گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk

آشنایی با موسیقی فیلم – ۱


Film Score موسیقی ای است که هنگام پخش فیلم به همراه دیالوگ های آن پخش می شود. این موسیقی که مخصوص فیلم تهیه یا تنظیم می شود به منظور کمک به دیگر عوامل بصری و شنوایی – افکتهای صوتی – برای بالا بردن توان بیان احساسات مختلف در فیلم استفاده می شود.

موسیقی یک فیلم با توجه به کیفیت و بودجه ای که در نظر گرفته شده است، ممکن است توسط یک ساز ساده مانند گیتار، پیانو یا یک سیسنتی سایزر تهیه شود و یا ممکن است ارکستر بزرگی که حتی شامل

گروه کر باشد مسئولیت اجرای موسیقی فیلم را بر عهده بگیرد. ارکستری که موسیقی فیلم را اجرا می کند ممکن است یک ارکستر معمولی استودیویی باشد و یا در موارد خاص از یک ارکستر بزرگ و مشهور – مانند سمفونیک لندن – استفاده شود.

بدیهی است فیلم ها و کارتونهای معمولی تلویزیونی، بازیهای کامپیوتری، سریال های کوچک و … بودجه استفاده از این چنین ارکسترهایی را ندارند، لذا عمومآ برای تهیه موسیقی آنها از ارکسترهای کوچک استفاده می شود.

پاپ یا ارکسترال
موسیقی بسیاری از فیلم های معمولی حالت پاپ دارند، اما چنانچه کارگردان بودجه کافی در اختیار داشته باشند بدون شک از ارکستر برای تهیه موسیقی فیلم استفاده خواهند کرد، چرا که یک موسیقی ارکسترال توانایی بیشتری برای نشستن و انطباق روی فیلم را دارد و برعکس از آنجایی که المان اصلی موسیقی پاپ ریتم است، لذا این سبک موسیقی انعطاف پذیری کمی برای انطباق با فیلم دارد.

از تطبیق موسیقی با فیلم …
پس از ساخت فیلم و قبل از آنکه فیلم بصورت نهایی تدوین شود، آهنگساز به اتفاق کارگردان فیلم را نگاه می کنند و در مورد موسیقی قسمتهای مختلف فیلم با یکدیگر صحبت می کنند. کارگردان احساسات

مختلفی را که در صحنه های مختلف باید تقویت شود را برای آهنگساز بازگو می کند.

ممکن است کارگردان ایده های موسیقی خود را نیز در این موارد بیان کند و یا حتی از موسیقی های دیگری که بنظر او می تواند مفید باشد استفاده کرده، پیشنهادی برای صحنه های مختلف ارائه کند؛ هرچند اغلب آهنگسازان فیلم از این کار کارگردانان بشدت ناراحت می شوند. آنها معتقد هستند با اینکار احساسات و ذهنیت کارگردان و دیگر دست اندرکاران تهیه فیلم با این موسیقی خو می گیرد و توان پذیرش موسیقی جدید در آنها کاهش می دهد.

بعنوان مثال جورج لوکاس از سوئیت سیارات اثر گوستاو هولتس (Gustav Holts آهنگساز کلاسیک انگلیسی ۱۸۷۴-۱۹۳۴) برای تهیه موسیقی اولیه روی فیلم “جنگ ستارگان اپیزود چهار”

استفاده کرد تا بتواند نیاز خود به موسیقی مورد نظرش را بهتر به آهنگساز بیان کند.

این موضوع باعث شد تا جورج لوکاس چند بار موسیقی ای که جان ویلیامز برای فیلم تهیه کرده بود را رد کند تا هنگامی که در نهایت موسیقی به کار هولتس شباهت زیادی پیدا کرد. چنین ماجرایی بیتشر در رابطه با کارگردانان بزرگ دیده می شود که از آن جمله می توان به تهیه موسیقی فیلم “ادیسه فضایی” (استنلی کوبریک) نیز اشاره کرد.

… تا تطبیق فیلم با موسیقی
نسخه ای از فیلم به آهنگساز داده می شود و او شروع بکار می کند. تهیه موسیقی ممکن است در نهایت باعث شود که در فیلم تغییراتی صورت بگیرد و اصلاحاتی نیز انجام شود. بعنوان کارهایی که عمومآ به

فیلیپ گلس (Philip Glass) برای تهیه موسیقی فیلم سپرده می شود دارای چنین ویژگی ای هستند و اغلب لازم است تا برای انطباق بهتر فیلم و موسیقی قسمتهایی از فیلم بارها ویرایش و تدوین شوند.

این موضوع تحت شرایط خاص می تواند بسیار پیچیده تر هم شود. ممکن است آهنگساز تم یا موسیقی زیبایی را از قبل داشته باشد و بخواهد از آن برای فیلم استفاده کند. تحت این شرایط فیلمساز مجبور می

شود فیلم خود را علاوه بر ویرایش حتی تغییر نیز بدهد و آنرا با فراز و نشیب های موسیقی منطبق سازد. مثال واضح آن، تغییراتی است که در انتهای فیلم “خوب بد زشت” پس از ارائه موسیقی توسط انیو موریکونه (Ennio Morricone) بوجود آمد.

اغلب موسیقی های این آهنگساز (انیو موریکونه) آنقدر قوی، زیبا و پر احساس هستند که فیلمساز خود را موظف می داند در مواردی فیلم را بر اساس موسیقی تنظیم نماید. از دیگر کارهای موریکونه که چنین تغییراتی را در فیلم موجب شد می توان به “روزی روزگاری در غرب” و “روزی روزگاری در آمریکا” اشاره کرد که باعث شد تا بسیاری از صحنه ها مجددآ فیلم برداری شوند.

مثال دیگری که در آن کارگردان محبور به ایجاد تغییرات در صحنه شده است، قسمتی از صحنه مشهور پرواز ET در فیلم ساخته استفان اسپیلبرگ است. موسیقی تهیه شده توست جان ویلیامز آنقدر زیبا بود که

اسپیلبرگ با موافقت کامل صحنه را باز سازی کرد.

filmmusicsociety.org, answers.com
کاوه رهنما

کاوه رهنما

متولد ۱۳۴۶ تهران
لیسانس الکترونیک
نوازنده پیانو، پژوهشگر موسیقی

دیدگاه ها ۹۵

 • بیچاره آهنگسازها، طرف چهار تا فیلم درست می کنه فکر میکنه دیگه علاوه بر کارگردانی موسیقی هم یاد گرفته بعد به آهنگساز زور میگه…

 • در انیمیشن، اگر قرار باشه شخصیتها با ریتم موسیقی حرکت کنند یا آواز بخونند یا ساز بنوازند، اول موسیقی ساخته میشه، بعد بر اساس زمان موسیقی باید فریم شماری بشه (هر ثانیه ۲۴ فریم) و محاسباتی انجام بشه که مثلا ریتم پای شخصیت در هر ثانیه چقدر باید باشه، اما اگر قرار باشه موسیقی روی بخشهایی از فیلم پخش بشه، اول تست مدادی تایید شده برای آهنگساز پخش میشه و اون بر اساس ضرباهنگ تصویر، موسیقی خودش رو تنظیم میکنه.

 • سلام

  جز تشکر بسیار کاری نمیشه کرد.اگر ممکنه این مقوله از نظر فنی هم باز شود.

 • در مورد پرایزنر و وان دن بودن مایر (خیالی!؟) در فیلمهای کیشلوفسکی هم بنویسید .
  البته بعد از بررسی کلیات موسیقی فیلم.
  ممنون.

 • سلام من واقعا از مطالب سایت شما استفاده کردم.خیلی مچکرم.اگر امکان دارد مطالبی در مورد موسیقی فیلم حرفه ای ساخته انیو موریکونه بنویسید.اگر تم اصلی رو برای دانلود بذارید خیلی ممنون میشم چون خیلی دنبالش گشتم.

 • ببخشید موزیک ارباب حلقه ها از جان ویلیامز؟ در مورد فیلم ها بیشتر مثال بزنید. مثلا موزیکفیلم های ونجلیس . متشکرم

 • ببخشید موزیک ارباب حلقه ها از جان ویلیامز؟ در مورد فیلم ها بیشتر مثال بزنید. مثلا موزیکفیلم های ونجلیس . متشکرم

 • salam
  vaghean mamnoon
  fagaht dar soorate emkan har hafteh dar bareye yeki az ahangsazane irani film matlab benevisid va karnameye anhara morede barresi gharar bedahid va ghesmati niz baraye rai va agar ghesmati ham baraye rai dadan be in azizan vojood dashteh bashad besyar ali khahad bood

 • با سلام .
  دوستان اگر می دانند آدرسی به ما بدهند تا ما موسیقی برخی از فیلم های مورد علاقه مان را بدون دردسر داونلود کنیم .
  ممنون
  میدونم ربطی نداشت !!! (:

 • با سلام .
  دوستان اگر می دانند آدرسی به ما بدهند تا ما موسیقی برخی از فیلم های مورد علاقه مان را بدون دردسر داونلود کنیم .
  ممنون
  میدونم ربطی نداشت !!! (:

  لللطططفااااا جوووواااابموووو بدههههیییید
  ممممممممممنووووووونننننن

 • سلام و با تشکر بسیار بسیار بسیار.منم خواسته آفا محمد رو دارم ولی باضافه موسیقی فیلم روزی روزی گاری در آمریکا. اصلا کارهای این انیو موریکونه رو از کجا میشه دانلود کرد . با تشکر . لطفا راهنمایی کنیسد تا وبلاگم پر بار تر بشه. اوه خیلی طولانی شد .هههه

 • سلام
  من دنبال دانلود آهنگ های موریکونه هستم لطفا مرا راهنمایی کنید
  متشکرم

 • من دنبال دانلود موزیک های موریکونه،مخصوصا موسیقی متن فیلم حرفه ای هستم در صورت امکان ،آنرا ایمیل نمایید ویا برای دانلود آن از اینترنت ،مرا راهنمایی کنید.با تشکر فراوان.mojak1362berkat@yahoo.com

 • با سلام اوّل اینکه مطالبتون خیلی جالب بود.دوم این که من ازتون خواهش می کنم موسیقی فیلم حرفه ای با بازی رابرت دنیرو ساخته ی انی موریکونه را برای دانلود بگذارید .من دربه در دنبال این آهنگ جیگر ازین سایت به اون سایت میروم.روی این بنده ی حقیر را زمین نندازید.

 • با سلام به دوستانی که موسیقی متن فیلم “حرفه ای” را خواسته اید. اگر منظور شما همان فیلم “لئون” با موسیقی “اریک سرا” است، ما درباره این موسیقی خواهیم نوشت و اگر بخواهید موسیقی آن را دانلود کنید به آدرس زیر بروید:

  torrentspy.com

  این فایل تورنت است و اول باید نرم افزار آن را از همین صفحه دانلود کرده و بعد به دانلود کردن موسیقی بپردازید.

 • سینما مملو از واژه های زیبایست که هرگر فراموش نمی شوند. جملاتی که ما به دور دستها می برد آنجا که فقط تخیل است و یاد. آنقدر زیبا که برخی ضرب المثل شده اند و بعضی تیکه کلام. همه ما جملاتی از دست را در ذهن داریم. مدتها بود که این جملات در ذهنم انباشته شده بودند. فکر کردم بهتر است این جملات را با همه دوستان و علاقمندان به اشتراک بگذاریم.

  حال اگر شما هم جملاتی زیبای فیلم های سینمایی یا سریال و حتی کارتون را بصورت کرم مغزی در ذهن دارید بیاید در این بلاگ به اشتراک بگذاریم.

  پیشنهاد می دهم از زیباترین و خاطره انگیزترین جملات فیلم های را بصورت کامنت در این بلاگ بگذارید و یا به ایمیل cinema_mehrab@yahoo.com بفرستید. و یا در بلاگ خودتان بگذارید. مطمئنم موضوع جالبی خواهد بود و بعد از مدتی به انبوهی از زیباترین جملات سینمایی برخواهیم خورد.

  لطفا پنج نفر از دوستانتان را هم دعوت کنید

 • مطمئنا یکی از تاثیرگذارترین و بهترین موسیقی متن فیلم مربوط به فیلم ghost dog:the way of samuraie ساخته کارگردان بزرگ آمریکایی جیم جارموش می باشد. بسیار مایلم این آهنگ را داشته باشم. برای دانلود و یا تهیه این آهنگ بسیار زیبا راهنماییم کنید.

 • سلام
  ببخشید این سایتی که برای دانلود موسیقی فیلم لئون دادید فیلتره. میخاستم بببینم جای دیگه ای هم سراغ دارید؟

 • سلام
  می خواستم یه سایت خوب و اختصاصی برای دریافت آهنگهای موریکونه رو معرفی کنم

  http://www.hhr8.com/index-eng.htm
  در این آدرس آهنگ کلیه فیلم ها مخصوصا حرفه ای وجود دارد که خودم از این سایت دانلود کردم
  dar zemn ba entekhabe gozineye more dar jeloye har film mitavanid ahange ghesmathaye mokhtalefe film ra niz download konid

 • سلام عزیزم من حتی یک خطشم نخوندم اما فکر میکنم بد نباشه … پس save میکنمش . BYE صبر کن ببینم از یانی هم یه چیزی بنویس

 • با سلام و عرض تشکر، در پاسخ یکی از دوستان عزیز که نام سازنده ی موسیقی متن ارباب حلقه ها را جویا شده بودند، باید عرض کنم که موسیقی این فیلم توسط موزیسین کانادایی هاوارد شور(howard shore)نوشته شد که از پرهزینه ترین موسیقی های تولید شده در تاریخ موسیقی بود.

 • لطفا راهنماییم کنید من دنبال لینک دانلودی فیلم تکتاز(Le Marginal)با بازی ژان پل بلموندو می گردم

 • سلام . من دنبال موسیقی متن فیلم حرفهای میگردم البته اصلیش اگه میتونید واسم بفرستین خوشحال میشم .
  به امید دیدار دوباره من فردا یا پس فردا به میلمسر میزنم خوشحال میشم فرستاده باشید . بای

 • سلام
  بابا دمت گرم عجب چیزای با حالی داری اگه می تونی اهنگ فیلم حرفه ای با بازی ژان پول بلموندو و پاییز در نیویورک رو واسم بفرست قربونت بریم اگه این کار و کنی مرسی داری . فدات

 • با سلام
  لطفا موسیقی های بازی شاهزاده فارس خصوصاً prince of persia warror within را برایم بگذارید.

  با تشکر

 • لطفا اهنگ فیلم حرفه ای(انریکو مورینوکه) و فیلم روزی روزگاری در غرب را برایم بفرست.

 • لطفا خواهشا اهنگ فیلم حرفه ای با بازی ژان پول بلموندو رو واسم بفرست قربونت بریم .

 • با تشکر از لطف شما لطفا متن کامل موسیقی فیلم حرفه ای ژان پل بلموندو ساخته انیو موریکونه را برای من هم بفرستید.خیلی ممنون

 • سلام چرا موسیقی متن فیلم حرفه ای را با آهنگسازی انیو موریکونه را برای دانلود ندارید

 • با سلام

  لطفا سایتی را به من معرفی کنید که بتوانم آهنگ های
  بتهوون را دانلود کنم.
  همچنین سایتی را برای آهنگ های بدون کلام که ملایم و آرام باشد.

 • سلام
  من شدیدا به دنبال تیتراژ سریال خانه ای در تاریکی هستم.خیلی جاها دنبالش گشتم یعنی اینترنت رو زیر و رو کردم ولی پیدا نکردم! اگه برام بفرستینش آخر لطف و مهربونی رو کردین

 • من ماهاست به دنبال آهنگ بازی PRINCE OF PERSIA هستم اما موفق نشدم اکه بتونید برام پیدا کنید ممنون میشم

 • با عرض سلام و خسته نباشید اگه میشه چندتا از آهنگهای بتهون رو به ایمیل من بفرستید

 • سلام. میشه خواهشاَ هرکس ترانه پایانی فیلم خانه ای در تاریکی رو داشت به این ایمیل بفرسته.spanahi@yahoo.comبا تشکر

 • سلام لطفا هر کی اهنگی از فیلم بسیار زیبای ژاکولا کروکان داره برام بفرسته . ارادتمند شما محمود

 • سلام دوستان لطفا اهنگ های انریکو مورکونه را برام ایمیل کنید
  ازهمکاری شما سپاسگزارم
  نیما

 • سلام اگه کسی اهنگ سریال جنگ سرد که سا لهاپیش ازشبکه ۲سیما پخش میشدراداره لطفابزاره

 • سلام دوستان من هنوز این اهنگ سریال جنگ سرد رو نتونستم پیدا کنم بابا هر کی داره بزاره پولشا میدم برای ارشیوم میخام

بیشتر بحث شده است