مندلسون – پیانو تریو ، اپوس ۴۹ ، موومان اول

Felix Mendelssohn , 1809 – 1847
Felix Mendelssohn , 1809 – 1847
فلیکس مندلسون از جمله آهنگسازان دوره رمانتیک است که علاوه بر آهنگسازی و رهبر ارکستر، نوازنده چیره دست پیانو ، نویسنده ای برجسته، نقاشی ممتاز و شناگری ماهر محسوب می شد؛ به بازی شطرنج بسیار علاقه داشت و یک بازیگر حرفه ای بیلیارد بود.

مندلسون از سن نه سالگی بعنوان یک پیانیست برجسته شناخته شده بود و قبل از سیزده سالگی بسیاری از کارهای خود برای ارکستر و پیانو را تهیه کرده بود. در مقایسه با استعداد و قریحه آهنگسازی، تنها کسی را که می توان با او مقایسه کرد موتسارت است. (در واقع او نیز همانند موتسارت عمر کوتاهی داشت و تنها ۳۸ سال زندگی کرد.)

در طبقه بندی سبک موسیقی، کارهای او را در دسته رمانتیک کلاسیک قرار می گیرد، نمود شخصیت ممتاز و برجسته مندلسون بوضوح در کارهای وزین او دیده می شود.

در اینجا نگاهی داریم به موومان اول پیانو تریو در “ر” مینور، اپوس ۴۹ از مندلسون که یکی از زیباترین کارها برای ارکستر مجلسی است. این تریو در چهار موومان برای پیانو، ویولن و ویولن سل تهیه شده است.

First Movement : Molto allegro ed agitato
این موومان بدون هیچ مقدمه ای شروع به برقرار کردن ارتباط و صحبت با انسان می کند و از زیباترین کارهای موسیقی مجلسی است. آمیخته ای از آرامش سازهای زهی بعلاوه هیجاناتی است که پیانو به قطعه می دهد. موسیقی با اجرای ملودی توسط ویولن سل و همراهی پیانو آغاز می شود و سپس ویولن سل جای خود را به ویولن می دهد و پس از مدت کوتاهی پیانو با اجرای آکوردهای شکسته، پیچیده و زیبای خود به سبک کلاسیک – رمانتیک شروع به خودنمایی می کند.

audio file موومان اول – قسمت آغازین

به زیبایی بی حد و مرز قطعه دقت کنید و بخصوص اگر قبلآ آنرا گوش نداده اید، به توانایی آن در جذب و نفوذ به درون احساسات خود توجه کنید. بخصوص هنگامی که موسیقی از گام “ر” مینور به “لا” ماژور می رود و هیجان موسیقی بالا می گیرد.

دقیقه دوم از مومان اول با موسیقی آرام ویولن آغاز میشود اما دیری نمی یابد که پیانو آکوردهای بسیار سریع شکسته – چهارلا چنگ – را اجرا می کند، بطوری که فقط صدایی شنیده می شود و شاید نتوان نت های مختلف آنها را از یکدیگر تشخیص داد. (لازم به ذکر است که اجرای بخش پیانوی این تریو از جمله کارهای دشوار برای این ساز است.)

ویولن ملودی ساده خود را ادامه می دهد و پیانو با غرش های خود ملودی را همراهی می کند و سپس خود به اجرای همان تم ویولن اقدام می کند. این قسمت با بازگشت سازهای زهی به تم آغازین ادامه پیدا می کند.

audio file موومان اول – از دقیقه دوم

پس از این قسمت آهنگساز برای مدت دو و نیم دقیقه به بسط ، مدولاسیون و ارائه واریاسیون هایی از تم زیبای اول موسیقی می پردازد. آهنگساز در این قسمت از موسیقی بیش از همه به پیانو اجازه خودنمایی می دهد. نباید زیبایی قسمتی را که پیانو و ویولن سل بصورت سئوال و جواب با یکدیگر به اجرای موسیقی می پردازند را فراموش کرد.

audio file موومان اول – از دقیقه سه و نیم

همانطور که شنیدید این قسمت با یک کادانس ملودیک به آرامش و سکوت کامل منتهی می شود. پیانو شروع به اجرای تم می کند و پس از آن دو ساز دیگر زهی به پیانو پیوسته و تم – ماژور – را اجرا می کنند.

مندلسون قسمت اوج (Climax) موومان اول را در قسمت انتهایی کار گنجانده است. پیانو مجددآ هیجان زده (شاید اصطلاح وحشی بهتر باشد) می شود و با اجرای نتهای چهارلا چنگ و استفاده از تمام گستره صوتی خود، یک کادانسی را به انتها می رساند؛ این در حالی است که سازهای زهی در همین حال تم مینور اولیه را اجرا می کنند.

audio file موومان اول – سه دقیقه آخر

12 دیدگاه

 • ناشناس
  ارسال شده در خرداد ۱۵, ۱۳۸۵ در ۴:۲۱ ب.ظ

  سلام، خوب بود. لطفآ کاملش رو هم در سایت بگذارید چون خیلی قشنگ بود.

 • amir
  ارسال شده در خرداد ۱۵, ۱۳۸۵ در ۶:۲۱ ب.ظ

  ghete ghshangiro baraye baresi entekhab kardid, vaghean mousaighi mendelson shakhsiate khasi dare ke ba baghie motefavet hast. bishatr az ou benevisid.

 • ارسال شده در خرداد ۱۵, ۱۳۸۵ در ۷:۰۸ ب.ظ

  kheili ghashang bud, daste shoma dard nakone,bebakhshid az digar ahangsazane sabke romantik classis ham mishe yadi bokonid, chon ettelaate man dar in mored kame..mamnun az shoma

 • omid
  ارسال شده در خرداد ۱۵, ۱۳۸۵ در ۸:۲۷ ب.ظ

  behtareh ke dar baresi kar shomareh mizan ro bedid na daghigheh oon ro.choon bar asase tempo haye mokhtalefe in daghighe ha digeh motabeghat nemikonh

 • سحر تیموری
  ارسال شده در خرداد ۱۶, ۱۳۸۵ در ۹:۱۸ ق.ظ

  لطفآ بازهم به معرفی آثار زیبای دنیای کلاسیک بپردازید، حقیقتش خسته شدیم بسکه آثار کلیشه ای کلاسیک رو گوش کردیم.
  راجع به توضیح امید آقا باید بگم در دو حالت میتونه مفید باشه یا طرف خیلی حرفه ای باشه و یا اینکه نت موسیقی رو داشته باشه، در غیر اینصورت دونستن میزان چندان مفید نیست بخصوص که نحوه نگارش موسیقی مصلآ در برگشت ها در نسخه های مختلف متفاوت هست و ممکنه که اساسآ همه حساب کتاب ها رو بهم بریزه.
  من خواننده قدیمی سایت شما هستم و براتون آرزوی موفقیت همیشگی دارم.

 • ارسال شده در خرداد ۱۶, ۱۳۸۵ در ۵:۲۳ ب.ظ

  لطفا در مورد کنسرتو ویولون می مینور مندلسون بنویسید و موومان اول ان را کامل بذارید.مرسی

 • مهدی شکرالهی
  ارسال شده در خرداد ۱۹, ۱۳۸۵ در ۱:۱۱ ب.ظ

  قطعه زیبایی بود.اگر ممکن است در مورد کارهای دیگر او و خصوصا جنبه فنی آنها بشیتر بنویسید .موفق باشید.

 • faraz
  ارسال شده در تیر ۳۰, ۱۳۸۵ در ۱۰:۱۷ ب.ظ

  salam be doostan va modiriate mohtarame site az zahamate shoma mochakeram va mikham az shoma noii ghadr dany konam va soali dashtam web site be in khobi chera khabar haye jadid ro be aza mile aza ersal nemikone man khahesham az modiriat mohtaram in bood

 • ارسال شده در تیر ۳۱, ۱۳۸۵ در ۱۱:۰۸ ب.ظ

  همه چیز بر فق مراد است و…تنها دل ما دل نیست

 • ناشناس
  ارسال شده در مرداد ۱۵, ۱۳۸۵ در ۱:۰۰ ق.ظ

  زت

 • ناشناس
  ارسال شده در اسفند ۱۰, ۱۳۸۵ در ۶:۳۱ ب.ظ

  عالی است ولی چه خوب می شد اگر آهنگسازان شبیه منلسن راهم معرفی کنید(به لحاظ سبک)

 • م.ابراهیمی
  ارسال شده در خرداد ۳۱, ۱۳۸۶ در ۸:۰۹ ب.ظ

  با سلامو لطفا سایتی را معرفی نمایید تا این گونه موسیقی ها و یا به طور کلی قطعات معروف کلاسیک از موسیقیدانان مشهور را دارا باشد(البته با کیفیت مناسب)

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

مروری بر آلبوم «سالنامه»

سالنامه در میان آثار فیاض، بیش از همه در مسیرِ «در گذر» است. علاوه بر مشابهت در فرایند آهنگسازی و نوعِ کنار هم نشاندنِ و برخورد با مواد و مصالح موسیقی، حضور صریحِ برخی نقش‌­مایه­‌های «در گذر»، مدگردی­‌های متنوع، استفاده از نوازندگانِ گروه در مقامِ خواننده و ساختار کلی مجموعه، این همانندی را پررنگ­‌تر می­‌کند.

آرنولد شونبرگ و آهنگسازی ددکافونیک (III)

آنچه شونبرگ دنبالش می گشت، همان بود که باخ می جست: دست یافتن به وحدت کامل در یک ترکیب موسیقی. شونبرگ احساس می کرد که این روش نوین مبتنی بر ادراک کامل و جامع فضای موسیقی است. ولی به هر حال موسیقی نوشته می شد، با تمام شیوه ها، و شونبرگ اصرار داشت شنونده و آهنگساز هر دو باید شیوه ها را فراموش کنند، و موسیقی را به عنوان موسیقی بشنوند و قضاوت کنند. گفته است: «اغلب درست نمی توانم توضیح دهم: کار من ساختن موسیقی ۱۲ صدایی است نه ساختن موسیقی ۱۲ صدایی.»

از روزهای گذشته…

“رازهای” استرادیواری (III)

“رازهای” استرادیواری (III)

بواسطه فضای موسیقایی که در اطراف Molinari در جریان بود، Sacconi توانست با بسیاری از ویولونیست‌ها و ویولون سلیست‌های این قرن ارتباط برقرار کند. این افراد چه در زمینه آگاهی پیدا کردن در مورد سازهای قدیمی و چه در زمینه سازهایی که در اختیار داشتند در زمره مراجعین وی قرار می گرفتند. او نام تمام مراجعینش را برای من ذکر کرد و مایل بود که من تمام آن‌ها را به همراه ویژگی‌ها و شخصیت هنری‌شان بیان کنم. اسامی این فهرست با لحنی آهنگین در کلام او طنین‌انداز شد و گویی بیانگر مرحله‌ای خاص از زندگی وی و روزهای بیاد ماندنی مواجه و رویارویی با مردمانی استثنایی بود.
آکوردهای گذر

آکوردهای گذر

ممکن است آهنگساز یا نوازنده برای گریز از یکنواختی و یا ایجاد تنوع، در لحظاتی، هارمونی موسیقی را به بیراهه بکشاند در این حالت از آکوردهایی استفاده می کند که به آنها آکوردهای گذر یا Passing Chords گفته می شود حتی ممکن است حرکت به سمت آکوردی باشد که نام مشخصی نتوان برای آن انتخاب کرد.
نگاهی به کتاب «موسیقی ایرانی»شناسی (III)

نگاهی به کتاب «موسیقی ایرانی»شناسی (III)

در صفحۀ ۸۷ کتاب «موسیقی ایرانی»شناسی، جعفرزاده این مشکل را با مطرح کردن عنوان «مقام‌های ترکیبی» تا اندازه‌ای حل کرده است. او با مثال آوردن نمونه‌های متنوعی از ترکیب مدهای متفاوت در موسیقی محلی، موسیقی ایرانی و حتی موسیقی ترکی و عربی، امکان به‌وجود آمدن مدهای جدید و روش بررسی آن‌ها را به‌اختصار معرفی کرده است.
موسیقی نزد ایرانیان در ۱۸۸۵ میلادی (V)

موسیقی نزد ایرانیان در ۱۸۸۵ میلادی (V)

در مدت سه سال، ‌‌‌مسیو لومر، شش واحد از واحد از واحدهای موسیقی نظامی را که شخصا سازمان داده بود، زیر نظر یک رهبر موزیک نظام که اهل اتریش بود، قرار داد، این اتریشی لایق بعدها به همان شیوه‌ای که لومر معمول داشته بود، آن واحد را اداره کرد. (مرحوم روح‌الله خالقی در کتاب سرگذشت موسیقی ایران. جلد اول. صفحه ۲۱۰ نوشته است. «… برای تعلیمات فنی، یک تن متخصص فرانسوی بنام لومر {که} از اروپا استخدام شده به ایران‌ آمد. متخصص دیگری هم از اطریش آورده بودند بنام «گورا» که موزیک کامران میرزا نایب‌السلطنه را اداره می‌کرد.». مرحوم خالقی در صفحه ۲۲۰ همین کتاب از یک اطریشی دیگری نیز نام می‌برد، موسوم به «آلبرهادویگر» که «در موزیک علاءالدوله متصدی اصلاح سازها بود.» به ا‌حتمال قوی نام آن اطریشی که در متن حاضر بدان اشاره شده است می‌بایست «گوار» باشد، مترجم.)
سر توماس بیچام، رهبر بزرگ انگلیس (VII)

سر توماس بیچام، رهبر بزرگ انگلیس (VII)

شرکت اپرا که برای اولین بار توسط دولت مورد حمایت مالی قرار می گرفت شیوه ای اتخاذ کرده بود که کاملا با عملکردِ قبل از جنگِ بیچام متفاوت بود. دیوید وبستر، مدیر شرکت، به جای برگزاری فصل های کوتاه با نوازندگان برتر و با ارکستر سمفونیک اصلی، سعی می کرد آنسامبلی دائم از نوازنده های محلی راه اندازی کند که تمام طول سال را به اجرای متون ترجمه شده به انگلیسی می پرداختند. صرفه جویی بسیار زیاد در تولید و توجه زیاد به گیشه بسیار ضروری بودند و بیچام برای انجام چنین کاری گزینه مناسبی نبود
نقد تئوری «دودانگی» در مقام شناسی موسیقی ایرانی (I)

نقد تئوری «دودانگی» در مقام شناسی موسیقی ایرانی (I)

تئوری «دودانگی» از دهه ۷۰ به بعد کم کم به جای تئوری «گام های موسیقی ایرانی» که توسط علینقی وزیری و بعد از او، با کمی اختلاف، روح الله خالقی، ابداع شده بودند، معمول شده است. در گام های وزیری و خالقی ساختار «دو دانگی» گام حضوری نسبتاً کمرنگ به عنوان عنصر سازنده گام دارد. اما در تئوری «دو دانگی» جدید، از «گام» نام و نشانی دیده نمی شود. در وهله نخست، چنین می نماید که اینک استادان موسیقی ایرانی، به یک تعریف مشترک از ساختار مقام های موسیقی ایرانی دست یافته اند و هر مقامی از «دو دانگ» ساخته شده است و «دانگ اول» چنین است و «دانگ دوم» چنان.
پرآرایش و رامش و خواسته (IV)

پرآرایش و رامش و خواسته (IV)

زهی ها دیگر نقش فضا سازی و زمینه سازی برای مضرابی ها را ایفا نمی کنند. جملاتی که برای آنها نوشته می شود دارای کاراکتر کششی است و این مساله ای است که در جای جای سیمرغ نمود می یابد. به همان اندازه که سازهای مضرابی تاثیر گذارند، کششی ها هم (گاه بیشتر) اهمیت پیدا می کنند. مضرابی ها و زهی – کششی ها یک ملودی را با هم نمی نوازند و شخصیت یافته اند و تصور این که هر یک از قسمت های موسیقی، توسط گروه دیگری از سازها نواخته شود غیر منطقی به نظر می رسد.
“رازهای” استرادیواری (IX)

“رازهای” استرادیواری (IX)

Stradivari برای کسب دانسته های خود بطور قطع از تجربیات بسیاری که در مورد ساخت سازهای موسیقایی در کرمونا بصورت گسترده و فراگیر صورت گرفته بود، بهره جسته است. او در ابتدا توانست از وجود Andrea Amati که در این شهر در طی نیمه اول قرن ۱۶ مشغول به کار بوده استفاده کند.
خانلری و موسیقی (II)

خانلری و موسیقی (II)

آشنایی با شادروان خالقی، سبب بیداری ذوق موسیقی در خانلری شد، مدتی به‏ نوازندگی ویلن پرداخت، ولی چون نمی‏توانست بطور جدّی به موسیقی بپردازد، بتدریج‏ نواختن ویلن را ترک کرد و به این اندیشه روی آورد که دربارهء«آهنگ کلام»مطالعه‏ کند، و عناصر سازندهء«لحن را در لفظ»مورد بررسی قرار بدهد؛به همین سبب نه تنها موضوع رسالهء دکتری خود را«وزن شعر فارسی»انتخاب کرد، بلکه بعدها هم که برای‏ ادامهء مطلاعات به کشور فراسنه رفت(۱۳۲۷ خورشیدی)بسوی دانش فونتیک‏ tique ? Phone و زبان‏شناسی روی آورد. خود او نوشته است:
درباره استادان مستر کلاس فوریه ۲۰۱۷ موسسه پل هنر

درباره استادان مستر کلاس فوریه ۲۰۱۷ موسسه پل هنر

جلسه معارفه مستر کلاس های موسسه پل هنر (BOA) در آموزشگاه موسیقی کوشا در ۲۰ مهرماه برگزار شد. در این جلسه عده ای از علاقمندان به شرکت در مستر کلاس های کنسرتوار دولتی شهر فورالبرگ برای حضور در این دوره اعلام آمادگی کردند. این دوره از مستر کلاس ها، مختص سازهای پیانو با تدریس آنا آدامک، ویولن با تدریس رونس ترکو و ویولونسل با تدریس ماتیاس یوهانسن است.