گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk

کنسرت مشترک مسعود شعاری و جاوید افسری راد در مادرید

کنسرت مشترک مسعود شعاری نوازنده برجسته سه تار و جاوید افسری راد سنتور نواز ارزنده، شنبه شب در ماردید برگزار شد. در این کنسرت که توسط کانون فرهنگی پرسپولیس برنامه ریزی شده بود، سینا شعاری با عود و نیراج کومار (Niraj Kumar) طبلا زن هندی نیز سه تار و سنتور را همراهی کردند.

در کنسرت مادرید برای اولین بار مسعود شعاری از اساتید بنام سه تار ایران و جاوید افسری راد آهنگساز مقیم نروژ که در سالهای اخیر موفقیت های چشمگیری داشته، در کنار یکدیگر قرار گرفتند.

مرکز فرهنگی بوئنا ویستا (Buenavista) وابسته به شهرداری مادرید میزبان این کنسرت بود و سالن آن را ایرانیان مقم مادرید و خارجیان علاقمندان به فرهنگ ایران پر کرده بودند.

گرایش مسعود شعاری به اجرا و عرضه موسیقیهای چند فرهنگی و تجربه افسری راد در آثار تلفیقی سبب شد تا در مادرید مجموعه ای دلنشین از موسیقی ایرانی، هندی و آسیای مرکزی اراته شود.

شعاری نه تنها اجرای متعددی را همراه نوازندگان هندی و آسیای مرکزی داشته بلکه بارها همراه با سازندگان و نوازندگان موسیقی مدرن و پست مدرن غربی به روی صحنه رفته یا آثاری را ضبط کرده است.

افسری راد نیز حدود ۱۰ سال پیش ۱۱ نوازده از قاره های مختلف را در نروژ گردهم آورد و دو سال پیش نیز گروه بین المللی مولانا (رومی) را مرکب از چند تن از هنرمندان برجسته ایرانی و اروپایی بنیان نهاد.

در ابتدای این برنامه مسعود شعاری در سخنان کوتاهی گفت “پیوند روحی فرهنگها، بر قطعات پیش بینی شده برای کنسرت امشب حاکم است.” وی تصریح کرد “در دنیا هنر هنرمندان ملل گوناگون در کنار یکدیگر قرار می گیرند چون هنر مرز نمی شناسد و هنرمندان با مرزها از یکدیگر فاصله نمی گیرند.”
کنسرت مادرید با دو نوازی سه تار و طبلا و اجرای قطعه «سیر» ساخته مسعود شعاری آمیخته با بداهه نوازی آغاز شد. پس از آن یکی از آثار«شیوکومارشاما» نوازنده بنام سنتور هندی در قالب گروه نوازی به اجرا درآمد.
اجرای یک قطعه هفت ضربی ساخته سینا شعاری ادامه برنامه را به خود اختصاص داد و پایان بخش قسمت اول کنسرت، گروه نوازی در گوشه سوز و گداز بود.

بخش دوم برنامه با بداهه نوازی جاوید افسری راد در دستگاه نوا آغاز گرفت و سپس جای خود را به قطعه “زنده شدم” و چهار مضراب ساخته این هنرمند داد. در ادامه برنامه نیز یک ملودی از شجاعت خان نوازده شهیر سیتار هندی و نغمه تاجیکی “حیلت رها کن” در قالب گروه نوازی به اجرا درآمد.
تسلط و تکنیک خیره کننده مسعود شعاری و فضا سازی و ظرافت جاوید افسری راد و همراهی مطلوب سینا و نیراج بارها حاضران در سالن «بوینا ویستا» را در طول کنسرت به تحسین وا داشت.

«لوئیس ماسا نارز» از برنامه ریزان مراکز فرهنگی شهر مادرید درباره این کنسرت هنرنمایی شعاری و افسری راد را ستایش کرد و جنبه چند فرهنگی برنامه را بسیار ارزنده توصیف کرد.

       
 

مسعود شعاری درباره برنامه مادرید گفت: “با توجه به ویژگیهای سازهای سنتور و سه تار تاکنون این دو ساز کمتر کنار هم قرار گرفته اند اما تجربه مادرید نشان داد که امکان همراهی این دو ساز برای اجراهای زیبا وجود دارد. شعاری از افسری راد به عنوان آهنگساز مبتکر و نوازنده ای توانا نام برد و همنوازی با وی را جذاب خواند.

آقای شعاری تصریح کرد که این نوازنده سنتور، موسیقی اصیل ایرانی را با اندیشه و طرحی ویژه عرضه می کند که قابل توجه است.
افسری راد نیز از اجرای اولین کنسرت خود با مسعود شعاری ابراز خشنودی کرد. وی گفت: “از ویژگیهای آقای شعاری این است که از نوازندگان طراز اول کشور به حساب می آید و در عین حال همواره دارای دیدگاه بازی برای پذیرش موسیقی فرهنگهای دیگر و نزدیکی به آنها است.”

احمد طاهری

احمد طاهری

۱ نظر

  • salam
    in matn haye shoma aslan be darde ma nemikhore in ha chiz haee hastan ke ma az zabane seda va simaye khodemon ham mitonim beshnavim chizy ke ma nadarim mosighye ke ejaze nadarim beshnavim va shenidanesh ham gonahe che berese be raftan be egraye zende ke… va baraye shenidanesh koli filter lazeme lotfan az in barname haee ke darmoredesh minevisin mosighy ham bezarin va kamtar dele ma ro besoozonid
    merc

بیشتر بحث شده است