گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk

گفتگویی با جولیان بریم (۲)

شـمـا اولــین رسیتال خود را در سن ۱۴ سـالـگـی در چـلتنهم اجرا کردید. یادتان می آید قبل از کنسرت چه احساسی داشتید؟

بله، خیلی خوب یادم هست که استرس بسیاری داشتم. اما به محض اینکه شروع به اجرا کردم و اشتیاق مردم را دیدم به خودم مسلط شدم و خیلی از کار خودم لذت بردم. من قطعات خیلی مشکلی را برای اجرایم آماده کرده بودم. خوب یادم می آید که از پونس (Ponce)، سونات کلاسیک (Sonata Classica) را اجرا کردم که یک سونات بسیار مشکل با ۴ موومان است و چند قطعه از تورینا (Turina) و کمی هم از باخ که الان یادم نمی آید که چه قطعاتی بود. یک برنامه خیلی متنوع از قطعات مختلف بود.

چند سالتان بود که به رویال کالج رفتید؟

از ۱۴ تا ۱۸ سالگی رویال کالج بودم. بعد از آن از ۱۸ تا ۲۱ سالگی به خدمت سربازی رفتم و از ۲۱ سالگی تا الان هم فقط کنسرت برگزار می کنم.

در مدتی که در رویال کالج بودید چقدر تمرین می کردید؟

روزی ۲ یا ۳ ساعت. بعضی وقتها هم ۶ ساعت. بعضی روزها هم اصلا تمرین نداشتم. خیلی ساعات متنوعی برای تمریناتم داشتم. در آن روزها برای من که یک نوجوان بودم سرگرمیها و جاذبه های زیادی در زندگیم وجود داشت و در رویال کالج هم چیزهای زیادی بود که حواس مرا از گیتار و تمرین پرت می کرد.

مثلا به دیدن تمرین ارکستر یا کوارتتهای زهی می رفتم و از تماشای آنها لذت می بردم. یا روزی ۱ یا ۲ ساعت هم به تمرین پیانو می پرداختم.

شما چطور شروع بکار کردن یک قطعه می کنید؟ آیا اول بصورت دقیق به آنالیز آن می پردازید؟ کلا برای آماده کردن یک قطعه چه مراحلی را طی می کنید؟
نه به آن صورت. نه. من ابتدا به میزان بارتکنیکی قطعه نگاه می کنم و با سرعت کم قطعه را چندین بار میزنم. سپس به ساختار موسیقایی و فرم قطعه دقت می کنم که چطور نواخته شود بهتر است.

بعد روی انگشت گذاری قطعه کار می کنم که این قسمت بسیار مهم است، به خاطر این که به میزان تغییر حالت و رنگ آمیزی قطعه کمک می کند و بعد از مرحله تجزیه و تحلیل قطعه، مرحله بعدی این است که سعی کنم قطعه را زیبا بنوازم طوری که به ساختار آن لطمه ای وارد نشود که در این مرحله بسیار مهم است که به هر یک از انگشتان روی هر نت کاملا دقت کرد که هر نت چه احساسی را بیان می کند و چه می گوید.

ایمان رفیعی

ایمان رفیعی

دیدگاه ها ۲

  • سلام ایمان جان. با تشکر از زحمات شما. خواستم بگم اگر میشه یک قسمت رو اختصاص بدی به عکسهای جولیان بریم.
    در ضمن ممنون میشم اگر چنتا نت کلاسیک قشنگ بزاری.

  • سلام
    در مورد بخش گالری عکس ، مدیران محترم سایت بهتر است نظر بدهند.
    در مورد نت هم از آرشیو سایت می توانید بهره ببرید . اگر هم نت قطعه خاصی مد نظرتان است اعلام کنید ، در صورتی که داشتم حتما در اختیارتون خواهم گذاشت.

بیشتر بحث شده است