گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk

ال گالادورو افسانه جاودان ساکسیفون

ال گالادورو (Al Gallodoro)یکی از افسانه های عرصه موسیقی است، این استاد با سابقه ای ۸۰ ساله در زمینه ساکسیفون و کلارینت کماکان در اجراهایش شنوندگان را متحیر می کند. او آموزش موسیقی را از سن هفت سالگی آغاز نمود، در سن ۱۳ سالگی به طور حرفه ای وارد دنیای موسیقی گشت و امروز در آستانه ۹۳ سالگی همچنان به فعالیت مشغول است.

“هنر نوازندگی ال گالادورو به گونه ای است که پس از هر اجرا در قلب مستمعین، افسانه ای جاودان از خود به یادگار می گذارد. بسیاری معتقدند کلیه صحبت هایی که در وصف مهارت او شنیده ایم، تا زمانی که از نزدیک شاهد هنرنمایی اش نباشیم، آن طور که باید و شاید حق مطلب را ادا نکرده است.

در هر یک از زمینه های متعدد نواختن ساکسفون که در نظر بگیریم بدون شک ال گالادورواستادی تمام و کمال است. مهارت او در امر بداهه نوازی هم پای نبوغ تکنیکی اش حیرت انگیز است. ” مطالب فوق قسمتی از مقا له نشریه “ساکسفون ژورنال” است که در سال ۲۰۰۱ در مورد ال گالادوروبه چاپ رسیده است.

audio file
بشنوید HoraStaccatoرا با اجرای درخشان ال گالادورو

در تابستان سال ۱۹۲۷ زمانی که ال گالادورو چهارده سال بیشتر نداشت، به ارکستر بانجو نوازان پیوست، در پاییز همان سال او جهت نوازندگی در Forest Club در شهر نیو اولئان، مکانی که خانواده اش نیز از برمینگهام به آنجا نقل مکان کرده بودند، استخدام شد.

با ورود به پانزده سالگی او نوازنده اول ساکسیفون – کلارینت در ارکستر Orpheum Theater house همان شهر بود. در سال ۱۹۳۳ او نیواورلئان را به قصد نیو یورک ترک گفت، در مسیرش جهت ملاقات با دوستی قدیمی توقفی در آتلانتیک سیتی داشت، بلافاصله در ارکستر این شهر به عنوان تک نواز ساکسیفون استخدام شد، و پیش از سفر به نیویورک مدتی را نیز اینگونه به فعالیت پرداخت.

audio file
بشنوید Czardas ساخته ویکتوریو مونتی را با اجرای ال گالادورو

در بهار سال ۱۹۳۶ او به عنوان اولین تک نواز ساکسیفون – کلارینت به ارکستر پاول وایتمن Paul Whiteman پیوست و تا سال ۱۹۴۷ که ارکستر مذکور منحل شد، با آنها همکاری کرد. در سال ۱۹۴۷ پاول وایتمن به عنوان مدیریت شبکه رادیویی WJZ که بعدها به رادیو ABC تغییر نام داد، برگزیده شد.

audio file
بشنوید Dark Eyes ساخته ویکتوریو مونتی را با اجرای ال گالادورو

او با تلاش بسیار از تهیه کننده شبکه درخواست نمود تا ال را به عنوان تک نواز در این شبکه استخدام نماید. ال هر هفته، چهار تک نوازی به صورت زنده برای WJZ انجام می داد و تا سال ۱۹۶۷ به فعالیتش در آنجا ادامه داد. به نظر نمی رسد هیچ نوارنده ای دیگری از اجراهای زنده اش به این اندازه پخش مستیم داشته باشد.

audio file
بشنوید Liza ساخته ویکتوریو مونتی را با اجرای ال گالادورو

در اکتبر سال ۱۹۴۰ او همکاری اش با ارکستر ” It Happens on Ice ” که در نمایش های اسکیت روی یخ می نواختند، آغاز نمود و به مدت سه سال در آنجا به فعالیت مشغول بود. در ماه ژوئن سال ۱۹۴۲ به ارکستر سمفونی NBC پیوست و تحت رهبری افرادی چون Toscanini، Stokowski و Dr. Frank Black به نوازندگی کلارینت پرداخت. در اکتبر سال ۱۹۴۸، تحت رهبری و مدیریت وایتمن، ال یک تور ۲۹ روزه برگزار نمود.

audio file
بشنوید Summertime ساخته گرشیون را با اجرای ال گالادورو

از سال ۱۹۶۷ او به صورت نوازنده آزاد در نیویورک به فعالیت ادامه داد و آثار بسیاری را ضبط و اجرا نمود. بسیاری اجراهای ال از شبکه های مختلف رادیویی و تلویزیونی پخش می گردد. در سال ۱۹۷۹، ال گالادوروبه همراه Marcel Mule، نوازنده ساکسیفون صاحب نام فرانسوی، از جانب کنگره ساکسیفون جهان، به عنوان نوازنده برتر ساکسیفون دنیا برگزیده شد.

audio file
بشنوید Saxophobia ساخته Rudy Wiedoeft را با اجرای ال گالادورو

در سپتامبر سال ۲۰۰۵ او به دلیل فعالیت های بی وقفه اش در عرصه نوازندگی ساکسیفون موفق به دریافت دکترای افتخاری از Hartwick College شد.


hartwick.edu

سحر افشانی

سحر افشانی

دیدگاه ها ۲۲

 • Kollan age dar morede sakhtaar va saakhtemaane klarinet va saxophone , shiveye navazandegi va inke chetor mishe ba ye saaze gharbi mesle clarinet mosighie dastgaahi irani yani hamoon robe parde ejra kard, saaheb nazari haast tozih bede ta alaaghemandaan estefade konand
  ba tashakkor.

 • sahar khanum dastet dard nakone faghat begu ejraye kamele asare al galoforo az koja mishe gir avord man vaghan mashure navazandegish navazandeye saz dahan
  shodam.yeki in yeki franz schmel
  mikham ejraye kameli az asareshuno dashte basham khahesh mikonam mano rahnemayee kon az koja tahie konam mamnun misham

 • در مورد خرید CD آل گالادورو می تونید از Amazon آثار ایشان را خریداری کنید (البته اگر کردیت کارت دارید!) در مورد اشمل فکر کنم باید با سایت شان مکاتبه کنید چون در فروشگاه های بزرگ من پیدا نکردم.

 • لصفاً یه مطلب مفصل راجع به چارلی پارکر هم بنویسید……مرسی.و ممنون که نمونه می زارید کنار مطلبتون که نو نوازندگی رو خود آدم بشنوه و آشنا بشه.

 • لطفا متد هایی از این نوازنده به همراه کارای جز برای استفاده بذارید از چارلی پارکر هم چند تا قطعه با نت بذاری اگه از فاستو پاپتی هم چیزی گیرتون میاد از هنرمندا دریغ نکنید ممنون از شما

 • من چند سال پیش یک ویدیو کلیپ از دو هنرمند که با هم همنوای گیتار وساکسیفون رو داشتند را دیدم از دوستان هر کس این ویدیو کلیپ را دارد برام بفرسته ممنون میشم

  salar_1342@yahoo.com

 • خیلی عالیه و خیلی عجیب. کارش محشره … ولی می دونید با اینکه کارش عالیه من زیاد نوازندگیشو دوست ندارم! چون ذات ساکسوفون یه چیز دیگه ست ذات ساکسوفون صدای گفتارگونه اشه واقعیت ساکسوفون همون صدای خاص و کاملا متفاوتشه که این ساز انقدر دوست داشتنی و متفاوت کرده اما ایشون صدای ذاتی ساکسوفون رو تغییر دادن اصلا خبری از صدای ساکسوفون نیست اصلا خبری از صدای گفتار گونه و متفاوت ساکسوفون نیست اصلا ساکسوفون نیست هر سازیه جز ساکسوفون !!! و من این کار رو دوست ندارم ایشون صدای ذاتی ساکسوفون رو تغییر دادن!!! من کنی جی و جان کولترین کاترین ایپیر جسی جی مایکل برکر کلارنس کلمونس و … رو ترجیح می دم چون ذات ساکسوفون و صدای گفتار گونه اش رو از ساکسوفون حذف نکردن من کنی جی و جان کولترین رو با اینکه مثل ایشون نمی تونن از این هنر نمایی ها کنن بیشتر دوست دارم ایشون ساکسوفون می زنن اما ذات ساکسوفون رو فراموش کردند

بیشتر بحث شده است