گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk


همانطور که می دانید وظیفه پیکاپ (Pickup) گیتار تبدیل ارتعاشات سیمهای ساز به سیگنالهای الکتریکی متناسب با شدت و فرکانس این ارتعاشات است. ایده اصلی و نحوه کار یک پیکاپ مغناطیسی معمولی گیتار به یک هسته مغناطیسی و سیم پیچی که دور آن پیچیده شده است باز می گردد.

نحوه کار به این صورت است که حرکت و ارتعاش سیم های ساز باعث تغییر رلوکتانس میدان شده، تغییراتی را در فلوی میدان می دهند. این تغییرات میدانی، که بطور مستقیم با کیفیت ارتعاش سیم مرتبط است موجب القای جریان الکتریکی متناسب با ارتعاش در سیم پیچ پیکاپ می شود.

کیفیت ساخت
ساختار هر پیکاپ، محل و نحوه قرار گرفتن آن از جمله پارامترهای مهمی هستند که بر روی کیفیت و چگونگی صوت خروجی ساز اثر می گذارند.

بعنوان مثال هر چقدر هسته مغناطیسی قوی تر باشد و یا سیم های ساز به پیکاپ نزدیک تر باشند، خروجی تولید شده شدت بیشتری دارد و یا هرچه تعداد سیم های سیم پیچ کمتر باشد پاسخ فرکانسی پیکاپ به فرکانس های بالا بهتر است و هر چه بیشتر باشد برعکس پاسخ فرکانسی در قسمت های بالا ضعیف می شود.

پیکاپ هایی که تعداد دور سیم پیچ آنها کمتر باشد، دارای امپدانس خروجی کمتری هستند و عمومآ وفاداری بیشتری هنگام تبدیل ارتعاش به الکتریسیته دارند.

باتوجه به ساختارهای متفاوتی که پیکاپ ها می توانند داشته باشند، خروجی پیکاپ مختلف متفاوت است؛ خروجی آنها از چیزی حدود صد میلی ولت شروع می شود و می تواند به یک ولت! هم برسد.

پیکاپ های ارزان قیمت دارای طراحی بد و مواد اولیه نا مرغوب هستند بگونه ای که ممکن است به علت اشکال در پیچیده شدن سیم پیچ، دارای خاصیت خازنی نیز بشوند. بنابراین هنگامی که آنها به کابل ارتباطی با آمپلی فایر متصل می شوند یک مدار تشدید تولید میکنند و در فرکانسهای خاص پدیده رزونانس را بوجود بیاورند.


ارتعاش سیم، باعث تغییر میدان مغناطیسی شده و در سیم پیچ جریانی متناسب با کیفیت ارتعاش القا میکند.
اگر گیتار الکتریک داشته باشید ممکن است با این پدیده برخورد کرده باشید که خروجی صدای یکی از سیم ها یا نتها حجم صوتی بیشتری از سایر سیم ها یا نتها تولید می کنند.

هرچه تعداد دورهای سیم پیچ
بیشتر باشد، فرکانس رزونانس پایین تر می آید و از طرف دیگر خاصیت خازنی و سلفی سیم پیچ بیشتر شده و رفتار غیر خطی پیک آپ تشدید می گردد. به همین علت است که در مواردی که نیاز به رفتار خطی و پاسخ فرکانسی بهتر باشیم، لازم است تا از پیکاپ های پیزوالکتریک یا حتی نوری استفاده کنیم.

ناگفته نماند، ممکن است برخی از نوازندگان از خروجی رفتار غیر خطی این پیکاپ ها لذت برده و آنرا مناسب سبک موسیقی خود می دانند.

انواع متداول پیکاپ مغناطیسی
پیکاپ های مغناطیسی بصورت معمول در دونوع ساخته می شود، آنهایی که دارای یک سیم پیچ هستند که معمولآ روی گیتارهای فندر Stratocaster استفاده می شود. جیمی هندریکس، اریک کلپتون و دیوید گیلمور از جمله علاقمندان به صدای این نوع از گیتارها هستند.

نوع دیگر دارای دو سیم پیچ و یک هسته است که بیشتر بنام هومباکر (Humbucker) معروف است که توسط یکی از کارکنان کارخانه گیبسون در سال ۱۹۵۰ اختراع شد، از این پیکاپ ها بیشتر در گیتارهای لس پاول (Les Paul) گیبسون استفاده می شود.

پیکاپ های Single-Coil به تغییرات فلوی مغناطیسی بسیار حساس هستند، بنابراین پاسخ خوبی به کوچکترین ارتعاشهای سیم می دهند. اما از طرف دیگر این حساسیت باعث می شود که آنها جاذب تغییرات میدانهای مغناطیسی موجود در محیط هم باشند، بعنوان مثال تغییر میدانی که در دستگاه های برقی با فرکانس ۵۰-۶۰ هرتز در محیط وجود دارد.

هر چند توسط فیلتر اغلب می توان جلوی تقویت این میادین ناخواسته را گرفت اما در کل وجود نویز در محیط می تواند باعث دردسر در گرفتن خروجی تمیز از این پیکاپ ها باشد؛ برای همین اگر بصورت خانگی با این نوع از سازها کار کنیم عمومآ یک صدای هوم (Hum) به همراه موسیقی از آنها خواهیم شنید.

اما پیکاپ های هومباکر توانسته اند بر این مشکل غلبه کنند. دو سیم پیچ موجود در این پیکاپ ها که از لحاظ الکتریکی سری هستند، در جهت خلاف هم پیچیده می شوند بنابراین نویزی را که از محیط می گیرند دارای ولتاژ معکوس نسبت به هم شده و در مجموع یکدیگر را خنثی می کنند. از طرف دیگر این دو سیم پیچ باعث تقویت جریان حاصل از القای هسته مغناطیسی شده و صدای ساز را قوی تر دریافت می کند.

البته این سبک طراحی پیکاپ هزینه ای هم در بر دارد و آن اینکه بسیاری از هارمونیک های بالای صدای اصلی نیز از این طریق حذف می شوند. چرا که همانطور که قبلآ هم اشاره کردیم بالا بودن تعداد دور سیم پیچ اندکتانس سیم پیچ را بالا می برد و پاسخ فرکانسی در فرکانس های بالا تضعیف می کند، برای همین است که صدای این گیتارها کمی گرمتر، چاقتر و تیره تر از پیکاپ های Single-Coil بنظر می رسد.

کاوه رهنما

کاوه رهنما

متولد ۱۳۴۶ تهران
لیسانس الکترونیک
نوازنده پیانو، پژوهشگر موسیقی

دیدگاه ها ۲۱

 • مطلب زیبایی بود و واقعآ جای خالیش محسوس بود!

  استفاده از پیکاپ پیزوالکتریک من فکر میکنم بهتره؛نه؟
  اگه ممکنه در مورد ترکیب پیکاپها و مدارهای ترکیبیشون هم بنویسید.
  میشه یک پیکاپ پیزو رو با مغناطیسی با هم ترکیب کردتا از هر دو نوع صدا داشته باشیم؟

 • دوستان عزیز سلام؛
  قصد تضعیف روحیه ندارم و قبلش لازم هست که از شما تشکر کنم برای وقت گذاشتن بر روی یک همچین مقاله ای. ولی خوب شاید بهتر بود که قبلش حتما با یک نوازنده یا یک فرد حرفه ای مشورت می کردید. چون اونجوری که من متوجه شدم این مقاله صرفا یک ترجمه بود و احتمالا شما سابقه نوازندگی و آشنایی با ساز پیچیده ای مثل گیتار الکتریک (و طبیعتا پیکاپ های اونها) را نداشتید. به هر حال مسلما پیکاپ های Single-Coil توسط تمام تولید کننده های حرفه ای استفاده می شوند و تعمیم دادن اون با استفاده از کلمه بیشتر به سری Strat از کمپانی Fender شاید زیاد جالب نباشه. همینطور پیکاپ های هامباکر (هومباکر تقریبا تلفظ اشتباهی است) Humbucker هم توسط تمامی تولید کننده ها استفاده می شوند و باز هم نسبت دادن اون ها به سری Les Paul از کمپانی Gibson شاید کار درستی نباشه.
  در مورد سوالاتی هم که بقیه دوستان پرسیدند می شه اینطور جواب داد که:
  امیر جان: مدار الکتریکی پیکاپ های مختلف (چون در واقعیت با یک یا دو پیکاپ دیگر ترکیب می شوند و بر روی ساز قرار می گیرند) تقریبا متفاوت است (البته تکنولوژی آنها مثل passive یا active بودن و همینطور استفاده از accessory ها مثل pre-amp و همینطور نوع سوئچ و چند حالته بودن اون که برای سوئچ بین پیکاپ ها استفاده می شه توی مدار اونها تاثیر داره. در کل هر تولید کننده ای چارت ها و datasheet های هر محصول را بطور کامل در وب سایتش قرار می ده و شما می تونی به راحتی به نقشه مدارات و بقیه اطلاعات فنی اونها دسترسی پیدا کنید.
  در مورد سوال میثم هم باید بگم که امروزه اکثر گیتار ها هم با پیکاپ Singel-Coil و هم با Humbucker تولید می شوند. و البته سری هایی مثل Strat تماما از Singel-Coil استفاده می کنند و یک سری هم مثل JS از کمپانی Ibanez و یا سری X-plorer از کمپانی Gibson فقط از Humbucker استفاده می کنند. البته معمولا سوئیچ هایی که بر روی گیتار قرار می گیره (آنهایی که از Humb استفاده می کنند – چه ترکیبی و چه تنها) در دو حالت امکان انتخاب یک سیم پیچ از یک پیکاپ Humb رو به شما می دهند. در واقع شما انگار که دو عدد singel-coil دارید که مجموعا یک humbucker می شوند.
  اگر مطلب دیگه ای هم به ذهنم رسید اضافه می کنم …
  فقط امیدوارم دوستانی که مشغول دادن اطلاعات به جوانان هستند و به نوعی در شکل گیری ذهن اونها نقش دارند در انتخاب مقالات و مطالبی که ارائه می دهند و همینطور کیفیت و صحت اطلاعات اونها نهایت دقت رو بکنن که خدای نکرده نیت خیر اونها خراب نشه و وقت و انرژی اونها به بهترین نحو استفاده بشه …
  جناب آقای رهنما باز هم از شما متشکر و امیدوارم که این جسارت من رو ببخشید …
  موفق و پیروز باشید؛

 • با سلام به همه دوستان :
  لطف کنید در مورد خروجی pickup کمی بیشتر بحث کنید.
  ضمنا یه سوال هم مطرح میکنم دوستان لطف کنن نظرات موثق خودشون رو ابراز کنن.
  در گیتار الکتریک که از PICKUP های HUMBUCKER استفاده شده (ترجیحا مدل GIBSON ) خروجی PICKUP بهتر است زیاد باشد یا کم؟

 • باعرض سلام و خسته نباشی
  لطفا در مورد کیفیت خروجی و حذف نویز هایشان و قیمت های آنها در ایران هم بیشتر توضیح دهید

 • با سلام
  من جدیدا یه گیتار الکتریک یاماها ساخت اندونزی مدل پسیفیکا گرفتم.
  میخواستم کسانی که میتونن درباره این نوع گیتار بهم اطلاعات بدن و راهنماییم کنن از طریق آی دی مسنجرم قبول زحمت کنند و منو راهنمایی کنند.
  ممنون میشم
  این آی دی یاهو مسنجر منه
  Darkness_evil2008
  باز هم متشرکم
  خدانگهدار

 • بسیار متشکر .من یک گیتار دارم که از دو هومباکر و ۱ سینگل تشکیل شده ولی در اکثر گیتار های تیپ گیتار خودم یعنی Stratocaster دیدم که حد اکثر ۱ هومباکر داره و به همین دلیل خیلی دنبال همچین مطلبی بودم که بودن چه فرقی دارن

 • باسلام و خسته نباشید واقعامطالبه جالبی بود خیلی اگه قیمت چند تا پیکاپها و آمپلی فایر ها رو رو سایت بذارید سپاسگذار

 • شما توی متن گفته بودید هامبوکر بعضی از هارمونی هارو دریافت نمیکنه من گیتارم تک هسته ای هستش اما در دریافت هارمونی طبیعی فرت ۳ خیلی ضعیف تر از هامبوکر یا دو هسته ای یا ای ام جی عمل میکنه به نظر من EMG ACYIVE همه صدا هارو با قدرت بیشتری دریافت و پخش میکنه فقط لحجه صداش فرق میکنه و MUTE هاش میکوبه اما من SEYMOR DUNCAN تمام فلزی رو به بقیه ترجیح میدم لحجه ی صداش خیلی قشنگه ولی برای تپینگ و تریل و آرتیفیشال EMG یاHUMBOKER بهتره چون راحت تر پولاف و همر ها صدا میدن

 • salam man guitare Cort x11 daram ba pickup emgHz ke ye kelid baraye swich kardan beyne Single coil va humbucker dare ama nemidunam va3 ejraye sen me3 conserto ina kodum halatesh behtare…lotfan rahnemayi konid

 • سلام
  اگر در گیتار هایی که پنج پیکاپ دارند،پیکاپ تک وسط گیتار خراب بشه باید همه ی پیکاپ ها را عوض کرد؟؟؟؟؟؟

بیشتر بحث شده است