دستانم یاریم نمی کنند (I)

امروزه یکی از شایعترین معضلات عضلانی که گریبان نوازندگان را می گیرد (به خصوص نوازندگانی که بصورت حرفه ای موسیقی را دنبال می کنند)، سندروم کرامپ نویسندگان یا نوازندگان (Writers Cramp) می باشد. این سندروم بصورت انقباض عضلانی به خصوص در دو ناحیه شست دست و ساعد بوجود می آید و باعث اختلالات حرکتی در دست نویسندگان، نوازندگان و تمامی کسانی که بصورت دائمی از انگشتان دست فعالیتی تکراری را طلب میکنند، می شود.

دلایل پزشکی این بیماری هر چه که باشد متاسفانه شیوه قطعی درمانی ندارد و یا آنقدر ممکن است طولانی باشد که فرد بیمار از ادامه درمان نا امید شود.

به خصوص در مورد نوازندگان با توجه به وابستگی روحی و روانی خود به فعالیت هنریشان، این مسئله بیشتر به آسیب روانی نیز منجر می شود و فرد را بعضا دچار سرخوردگی روحی نیز می نماید. مشخصه اصلی این بیماری عدم کنترل بر فعالیتهای انگشتان می باشد و در مورد نوازندگان بصورتهای مختلفی خود را نشان می دهد.

مثلا هنگام نوازندگی، شصت بصورت منقبض شده به داخل جمع می شود و یا ساعد دست بطرز وحشتناکی درد می گیرد و یا انگشت اشاره، خود را بصورت منقبض شده به بیرون نگه می دارد و از همه اینها شایع تر هماهنگی میان دو انگشت، مثلا شست دست و انگشت اشاره کاملا از بین می رود. در تمامی این حالات احساس درد و گرفتگی انگشتان وجود دارد که این عامل تکنیک نوازنده را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد.

این بیماری در آقایان بیشتر از خانمهاست. در خانمها در سنین پایین تری نسبت به آقایان وجود دارد. ۶۹ نفر در هر ۱۰۰۰۰۰ نفر در آمریکا از این بیماری رنج می برند وتعداد زیادی نیز به پزشک مراجعه نمی کنند.

مهمترین دلیل بروز این عارضه در نوازندگان، ایجاد فشار در اندامی خاص به هنگام نوازندگی بخصوص در اجرای تکنیکهای مشکل و پیچیده می باشد. برای همین، این مشکل معمولا در نوازندگان آماتور بوجود نمی آید.

برخی از نوازندگان هنگام اجرای تکنیکهای پیچیده و مشکل به انگشتان دست، سرشانه ها، ساعد، کمر، ماهیچه های صورت و دندانها فشار زیادی وارد می نمایند که در نهایت این فشار به انگشتان دستان منتقل و باعث انقباض و کشیدگی در این عضو می شوند. به خصوص این مسئله در مورد نوازندگانی که هنگام اجرا دچار تحرک های حسی می شوند بسیار نمایان است. البته با پیشرفت تکنیک واقعی، تمامی فشارهای حین اجرا از بین می رود که البته آموزش این مسئله خود شیوه ای آکادمیک دارد.

در نظر بگیرید نوازنده ای مثل جان ویلیامز با چه آرامش و کوچکترین فشاری پیچیده ترین قطعات گیتار را اجرا می نماید و هیچ کشش و یا انقباضی در هیچ یک از اعضای صورت و یا بدن او مشاهده نمی شود. قطعا سبک نوازنده (اکول) و انجام و چگونگی ارتباط نوازنده با ساز در بروز و یا عدم ابتلا به این عارضه اهمیت بسزایی دارد. نوازندگانی که از ابتدای کارشان با پوزیسیون های غلط، ساز را در دست می گیرند و یا بدن خود را به هنگام اجرای ساز از حالت روان و لخته به وضعیتی با کشش و فشار در می آورند خطر ابتلا به این عارضه بیشتر آنها را تهدید می کند. البته این موضوع را با نمایشهای فیگوراتیو نوازندگان بزرگ نباید اشتباه گرفت. چرا که خیلی از نوازندگان ویرتوئوز برای نشان دادن احساس قطعه و ایجاد تنالیته، با ساز خود رقص می کنند.(به اجراهای جولیان بریم نگاه کنید که با چه هیجانی خود را در حین اجرای قطعات تکان می دهد.)

شروع این معضل برای نوازندگان ممکن است زیاد نگران کننده به نظر نرسد و آن را ناشی از تمرین زیاد و و یا کم بدانند. اما هر چه که می گذرد کنترل فعالیت انقباضی انگشتان دشوار تر می شود تا جایی که نوازنده تاثیر آنرا در تکنیک خود احساس می کند. اصرار به زیاد نواختن در این مرحله این آسیب را جدی تر می نماید. چیزی که اکثر نوازندگان با مشاهده این عارضه انجام می دهند، تمرینات فشرده همراه با درد می باشد. چرا که تصور می کنند برای اینکه خود را در سطح تکنیکی ایده آل قبل نگه دارند تحت هر شرایطی که شده تمرینشان را نباید قطع کنند. این عاملی برای تشدید این آسیب می شود.

در شماره بعدی این مقاله به نمونه های مبتلا به این بیماری در بین نوازندگان و برخی از راههای درمان و پیشگیری می پردازیم.

18 دیدگاه

 • bahador
  ارسال شده در فروردین ۶, ۱۳۸۸ در ۱۰:۴۱ ب.ظ

  شماره بعدی این مطلب را لطفا زودتر اعلام فرمائید ممنون

 • ساعی مغیثی
  ارسال شده در فروردین ۸, ۱۳۸۸ در ۱:۴۵ ب.ظ

  بسیار متشکرم

  منتظر ادامه مقاله و راه های پیشگیری از آن هستم.

  به نظر من تا حدودی به ساز نیز مربوط می شود. برای مثال اکشن زیاد در گیتار باعث می شود تا فشار زیادتری را در هنگام نوازندگی با انگشتانتان متحمل شوید

 • جویبار
  ارسال شده در فروردین ۱۷, ۱۳۸۸ در ۱۰:۳۹ ق.ظ

  سلام
  من واقعا” استفاده کردم

 • shaghayegh
  ارسال شده در تیر ۸, ۱۳۸۸ در ۱۰:۱۲ ق.ظ

  سلام خیلی خوب بود من تازه فهمیدم چه اتفاقی واسم افتاده . ولی یک سوال دارم … من که نویسنده و نوازنده نیستم چرا انجوری شدم ؟؟؟؟ فیزیوتراپی میتونه به این بیماری کمک کنه ؟؟؟

 • مینو
  ارسال شده در شهریور ۴, ۱۳۸۸ در ۱۲:۲۲ ب.ظ

  با سلام من نوازنده نیستم کتابدارم و با کامپیوتر کار می کنم ، در منزل هم خانه و خانواده را اداره می کنم از این بیماری یعنی گرفتگی انگشت شست دست چپ و درد شدید در ناحیه کتف راستم که انگار دستم از تنه جدا می خواهد بشود ، فکر می کنم پوکی استخوان است و چاره ای هم نداری جز سوختن و ساختن

 • ارسال شده در آبان ۲, ۱۳۸۸ در ۱۰:۲۷ ق.ظ

  سلام
  البته سوختن هیچ وقت چاره ای نبوده و نیست .
  اگر شما نوازنده نیستید احتمالا تاثیر این درد روی عملکردهای شما نباید شدید باشد و با طب فیزیکی ، فیزیوتراپی ، و مراجعه به متخصص مرتفع خواهد شد .
  این عارضه زمانی بسیار درد آور می شود که شما فهالیتی تکراری از انگشتان طلب نمایید.

 • فرزان
  ارسال شده در اردیبهشت ۱۵, ۱۳۸۹ در ۱۱:۰۶ ب.ظ

  عالی بود فقط یک سوال که آیا این بیماری در بین نوازندگان ویولن هم وجود دارد؟البته نوازنده ای که بر طبق اصول مشخص و استاندارد کار کند.و آیا سرپا ایستادن در نوازندگی ویولن مشکلی ایجاد نمی کند.

 • ایمان رفیعی
  ارسال شده در مرداد ۱۹, ۱۳۸۹ در ۱:۰۵ ب.ظ

  قطعا این عارضه ممکن است برای نوازندگان تمامی سازها با شدت و کیفیت متفاوت رخ دهد .اما اکول صحیح و بجا از ابتدای نوازندگی خطر ابتلا به این بیماری را کاهش می دهد.
  برای پیشگیری از این عارضه وضعیت غیر انقباضی و لخته کلیه اندام ها بسیار موثر است .
  در ضمن نوازندگی ویولون بصورت ایستاده نیز فرم غالب نواختن این ساز می باشد.

 • محمد
  ارسال شده در فروردین ۲۱, ۱۳۹۱ در ۷:۱۱ ب.ظ

  سلام لطفا روشهای درمانو سریعتر بفرمایید ممنون

 • احسان.
  ارسال شده در خرداد ۱۸, ۱۳۹۳ در ۱۲:۳۲ ق.ظ

  سلام دوستان. من ۳ ساله ویلونسل تمرین میکنم و در طول این ۳ سال این درد همراهمه طى این سه سال اندازه سى سال واسه درمانش از مطالب فارسى انگلیسى فرانسوى و روسى . طب سنتى روان درمانى فیزیک درمانى یوگا انرژى درمانى و ….تحقیق کردم و موفق به یافتن راه درمان آن شدم. ولى از بازگو کردن آن معذورم چون زمانى که درد میکشیدم هیچ کس نه کمکم کرد نه تشویق ایمیلم [email protected] هر کى واقعا” پاسخه بهم ایمیل بده ببینم لیاقت کمک داره یا نه

 • سعید
  ارسال شده در فروردین ۲۷, ۱۳۹۴ در ۱۲:۰۷ ب.ظ

  احسان:
  احسان جان سلام. وقتت بخیر. شما مطمئنی خوب شدی !؟
  من فکر میکنم بدتر شدی، اینکه یه راهی رو پیدا کردی و بازگو نمیکنی عجیبه !! اونم چیزی که با سلامتیه آدما در ارتباطه !

 • رامین
  ارسال شده در اردیبهشت ۷, ۱۳۹۴ در ۱۱:۲۹ ب.ظ

  سلام منم با نظر شما موافقم،این دلیل نمیشه چون کسی نبوده که تو رو تشویق و حمایت کنه حالا از کمک به کسایی که مثل خودت هیچکس نیست تشویق و حمایتشون کنه دریغ کنی.

 • سیما
  ارسال شده در اردیبهشت ۱۳, ۱۳۹۴ در ۱۰:۲۳ ق.ظ

  سلام
  همسرم ۴ سالی است به این بیماری مبتلا شده و ازش رنج زیادی میبره درد و گرفتگی و مهمتر از همه نداشتن درمان بیشتر از همه مارو آزار میده.عاجزانه خواهش میکنم هرکس درمانو دکتری میشناسه به ما معرفی کنه

 • حسین
  ارسال شده در مرداد ۲۶, ۱۳۹۴ در ۱۲:۱۹ ق.ظ

  سلام من شش ماهی است که مبتلا به این بیماری شده ام.با مراجعه به پزشکان متخصص ؛دکتر غفار پور و دکتر غلامعلی شهیدی، که هردو متخصص مغز و اعصاب هستند،فعلا برایم آمپول های بوتاکس تجویز شده که البته کمی گران می باشند.طبق گفته دکتر غفارپور،این بیماری با تزریق آمپول مذکور،قابل درمان می باشد.

 • سحر
  ارسال شده در دی ۱, ۱۳۹۴ در ۱:۴۵ ب.ظ

  من هم این بیماری رو دارم، یه مدت خیلی زیاد می نوشتم که یهو این مشکل برام پیش اومد و تا ۲۰ دقیقه دستم همینطوری مونده بود، نوشتنم رو کم کردم ولی تقریباً سالی یک بار این مشکل واسم پیش میاد.

 • راهنمایی در خصوص ببماری
  ارسال شده در اردیبهشت ۲۰, ۱۳۹۶ در ۹:۱۱ ب.ظ

  با سلام من حدود ۴ ساله که مبتلا به این بیماریم و توی این مدت متوجه شدم که این بیماری از ابتدا نورولوژیک نیست بلکه یک گرفتگی شدید عضلانیه که به علت فشار بیش از حد و غلط بودن الگوی انجام حرکت که حالا یا نوشتن یا نواختنه در مدت زمان تقریبا طولانی بوجود میاد.مشکل اینجاست که فرد در اوایل شروع بیماری با همون حالت به فعالیتهای خودش ادامه میده و همین امر باعث میشه این بیماری مرکزی و نورولوژیک بشه و درمانش غیرممکن وحالا که بیماری مرکزی شده باید از بازآموزی استفاده کنین به این صورت که خیلی به آهستگی و نرم و با کمترین فشار طوری که دچار کرامپ نشین شروع به انجام حرکت مورد نظرتون که حالا همون نوشتنه بکنین،بازم تاکید میکنم به آهستگی،چون با تند نوشتن کرامپ باز سراغتون میاد.این تمرین رو تا چندین ماه باید انجام بدین ان شاا… خودتون بهبودیتون رو کم کم مشاهده میکنین.فقط یک نکته مهم این که توی این مدت اصلا نباید با حالت کرامپ بنویسید چون هدف این تمرین اینه که به مغز الگوی جدید نوشتن رو یاد بده و اگه بخواین با کرامپ بنویسید متاسفانه نتیجه نمی گیرید و باید این تمرین رو تا ماهها انجام بدید تامغز الگوی جدید رو کم کم قبول کنه.

 • زهرا
  ارسال شده در دی ۱۶, ۱۳۹۶ در ۱۲:۴۴ ق.ظ

  منم۱سالو نیمه به این بیماری مبتلام دکترم خیلی رفتم و همونطورکه خودتوذکرکردین درمان قطعی نداره ۶ماهی هست به صورت جدی دارم بادست چپ مینویسم و تقریبا عادت کردم بادست چپ نوشتن رو
  قبلا راست دست بودم که بخاطربیماریم مجبور به چپ دست شدن شدم کارهای دیگمم بعضی وقتابادست چپ انجام میدم مثلاغذاخوردن مسواک زدن از نوشتن بادست راست که فاکتوربگیریم میشه گفت ازدوتادستم براانجام کارام استفاده میکنم
  برای همه شماهایی که به این بیماری مبتلایین توصیه میکنم بادست مخالف نوشتنو تمرین کنین موفق میشین
  خداروهزارمرتبه شکرکه میتونم ازعهده نوشتن خودم بربیام باز و ازنعمت نوشتن محرومم نکرد
  خیلی سختی کشیدم تومدت زمان بیماریم تاباهاش کناراومدم و تموم شماهارودرک میکنم
  درپناه حق باشید

 • رامین
  ارسال شده در خرداد ۹, ۱۳۹۷ در ۹:۱۵ ب.ظ

  خیلی خوشحالم. خدارا شکر که با تلاشتون تونستین به بیماریتون غلبه کنین.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

بیانیه هیات داوران هفتمین جشنواره نوشتارها و وب‌سایت‌ها موسیقی

شکی نیست سلیقه عمومی و شناخت صحیح نسبت به موسیقی در جامعه نیازمند راهبری و هدایت فکری است و این مهم در سایه نگارش و انتشار مقالات، نقدها، یادداشت و گزارش‌های پر مغز در رسانه‌ها تقویت می‌شود. و همین اهمیت بوده است که هر گاه سخن جدی گفتن از موسیقی در رسانه‌ها جدی گرفته شد سطح سلیقه عمومی و دانش شنیداری جامعه نسبت به آنچه به نام موسیقی تولید می‌شود بالاتر رفت و امروز که جدیت این مهم رنگ‌باخته شاهد زوال سلیقه موسیقایی در جامعه هستیم.

بیانیه دبیر هفتمین دوره جشنواره نوشتار ها و وبسایت های موسیقی

هفتمین جشنواره‌ی رقابتیِ سایت‌ها و نوشتارهای موسیقی با تأخیری یک‌ساله، و با تجدیدِ نظر در ساختار و اساسِ جشنواره، سرانجام، جمعه ۲۴ اسفندماه ۱۳۹۷ اختتامیه‌ی خود را پشتِ‌سر گذراند. ازاین‌دوره برمبنای اساس‌نامه‌ی نو-دیوانِ جشنواره هیأتِ محترم اُمنا، به‌نمایندگیِ پژوهش‌گرِ ارجمند، آروین صداقت‌کیش مستقیماً هیأتِ داوران و دبیر هر دوره را انتخاب می‌کنند. امید است برمبنای این اساس‌نامه، جشنواره شاکله‌ی مشخص‌تر و منسجم‌تری به‌خود بگیرد.

از روزهای گذشته…

تکمیل الحان منسوب به باربد (II)

تکمیل الحان منسوب به باربد (II)

آنهائی که خواسته‌اند نام سی لحن موسیقی را از منظومهء سابق الذکر استخراج کنند، از گزینش‌ تعدادی نامها چون نسبت به عدد سی اسامی استخراج شده کسر آمده است، برای جبران کمبود مذکور برخی کلمات را به عنوان الحان مورد نظر تصور کرده و به خیال خود سی نام به عنوان سی لحن باربد ردیف‌ کرده‌اند.
برونو والتر، رهبر بزرگ آلمانی (II)

برونو والتر، رهبر بزرگ آلمانی (II)

در حالیکه والتر در سال ۱۹۱۱ شهروند اتریش شده بود در سال ۱۹۱۳ آن کشور را به مقصد مونیخ ترک کرد و مدیر موسیقی رویال باواریا (Royal Bavarian Music Director) شد. والتر در ژانویه ۱۹۱۴ اولین کنسرت خود را در مسکو رهبری کرد. والتر در جریان جنگ جهانی اول فعالانه به رهبری پرداخت. او اولین اجرای Violanta و Der Ring des Plykrates از اریک ولفگانگ کورنگولد (Eric Wolfgang Korngold) و Palestrina را از هانس فیتزنر رهبری کرد. او همچنین در سال ۱۹۲۰ نخستین اجرای Die Vogel از والتر برونفلز (Walter Braunfels) را رهبری کرد.
موسیقی در فلسفه شوپنهاوئر (II)

موسیقی در فلسفه شوپنهاوئر (II)

در ژرف اندیشی هنری انسان به مشاهده گری بی تعلق بدل می شود. اما مقصود این نیست که ژرف اندیشی هنری چیزی دل انگیز نیست. برای مثال، اگر من به یک شیء همچون شیئی هوس خیز یا هوس انگیز بنگرم، دیدگاه من، دیدگاه ژرف اندیشی هنری نیست؛ در این صورت من نگرنده ای دلبسته ام و در واقع بنده یا ابزار خواستم. اما من می توانم به شیء زیبا ، نه همچون چیزی هوس خیز یا هوس انگیز، که تنها و تنها به ارزش هنریش بنگرم.
امینی: تکنوازی های مجید وفادار منتشر خواهد شد

امینی: تکنوازی های مجید وفادار منتشر خواهد شد

تصنیف به «سوی تو» یکی از آثار تاریخ موسیقی ماست که متاسفانه خواننده‌های مختلفی هم رفته اند سراغش و اجراهای خیلی سبکی از آن شنیده ایم و در این ضبط و اجرا سعی می کنیم روایت فاخری از آن را به اجرا بگذاریم. به خاطر همین تصنیف و حجم خاطرات فرهنگی زیادی که پشت آن است، ما اسم این آلبوم را گذاشته ایم «بگو کجایی؟» و فکر می‌کنم این نام می‌تواند اثر خوبی در خاطرات مردم داشته باشد.
نوای مشترک

نوای مشترک

پاسکال رُفه (Pascal Rophe ) فرانسوی، از دو سال پیش رهبر ثابت ارکستر فیلارمونیک شهر لیژ (Liege) در بلژیک است. او در سال ۱۹۸۸ در کنکور رهبری ارکستر، در شهر بزانسون فرانسه مقام دوم را نسیب خود میکند و از آن پس به عنوان رهبر میهمان، همکار ارکسترهای سمفونیک فرانسه، انگلستان، سویس، ایتالیا، فنلاند، کره و ژاپن بوده است. وی به عنوان متخصص موسیقی قرن بیستم و بیست و یکم شناخته شده، با موسیقی سمفونیک آشناست و در کارش بسیار موشکاف، دقیق و سخت گیر است و گوشش در شناخت موسیقی و تشخیص دقت اصوات خالص و صددرصد Absolut است.
درگذشت پیِر بولِز، آهنگساز و رهبر ارکستر (II)

درگذشت پیِر بولِز، آهنگساز و رهبر ارکستر (II)

او با کنارگذاشتن فرم های رسمی سنتی همچون سونات، فوگ و … که هنوز مورد علاقه ی آهنگسازان هم نسلش بود، به نوعی موسیقی انتزائی دست یافت که هیچ تأثیری از گذشته را به ذهن متبادر نمی کرد. بولِز را به عنوان آهنگساز، گاهی کشیش اعضم کلیسای پسا-سریالیسم قلمداد می کنند. اما به عنوان رهبر ارکستر این وصله به او نمی چسبد، چرا که آثار ۱۵۰ سال از تاریخ موسیقی، از واگنر و مالر تا عصر حاضر را به روی صحنه برده است.
فاصله مضراب با سیم در سنتور

فاصله مضراب با سیم در سنتور

در ادامه مقاله قبلی و در خصوص مضراب زدن با ساز سنتور، همانطور که در مورد اجرای ریز صحبت شد، می توان همان خصوصیات را به اجرای پاساژها و همچنین آرپژ ها مرتبط نمود. اجرای صحیح و درست این تکنیک ها نیز با پایین نگه داشتن سر مضراب تا یک فاصله مشخص شده از سیم ها ، کاملا آسان می شود.
ایدئولوژی موسیقی پست مدرن و سیاست‌های چپ (VI)

ایدئولوژی موسیقی پست مدرن و سیاست‌های چپ (VI)

به نظر میرسد پاد زهر موزاک چیزی شبیه پانک باشد. به عنوان آغازی برای بحث درباره پانک و توسعه ملاخطات بالا در باره رابطه موسیقی و کالایی شدن، می خواهم ابتدا به یکی از آثار نقاشی بزرگ جکسون پولاک یعنی «ریتم پاییزی» (Autumn Rhythm) رجوع کنم، که یک نقاشی – شبیه کارهای معمول پولاک– است، و بخصوص مورد تحسین موسیقیدانهای جاز آزاد می‌باشد.
متبسم: با الهام از اقدام پایور ونوشه را نوشتم

متبسم: با الهام از اقدام پایور ونوشه را نوشتم

روز ۲۷ تیر ماه قرار است ارکستر سازهای ملی ایران با تکنوازی حمید متبسم و رهبری اسماعیل تهرانی و همراهی محمد معتمدی و وحید تاج به عنوان خواننده، در تالار وحدت به روی صحنه برود. اجرای دوباره قطعه ونوشه اثر مهم و مشهور حمید متبسم باعث شد امروز گفتگویی با این هنرمند داشته باشیم.
بلبل سرگشته (I)

بلبل سرگشته (I)

اهل تاکستان قزوین فرزند سید حسن پدرش چند ما قبل از تولد قمر درگذشت و هشت ماهه بود که مادرش را نیز از دست داد سرپرستی اش را مادر بزرگش خیر النساء (افتخار الذاکرین) که زنی خوشخوان و ذاکر اهل بیت در حرم ناصری بود به عهده گرفت از کودکی به مرثیه خوانی در پای منبر مادربزرگ پرداخت و همین امر راهگشای خوانندگی او در بزرگسالی شد.