گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk

مردی با فلوت طلایی


گال وی برای ایرانیان چهره ای آشناست و شاید تنها نوارهای فلوت که در خانه های ایرانیان اهل موسیقی باشد، اجراهای گال وی است که به صورت ساده شده یا ارژینال به اجرای قطعات موسیقی کلاسیک پرداخته است. این شهرت گال وی مربوط به ایران نیست و در بسیاری از کشورهای جهان نام او یاد آور فلوت است و تنها نوازنده فلوتی که عامه مردم آن را می شناسند، اوست.

سر جیمز گال وی (Sir James Galway) که از او به عنوان “مردی با فلوت طلایی” یادمی شود، استاد مسلم اجرای قطعات کلاسیک فلوت است. کثرت اجراهای ضبط شده این هنرمند او را به یک افسانه تبدیل کرده : استاد موسیقی مدرن که استعدادش در نواختن فلوت تنها با جاه طلبی بی حد و منحصر بفردش در این زمینه برابری می کند.


audio.gif
بشنوید سونوریته جادویی Galway را از اثر Benjamin Godard

در آخرین تور بزرگی که برگزار کرد بیش از ۳۰ میلیون آلبوم در سراسر دنیا به فروش رساند. حضور دائمی او در برنامه های تلویزیونی باعث شد تا میلیون ها نفر در اقصی نقاط جهان هنرش را ارج نهند. سر جیمز در مقام یک آموزگار نوع دوست، به ترویج هنرش همت گمارده و در کنار برنامه دائمی تورهایش که در آنها به تک نوازی و همکاری با ارکسترهای مطرح جهان مشغول است، کلاس های آموزشی سالیانه نیز برگزار می نماید.

او اکثر وقت خود را صرف انجام دادن مسئولیت هایش به عنوان ریاست سازمان Flutewise – سازمانی که داوطلبانه و بدون هیچ منفعتی اداره می شود – می نماید، هدف اصلی این سازمان اهدای ساز به هنرجویان کم در آمد و جوانانی که از لحاظ جسمی ناتوانند، می باشد.


audio.gif
بشنوید قسمتی از سوئیت شماره۲ Bach با اجرای Galway

در سال ۱۹۶۹ سر جیمز به مقام نوازنده اصلی فلوت در ارکستر فیلارمونیک برلین منصوب شد، در سال ۱۹۷۵ تک نوازی فلوت را آغاز کرد و طی یک سال در ۱۲۰ کنسرت مختلف نواخت.

از آن زمان تا کنون او تک نوازی های مختلفی با ارکسترهای مشهور جهان انجام داده است. آثار مختلفی از باخ، ویوالدی و موتزارت اجرا نموده و در کنار این شاهکارهای کلاسیک، به موسیقی معاصر نیز می پردازد که از آن میان می توان به “آثار جدید فلوت” که توسط او اجرا شده است اشاره کرد. آثار افرادی چون Amram، Bolcolm، Corigliano، Heath و Lieberman از جمله اجراهای سر جیمز بوده است.


audio.gif
بشنوید قسمتی از Pie in the Face Polka ساخته Henry Mancini با اجرای Galway

او تورهای بزرگی در آمریکا، آسیا و اروپا برگزار کرده است، که از این میان می توان به توری که در سال ۲۰۰۵-۲۰۰۴ در کشور آمریکا برگزار کرده اشاره کرد، ارکسترهایی که در این تور با او همکاری داشتند: ارکستر سمفونیک ملی ، San Diego Symphony ، ارکستر Cincinnati Pops، ارکستر سمفونیک Boston ، ارکستر فیلارمونیک نیویورک، ارکستر سمفونیک ، ارکستر سمفونیک Vancouver بودند. او همچنان در شهرهایی چون نیویورک، فیلادلفیا، Cleveland ، Ann Arbor, Bowling Green به اجرای تک نوازی پرداخت.

سر جیمز در اروپا نیز حضوری دائم دارد، از آن میان می توان به اجراهایش در Musikverein در شهر وین، فستیوال Salzburg، Royal Albert Hall در لندن و شهرهای دیگری چون : مونیخ، هامبورگ، ونیز، دوبلین و Belfast اشاره کرد.
اخیرا او به رهبری ارکستر نیز می پردازد، از فعالیت های او در مقام رهبر ارکستر می توان به دو کنسرت در Birmingham Symphony Hall و London’s Royal Festival Hall اشاره کرد.

حضور سر جیمز گال وی در برنامه های تلویزیونی و نمایش هنر ارزنده اش چشمان پیر و جوان را خیره کرده است، در چهارم جولای سال ۲۰۰۰ او در بزرگداشت اولین مراسم روز استقلال آمریکا در قرن جدید به عنوان مهمان افتخاری به تک نوازی فلوت پرداخت. او همچنین در کنسرت تاریخی ” The Wall” در برلین نیز حضور داشت.


جیمز گالوی

در دسامبر ۱۹۹۸ سر جیمز در کنسرت صلح نوبل که در شهر Oslo در نروژ برگزار شد، به عنوان تنها نوازنده کلاسیک در کنار ستاره های موسیقی پاپ – افرادی چون : elton john،phil Collins،Alanis Morissette، Shania Twain و Iglesias among در شبکه تلویزیونی Fox حضور بهم رساند.

سر جیمز شخصیت فروتنی دارد، نوازندگی را در زمینه های مختلف موسیقی دنبال کرده، از Bach گرفته تا Corigliano ، Stevie Wonder تا Chick Corea ، elton john گرفته تا Chieftains .


audio.gif
بشنوید قسمتی از Fantasía para un gentilhombre ساخته Joaquin Rodrigo با اجرای Galway

او که برای مقامات و اشخاص عالی رتبه از جمله :” کلینتون، پرنس چارلز، ملکه الیزابت دوم، پرنسس دایانا و پاپ ژان پل دوم ” به نوازندگی پرداخته است، همچنین با موسیقیدانان صاحب نامی چون Henry Mancini آهنگساز آمریکایی، Phil Coulter پیانیست ایرلندی ، John Denver نوازنده و خواننده آمریکایی، The Chieftains و Cleo Laine همکاری می کند. آلبوم سال ۱۹۹۷ او به نام “Legends ” به مدت ۲۹ هفته جزو پنج آلبوم برتر جهان بود.

در سال ۱۹۹۷ از طرف Musical America به عنوان بهترین نوازنده سال شناخته شد و آلبوم هایش رکورد فروش سال را شکست. در سال ۱۹۹۹ او شصتمین سال تولدش را با عرضه آلبومی شامل ۱۵ سی دی از مجموعه آثارش با عنوان “شصت سال – Sixty Years ” جشن گرفت. در سال ۱۹۷۹ از طرف امپراتوری انگلستان مورد تقدیر قرار گرفت و در سال ۲۰۰۱ ملکه الیزابت دوم به او مقام “شوالیه سلحشور” را عطا کرد.
در فوریه سال ۲۰۰۴ جایزه ویژه بخش موسیقی کلاسیک هشتمین مراسم سالیانه Grammy به سر جیمز تعلق گرفت.


audio.gif
بشنوید قسمتی از Hora-Staccatoساخته GrigorasDinicu با اجرای Galway

سر جیمز گال وی، اخیرا قراردادی با شرکت Deutsche Grammophon به امضا رسانده، انتشار اولین آلبوم او با عنوان “Wings of Song ” توسط این شرکت در ماه اوت سال ۲۰۰۴ تنها یک هفته پس از عرضه به بازار در جدول فروش آلبوم های کلاسیک رده اول را به خود اختصاص داد. در تابستان سال ۲۰۰۲ منتخب آثارش با عنوان “The Best of James Galway ” در دو سی دی که شامل آثار کلاسیک و پاپ بود و همچنین مجموعه ای از آثار کلاسیک برای کودکان “Music For My Little Friends ” و مجموعه ای از موسیقی آمریکای شمالی را که با Jay Ungar و Molly Mason اجرا کرده بود با عنوان “A Song of Home: An American Musical Journey ” روانه بازار کرد.

در ژانویه سال ۲۰۰۴ مجموعه ای شامل موسیقی متن فیلم هایی چون ” سینما پارادیزو، Il Postino، Emma ، Braveheart و Notting Hill را منتشر کرد. او چندین آهنگ از موسیقی متن فیلم “The Lord of the Rings: The Return of the King” را نواخت که توسط Howard Shore – آهنگساز و رهبر ارکستر برنده جایزه اسکار – برای ارکستر تنظیم شد.

جیمز گال وی چندین عنوان کتاب را نیز تالیف و ویراستاری کرده که از میان می توان به مجموعه کتاب هایی اشاره کرد که در آن نوازندگان برجسته و سرشناس جهان در مورد سازهای خود سخن می گویند. او اخیرا کتابی در مورد نحوه نواختن فلوت را به پایان رسانده است.

www.thegalwaynetwork.com

www.bankrate.com

سحر افشانی

سحر افشانی

دیدگاه ها ۲۷

  • فوق تصورم بود
   ممنونم هموطن عزیزم به راستی سر گالوی تکرار ناپذیراست. مرد ی با فلوت طلایی یرازنده گالوی جادویی است. ساحل بلفاست رو دیدم ولذت بردم.
   در پناه حق… هم شما و هم گالوی بزرگ….

 • با کمال تشکر از مهربانی شماعزیزان
  روزگاری عاشق فلوت بودم و به سختی فراوان به ان رسیدم ولی ….

 • با سلام.
  من ساز فلوت کار می کنم.
  اگر ممکنه آهنگ های پاپ که توسط استادان ایرانی نواخته می شود را در سایت قرار دهید.
  با تشکر.

 • منتازه دارم برای رفتن به کلاس فلوت اقدام می کنم و دوست داشتم اگر دوستان لطف کنن یه ذره منو راهنمایی کنن .

 • باید یا از بازارچه کتاب های تهران یا از خارج از کشور تهیه کنید مغازه بتهوون که مرحوم شد!

 • من سالها قبل وقتی سریال خارجی در برابر باد رو میداد
  حتما یادتون هست آخرش یه آهنگ خیلی رویایی میداد –من از اون وقت عاشق فلوت شدم —به نظر من فلوت کاملترین رویاییترین ساز دنیاست___________

 • سلام من خیلی دوست دارم در مورد فلوت-نحوه نواختنش وصداش اطلاعاتی داشته باشم.لطفا راهنماییم کنید

 • به ساز فلوت فقط علاقه دارم برای دانلود حتما بگذارید .ممنون میشوم.

 • من ۵ سال است فلوت کار میکنم وسازهای بادی دیگر هم میزنماز اشنایی با شما خوش بختم

 • باسلام من هم به فلوت خیلی خیلی علاقه دارم اما من جاز تدریس میکنم موفق باسید.

 • منم مثل دوست داران فولوت فلوت مینوازم.من ۳سال فلوت میزنم بصورت مداوم.راستی کجا میشه کارای گالوی یا رامپال رو پیدا کرد؟

 • من دنبال آلبوم گالوی میگردم هرکی لینکشو پیدا کرد برام ایمیل بزنه ممنون میشم.
  Man With The Golden Flute 1976
  My ID:Ali_2fan2007
  MY mail:Ali_2fan2007@yahoo.com

 • سلام لطفادرموردجیمزگالوی ایران یعنی استادناصررحیمی هم که چه در کارهای کلاسیک چه پاپ و محلی در حدود سی سال ارکستری و استودیویی با سونوریته بی همتا زحمت کشیده اند هم اطلاع رسانی فرمایید

 • سلام به همه ی کسانی که نظردادن خوشحالم که شماهاهم به فلوت علاقه دارین توصیه میکنم اگه مشهدهستین به کلاسهای استادم که به خودم میبالم که شاگردایشان هستم برای یادگیری تشریف بیارید(جهاد دانشگاهی جناب آقای افشاری

 • سلام من پنج ساله که فلوت کلیدی کار میکنم وکتاباشو تموم کردم حالا هم در به در دنبال نت و آهنگ های پیشرفته ی فلوتم راستی ممنون سایت خوبی دارین

 • سلام.من درساز فلوت کار میکنم.لطفادانلود عکس نت باهمراه دانلود اهنگ ای ایران با تکنوازی فلوت با گیتاروپیانو باتشکر

 • سلام من هم نوازنده فلوت کلیدار هستم و عاشق فلوت که سلطان سازهای بادی هستش و من تشکر میکنم از کسانی که ساز فلوت مینوازند ویا این ساز را دوست دارند با تشکر….

بیشتر بحث شده است