گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk

کنسرت علی اکبر مرادی و اولاش اوزدمیر در مادرید

کنسرت علی اکبر مرادی استاد تنبور و اولاش اوزدمیر نوازنده ارزنده ترک در محل کانون فرهنگی پرسپولیس در مادرید برگزار شد. در بخش اول این برنامه مرادی به تکنوازی تنبور پرداخت و قطعاتی را براساس مقام “الله ولی” و “هجرانی” اجرا کرد و اشعاری به زبان کردی خواند.

پس از آن اولاش اوزدمیر هم با باقلما خود همراه مرادی شد تا برنامه دو نوازی خویش را اجرا کنند.

این برنامه درچارچوب مقامات تنبور و موسیقی علویان ترکیه تنظیم شده بود.

با این حال، بداهه نوازی و بداهه خوانی هر دو هنرمند بر زیبایی کنسرت می افزود. اولین قطعه برنامه استاد مرادی و همراه وی “یاد یاران” بود که با ملودی آرام آغاز گرفت و سپس جای خود را به بداهه نوازی و نوایی با ریتمهای پرهیجان داد.

“مهجور” نام قطعه بعدی بود که از ساخته های آقای مرادی است و بعد از آن “سماع” از ملودیهای علویان ترکیه به اجرا درآمد.

آنگاه قطعه یی زیبا براساس تلفیقی از “روح الارواح” در مایه بیات ترک با مقام “ساروخانی” تنبور اجرا شد که با شعری از “مولانا ” با آواز مرادی همراه بود.

“مقام سحری” بخش دیگر کنسرت مرادی و اوزدمیر را به خود اختصاص داد و در آن قطعه ای با نام “سیل اشک” به اجرا درآمد.

وداع، دلربا و یار آسمانی دیگر قطعات این برنامه بود که با استقبال حاضران در محل روبرو شد.
چیرگی استاد مرادی و حال و هوای ساز و نوای او و همراهی دقیق اولاش اوزدمیر چندین بار مردم حاضر را به وجد آورد و به تشویق هنرمندان پرداختند.

تماشاگران حاضر در کانون پرسپولیس به حدی علاقه خود را بروز دانند که مرادی و اوزدمیر را وادار ساخت تا دو قطعه خارج از برنامه پیش بینی شده خود اجرا کنند. کانون پرسپولیس انجمن مستقلی است که در زمینه های مختلف فرهنگ ایران در اسپانیا فعالیت دارد.

این کانون روزهای جمعه و شنبه آینده نیز یک دوره از فیلمهای ایرانی است که با همکاری کانال سه رادیو سراسری اسپانیا آن را برنامه ریزی کرده است. در این دوره از فیلمها بیشتر آثار فیلمسازان جوان ایرانی به نمایش در خواهد آمد.

احمد طاهری

احمد طاهری

۱ نظر

  • سلام این سازی که اولاش اوزدمیر مینوازد «دیوان» هستش یک ساز زهی از خانواده تنبور .باقلاما نام جعلی آن است که رژیم ترکیه بر آن نهاده است و هیچ گونه پایه و اساس تاریخی و واقعی نداره

بیشتر بحث شده است