گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk

طنین آوای گلستان دربرمینگام

مطلب فراروی به بهانه برگزاری کنسرت گروه گلستان در شهر برمینگام انگلستان نوشته شده و نویسنده هرچند سالها تجربه تحقیق و به کار گیری مبانی هنر در شاخه ای از معماری را درکارنامه خود داراست با این وجود خود را کارشناس و منتقد موسیقی ندانسته بلکه همانند بسیاری از شما تنها از دیدن و شنیدن کاری خلاقانه و منحصربفرد هنری به وجد آمده و به این وسیله به ارتقاء کیفیت جنبه های معنوی و غیر مادی زندگی در عصری خسته از ضد ارزشها و لبریز از چالشهای بزرگ امیدوار می شود.

عمق مفاهیم سازنده گروه گلستان و خلاقیت دکتر خنجی در بیان ساده و بی پیرایه ریشه های فرهنگی خود در قالب شعر و ملودی طرفداران گروه را در این نقطه از دنیا برآن داشت تا پیشنهاد برپایی یک شب به یادماندنی و برگزاری کنسرت موسیقی اچمی – مجاری را با ایشان در میان گذاشته و در صورت موافقت گروه به دنبال یافتن بهترین راه حل برای عملی ساختن این ایده باشیم.

از بختیاری ما دانشگاه یو سی ای برمینگام که دانشکده موسیقی و هنرهای زیبای آن از معتبرترین و با سابقه ترین دانشکده های اروپا است، پس از آگاهی از ماهیت چند فرهنگی بودن گروه و فعالیت خلاقانه آن در جهت حفظ ارزشهای بومی و فرهنگی اعضاء خود از این رخداد بسیار استقبال کرده و از گروه گلستان برای اجرای برنامه دعوت به عمل آورد. دانشکده پس از دریافت پاسخ مثبت گروه بهترین سالن خود را که در مرکز شهر واقع شده و از اعتبار فراوانی نیزبرخوردار است در اختیار گروه قرار داده و تا کنون در جهت جلب مخاطبین و اطلاع رسانی پیرامون ماهیت گروه و نوع فعالیت فرهنگی آن اقدامات در خور توجه ای انجام داده است.

این استقبال و پشتیبانی کم نظیراهل هنر از گروه گلستان در سرزمینی که تنها نامی از زبان فارسی ومجاری در اذهان وجود دارد، جای تعجب نخواهد داشت، زیرا همه فعالان عرصه موسیقی بر این باورند که موسیقی زبان مشترک تمام ملیتها است. موسیقی تنها کلام وتکرار کارهای دیگران نیست بلکه تابلوی نقاشی منحصر بفرد و یا همانند قالی دست بافته دختر عشایری است که همه از دیدن آن لذت برده و حس زیبایی شناسی خود را به کمک آن تقویت می نمایند.

این “همه” میتواند اهل لارستان، چین و یا آفریقای جنوبی باشد. نژاد و رنگ و زبان دردایره هنر و درک جنبه های وابسته به آن فراموش شده و رنگ میبازد. انسان با هر ذوق و سلیقه و حتی نگرش سیاسی و مذهبی با دیدن و یا شنیدن کار هنری تازه و غیر تکراری دچار حظ روحی شده، خود را فراموش کرده و به وجد می آید.

بنا برآنچه نوشته شد، برگزاری کنسرت گروه گلستان در شهر هفتاد و دو ملت برمینگام و طنین آوای اچم دکتر خنجی و نوای دلنشین ساز آلیز بی شک شنوندگان غیر اچمی را متحیرخواهد کرد. تنها به این دلیل که هنرمرز نمی شناسد ومحدود به زمان و مکان خاصی نیست. هنر متعالی از جنس نور است و هرچند اندک و ناچیز در تاریکی به خوبی هویدا است و در تاریکی مطلق هویداتر. این نور، نور خلاقیت دلهای تنگ و سینه های فراخ هرگز خاموش نخواهد شد و راهگشای دالانهای تنگ و تاریک جهالت خواهد بود.

موفقیت روز افزون گروه گلستان و اجرای بی نظیر گروه در روز یکشنبه بیست و هشتم ماه مه برابر با هفتم خرداد ماه سال جاری در سالن آدریان بلت هال دانشگاه یو سی ایی برمینگام آرزوی قلبی تمامی طرفداران گروه گلستان است.

نازیلا کشاورز

نازیلا کشاورز

دیدگاه ها ۷

بیشتر بحث شده است