انریکو گراندوس، یک آهنگساز بد شانس!

انریکو گراندوس آهنگساز و پیانیست (1867 - 1916)
انریکو گراندوس آهنگساز و پیانیست (1867 - 1916)
انریکو گراندوس (Pantaléon Enrique Costanzo Granados y Campiña) یکی از آهنگسازان بنام اسپانیا در سبک کلاسیک میباشد که نوازنده ای چیره دست در پیانو نیز بود. وی در ۲۷ جولای سال ۱۸۶۷ در شهر Lérida ایالت کاتولونیا اسپانیا بدنیا آمد. نوازندگی را بصورت حرفه ای در زمانی که در بارسلون بود زیر نظر دو استاد بنام آنزمان Joan Baptista Pujol و Francisco Jurnet فرا گرفت.

در سال ۱۸۸۷ برای تکمیل آموخته هایش به پاریس رفت و زیر نظر De Beriot و بالاخص Felipe Pedrell شروع به یادگیری موسیقی نمود که مدت اقامت وی در پاریس دو سال به طول انجامید.

audio file بشنوید اثری انریکو گراندوس را برای ارکستر سمفونیک را

در سال ۱۸۸۹ به بارسلون بازگشت و اولین موفقیت وی در آخر دهه ۱۸۹۰ رخ داد، هنگامی که توانست نظر دربار پادشاهی King Alfonso XIII و حمایت مالی آنها را برای ادامه فعالیتهایش بدست آورد.

audio file بشنوید نوازندگی انریکوس گراندوس را

عمده فعالیت وی در بارسلون اجرای قطعات ساخته خودش، تدریس و آهنگسازی قطعات برای پیانو و موسیقی تئاتر بود. در سال ۱۹۱۱ گرانادوس سوئیت برای را پیانو با عنوان Goyescas منتشر نمود که به یکی از محبوبترین آثار وی مبدل شد. شش قطعه که بر اساس نقاشی های گویا (نقاش شهیر اسپانیایی) ساخته شده بود. کسی که الهام بخش برخی دیگر از آثار گرانادوس مانند تونادیلا (آوازهایی همراه با پیانو) نیز بود که نشاندهنده اوج علاقمندی وی به آثار این نقاش میباشد.

از دیگر آثار محبوب گرانادوس رقص های اسپانیایی برای پیانو بود که این رقصها چنان در میان مردم محبوبیت پیدا کرد که موجب دعوت شاهزاده اسپانیا برای اجرای این قطعات در کاخ شاه اسپانیا شد! این مجموعه در طی سالهای متمادی نوشته شد که در نهایت در سال ۱۹۰۰ به پایان رسید.

audio file بشنوید اثری انریکو گراندوس را برای دو گیتار

قابل ذکر است که بسیاری از آثار وی برای گیتار نیز تنظیم شده اند که جزو رپرتوار محبوب نوازندگان گیتار کلاسیک میباشد. برخی از مهمترین آثار وی :
* ۱۲ Danzas españolas (1890) for piano)
* María del Carmen (1898), opera.
* Allegro de concierto (1903).
* Escenas románticas (1903).
* Dante (1908), symphonic poem.
* Tonadillas (1910) for voice and piano.
* Goyescas (1911), suite for piano.
* Bocetos 1912
* Colección de canciones amatorias 1915
* Goyescas, opera, 1916.
* ۶ Estudios expresivos
* ۶ Piezas sobre cantos populares españoles.
* Madrigal, for cello and piano.
* ۷ Valses Poéticos.
* Trio, for Piano, Violin, and Celloهستند. استقبال بسیار خوب از این کار باعث اشتیاقش برای گسترش فعالیتهایش شد و در سال ۱۹۱۴ اپرایی بر اساس همان قطعات پیانویی ساخت اما متاسفانه بدلیل شروع جنگ جهانی اول و درگیر شدن دول اروپایی، کلیه فعالیتهای موسیقی مختل شد و اجرای اپرای وی نیزکنسل شد.

audio file بشنوید اثری انریکو گراندوس را برای ارکستر سمفونیک را

گراندوس به آمریکا رفت، کاری که بسیاری از موزیسینهای آن زمان انجام دادند و در ۲۸ جولای سال ۱۹۱۶، آثار خود را در نیویورک اجرا نمود. او در زمانی که در نیویورک بود، قطعاتی را برای کمپانی Duo-Art بر روی صفحاتی ضبط نمود که این آثار تا به امروز نگهداری شده اند و میتوان اجرای قطعاتش را توسط خودش شنید.

audio file بشنوید نوازندگی انریکو گراندوس را

بقدری کار وی مورد توجه محافل هنری قرار گرفت که از او دعوت شد تا برای رئیس جمهور وقت آمریکا Woodrow Wilson برنامه ای اجرا کند! اما قبول پذیرش این دعوت موجب شد تا وی کشتی که عازم به اسپانیا بود را از دست دهد و به عوض آن به انگلیس رفت که هنگامی که با کشتی از کانال انگلیس عبور نمود با حمله یک زیردریایی آلمانی روبرو شد و کشتی مورد حمله واقع شد! وقتی برای نجات همسرش به درون دریا پرید هر دو غرق شدند!

گرانادوس در سن ۴۸ سالگی و در ۲۴ مارس سال ۱۹۱۶ درگذشت، درست در زمانی که وی موفق شده بود خود را بعنوان یک آهنگساز برجسته جهانی معرفی نماید!

6 دیدگاه

 • abbas iranmanesh
  ارسال شده در فروردین ۲۴, ۱۳۸۷ در ۱۲:۱۹ ب.ظ

  باسلام.قطعات رقص اسپانیولی بسیار زیباهستند ولی اخرین قطعه دیوانه کننده است .راستی نام این قطعه چیه؟ خیلی دنبال نام اهنگساز اوون بودکه با لطفه شما پیدا شد….هزار بار گوش کردن به اوون بازم کمه.با سپاس……………………………….

 • ارسال شده در فروردین ۲۶, ۱۳۸۷ در ۶:۴۹ ب.ظ

  چقدر می شد از این سایت آموخت اگر قدری ویراسته بود نوشته ها. آخر نفهمیدم گراندوس (شرح عکس و تیتر اصلی) درست است یا گراندو (شرح فایلهای صدا) یا گرانادوس (در پاراگراف آخر)!

 • مهيار
  ارسال شده در دی ۲, ۱۳۸۷ در ۷:۴۰ ب.ظ

  عالی عالی عالی

  این اطلاعات برای کسی که به انگلیسی مسلط نیست در ایران مثل یه گنج می مونه

  برای درک کامل البنیز و گراندوس خیلی باید صبر کنم.

 • bahar
  ارسال شده در اسفند ۵, ۱۳۸۸ در ۱:۱۲ ب.ظ

  سلام من آهنگاتونو دوست دارم

 • اگاهی
  ارسال شده در آبان ۱۰, ۱۳۸۹ در ۱:۰۷ ق.ظ

  درود برشما.باید ابتدا تعریف درستی برای شانس بیاوریم که بسیار مشکل می باشد. چگونه می توان سرنوشت یک انسان را بد شانسی نامید . با سپاس

 • احمد
  ارسال شده در آذر ۲۵, ۱۳۹۲ در ۴:۴۴ ب.ظ

  سلام
  قطعه آخر واقعا زیباست
  برای دوستی که پرسیده بودند اسم قطعه را: اسم این قطعه Oriental هستش از مجموعه Danza españolas
  این قطعه اگر اشتباه نکنم آداجیو هستش که در آلبومی ۴ جلدی تحت عنوان Tressors d’Adagios نمونه های مشابه از کامپوزر های بزرگ رو میتونید پیدا کنید.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

نگرشی به تجدد طلبی در هنر و فرهنگ ایرانِ قرن بیستم (XIX)

تنها درویش خان تا حدودی با وزیری تفاهم داشت و برای شنیدن کنسرت ها و خطابه های او به مدرسه خصوصی اش می رفت. اما قبل از این که این رابطه و تفاهم ثمری به بار آورد – و قبل از ریاست اول وزیری در مدرسه موزیک (۱۳۰۷)، درویش خان فوت شد (۱۳۰۵). بعد از فوت او تجدد طلبی به کشمکش بین وزیری و مین باشیان ها یا «موسیقی نوین و علمی ایرانی» با «موسیقی بین المللی و علمی» محدود ماند.

«شیوه‌ی نوازندگی» در موسیقی ما چه معنایی دارد؟ (I)

اگر در موسیقی کلاسیک غربی کار می‌کنیم دادن جواب همه‌فهم به این سوال نسبتا ساده است. یعنی روشی که هر نوازنده آثار را می‌نوازد. بخشی به رابطه‌ی فیزیکی‌ای که یک نوازنده با سازش دارد مربوط است، یعنی مسائلی مثل روش دست گرفتن ساز یا پشت ساز نشستن، نحوه‌ی انگشت گذاشتن، انتقال نیرو به ساز (تقریبا اِکول) و … بخشی هم به مسایل صوتی، مثل صدایی که از ساز درمی‌آورد، دامنه‌ی شدت و ضعف‌هایی که می‌تواند به هر نت یا پاساژ بدهد، شیوش‌های مختلفی که می‌تواند هنگام نواختن هر نغمه یا تکنیک ایجاد کند و بخشی هم به مسایل تکنیکی مثل دامنه‌ی ویبراتوها و از این قبیل.

از روزهای گذشته…

نگاهی به موسیقی در سال ۱۳۹۴ (III)

نگاهی به موسیقی در سال ۱۳۹۴ (III)

کنسرتهای امسال هنرمندان نیز مانند آلبومهای تولید شده چنگی به دل نمیزد. هرچند هواداران هنرمندان را راضی به خانه های خود فرستاد که البته نشان از «تعصّب» بی اندازه طرفداران به هنرمندان داشته (که متاسفانه باعث می شد تا هنرمند نیز با خیالی آسوده از فروش بسیار بالای کنسرتهای خود به فکر بهبود کیفیت کنسرتها و حتی آلبومهای خود نباشد) اما بسیاری دیگر نیز که اهمیت هنر را بیش از هنرمند می دانند بر این نکته واقفند که اکثر کنسرتهای برگزار شده در سال ۹۴ جنبه سود آوری مالی برای هنرمند داشته و اتفاق چندانی را در عرصه هنر رقم نزد.
تأملی بر عملکرد ارکستر «هنگام» و کنسرت اخیرش (II)

تأملی بر عملکرد ارکستر «هنگام» و کنسرت اخیرش (II)

چنان که پیشتر نیز گفته آمد، طی سالیان گذشته ارکسترهائی با ساختاری شبیه به آنسامبل زهی، ارکستر مجلسی و ارکستر ملی به فعالیت پرداخته یا می پردازند، که مشکلات عدیده ی مالی-اجرائی باعث شده است یا بطور کلی منحل شوند یا با توجه به مشکلات برگزاری کنسرت از اجرای عمومی چشم پوشیده و به تمرین و اجراهای خصوصی بسنده کنند. بقا، دوام و حضور فعال ارکستر هنگام طی سالیان گذشته، از مدیریت اجرائی و برنامه ریزی هدفمند و مدبرانه ای نشان دارد که پیشرفت این ارکستر در سالیان آتی را نوید می دهد.
سالی بدون محسن قانع بصیری…

سالی بدون محسن قانع بصیری…

سالی که گذشت در کنار تمام اندوه ها و غم هایی که به جای گذاشت، تلخ ترین سال برای ژورنال گفتگوی هارمونیک بود. تنها یک ماه از جشن تولد سیزده سالگی سایت در منزل زنده یاد محسن قانع بصیری می گذشت که خبر شوکه کننده درگذشت این دانشمند برجسته به ما رسید. مقام علمی و گستره نظریه های محسن قانع بصیری در جایگاهی است که حتی مرور آرا و اندیشه های او نیز نیازمند پژوهشی عمیق و چند بعدی است؛ شناخت دستگاه فکریِ وی، مخاطب را از معابر فلسفه، جامعه شناسی، اقتصاد، اخلاق و… می گذراند تا به یک نگاه منشوری از مسائل برساند.
حضور گروه موسیقی دل آوا در فستیوال رنسانس ارمنستان

حضور گروه موسیقی دل آوا در فستیوال رنسانس ارمنستان

گروه موسیقی دل آوا مقام نخست بخش موسیقی فولکلور را در فستیوال موسیقی رنسانس ارمنستان دریافت کرد. این فستیوال هر سال به مناسبت سالگرد کشتار ارامنه و یادمان این واقعه تاریخی در شهر گیومری از ۱۰ آوریل تا ۱۰ می‌ برگزار می‌گردد و از تمامی‌ دنیا گروه‌های موسیقی در بخش‌های مختلف و سبک‌های گوناگون موسیقی در آن شرکت می‌کنند. این فستیوال بین‌‌المللی، چندی قبل فراخوانی اینترنتی برای شرکتِ گروه‌های مختلف موسیقی از سراسر جهان داده بود که در آن امکان حضور گروه‌های مختلف در سبک هایی مثل جز، راک، کلاسیک، موسیقی کانتری و… وجود داشت.
سواران دشت امید

سواران دشت امید

تنبک با وجود سابقه حضور طولانیش در عرصه موسیقی ایران، در واقع پس از “عصر استاندارد خواهی” موسیقی ایران که با حرکتهای وزیری شروع شد، به کمک حسین تهرانی به طور جدی صاحب جایگاه شد. با گذشت زمان و به نت درآمدن آثار تهرانی (که به همت حسین دهلوی، مصطفی پورتراب، فرهاد فخرالدینی و هوشنگ ظریف به انتشار رسید) این ساز به سرعت رواج یافت و نوازندگان خوش تکنیکی پیدا کرد که با نوازندگان نسل قبل از تهرانی بسیار فاصله داشتند
فلیپ جاروسکی، مردی با صدای زنانه (IV)

فلیپ جاروسکی، مردی با صدای زنانه (IV)

فالین، جاروسکی را در کلاس های تابستانی ژرارد لسن (Gerard Lesne) کنتر تنور مشهور فرانسوی نام نویسی کرد. لسن هم فورا از جاروسکی دعوت کرد که در اراتوریوی Sedecia اثر اسکارلاتی بخواند. یکی از منتقدان موسیقی صدای جاروسکی را «سیال» و «آسمانی» توصیف کرده بود. در واقع منتقدان موسیقی عمیقا تحت تأثیر صدای او بودند.
گفتگو با پولینی (IV)

گفتگو با پولینی (IV)

به اعتقاد پلینی در حالیکه اشتوکهاوزن و بولز «کاملا جا افتاده هستند اما هنوز آثارشان فقط گاهی اوقات اجرا می شود. از نظر من آنها فوق العاده اند و آثارشان از جمله قطعات کلاسیک رپرتوار است. اکنون برای ما استراوینسکی، دبوسی، راول و بارتوک بخش عادی رپرتوار به حساب می آیند. من برگ را نیز به این لیست اضافه می کنم و به نظرم شوئنبرگ و وبرن نیز تا حدودی در آن جای می گیرند. آهنگسازان بزرگ نیمه دوم قرن بیستم (بولز، اشتوکهاوزن، بریو، نونو، لیگتی) تا حدودی از عامه مردم دورند و نمی توان قطعات آن ها را برای یک کنسرت عادی در برنامه قرار داد.»
جسور و ایرانی (II)

جسور و ایرانی (II)

همراهی تنبک افقه حساب شده است، برای مثال در پیش در آمد، در بعضی قسمت ها، بدون این که وزن قطعه تغییر کند، سکوت هایی بین جمله ها و نیم جمله ها وجود دارد (مثلا در یک میزان بعد از ضرب اول، سه ضرب سکوت است) و تنبک در این فضاهای خالی الگوهای ریتمیکی را می نوازد که کاملا با وزن قطعه متفاوتند (مثلا یک الگوی شش ضربی در آن سه ضرب نواخته می شود.)
ریکاردو موتی، رهبر مشهور اپرا

ریکاردو موتی، رهبر مشهور اپرا

ریکاردو موتی (Riccardo Muti) یکی از رهبران ارکستر شناخته شده ایتالیا میباشد که میتوان نام او را در بسیاری از فستیوال های معتبر موسیقی در اروپا و به عنوان رهبر ارکستر مشاهده نمود. ریکاردو موتی در ۲۸ ژوئن سال ۱۹۴۱ در ناپل ایتالیا در خانواده ای که پدرش مشغول به طبابت بود متولد شد، هر چند در زمینه موسیقی به عنوان یک خواننده آماتور موسیقی نیز فعالیت مینمود اما در سوی دیگر مادرش خواننده ای حرفه ای بشمار می رفت. موتی نوازندگی پیانو را در کنسرواتوار San Pietro a Majella و زیر نظر Vincenzo Vitale فرا گرفت.
بررسی علل جدایی نسل جدید از موسیقی کلاسیک ایرانی

بررسی علل جدایی نسل جدید از موسیقی کلاسیک ایرانی

مطلبی که پیش رو دارید، نوشته ای است از یکی از خوانندگان سایت گفتگوی هارمونیک؛ بهرام ورامینی، نوازنده و مدرس موسیقی، این نوشته را از شهر آبادان برای سایت فرستاده است که در آن، به دلایل جدایی نسل امروز با موسیقی کلاسیک ایرانی می پردازد.