گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk

قدمت ترومپت را میتوان به ۱۵۰۰ سال قبل ازمیلاد مسیح ویا حتی زودتر از آن دانست. ترومپت های برنز ونقره ای در قبر توتا نخامون در مصر نوع برنزی آن در زمان لردهای اسکاندیناوی، ترومپت های فلزی در چین به همین زمان بر میگردد. ترومپت ها در تمدن سیحون در آسیای میانه طوری طراحی شده که از وسط آن با می شد(فوت می کردند) اگر چه بعضی از انواع آنها با تکنیک قابل توجی ساخته می شدند.

ترومپت های اولیه اغلب در ارگانهای نظامی بعنوان وسیله ای برای علامت دادن (خبر کردن) استفاده می شد تا اینکه در جهت در موسیقی از آن بهره ای گرفته شود.

صدای این وسیله توصیف کننده یک اتفاق بسیار بد بود که ایجاد خطر را اعلام می کرد، بعدها دستگاه ها وسیگنالهای پیشرفته تری با وسایل مشابه به منظور علامت دادن اختراع شد و استفاده از امواج رادیویی معمول تر گردید.

در قرون وسطی نوازندگان ترومپت به عنوان یک صنعت پیشرو تنها در ارگانهای خاصی که دارای دستور العمل خاصی بود صورت می پذیرفت. نوازندگان ترومپت اغلب از میان گاردهای یک دسته انتخاب می شدند وکار این نوازندگان تقویت کردن نیروهای خودی در برابر ارتش مقابل بود.

رشد و ترقی در طراحی این ساز و رشد صنعتی دوران رنسانس باعث شد که از ساز ترومپت به عنوان ساز موسیقایی بیشتر استفاده شود.

در دوران باروک به علت پیشرفت بیشتر این ساز (شیپورهای تیزتر ) و نوازنده های ویژه ، دوران طلایی ساز ترومپت نام گرفت.
حکم فرما شدن ملودیهایی چند صدایی در دوران کلاسیک و رمانتیک باعث شد که آهنگساز های بزرگ ساز ترومپت را به عنوان ساز ثانویه در ارکستر استفاده کنند، به جز کنسرتو ترومپتی که هایدن برای ترومپت کلید دار در سال ۱۷۹۶ ساخت.

ترومپت کم کم داشت صاحب پیستون های پیشرفته ای می شد(که در اواسط سالهای ۱۸۳۰ اختراع شد) و مشابه این ساز کرنت، بعد ها به عنوان یک ساز سلودر ۱۰۰ سال بعد از این تاریخ مورد استفاده قرار گرفت. کج بودن لوله های متحرک این ساز در مقابل کلید ها و پیستون ساز ترومپت در اوایل قرن بیستم دارای استاندارد لازم بود.

واژه عربی برای این ساز نفیر(Naffir) بود. در فرهنگ اسپانیایی مثل اسم عربی آن النفیر(Al Naffir) بود را انافیل(Anafil) می نامیدند. در عین اینکه در فرهنگ فرانسه ترومپت نام Buisine به خود گرفت که از فرهنگ لاتین به Buccina مشتق شده بود. امروزه از ترومپت معمولا” در تمامی فرمهای موسیقی استفاده می شود. موسیقی کلاسیک جاز، راک، بلوز، پاپ ، اسکا ، پولکا و فانک.

در نوازندگان مشهور این ساز نامهای :Maurice Andre ، Louis Armstrong ، Miles Davis ، Dizzy Gillespie ، Jon Faddis ، Maynard Ferguaon ، Adolph Bud Herseth ، Charles Schlueter ، Malcolm McNab ، Wynton Marsalis ، Sergei Na kariakov ، Freddie Hubbard ، Lee Morgan ، James Morrison ، Arturo Sandoval ، Doc Severinsen ، and Philip Smith به چشم می خورد که برای بهتر شناختن آنها می توانید به لیست نوازندگان بادی برنجی در قرن ۲۰ نگاهی بیندازید.

انگشت گذاری

در هر ترومپت، کرنت، فلوگ هورن، فشار دادن روی پیستون ها بوسیله اعدادی که زیر نتهای نوشته می گذارند نشان داده می شود.

Open یعنی دست باز و هیچ کلیدی را نباید بگیریم یعنی همه پیستون ها باید بالا باشند.
۱ – یعنی پیستون اول را بگیریم .
۲- یعنی اولین و دومین پیستون را بصورت همزمان بگیریم و غیره … .
زیر و بمی صدا نیز به پس وپیش کردن این ساز بستگی دارد. (منظور جابجایی در لوله ها می باشد.) جالب اینکه در صورت وجود پیستون چهارم هر گونه زیر و بمی به وسیله پیستون چهارم قابل انجام خواهد بود. در داخل صداهای فرعی این سری از ساز ها می توان بوسیله جابجا کردن دهان و یا موقعیت لب و یا سختی و محکمی آن سرعت هوا ی جاری در لوله را بالا برد. انگشت گذاری روی نت دوی بالا نیز به همان صورت که در اکتاو پایین نوشته می شود است.

توجه داشته باشید که در این ساز، تمام نتها و صداهای فرعی قابل اجرا نمی باشند. این صداهای فرعی با صدای فرعی اولی شروع می شود که در شکل نشان داده شده است.

تکنوازی

ترومپت کروماتیک برای اولین با در سال ۱۷۰۰ ساخته شد؛ البته باید بدانیم که تکنوازی های زیادی برای ترومپت های عادی نوشته شده بودند که امروزه بوسیله ترومپت های پیکولو اجرا می شوند.

Audio File
قسمتی از “زیگوینر وایسن” با اجرای رافائل مندز ببنید

گلچین ارکسترال
برای پذیرفته شدن در ارکستر سمفونی یک نوازنده باید بتواند امتحان شنوایی را بگذراند. در این امتحان از نوازنده خواسته می شود که یک قسمت کوتاه از یک قطعات مشهور را بنوازد.

wikipedia.org

دیدگاه ها ۱۰

بیشتر بحث شده است