دان لاشر، نوازنده ترومبون جز درگذشت

Don Lusher
Don Lusher
دان لاشر، نوازنده ترومبون جز درگذشت

دان لاشر، نوازنده ترومبون جز و ارکسترهای بزرگ، که بیش از هر چیز به عنوان نوازنده ترومبون در گروه جز تد هیث Ted Heath Jazz Band شهرت دارد، روز گذشته (۵ جولای ۲۰۰۶) در گذشت. او در دوران حرفه ای ۶۰ ساله خود، با گروه های موسیقی بسیاری هم نوازی کرد و دو مرتبه به عنوان رئیس انجمن ترومبون بریتانیا انتخاب شد.


لاشر در سال ۲۰۰۲ در فهرست سال نو افتخار آفرینان بود و به خاطر خدماتش در صنعت موسیقی به دریافت نشان شوالیه گری از ملکه انگلستان نائل گشت. دان لاشر،در سال ۱۹۲۳ در پترزبورگ متولد شد.او از خانواده ای موسیقی دان بود و نواختن ترومبون را از سنین مدرسه آموخت. وی در طی جنگ جهانی دوم به ارتش بریتانیا پیوست و هر زمان که ممکن بود، در دسته موسیقی ارتش رستگاری و همچنین در کنسرتهای جرالدو و ارکسترش Geraldo and his Orchestra واقع در پایگاه نظامی، به نواختن میپرداخت. تد هیث که در همین گروه ترومبون مینواخت او را مجاب کرد که حرفه موسیقی را دنبال کند. بالاخره او یکی از اعضای گروه هیث شد و به یکی از مشهورترین ترومبون نوازان بریتانیا مبدل گشت. لاشر در طی دهه ۹۰، مجددا با تعدادی از موسیقی دانان گروه سابق خود، گرد هم آمدند و به اجرای چندین کنسرت پرداختند.

کیت ریچاردز در نقش پدر کاپیتان “جک اسپارو”
قرار است کیت ریچاردز Keith Richards نوازنده گیتار گروه رولینگ استونز Rolling Stones در قسمت سوم فیلم “دزدان دریایی کارائیب”، در نقش پدر کاپیتان “جک اسپارو” Jack Sparrow ظاهر شود.

بسیار بعید است که از کسی بپرسید تجسم پدر در ذهن او چه کسی است و پاسخ او کیت ریچاردز باشد- اما به گفته جانی دپ Johnny Depp قرار است این ذهنیت تغییر کند. نوازنده گیتار رولینگ استونز در میان بازیگران فیلم قرار گرفته و قرار است نقش پدر پرهیاهو، لاف زن و جنگجوی یک دزد دریایی ظاهر شود.

جری باکنهایمر Jerry Bruckheimer، تهیه کننده این فیلم گفته است که ریچاردز در نقش کوتاه پدر کاپیتان جک در فیلم حضور یابد. ماه آینده فیلمبرداری قسمت سوم مجموعه دزدان دریایی کارائیب در کالیفرنیا از سر گرفته خواهد شد.

جانی دپ ۴۳ ساله گفته بود که از ابتدا برای ایفای نقش کاپیتان جک، شیوه حرکت و زبان بدن ریچاردز را به کار برده بوده است. او در یک کنفرانس خبری به خبرنگاران گفت: “همه ما منتظر به وقوع پیوستن ایده حضور ریچاردز در فیلم بودیم.”اورلاندو بلوم Orlando Bloom بازیگر دیگر فیلم نیز به همین اندازه مشتاق است.” من بی بی صبرانه منتظر ملاقات با او هستم- البته اگر با بالا رفتن از درخت نارگیل خودش را به کشتن ندهد” و افزود “همه کارهایش نهایت راک اند رول است”

ریچاردز ۶۲ ساله، در ۲۷ آوریل همین سال در طی تعطیلات دچار صدمه شده بود و اخبار این صدمه را ناشی از افتادن از درخت یا پرتاب شدن از روی جت اسکی عنوان کرده بودند. او برای خارج کردن لخته خون داخل سرش در نیوزیلند تحت عمل جراحی قرار گرفت.

گروه رولینگ استونز تور اروپای خود را در ماه مه به تعویق انداختند و پس از بهبودی ریچاردز از روز سه شنبه گذشته تور را در میلان آغاز نمودند.

news.bbc.co.uk, 4 جولای ۲۰۰۶ اسوشیتدپرس

4 دیدگاه

 • خسرو
  ارسال شده در تیر ۱۶, ۱۳۸۵ در ۱۱:۱۹ ق.ظ

  چه خوب میشد از کاراش چیزی میذاشتین

 • saeid javidan
  ارسال شده در مرداد ۲۲, ۱۳۸۵ در ۹:۱۹ ب.ظ

  man yek sarbazam ke emroz yegan mara be ghesmate tashrifat taghsim kard va dar music beman be tanasobe badanam saze trombone resid !!!! vadar google search kardam ta etelaat kasb konam az shoma kheili mamnonam
  montazere bashid ta farda (mer 30

 • alice
  ارسال شده در آبان ۷, ۱۳۸۷ در ۱۰:۳۳ ق.ظ

  ادرس ایمیل اورلاندو بلوم میخواستم

 • alice
  ارسال شده در آبان ۷, ۱۳۸۷ در ۱۰:۳۵ ق.ظ

  adres email orlando bloom baram send mekhunid

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

نظر من، نظر شما، نظر او

خیلی پیش می‌آید که در واکنش به یک نقد بشنویم؛ «این نظر نویسنده است». آیا تا به‌حال دقیقاً فکر کرده‌ایم که چنین جمله‌ای یعنی چه؟ کسی که این جمله را می‌گوید درواقع دارد اعتبار حکم‌های درون نقد را زیر سؤال می‌برد. می‌گوید آنها از جنس «نظر شخصی» هستند. اولین مفهومی که از نظر شخصی به ذهنمان می‌آید چیزی است مثل این جمله «قورمه‌سبزی خیلی خوب است». این «نظر» گوینده است درباره‌ی یک غذا. آنجا «شخصی» بودنش معلوم می‌شود که یک نفر دیگر پیدا می‌شود و درست برعکسش را می‌گوید و ما هم راهی پیدا نمی‌کنیم که بگوییم کدام درست گفته. فقط می‌توانیم بگوییم با اولی موافقیم یا با دومی. یعنی وابسته به «شخص» گوینده یا شنونده است.

تحقیقی درباره باربد؛ موسیقیدان دوره ساسانی (III)

محمدالله مستوفی گوید: در زمان بهرام کار مطربان بالا گرفت چنانکه مطربی روزی بصد درم قانع نمیشد بهرام گوراز هندوستان دوازده هزار لولی آورد که نوادگان ایشان هنوز در ایران مطربی می کنند.

از روزهای گذشته…

زنِ آرمانیِ من

زنِ آرمانیِ من

اگر نگاه مان را از زاویه ی تنگ مُد به زن فراتر بریم که دیگر موضوعی دستمالی شده از سوی خاص و عام است و مشخصا دیدمان را متمرکز کنیم بر مطالبات انسانی زن و حضور تمام نمای اش در صحنه ی اجتماع و عدالت مدنی و مساله ی زن را به عنوان پدیده ای آکنده از ارگانیسم پر جنب و جوش جامعه، نه فقط به عنوان نرم تنی که زنیت محافل است ببینیم، آن وقت موضوع آزادی انسان و عدالت اجتماعی مطرح می شود و اینجا باید به شخصیت زن در این مقام انسانی صحه گذاشت. چرا که بدون نمایان ساختن اندام اش نمود یافته است. در چنین شرایطی دیگر زن حتی در مقوله ی هنر نیز به عنوان مادینه ای با خواص جسمانی اش دیده نخواهد شد.
منتشری: میراث آوازی ما را باید جوانان حفظ کنند

منتشری: میراث آوازی ما را باید جوانان حفظ کنند

مساله دیگری که به یاد آوردم – و اتفاقا در رادیو نیز گفتم – این است که یک غزل از مولانا یافتم که اسم اکثر گوشه های آوازی ما در آن غزل وجود دارد. من در رادیو گفتم که مولانا که انسان کوچکی نبوده است پس این مطلب ارزش موسیقی ما را می رساند که چنین کسی آن قدر به ردیف های آوازی ما اشراف داشته است که اسم آن ها را آورده است. ببینید که چه جالب است؛ آن را برای شما می خوانم:
نگاهی به «شوشتری برای ویولون و ارکستر» (XI)

نگاهی به «شوشتری برای ویولون و ارکستر» (XI)

تکنیک فوق الذکر اینگونه است که نوازنده در حین نواختن قطعه ضربی، با حفظ پایه (اکثراً) بر روی سیم های آزاد، تک نغمه هایی اجرا می کند که برای شنونده حالی از دو نوازی را با یک ساز ایجاد می کنند و بیشتر حالت یک تردستی متبحرانه را دارد؛ در اینجا دهلوی برای مشخص تر شدن این نتها و همچنین پر زنگ شدن و درخشندگی بیشتر آن، نغمه های مشخص شده را با سنتور دوبله می کند و همچنین با ایجاد یک پدال در رجیستر باس برای ویولونسل و کنترباس، صحنه تردستی ویولون را با پد سازهای بم، برجسته تر می کند:
مقصد خودِ راه می تواند باشد (III)

مقصد خودِ راه می تواند باشد (III)

هفته پیش در جلسه ای بردیا کیارس به عنوان رهبر ارکستر ملی انتخاب شد؛ این خبر به خاطر ۳۱ ساله بودن این موسیقیدان مورد تعجب خبرنگاران قرار گرفت و به نوعی اهالی مطبوعات، با تیترهایشان به گونه ای طعنه آمیز، انتخاب کیارس را مورد انتقاد قرار دادند. هرچند تا قبل از اجرای کیارس با ارکستر ملی جدید، نمیتوان به طور قاطع در مورد توانایی ها و یا کاستیهای کار این موسیقیدان جوان قضاوت کرد ولی میتوانیم سابقه فعالیت او را مورد بررسی قرار دهیم تا در مورد این انتخاب، قضاوت شتابزده نداشته باشیم.
موسیقی الکترونیک

موسیقی الکترونیک

ترکیب ذوق و خلاقیت انسان و امکانات تکنولوژی باعث به وجود آمدن موسیقی الکترونیک می گردد. این تلفیق اجازه تولید صداهایی را به ما خواهد داد که در موسیقی غیر الکترونیک یعنی اکوستیک نمی توان به آنها دست پیدا کرد.
گزارش جلسه ششم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (I)

گزارش جلسه ششم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (I)

در ابتدای بازبینی و بررسی تمرین‌های انجام شده در جلسات گذشته، به دلیل آن که بعضی از شرکت‌کنندگان غایب بودند به جلسه‌ی دیگر موکول شد. اما پیش از شروع درس، مدرس با اشاره به یکی از تمرین‌های انجام شده در جلسات گذشته حاوی نکاتی درباره‌ی رنگ صوتی ویژه‌ی «گروه پایور» و مقایسه‌ی آن با رنگ صوتی گروه‌های دوره‌ی قاجار بود، یادآوری کرد که با توجه به عدم حضور نویسنده بررسی دقیق به جلسه‌ی آینده موکول می‌شود اما برای این که تصوری به دست آوریم از این که رنگ‌ صوتی قابل شنیدن در آثار «فرامرز پایور» هم در طول زمان تغییر کرده است و دوری از توهم ایستایی در موسیقی ایرانی، نمونه‌هایی از آثار پایور در دوره‌های مختلف («مارش ماهور» اثر «درویش خان» از مجموعه‌ی «آثار درویش خان»، بخش‌هایی از مجموعه‌ی هفت پیکر، «پیش‌درآمد همایون» از مجموعه‌ی «گروه‌نوازی‌های پایور»، قطعه‌ی «دردشت» از مجموعه‌ی «ارغوان») پخش کرد و گفت باید توجه داشت که گروه‌هایی که این نمونه‌ها را اجرا کرده‌اند دقیقا یکی نبوده‌اند علاوه بر این سازآرایی خاص هر یک از آهنگ‌ها هم باید در نظر گرفته شود اما با حذف همه‌ی این تفاوت‌ها هنوز هم تغییر رنگ صوتی واضح است. البته ویژگی‌هایی مانند دقت در کوک و هماهنگی نوازندگان در اغلب موارد تکرار شده است که تاثیر مستقیمی بر رنگ صوتی شاخص این گروه‌نوازی‌ها ندارد.
گزارش داوری دوسالانه آهنگسازی پژمان

گزارش داوری دوسالانه آهنگسازی پژمان

مطلبی که پیش رو دارید، گزارشی است از مراحل داوری جشنواره دوسالانه آهنگسازی پژمان که امسال اولین دوره آن برگزار می شود. این گزارش توسط، دکتر امین هنرمند، عضو هیأت علمی دانشگاه تهران و دبیر دوسالانه پژمان نوشته و برای ژورنال گفتگوی هارمونیک ارسال شده است.
بداهه نوازی، محاسن و معایبش

بداهه نوازی، محاسن و معایبش

موسیقی می تواند به دو صورت به اجرا برسد، موسیقی پیش ساخته و موسیقی بداهه یا خلق در لحظه. موضوع این مطلب بداهه نوازیست که در این مقاله نگاهی به محاسن و معایب آن خواهیم داشت.
سر توماس بیچام، رهبر بزرگ انگلیس (II)

سر توماس بیچام، رهبر بزرگ انگلیس (II)

بیچام در سال ۱۹۰۸ به خاطر عدم توافق بر سر مدیریت هنری و به خصوص در مورد سیستم جایگزین از ارکستر سمفونیک جدید جدا شد. بر اساس این سیستم، اگر به نوازندگان ارکستر پیشنهاد پرسودتری می شد آنها می توانستند در تمرین ها یا کنسرت های ارکستر شخص جایگزینی را معرفی کنند. خزانه دار انجمن فیلارمونیک سلطنتی این برنامه را اینگونه توصیف کرد: «نوازنده ۱ که شما خواهانش هستید، متعهد می شود که در کنسرت شما بنوازد. اما او نوازنده ۲ (که برای شما اهمیتی ندارد) را برای تمرین اول می فرستد. نوازنده ۲ بدون آگاهی و رضایت شما نوازنده ۳ را به تمرین دوم می فرستد. نوازنده ۳ که قادر به شرکت در کنسرت نیست نوازنده ۴ را به عنوان جایگزین می فرستد، کسی که شما ترجیح می دادید به او پنج شیلینگ بدهید تا از ارکستر دور بماند».
رفتار آکوردهای هفت

رفتار آکوردهای هفت

واقعیت آن است که رفتار یک آکورد به تنهایی با رفتار آن هنگامی که در میان یک قطعه موسیقی استفاده می شود می تواند کاملا” متفاوت باشد، همانگونه که در دستور زبان فارسی یک کلمه ممکن است به تنهایی یا در میان یک جمله تجزیه و تحلیل شود و معانی متفاوتی داشته باشد.