دویچه گرامافون (I)

شعار “Raucous” در توصیف تکنولوژی نوین ضبط و پخش این بود: “قوی ترین٬ بلندترین و طبیعی ترین صدا”. ماشین سخنگو در ابتدا تنها در مغازه های دوچرخه و اسباب بازی فروشی یافت می شد اما امیل برلینر (Emile Berliner)٬ مخترع گرامافون و صفحه٬ قابلیتهای این ماشین خودکار را شناخت و ازاین تکنولوژی نوین برای راهیابی هنر وهنرمندان به خانه های مردمی سود جست که امکان دسترسی به موسیقی را نداشته اند.

نگرش او نسبت به گرامافون به عنوان ابزاری فرهنگی تفریحی٬ انعکاس بی نظیری در پیشینه کاری “Deutsche Grammophon Gesellschaft” داشته است.

اختراع جدید برلینر٬ گرامافون و صفحه٬ در ۲۹ سپتامبر ۱۸۸۷ در امریکا ثبت گردید. او پس از یک دهه آزمایشات و سنجشهای فنی و اقتصادی عازم اروپا شد و در سال ۱۸۹۸ به همراه برادرش کمپانی “Deutsche Grammophon Gesellschaft” را در زادگاهش٬ هانوور آلمان تاسیس کرد و در آنجا نخستین مرکز تولید انحصاری صفحات گرامافون در جهان را راه اندازی کرد در طی یک دهه چندین میلیون در هر سال تولید نمود.

کمپانی برلینر موفقیت خارق العاده و زود هنگام خود را علاوه بر تمامی عوامل مرهون هنرمندانی ست که زمینه لازم جهت ضبط آثارشان را فراهم نمودند تا آنجا که شریک برلینر٬ گایسبرگ (Fred Gaisberg) نخستین مدیر برنامه کمپانی٬ تمامی خانه های اپرا و سالنهای بزرگ کنسرت در سرتاسر دنیا را در جستجوی ستارگانی چون: “Enrico Caruso”، “Feodor Chaliapin” و “Dame Nellie Melba” و عقد قرارداد با آنها درنوردید.

” Dame Nellie Melba” خواننده مشهور اپرا٬ در توصیف نخستین صفحه خود در سال ۱۹۰۴ می گوید: “یکی از عجایب زندگی من که گرامافون دلیل وقوع آن بود٬ خیل عظیم پیشنهادات ازدواج از جانب کسانی بود که تاکنون مرا ندیده و تنها صدای مرا شنیده بودند!” از این رو می توان دریافت که صفحات موسیقی “Emile Berliner” ارتباط میان هنرمندان و مردم را دگرگون ساخته و تاثیر بسیاری بر شنوندگان در سراسر دنیا گذاشته است.

این نخستین بار بود که دوستداران موسیقی٬ هنر را نه در خانه های اپرا و نه در سالنهای کنسرت بلکه در حریم خصوصی خود تجربه می کردند. صفحات موسیقی کلاسیک خوانندگان مشهور باعث شد تا گرامافون٬ این رسانه نوین٬ از مقبولیت همه جانبه و گسترده ای برخوردار گردد.

“Deutsche Grammophon Gesellschaft” همچنین به کار ضبط و پخش اجراهای ارکسترال پرداخت. در سال ۱۹۱۰ موومان نخست کنسزتو پیانو گریگ و سمفونی جدید آن را به رهبری “Landon Ronald” ضبط کرد و به جهت تحقق این امر ارکستر را با چیدمانی متفاوت مرتب نمود. “Deutsche Grammophon” اولین کمپانی بود که در سال ۱۹۱۳ نخستین سمفونی کامل خود٬ سمفونی پنجم بتهوون را به رهبری “Arthur Nikisch” و اجرای ارکستر فیلارمونیک برلین ضبط نمود که در نوع خود رویدادی استثنایی به شمار می آمد.

سالهای حکومت رایش سوم افولی دردناک را برای این کمپانی به همراه داشت. ضبط آثار تعداد بسیاری از هنرمندان مشهور بین المللی ممنوع شد و آنان در جریان جنگ مجبور به مهاجرت از کشور شدند و این امرباعث کاهش شدید ضبط آثار و تولید صفحات گردید.با این حال در چنین شرایط دشواری صفحاتی همچون پاسیون سن ماتیو (St. Matthew Passion) اثر باخ به رهبری “Bruno Kittel” ضبط و پخش گردید.در ۱۹۳۸ کارایان جوان٬ نخستین صفحه خود را با رهبری و اجرای اپرای فلوت سحرآمیز موتسارت در “Deutsche Grammophon” ارائه داد.

همچنین ارکستر های بزرگی چون فیلارمونیک برلین (Berlin Philharmonic) و فیلارمونیک وین (Wiener Philharmoniker) سالهای متمادیست که مشغول فعالیت و ضبط آثار و اجراهای خود با این کمپانی هستند. با اشاعه هنر این هنرمندان توسط “Deutsche Grammophon” امکان بهره مندی از موسیقی کلاسیک برای همگان در سرتاسر دنیا فراهم گردید که این خود تاثیر به سزایی در گسترش و نشر این هنر داشته است.

2 دیدگاه

  • آلما
    ارسال شده در شهریور ۱۰, ۱۳۸۶ در ۹:۲۳ ق.ظ

    میشه بپرسم چرا اسامی رو به فارسی ننوشته اید؟ آوردن املای لاتین کلمات در کنار نوشتن اون به فارسی، به تلفظ صحیح اسامی کمک میکنه، اما ننوشتن نام با حروف فارسی باعث میشه که عده ای اصلا نتونن اسامی، از جمله نام کمپانی “دویچه گرامافون” را بخونند. نکنه خود شما هم نتونستین؟

  • ارسال شده در آذر ۱, ۱۳۸۸ در ۸:۲۸ ق.ظ

    باسلام – خواهشمندم چند عکس از گرامافون شیپوری برایم ارسال نمایید .

    باتشکر

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

مروری بر آلبوم «ایران زمین»

سوال این است که آیا می‌توان خلاقیت را آموزش داد؟ و جواب این که حتا اگر هم نتوان، حداقل می‌شود با برانگیختن و آزاد گذاشتن، آدم‌های صاحب خلاقیت را تشویق به استفاده از آن کرد و پروراند. آنچه هشت آهنگساز نوجوان آلبوم ایران‌زمین و مدیر هوشیار «پروژه‌ی آهنگسازان جوان»، امیرمهیار تفرشی پور، به اعتبار موسیقی‌شان به صحنه‌ی امروزین موسیقی ما می‌آورند دقیقا پاسخی است که دیدیم.

آلبوم «در محاصره» با آهنگسازی منتشر شد

یکی از کنسرت‌های ارکستر «خنیاگران مهر» به سرپرستی و آهنگسازی بهزاد عبدی در قالب آلبوم صوتی تصویری «در محاصره» به خوانندگی محمد معتمدی، توسط نشر «پردیس موسیقی معاصر» منتشر شد. آلبوم «در محاصره» مشتمل بر یکی از کنسرت‌های ارکستر «خنیاگران مهر» به سرپرستی بهزاد عبدی که مرداد ماه سال ۱۳۹۵ به خوانندگی محمد معتمدی در تالار وحدت تهران روی صحنه رفت، در قالب یک اثر صوتی تصویری توسط نشر «پردیس موسیقی معاصر» وارد بازار موسیقی شد. این مجموعه همزمان با کنسرت‌های اروپایی ارکستر «خنیاگران مهر» در کشورهای فرانسه، سوئیس، کانادا و آمریکا نیز به صورت فیزیکی و دیجیتال در دسترس مخاطبان قرار گرفته است.

از روزهای گذشته…

کاربرد نظریه آشوب در آهنگسازی (IX)

کاربرد نظریه آشوب در آهنگسازی (IX)

توضیحات «مایک اندروز» درباره‌ی استفاده از حساسیت به شرایط اولیه در قطعه‌ی «It Ain’t My Responsibility» می‌تواند به روشن‌تر شدن این موضوع کمک کند: «من می‌توانستم دو خط ملودیک که در ابتدا یکدیگر را دنبال می‌کردند بوجود بیاورم و شرایط اولیه را براساس وابستگی به حساسیت به گونه ای تقلیل دهم که در پایان هیچ ارتباطی میان دو ملودی باقی نماند».
مصاحبه ای با رنه فلمینگ (IV)

مصاحبه ای با رنه فلمینگ (IV)

علاوه بر اجرای قطعات فرانسوی، من به آرا بلا (Arabella) می روم، آثار استرائوس (Strauss) را اجرا خواهم کرد، زیرا موسیقی فوق العاده زیبایی است. هسته اجراهای من آثار وی و موزار خواهد بود به همراه موسیقی فرانسوی و بخشهایی از اشعار بل (bel)، زیرا می خواهم صدایم را جوان نگاه دارم، خود را درگیر اجراهای سنگین نمی کنم. در کنار آنها چند قطعه غیر معمول… نقشهای وردی (Verdi)، سچ (Czech) و جانک (Janacek) و احتمالا راسالکا (Russalka) که نقش محبوب من است، آثار بسیار وسیعی هستند اما از لحاظ نوع صدا آنچنان متفاوت نیستند.
بررسی تطبیقی سه نغمه‌نگاری مختلف ردیف میرزا عبدالله برای سنتور (II)

بررسی تطبیقی سه نغمه‌نگاری مختلف ردیف میرزا عبدالله برای سنتور (II)

ردیف میرزا عبدالله حداقل در ۴۰ سال گذشته و پس از مطرح شدن «جنبش احیا»(۱) به همت نورعلی برومند و دیگر استادان موسیقی ایرانی که در آن سال‌ها هنوز در قید حیات بودند، یکی از مهم‌ترین روایت‌ها از کارگان موسیقی دستگاهی ایران و نیز نزدیک‌ترین بخش موسیقی شهری ما به آنچه امروزه آن را هنر جدی(۲) می‌نامیم بوده، که هنوز در دسترس قرار دارد.
شریف؛ مردم سالار موسیقی (I)

شریف؛ مردم سالار موسیقی (I)

از زمان اختراع رادیو و ورود آن به ایران، موسیقی یکی از مهمترین ابزارهایی بوده که می توانست این اختراع جدید را در میان مردم رواج دهد. بدین جهت بود که از همان ابتدا، برنامه های موسیقی در رادیو شکل گرفت. نکته حائز اهمیت در این رابطه این بود که به همان میزان که رواج رادیو در ایران نیازمند برنامه های موسیقی بود، موسیقی آن دوره نیز برای رواج در بین مردم از طریق رادیو نیازمند تغییر و تحولات اساسی بود.
درباره یادگار حبیب سماعی، طلیعه کامران (I)

درباره یادگار حبیب سماعی، طلیعه کامران (I)

طلیعه کامران نقاش و نوازنده برجسته سنتور و تنها بازمانده مکتب سنتور نوازی استاد حبیب سماعی، در بستر بیماری است و در بیمارستان خانواده نیروی زمینی ارتش بستری است. طلیعه کامران پس از انتشار آلبوم «یادگار حبیب» به سرعت در میان موسیقیدانان ایران به شهرت رسید.
گفتگو با سارا چانگ (II)

گفتگو با سارا چانگ (II)

روش تمرینم در طی سالها تغییر کرده است. فکر می کنم در حال حاضر بیشتر از قبل توجه ام روی پایه است، البته هیچ گاه هم آن اصول پایه ای را نادیده نگرفتم. اینگونه به من درس داده شد که هیچ وقت فرم اولیه، تمرینهای ویبره، تمرین گام و آرپژ و درسهایم را از یاد نبرم، همچنان به انجامشان ادامه می دهم، به خصوص در حال حاضر، این روزها وقتی شما تک نوازی بعد از تک نوازی و گروه نوازی بعد از گروه نوازی را دارید، احتیاج زیادی به دقیق شدن در اصول پایه ای خودتان پیدا می کنید، بنابراین سعی می کنم که این تمرینها را حداقل ۱ یا ۲ ساعت در هر روز انجام بدهم.
همه چیز به جز فلسفه و موسیقی! (XI)

همه چیز به جز فلسفه و موسیقی! (XI)

نمونه‌ی دیگری از همین روش پرداختن به خصوصیات آکوستیکی موسیقی در مثال زیر دیده می‌شود: «در این مبحث [نوانس] ثابت شده است که نوانس به صورتی که در موسیقی غربی بعد از «باخ»، رایج شده است در موسیقی ایرانی وجود ندارد و حداکثر نوانس مطبوع در موسیقی ایران db30 است.» (ص ۷۶) اما رویه‌ای که برای اثبات به کار گرفته شده مانند نمونه‌‌ی قبلی است. در این بخش حتی از نقل هم خبری نیست، تنها با اشاره به بخش قبل (که اثبات شده فرض می‌شود) و با تفریق عدد ۴۰ از ۷۰ اعلام می‌شود بازه‌ی شدت‌وری (دینامیک) در موسیقی ایرانی ۳۰ دسی‌بل است.
آهنگ های محبوب جو ساتریانی (II)

آهنگ های محبوب جو ساتریانی (II)

“با شنیدن این سولو از Allan Holdsworth بود که من فهمیدم یک نوازنده گیتار راک با بهره بردن از دانش موسیقی در حد بزرگانی چون John Coltrane و Miles Davis چه کارهایی می تواند انجام دهد. او به جای این که بخواهد تکنیک باورنکردنیش را به رخ بکشد، آن را برای چنگ انداختن در احساسات شنونده به کار می بندد. با این که از مجموعه نسبتا پیچیده ای از mode های مختلف استفاده می کند، اما اصل آهنگ یک riff ساده و مشابه آهنگ “The Immigrant Song” (از گروه Led Zeppelin ) است که با عناصری از سبک Fusion ترکیب شده است.
پال گودوین

پال گودوین

پال گودوین (Paul Goodwin) نوازنده پیشین ابوا و رهبر ارکستر؛ نوازندگی ابوا را از جانت کراکسون (Janet Craxton) آموخت و در دانشگاه ناتینگهام در رشته آهنگسازی فارغ التحصیل شد، او در مدرسه موسیقی و نمایشی عمارت شهرداری لندن، تخصص در تکنیک معاصر ابوا و ابوای باروک را کسب کرد. گودوین تحصیلات موسیقی را در وین زیر نظر جرج شافلین (Jurg Schäftlein) ادامه داد. گودوین برای چندین دهه به عنوان یکی از بهترین نوازندگان ابوای بزرگ دنیا شناخته شد و ابوایست اصلی ارکستر سبک باروک لندن و ارکستر نوازندگان کلاسیک لندن بود.
یک تلفن مهم

یک تلفن مهم

به این قطعه بنام Coral که ساخته یک پیانیست Jazz بنام کیت جرت (Keith Jarrett) است و توسط ال دی میولا (Al De Meola) اجرا شده است گوش کنید.