گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk

کنسرت سبز گروه ضربانگ در اسپانیا


گروه موسیقی ضربانگ کنسرت ویژه ای را شب گذشته در شهر مادرید پایتخت اسپانیا به عنوان “همبستگی با مردم ایران” اجرا کرد. این کنسرت در مرکز
فرهنگی “بوینا وسینا” وابسته به شهرداری مادرید و با حضور شمار زیادی علاقمند به فرهنگ و هنر ایرانی برگزار شد. کانون فرهنگی پرسپولیس، فعالترین مرکز فرهنگی ایران در اسپانیا، برگزار کننده این برنامه بود. علاوه بر ایرانیان و اسپانیاییها، تعدادی از مردم کشورهای مختلف به تماشای این کنسرت ویژه آمده بودند.

ضربانگ شناخته شده ترین گروه ایرانی ویژه سازهای کوبه ای در خارج از کشور است که تا کنون در بیشتر کشورهای اروپایی، آمریکا و کانادا کنسرتهای زیادی اجرا کرده است.

جاوید افسری راد، بهنام سامانی، حکیم لودین و رضا سامانی برای کنسرت مادرید به پایتخت اسپانیا آمده بودند.
در بخش اول این برنامه جاوید افسری راد آهنگساز و نوازنده برجسته سنتور به همراه بهنام سامانی نوازنده سرشناس سازهای کوبه ای دو نوازی اجرا کردند.

افسری راد که عناوینی چون آهنگساز سال نروژ (۲۰۰۷) و هنرمند سال اسلو (۲۰۰۸) را دریافت کرده، برای آغاز برنامه، دستگاه همایون را برگزید و ساخته تازه خود با نام ” فریاد” را اجرا کرد.

این نوازنده چیره دست، پس از درآمد همایون و نواختن چند گوشه آوازی، ساخته خود را با ریتمی سنگین و با فضایی دل انگیز آغاز کرد و به تدریج بر هیچان و تحرک آهنگ افزود. این قطعه که در برخی قسمتها نواختن آن از پیچیدگی خاصی برخوردار بود، تجلی کننده اندیشه، صبر و وقار بود و با ورود به گوشه “بیداد” استقامت و در نهایت طلوع صبح را نوید می داد.

آنچه بر جدابیت و زیبایی اجرای می افزود نوای شیرین و شفاف تنبک بهنام سامانی بود که نقش و رنگ این حدیث را کامل تر می ساخت.

بهنام سامانی به واقع، پس از سالها کار در گروه دستان و ضربانگ نشان می دهد که یکی از نوازندگان سازهای کوبه ای با درک بالایی از همراهی با سازهای ملودیک است و با تکیه بر تجربه بالای خود تکمیل کننده هنر دیگر نوازندگان است.

شیوه نوازندگی وی به گونه ای است که ضمن حفظ شخصیت و جایگاه ساز کوبه ای خود، تمام مهارت و هنر خویش را برای ارایه بهتر قطعات به کار می گیرد. در دونوازی جاوید افسری راد و بهنام سامانی در کنسرت مادرید آنچه هنر هر دو را آشکار تر می ساخت، بداهه نوازی ویژه موسیقی کشورمان و آمیختن آن با قطعات ساخته شده بود.

سالها همکاری این دو هنرمند سبب شده تا از رهگذر بداهه ها و بویژه چهارمضرابها که با فراز و نشیب متوالی همراه بود، حالات و کیفیات این موسیقی و آنچه ویژه همایون و بیداد است به خوبی عرضه شود.

سه نوازی سازهای کوبه ای، قسمت دوم این برنامه را به خود اختصاص می داد. رضا سامانی نوازنده پر تکنیک سازهای کوبه ای و حکیم لودین هنرمند بزرگ افغان برای این بخش در کنار بهنام سامانی قرار گرفتند.
مهارت بهنام، توانایی رضا سامانی و شور و حال حکیم لودین به حدی جذاب بود که بارها تماشا گران را به تحسین وا داشت. این سه نوازنده برای اجرای قطعات متعدد از تنبک، دف، پنداریک، کنجیره و کاخون استفاده کردند. جالبترین بخش این سه نوازی قطعه تازه ساخته بهنام سامانی بود که برای اولین بار در کنسرت مادرید به اجرا درآمد.

در ادامه این برنامه افسری راد بار دیگر و برای همنوایی با سه نوازنده ساز کوبه یی روی صحنه آمد.

برای این بخش از برنامه، وی به اجرای قطعاتی در دستگاه راست پنجگاه روی آورد. افسری راد طبق شیوه معمول خویش ابتدا با تکنوازی و نوایی ملایم دقایقی را به فضا سازی و آماده کردن زمینه اجرای آهنگها اختصاص داد.

در این بخش نیز در هم آمیختن قطعات ساخته شده به بداهه نوازی با توجه به خصوصیات راست پنجگاه، حالاتی پر از فراز و نشیب و هیجان را خلق می کرد که به شدت حاضران را مجذوب خود کرده بود.
افسری راد در بین قطعات خویش صدای سنتور را خاموش می ساخت و راه را برای تک نوازی، دو نوازی و سه نوازی سازهای کوبه ای باز می ساخت و در عین حال سریعتر شدن ریتم ها را میسر می ساخت. در این بین دف نوازی رضا سامانی از جذابت خاصی برخوردار بود.

یک قطعه ضربی کردی نیز پایان بخش ” کنسرت همبستگی” گروه ضربانگ در مادرید بود. در پایان این برنامه، بهنام سامانی اعلام کرد که گروه ضربانگ برای اولین بار در اواخر اکتبر راهی شرق آسیا خواهد شد تا در هنگ کنگ برنامه اجرا کند.

جاوید افسری راد نیز در تدارک یک تور اروپایی با گروه بزرگ “مولانا جلاالدین رومی” است. این گروه به سرپرستی افسری راد از دو سال پیش شکل گرفته و در تور پاییز آینده، شش نوازنده برجسته ایرانی و دست کم ۶ نوازنده اروپایی اعضای آن را تشکیل می دهند.

احمد طاهری

احمد طاهری

دیدگاه ها ۶

بیشتر بحث شده است