از مصاحبه های اخیرش اظهار داشته :”من هنوز هم همچنان به موسیقی گوش می دهم، هر زمان که احساس کردید برای آموختن پیر شده اید، بهتر است موسیقی را کنار بگذارید. من برای رسیدن به موفقیت تلاش بسیاری کرده ام، تلاشی که هیچگاه متوقف نشد و اکنون نیز دائما به خود می گویم : بادی تو باید بهتر و بهتر شوی. چنین طرز تفکری خصوصا در مورد نوازندگان باعث پیشرفت است.”

او در مورد موفقیت هایش درحیطه موسیقی می گوید :”نوازندگان جوان با نگاهی به گذشته من، در می یابند که اگر در زندگی لحظه ای دست از تلاش بردارند و سلیم شوند، بدون شک بازنده خواهند بود. شاید اگر من در سن ۲۱ سالگی به موفقیت می رسیدم، هیچگاه به جایگاه فعلی ام دست نمی یافتم. زندگی تک تک ما همان چیزی است که خودمان طلب کرده ایم، بنابراین با پرهیز از ناامیدی، بی وقفه به راه خود ادامه دهید، چه بسا کور سوی امید در انتهای مسیری که پیش گرفته اید در انتظار شما باشد.”

گای پنج جایزه جشنواره گرمی Grammy را برای خوانندگی و نوازندگی گیتار و فعالیت هایش در زمینه بلوز به خود اختصاص داده است. در سال ۲۰۰۴ بادی گای به موفق به دریافت جایزه W.C. Handy معتبرترین و بزرگترین جایزه ای که ممکن است به یک نوازنده بلوز اعطا شود، گشت. مجله مشهور و معتبر Billboard جایزه یک عمر فعالیت هنری موفقیت آمیز خود را به گای به عنوان “بزرگترین نوازنده گیتار بلوز” که در قید حیات به سر می برد، اختصاص داد.

مادی واتر Muddy Waters از سردمداران بلوز، پیش از مرگش مشعل این سبک را به بادی گای سپرد و به او سفارش کرد :”اجازه نده بلوز با مرگ من از بین برود.” گای به عهد خود وفا کرد و بلوز را با احترام به نسل بعدی سپرد.

en.wikipedia.org

سحر افشانی

سحر افشانی

دیدگاه ها ۳

  • سایت بسیار عالی
    از این که قسمتی را برای معرفی بلوز قرار دادید تشکر می کنم و خیلی خوشحال شدم
    فقط لطفا بجای استیو ری واگان از تلفظ صحیح آن استیوی ری وان استفاده شود
    با تشکر

  • salam azizan az zahamate shoma mamnoon man hodoode 15 sal navazandehye blues hastam va az russ fareghaltahsil shodam dar zaminehye blues music mikhastam begam ke shoma ke in mataleb ro minevisid la aghal az b.b.king ke padeshahe blues ast ham benevisid ta digaran ham estefadeh konand agar ham not khastyd man full version blues az jomleh experminental-instrumental-african blues-american modern blues -shicago-texas va… ra barayetan minevisam. aknoon dar hale ahangsazi va tadrise music herfehey hastam .ba arezooye movafaghiat

بیشتر بحث شده است