گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk

گوستاو سانتائولالا


گوستاو سانتائولالا به دو چیز عشق می ورزد، موسیقی راک و فرهنگ لاتین. در سنین نوجوانی، پسرک آرژانتینی به موسیقی آمریکایی از Nat King Cole گرفته تا Beach Boys گوش می داد. زمانی که خودش تصمیم به نوازندگی گرفت، قصد داشت بدون تقلید، از تاثیراتی که گرفته تجلیل کند.

او در این باره می گوید: ” تصمیم نداشتم که موسیقی بیتلز را به اسپانیایی اجرا کنم.”

گوستاو سانتائولالا تهیه کننده و آهنگ سازی که سبک موسیقی اش ترکیبی است از راک، موسیقی آفریقایی و آمریکای لاتین، متولد سال ۱۹۵۲ در شهر بوینس آیرس در آرژانتین، برنده جایزه اسکار بهترین موسیقی متن برای فیلم “کوهستان بروک بک” در سال ۲۰۰۶ است. در حال حاضر آلبوم های او جزو پرطرفدارترین آلبوم های آمریکای لاتین است.


audio.gif
Brokeback Mountain Theme – Wings

فعالیت حرفه ای او در زمینه موسیقی از سال ۱۹۶۷ در سن ۱۶ سالگی، با نوازندگی در یک گروه آرژانتینی به نام Arco Iris که کارشان ترکیبی از موسیقی راک و موسیقی آمریکای لاتین بود، آغاز شد.

او در سال ۱۹۷۵ از این گروه جدا شد. یک سال پس از آن، در کنار پیانیست و خواننده جوانی به نام Alejandro Lerner و یکی از دوستانش به نام Monica Campins گروهی به نام سولانا (Soluna) را تشکیل دادند و آلبومی به نام Energia Natural را درسال ۱۹۷۷ به بازار عرضه کردند.

پس از آن سانتائولالا به لس آنجلس رفت و با همکاری Anibal Kerpel گروه Wet Picnic را تشکیل داد. او در نقش تهیه کننده کمک های شایانی به گسترش موسیقی “Rock en Español” خارج از آرژانتین، انجام داده است.

سانتائولالا تک نوازی هایش را در سه آلبوم مجزا عرضه کرده، اولین آنها به نام خودش Santaolalla در سال ۱۹۸۲ عرضه شد، که برای اولین بار در آرژانتین، موسیقی دهه ۸۰ را با موسیقی راک تلفیق کرده بود.

آلبوم دوم او به نام Gas در سال ۱۹۹۵ منتشر شد و آخرین آلبوم تک نوازی او Ronroco نام دارد که در اجرای آن از charango (سازی متعلق به آمریکای جنوبی شبیه به عود) استفاده شده است. این آلبوم در ۱۹۹۸ روانه بازار شده است.

تلاش های بی وقفه سانتائولالا، او را به یکی از پیشگامان در زمینه ترکیب موسیقی راک و موسیقی لاتین، که آنرا Rock en Español” می نامند، تبدیل کرد.


audio.gif
۲۱ Grams – When our wings ar cut, can we still fly

در سال ۲۰۰۳ آلبوم (Un D’A Normal (A Normal Day، به معنی یک روز معمولی، پنج جایزه از جشنواره موسیقی لاتین را به خود اختصاص داد، و فروشش در آمریکا از دیگر آلبوم های اسپانیایی پیشی گرفت.

اواخر دهه ۹۰ او فعالیتش را بر روی موسیقی فیلم متمرکز کرد، از میان آنها می توان به فیلم های “۲۱ گرم” ، “خاطرات یک موتورسوار” و نیز “کوهستان بروک بک ” اشاره کرد که علاوه بر جایزه اسکار بهترین موسیقی متن فیلم سال ۲۰۰۶، یکی از آهنگ های این آلبوم به نام “عشقی که هیچوقت کهنه نخواهد شد” جایزه گوی طلایی بهترین آهنگ اریجینال سال را نیز به خود اختصاص داد.

در حال حاضر، علاوه بر موسیقی فیلم، او تهیه کنندگی آلبوم های مختلف موسیقی را نیز به عهده می گیرد.

time.com, wikipedia.org
سحر افشانی

سحر افشانی

دیدگاه ها ۱۴

بیشتر بحث شده است