صدا گذاری در انیمیشن (I)

بنابر تعریف انیمیشن سنتی، “انیمیشن ایجاد توهم حرکت از تصاویر بی حرکتی است که با سرعت ۲۴ فریم در ثانیه نمایش داده شود”. این تعریف انواع تکنیکهای ساخت انیمیشن سنتی را دربر میگیرد و با صدا گذاری برای انیمیشن ارتباطی مستقیم دارد.

در سلسه مطلبی که در این باره میخوانید در جاهایی اشاره شده می شود که فیلمبرداری بر اساس ریتم موسیقی انجام میشود. برای داشتن تصور دقیقتر از این جمله، باید بدانیم که فیلمبرداری انیمیشن به صورت تک فریم انجام میشود و حتا در دستگاههای مدرن کامپیوتری نیز، هر تصویر یک فریم تعریف میشود که در نرم افزارهای مختلف پشت سر هم چیده میشود و نمایش پشت سرهم این تصاویر توهم حرکت را برای بیننده ایجاد میکند.

هرچقدر تعداد تصاویری که یک حرکت را میسازند بیشتر باشد، حرکت آرامتر و روانتر خواهد بود و بالعکس، هر چقدر تصاویر کمتر باشند سرعت حرکت بیشتر میشود. به این معنا که اگر برای نشان دادن راه رفتن یک شخصیت، از یک سیکل ۶ تصویری استفاده کنیم، سرعت قدم برداشتن او بسیار کندتر از حالتی خواهد بود که تنها از ۴ تصویر استفاده شود.

به این ترتیب انیماتور میتواند با دانستن زمان و ریتم موسیقی، سرعت حرکت عناصر تصویری را تنظیم کند. به یاد داشته باشید که هر فریم واحدی از زمان و برابر ۲۴/۱ ثانیه است و این کار با محاسبه دقیق اما ساده ریاضی قابل اجرا خواهد بود.

رابطه صوت و تصویر
بین صوت و تصویر متحرک ارتباط خاصی برقرار است که در فیلمهای انیمیشن، این رابطه بیش از پیش استثنایی میشود. به نظر میرسد که عناصر بصری انیمیشن و نوار صوتی آن، نسبت به انواع دیگر فیلمها، از شراکتی صمیمانه تر و بسیار خلاقانه برخوردارند. شاید دلیل بروز چنین رابطه ای را بتوان به عوامل زیر نسبت داد:

• انطباق عالی صوت و تصویر
شیوه ساخت انیمیشن و فن آوری خاص آن، درجه بالاتری از انطباق یا سینکرونایز (Synchronize) صوت و تصویر را میطلبد.دست طراح انیمیشن در هردو محدوده صوت و تصویر از است و کنترل تمام و کمال کار در دست او است. به این ترتیب یک تصویر یا یک صدا میتواند با دقتی تا حد یک دهم ثانیه در جای خود قرار گیرد.

• وابستگی قوی بین انیمیشن و موسیقی
انیمیشن و موسیقی دارای زیربنای ریاضی مقدماتی هستند و با سرعتی معین پیش میروند. ریتم یا ضرباهنگ قطعه موسیقی اندازه گیری میشود و این ضربه ها در جدول مخصوصی با زمان تعریف شده قرار میگیرد و در واقع واحدهای موسیقی به واحدهای زمان تبدیل میشوند.

به گفته میشل دوورتی (Michel Dougherty) در کتاب انیمیشن The Animation Book :

طرح های بصری و موسیقایی از عناصر مشترکی برخوردارند. انسان هم موجودی است که همواره به دنبال الگوها و نقوش درونی هرچیز بوده و این طبیعت ذاتی ما است که به اجرای یک طرح موسیقایی که از کنار هم قرار دادن نتها، فاصله ها، سازبندی، زمینه و ریتم تشکیل شده، گوش فرا دهیم. ما به طور خودکار ادامه یک ملودی را پیش بینی میکنیم و منتظر نتیجه آن میمانیم.

اگر این ترکیب بندی موافق با آنچه انتظار داشتیم پیش برود، حس خوشایند به نتیجه رسیدن و رها کردن در ما ایجاد میشود. اگر پیش بینی ما نادرست از کار دربیاید، احساس ناراحتی خواهیم کرد و توجه ما بیشتر به موضوع جلب میشود و به این ترتیب ممکن است یک الگوی مشابه با آنچه در ذهن داشتیم را به شکلی پیش بینی نشده و تازه پیدا کنیم و بسیار لذت ببریم.

یک انیماتور با استعداد، به علاوه رهبر/آهنگساز و تدوینگر، به خوبی روانشناسی طراحی موسیقی را درک میکنند و با دستکاری آگاهانه الگوهای مختلف بصری مانند تکرار و ریتم، حرکت شخصیتها و پس زمینه، قابل پیش بینی بودن داستان و ضرباهنگ و تدوین اثر نهایی، به تحریک عکس العملهای موازی و همسو میپردازند تا جایی که انیمیشن میتواند جریان ممتدی از نقوش و طرحها ایجاد کند و در این زمان، این ابزار دارای طبیعتی مشابه موسیقی میگردد.

• اصوات غلو شده یا کنایه آمیز
ترکیب تصاویر انیمیشن و جلوه های صوتی غیرواقعی، ترکیب کنایی دیداری – شنیداری را به وجود می آورد که در اکثر اوقات جنبه ای فکاهی پیدا میکند. برای مثال منطبق کردن قدمهای آهسته با صدای سنج یا قرار داغدن صدای موتور خودرو بر روی تصویر دویدن سریع میتواند علاوه بر ایجاد ترکیبی مفرح، تاثیر تصویر را تشدید نماید.

• انرژی جنبشی
در انیمیشن جلوه های صوتی سینکرونایز شده به عنوان منبع انرژی جنبشی به کار میروند. در انیمیشنهای کلاسیک هالیوود هم بیشتر نوار صوتی از صداهایی چون بومب، دنگ، تامب و پینگ تشکیل شده تا انرژی صحنه را افزایش دهد.

اگر این اصوات تعیین کننده ضرباهنگ صحنه باشند باید قبل از فیلمبرداری انیمیشن ضبط شوند و مانند هر نوار صوتی دیگر اندازه گیری و زمان بندی شده تا انیمیشن بر اساس آنها فیلمبرداری شود.

www.filmsound.org

22 دیدگاه

 • شروینه
  ارسال شده در خرداد ۲۷, ۱۳۸۵ در ۳:۲۲ ب.ظ

  سلام. خسته نباشید. می شه در مورد معروف ترین آهنگسازان انیمیشن صحبت کنید؟متشکرم

 • زهرا
  ارسال شده در آذر ۲۲, ۱۳۸۵ در ۱۲:۰۵ ب.ظ

  لطفا عکس انیمیشن فیثا غورس در سایت نشان دهید

 • رضا
  ارسال شده در آذر ۲۴, ۱۳۸۵ در ۲:۳۱ ب.ظ

  سلام؛میشه یه بزنامه خوب انیمیشن سازی ومیکس صدای خوب باحجم کم برامون معرفی کنی…

 • حسین
  ارسال شده در دی ۱, ۱۳۸۵ در ۴:۳۳ ب.ظ

  سلام;صداگذاری در ایران در چه سطهی است…

 • معصومه
  ارسال شده در دی ۴, ۱۳۸۵ در ۱۲:۲۵ ب.ظ

  سلام- درباره استاد گوامالا انیمیشن سازلهستانی صحبت کنید وآدرس سایت فیلمهایشان را معرفی فرمائید .MER30

 • سحر شهاب
  ارسال شده در دی ۶, ۱۳۸۵ در ۹:۲۶ ق.ظ

  با سلام
  اگر منظورتان پیوتر دومالا است، چشم، درباره اش مینویسیم، اما این اسمی که گفته اید را نمیشناسم و مطلبی درباره اش ندیدم،اگر اشتباه میکنم، لطف کنید و املای لاتین نام ایشان را برایم بنویسید تا بتوانم پیدایش کنم.

 • معصومه
  ارسال شده در دی ۱۹, ۱۳۸۵ در ۳:۵۷ ب.ظ

  سلام-شرمنده استاد دومالا درسته از توجهت MER30

 • مژگان
  ارسال شده در اسفند ۸, ۱۳۸۵ در ۴:۴۹ ب.ظ

  سلام ممکنه درباره جنبه های مختلف ارتباط صدا و تصویر اطلاعاتی ارائه بدهید؟ سعی کنید ممکن باشه…

 • leili
  ارسال شده در اردیبهشت ۵, ۱۳۸۶ در ۱:۰۳ ق.ظ

  matalebi rajebe tarikhcheye animation v sanete tasvire moteharek age daridid send konid
  thanks

 • علی
  ارسال شده در اردیبهشت ۳۰, ۱۳۸۶ در ۲:۳۴ ب.ظ

  از مطالب گرد اوری شده در سایتتان ممنونم اگر ممکن است در مورد انیمیشن بیشتر مقاله بیاورید
  در مورد رابطه انیمیشن با فرهنگ سازی جامعه و علت سانسور کردن انیمیشن های خارجی و تعریف کلی و جامع انیمیشن
  متشکرم

 • ارسال شده در خرداد ۲۴, ۱۳۸۶ در ۴:۲۰ ب.ظ

  salam man dar morede animeishen chize ziyadi nemidonam va dost daram befahmam be man komak konid
  lotfan

 • مهدی
  ارسال شده در تیر ۲۱, ۱۳۸۶ در ۱۲:۵۸ ق.ظ

  سلام و خسته نباشید سایتتون واقا باحاله داستتون طلا

 • حسن بهزادی
  ارسال شده در مرداد ۱۱, ۱۳۸۶ در ۳:۳۵ ب.ظ

  سلام لطفا به من یک نرم افزار صداگذاری روی انیمیشن رو که ساده هم باشه معرفی کنید. باتشکر

 • علی
  ارسال شده در مرداد ۱۳, ۱۳۸۶ در ۹:۳۲ ق.ظ

  خیلی بد سایت رو درست کردین .

 • راضیه فاضلی
  ارسال شده در مرداد ۱۷, ۱۳۸۶ در ۱۲:۰۳ ق.ظ

  همه چیز خوبه فقط مطالب بیشتر بشه

 • م
  ارسال شده در اسفند ۱۸, ۱۳۸۶ در ۸:۱۲ ق.ظ

  بدنیست

 • سروش حسین جانی
  ارسال شده در خرداد ۲۷, ۱۳۸۷ در ۹:۴۱ ق.ظ

  ممنون خوب بود .بازم سر میزنم

 • سینا
  ارسال شده در مرداد ۵, ۱۳۸۷ در ۲:۲۵ ب.ظ

  بدبود

 • tara
  ارسال شده در آبان ۲۷, ۱۳۸۷ در ۱۰:۲۴ ب.ظ

  salam man azaton ye khahesh bozorg daram baraye tahghigh daneshgaham 70 safhe bayad tahghigh bebaram age mishe shoma ye komaki bokonin mamnon misham tahghigham dar morede seda gozari has

 • fastboy
  ارسال شده در تیر ۲۸, ۱۳۸۸ در ۹:۲۷ ق.ظ

  عالی بود

 • علي
  ارسال شده در مرداد ۱۷, ۱۳۸۸ در ۱:۴۶ ب.ظ

  سلام.من یه مشکلی تو تری دی مکس دارم.راجع به تابع مورفر.لطف کنین یه مثال ساده در حد ابتدایی بذارید.
  اصلا نمی تونم باهاش کار کنم.قبلشم کمی در موردش توضیح بدین.متشکرم

 • parisa
  ارسال شده در فروردین ۹, ۱۳۹۱ در ۱۰:۳۱ ب.ظ

  mer30 az matlab,vase man ke kheyli mofid bod bazam thx

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

شهرام صارمی از مدیریت اجرایی جشنواره موسیقی فجر استعفا کرد

در پی استعفای اعتراض آمیز علی ترابی، شهرام صارمی مدیر اجرایی سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر، یک روز پس انتصاب مدیر جدید دفتر موسیقی وزارت ارشاد با انتشار نامه‌ای سرگشاده از سمت خود استعفا کرد.

مروری بر آلبوم «سالنامه»

سالنامه در میان آثار فیاض، بیش از همه در مسیرِ «در گذر» است. علاوه بر مشابهت در فرایند آهنگسازی و نوعِ کنار هم نشاندنِ و برخورد با مواد و مصالح موسیقی، حضور صریحِ برخی نقش‌­مایه­‌های «در گذر»، مدگردی­‌های متنوع، استفاده از نوازندگانِ گروه در مقامِ خواننده و ساختار کلی مجموعه، این همانندی را پررنگ­‌تر می­‌کند.

از روزهای گذشته…

کنسرت مشترک مسعود شعاری و جاوید افسری راد در مادرید

کنسرت مشترک مسعود شعاری و جاوید افسری راد در مادرید

کنسرت مشترک مسعود شعاری نوازنده برجسته سه تار و جاوید افسری راد سنتور نواز ارزنده، شنبه شب در ماردید برگزار شد. در این کنسرت که توسط کانون فرهنگی پرسپولیس برنامه ریزی شده بود، سینا شعاری با عود و نیراج کومار (Niraj Kumar) طبلا زن هندی نیز سه تار و سنتور را همراهی کردند.
پژوهش هایی درباره ی وضعیت بانوان رهبر معاصر (II)

پژوهش هایی درباره ی وضعیت بانوان رهبر معاصر (II)

با این وجود، آنهایی که گزارش یک دست مثبت را خواندند، واکنشی کاملا متفاوت نشان دادند. آنها، صرفنظر از اینکه رهبر زن است یا مرد، امتیازهای بالایی را برای ویژگی های مردانه ای مانند «تکان دهندگی» و «صلابت» به اجرا دادند.
تحقیقی درباره باربد؛ موسیقیدان دوره ساسانی (III)

تحقیقی درباره باربد؛ موسیقیدان دوره ساسانی (III)

محمدالله مستوفی گوید: در زمان بهرام کار مطربان بالا گرفت چنانکه مطربی روزی بصد درم قانع نمیشد بهرام گوراز هندوستان دوازده هزار لولی آورد که نوادگان ایشان هنوز در ایران مطربی می کنند.
اصول نوازندگی ویولن (III)

اصول نوازندگی ویولن (III)

توجه به چگونگی نگهداری شست چپ در حالت صحیح و نکاتی که مربوط به این انگشت و ناحیه ی متصل به آن در کف دست چپ است، همواره باید مورد توجه نوازندگان ویولون باشد.
لیدین

لیدین

از آنجا که فاصله چهار افزوده در این مد کاراکتر اصلی آن را نمایان می سازد، می توانیم با افزودن درجات یک و پنج به آن به آکورد ویژه این مد (۱) یعنی آکورد لیدین دست پیدا کنیم. چنانچه سوم آکورد را نیز به آن اضافه کنیم به آکورد زیر می رسیم که بسیار مورد علاقه سرگئی پروکفیف آهنگساز شهیر روسی بود.
دومین کنسرت مهدی قاسمی در آبان

دومین کنسرت مهدی قاسمی در آبان

ارکستر مجلسی تهران سینفونیا در روز شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۰، ساعت ۲۰ در سالن رودکی به اجرای کنسرت می پردازد و با این کنسرت، مهدی قاسمی دومین کنسرت خود را در این ماه به روی صحنه میبرد. در این کنسرت، قطعاتی از ویوالدی، هندل، باربر و بریتن به اجرا در می آید. همچنین بهنام ابوالقاسم، سولیست پیانو، قطعه ای از دبوسی را به همراهی ارکستر اجرا می کند. مهدی قاسمی رهبری ارکستر مجلسی سینفونیا در این کنسرت را بر عهده دارد.
پدیده های دنیای جز (I)

پدیده های دنیای جز (I)

Jazz سبکی از موسیقی است که ریشه در تفکر روحانی، موسیقی بلوز و البته Ragtime دارد. در یک بیان ساده موسیقی جاز، هنر بداهه نوازی مطابق با سبک و روحیات مختص هر نوازنده است. در واقع برخلاف موسیقی کلاسیک، نحوه اجرا و القای خصوصیات روحی نوازنده در ملودی آنقدر تاثیر پذیر است که اگر شنونده ای اجرای نسخه دوک الینگتون (Duke Ellington) از یک موسیقی مشخص را می پسندد، باید حتمآ همان نسخه را گوش کند، چرا که ممکن است نسخه ای از همان موسیقی را که دیگری اجرا کرده است به هیچ وجه نپسندد.
موسیقی سریال میشل استروگف

موسیقی سریال میشل استروگف

کوزما همواره اهمیت لاگراند را در زندگی خود به یاد دارد و در عین حال بر تاثیری که بزرگانی چون هنری مانچینی (آهنگساز موسیقی متن پلنگ صورتی) و برت باکاراک (آهنگساز موسیقی متن فیلمهای مردان حادثه جو و عروسی بهترین دوستم) بر کار او گذاشته اند اذعان دارد.
اصول کاربردی هارمونی (قسمت اول)

اصول کاربردی هارمونی (قسمت اول)

در میان تمامی شاخه های موسیقی، شاید هارمونی بیشترین حجم نوشتار ها را به خود اختصاص داده است.از کتابچه های مقدماتی گرفته تا دائره المعارف های جامع. در این صورت چرا باید کوشش خود را دوباره بر افزودن منبعی دیگر به منابع پیشین به کار بندیم؟
کنسرتی بزرگ در آسمان!

کنسرتی بزرگ در آسمان!

از زیباترین و در عین حال متفاوت ترین آهنگهای آلبوم Dark Side of the Moon می توان به The Great Gig in the Sky اشاره کرد. یکی از بهترین کارهایی که Richard Wright که در مدت فعالیت موسیقی خود آنرا درست کرد است.