یک تم و چند تنظیم (La Campanella)

Nicolo Paganini 1782-1840
Nicolo Paganini 1782-1840
در موسیقی کلاسیک، گاهی با قطعاتی برخورد میکنیم که با وجود اینکه قبلا توسط آهنگسازی برای ارکستر و ساز خواصی تصنیف شده اند، به گونه ای دیگر بازنوازی و بازسازی میشوند. اینگونه قطعات اکثرا از ایده های بکری در ملودی سازی یا فرم برخوردارند که به آهنگسازان این امکان را میدهند که چند گونه تنظیم و اجرا شوند. در این مطلب و چند مقاله ای که در آینده روی سایت قرار خواهد گرفت به بعضی از این آثار میپردازیم.

La Campanella
نیکولو پاگانینی (Niccolò Paganini ) یکی از تاثیر گذار ترین آهنگسازان زمان خویش بوده است. مخصوصا ابداعاتی که او در دوره رومانتیک (که میتوان این عصر را دوره ساخته شدن بیشتر قطعات مشکل تاریخ موسیقی کلاسیک دانست) روی ساز تخصصی خود یعنی ویولون انجام داد موجب توجه بسیاری از نوازندگان و آهنگسازان قرار گرفت و موجب شد، بسیاری از آهنگسازان حتی در سازهای دیگر هم دست به تصنیف آثاری با تکنیک هایی مانند تکنیکهای پیشرفته او زنند.

audio file قسمتی از “لاکامپانلا” را با ویولون سالواتور آکاردو بشنوید.

آهنگسازی که بسیار تحت تاثیر پاگانی نی بود، نوازنده پیانو و آهنگساز بزرگ آن روزگار فرانتز لیست(Franz Liszt) بود. او غیر از کار مداوم روی تکنیک های جدید پیانو، گاهی از ملودی های پاگانینی هم برای تصنیف قطعاتی برای پیانو هم بهره میبرد. یکی از این قطعات La Campanella بود. قسمت سوم کنسرتو ویولن شماره ۲ پاگانینی به قدری فرم جالبی دارد که گاهی بطور مستقل هم گاهی اجرا میشد. لیست هم از این تم استفاده کرده و آن را بسط و گسترش داده است.

La Campanella به معنی زنگ، (روی پیانو) اتودی برای پیانو است که توسط Franz Liszt ، به عنوان یک بخش از مجموعه six Grandes Etudes de Paganini با شماره اپوس ۱۴۱، در سال ۱۸۳۸ نوشته شده و در سال ۱۸۵۱ به چاپ رسیده است. در واقع تم اصلی La Campanella از موومان انتهایی کنسرتوی ویولن Paganini در B minor گرفته شده ، یک rondo که هارمونی هایش(فلاژوله هایش) توسط زنگ تقویت می شوند.

لیست از این تم در واریاسیون های قبلی اش نیز استفاده کرده، Grande Fantaise de Bravoure sur “La Clochette” de Paganini در B minor که در سال های ۳۲-۱۸۳۱ برای پیانو تنظیم شده است. پس از آن او قطعه ای با عنوان Etudes d’Execution Transcendante d’apres Paganini شماره ۳ را در A-flat minor با شماره اپوس ۱۴۰، منتشر کرد.

audio file قسمتی از “لاکامپانلا” را با پیانو آرتور روبنشتاین بشنوید.

دقت کنید که این قطعه را با Études d’exécution transcendante با شماره اپوس ۱۳۹ اشتباه نگیرید. آخرین نسخه Grandes Etudes de Paganini امروزه مشهورترین نسخه ضبط و منتشر شده از واریاسیون های موجود است که در G-sharp minor اجرا شده است.


این نقاشی معروف لیست را در حال نوازندگی نشان میدهد
دونفری که در کنار هم، در بالای تصویر
دیده میشوند، پاگانینی و روسینی هستند.
این اتود در واقع بر پرش های سریع دست راست در فواصل ( sinterval ) بزرگتر از یک اکتاو تاکید بسیار دارد، حتی گاهی تا دو اکتاو کامل در طول ۱۶ نت نیز امتداد می یابد. به طور کلی می توان گفت این اتود برای افزایش دقت و سرعت در پرش های بلند انگشتان روی پیانو تمرین بسیار مناسبی است، از آنجائیکه عملا به نوازنده هیچ فرصتی برای حرکت دستانش داده نمی شود، او مجبور به تحمل فشار بر روی ماهیچه هایش نیست .

Audio File قسمتی از اجرای این قطعه را با پیانو ببینید و به پرشهای دست نوازنده توجه کنید.

در ادامه می توان گفت در این اتود نه تنها برای دست چپ نیز فواصلی بزرگ تر از دست راست در نظر گرفته شده، بلکه مشکلات تکنیکی دیگر از قبیل چرخش انگشت چهارم و پنجم نیز در آن لحاظ شده است. پیانیست می کوشد چرخش انگشتان چهارم و پنجم را محدود نماید و گاهی از انگشتان سوم و چهارم که قدرت و تحمل بیشتری دارند، استفاده می نماید.

این کار توسط آهنگسازان و پیانیست های مختلف بازنویسی شده که برجسته ترین آنها Ferruccio Busoni می باشد.

en.wikipedia.org

17 دیدگاه

 • bahar
  ارسال شده در مرداد ۲۹, ۱۳۸۵ در ۸:۱۷ ب.ظ

  The video part was Great
  Thank you :)

 • vahid
  ارسال شده در مرداد ۳۰, ۱۳۸۵ در ۷:۵۸ ق.ظ

  (:mersi kheily khoob bood specialy the video part

 • farid
  ارسال شده در مرداد ۳۰, ۱۳۸۵ در ۱۲:۱۳ ب.ظ

  ali bod. albate behtar bod darbareye pageneni bushtar migofti

 • فرزانه
  ارسال شده در مرداد ۳۰, ۱۳۸۵ در ۶:۴۷ ب.ظ

  سرکار خانم افشانی
  پیوستن شما را به جمع نویسندگان گفتگوی هارمونیک تبریک عرض میکنم.
  امیدوارم از این پس خواننده ی نوشته های خوب شما باشیم!
  موفق باشید

 • ارسال شده در شهریور ۲, ۱۳۸۵ در ۴:۱۶ ب.ظ

  دارم فکر می کنم، توی این ۱۰ سال که نشد، ۱۰۰ سال دیگه هم تمرین کنم، خط اول این قطعه رو هم نمیتونم اجرا کنم… بی نظیر بود… ممنون.

 • مهرداد
  ارسال شده در دی ۲۹, ۱۳۸۵ در ۱:۵۰ ب.ظ

  واقعا قطعه پیانو محشر بود. ولی هنوز نفهمیدم که اینودر اصل لیست ساخته یا پاگانینی؟

 • ارسال شده در اسفند ۴, ۱۳۸۵ در ۱:۴۳ ب.ظ

  من فقط میدانم تم این قطعه کاملا همان تم کنسرتو پاگانینی است

 • mahmoud
  ارسال شده در فروردین ۲۳, ۱۳۸۶ در ۷:۵۴ ب.ظ

  liszt vaghean La Campanella ro be behtarin vajh baraye piano tanzim karde
  behtare az Caprices No.24 in A minor ke fekr mikonam ke un ham dar etude no.6 tanzim shode ke ye shahkare bozorg ast sohbati be miun biyad

 • ارسال شده در مرداد ۱۶, ۱۳۸۶ در ۲:۴۶ ب.ظ

  besiar moftakharam ke ensanhay faali mannad shoma hastand va tozihati dar morede behtarin nagmehay donya dar in site binazir midahand….ba arezoye pishraft classical music dar iran………

 • ارسال شده در مرداد ۱۶, ۱۳۸۶ در ۲:۴۹ ب.ظ

  zibatarin ehssas dar pivaste ba melody dar in gataat moj mikhorad

 • ارسال شده در مرداد ۲۲, ۱۳۸۶ در ۱:۵۴ ب.ظ

  سلام
  لذت بخش بود.

 • سراج
  ارسال شده در فروردین ۴, ۱۳۸۷ در ۹:۲۶ ق.ظ

  باسلام خدمت دوستان.اگرنت این قطعه رادر اختیار دارید برای من MAIL کنید.باتشکر.(گرچه میدانم عمرابتوانم این قطعه را اجرا کنم)
  [email protected]

 • سیامک
  ارسال شده در فروردین ۶, ۱۳۸۷ در ۱۲:۳۹ ق.ظ

  agar darid note in ghateat ro taram mile konid motshakeram

 • پويا
  ارسال شده در مرداد ۳, ۱۳۸۷ در ۱۲:۱۹ ب.ظ

  من این آهنگ نتشو دارم و قسمت هایی از اون رو می تونم بزنم ، مثل ۲ صفحه ی اول و چند صفحه از وسط ها ، ولی واقعا آهنگ سخت و خرکییه .

 • alireza
  ارسال شده در آبان ۳, ۱۳۸۷ در ۴:۳۶ ب.ظ

  kheili khoob bood.age mishe notesho vase man befrestid.merci
  [email protected]

 • ارسال شده در خرداد ۲۱, ۱۳۸۸ در ۳:۳۶ ب.ظ

  من که واقعا تحت تا ثیر این قطعه قرار گرفته و به آن علاقه مند شدم و آن را در ۲۶روز زدم

 • ramtin
  ارسال شده در بهمن ۱, ۱۳۸۹ در ۱۱:۰۱ ق.ظ

  man migam list taghalob karde va in tem makhsuse paganini hast

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

مغالطات ایرانی – اجرای جهانی

یکی از مهمترین معیارهای سنجش کیفیت یک اثر موسیقایی در فضای موسیقی کلاسیک، اجرای چندین باره یک اثر توسط گروه ها و ارکستر های مختلف در اعصار مختلف است. این اعتقاد در بعضی از جوامع مثل کشور ما چنان همه گیر و جا افتاده شده است که به عنوان تنها معیار سنجش کیفیت یک اثر موسیقی کلاسیک به حساب می آید.

تور اروپایی کر فلوت تهران منتشر می شود

کر فلوت تهران (TCF) به سرپرستی فیروزه نوائی و رهبری سعید تقدسی مجموعه کنسرت هایی را در شهرهای زوریخ، فلدکیرش، گراتس و وین در روزهای ۲۳ تا ۲۸ مارچ به روی صحنه بردند و همچنین قرار است سی دی این کنسرت به زودی به انتشار برسد. فیروزه نوایی سرپرست کر فلوت تهران درباره این برنامه می گوید: فراهم کردن مقدمات برگزاری تور اروپاییِ کر فلوت تهران شش ماه طول کشید و ما در ماه مارچ وارد اروپا شدیم و ۱۲ روز در اروپا بودیم و در شهرهای زوریخ، فیلدکیرش، گراتس و وین به روی صحنه رفتیم. گرفتن ویزا و دعوت نامه ها هر کدام مشکلات زیادی داشت ولی به نتیجه رسید و اعضای کر در ۲۹ اسفند به اروپا آمدند و عید را اینجا جشن گرفتیم و تمرینات را شروع کردیم. در این کنسرت ها پیام تقدسی و کیان سلطانی با ویولنسل و نینا کلینار با ساکسوفن همگی یک کنسرتو از ویوالدی را در هر کنسرت اجرا کردند. در شب آخر نیز رضا ناژفر به عنوان سولیست کر فلوت را همراهی کرد. در یکی از شب ها نصیر حیدریان راستی رهبر ایران و استاد دانشگاه گراتس اتریش به صورت افتخاری بخشی از کنسرت را رهبری کرد.

از روزهای گذشته…

موسیقى رنگ ها (IV)

موسیقى رنگ ها (IV)

پس از آن مى رسیم به گورستان دخمه اى. این سلف پرتره اى ترسناک از هارتمن است که در آن نقاش در گورستان دخمه اى، مى رود و جمعیت زیادى دور او هستند، هارتمن این نقاشى را تحت تاثیر توصیف هاى ویکتور هوگو از گورستان کشیده است. موسورگسکى ابتدا ریتم آن را افسرده و اندوهناک و بس شاد و امیدوارکننده در تونالیته ماژور نوشته است.
داستان به وجود آمدن اپرای کارمن

داستان به وجود آمدن اپرای کارمن

شاید اپرای کارمن پرآوازه ترین اپرای جهان باشد اما بر خلاف باور عموم، ژرژ بیزه (Georges Bizet) و نویسندگان اشعار اپرای او هیچ نقشی در داستان اصلی نداشتند. چرا که کارمن داستانی بسیار قدیمی تر از اینهاست که برای اولین بار در سال ۱۸۴۵، به شکل یک رمان منتشر شد.
یک ترانه زیبای جز

یک ترانه زیبای جز

یکی از زیبا ترین ملودیهای jazz که می توان از آن نام برد قطعه ای است بنام Summertime از جورج گرشوین (George Gershwin).
“رازهای” استرادیواری (XI)

“رازهای” استرادیواری (XI)

استراد با داشتن یک اندازه واقعی از ساز و تهیه الگو از بخش های لازم با استفاده از چوب یا کاغذ و تعیین ابعاد و ضخامتها، کار خود را شروع می کرد. سازی که طی این روند ساخته می شد اغلب در آینده حتی با فاصله چندین سال دوباره تکرار می شد و به همین علت، وی به عنوان کار نهایی قطعاتی را که در ساخت ساز بکار می رفتند، از جمله کلیه قالبها، طرح ها، الگوها، اندازه ها و الگوهای انحناهای طولی و عرضی را با حروف الفبای مشابه و یکسان علامتگذاری کرده و تمام آنها را بصورت منظم در یک پاکت نامه نگهداری می کرد.
نشست کارگروه موسیقی ایکوم

نشست کارگروه موسیقی ایکوم

مطلبی که پیش رو دارید گزارش نشست کار گروه موسیقی ایکوم (cim cim) است که توسط خانم مهتاب نادری تهیه شده است: دوشنبه ۵ آذر، تالار بتهوون خانه هنرمندان، محل برگزاری برنامه کمیته موسیقی ایکوم به سرپرستی پیمان سلطانی بود. در این نشست از مقام هنری رامبد صدیف خواننده قدیمی موسیقی ایرانی و همچنین فوزیه مجد آهنگساز و پژوهشگر با سابقه کشور تقدیر شد.
درباره کتاب «گلهای جاویدان» (I)

درباره کتاب «گلهای جاویدان» (I)

کتاب «گلهای جاویدان» (دل انگیز طلیعه ای بر موسیقی ایران) توسط علی شریفی و با مقدمه دکتر شاهین فرهت منتشر شد. این کتاب در قالب پنج فصل اولین برنامه از سلسله برنامه های رادیویی «گلها» را بررسی می نماید.
او پیانیست بود یا شوپنیست؟ (III)

او پیانیست بود یا شوپنیست؟ (III)

فردریک در سال ۱۸۳۵میلادی در سفری پس از ملاقات خانواده اش در برگشت دچار حمله ­ای شدید شد که روزنامه ها خبر مرگ او را منتشر نمودند. او توانایی زیادی در کارهای ارکسترال نسبت به بقیه هنرمندان آن ادوار نداشت و گواه آن هم دو کنسرتو پیانو ارکسترال اوست. او نیز توانایی خاصی در استفاده از آکوردهای شکسته و باز داشت. کارهای فردریک شوپن اغلب ۳ قسمتی هست و در قسمت سوم به قسمت اول اشاره­ای می­شود. همچنین هارمونی شوپن به کرات دارای آکوردهای حل نشده است و این چیزی است که امروزه در موسیقی سبک جز (Jazz) به کرات دیده می­ شود.
میلانی: سالهاست رهبر دائم نداریم

میلانی: سالهاست رهبر دائم نداریم

دانشجویان دانشگاه هایی علمی کاربردی از بابک میلانی به عنوان یکی از بهترین و جدی ترین استادان یاد میکنند؛ تحولاتی که میلانی با نوع نگاه خود در سیستم آموزشی دانشگاه های علمی کاربردی بوجود آورده، روش دید و تحلیل دانشجویان را مورد تغییراتی خاص قرار داده است. میلانی خواننده سابق گروه کر فرهنگسرای بهمن بوده و امروز در مقام رهبر این گروه کر است و به سنت دیگر کر های فرهنگسراهای تهران، در جشنواره موسیقی فجر شرکت دارد.
موریس راول، اسطوره امپرسیونیست (I)

موریس راول، اسطوره امپرسیونیست (I)

جوزف موریس راول آهنگساز دوره امپرسیونیزم که بیشتر برای ملودیها و سازبندی هایش معروف است، یکی از بزرگترین آهنگسازان کشور فرانسه است. بسیاری از قطعاتش برای پیانو، موسیقی مجلسی، موسیقی و ترانه و موسیقی برای ارکستر به عنوان استاندارهای جهانی موسیقی شناخته شده اند. آهنگهای پیانوی راول همچون، فواره ها (Jeux d’eau)، آینه ها (Miroirs) و (Gaspard de la Nuit) مهارت و تکنیک بالایی برای اجرا نیاز دارند و در قطعه ای برای ارکستر مثل Daphnis et Chloé از صداهای گوناگون و ترکیبی موثر از سازهای مختلف استفاده شده است. گمان می رود، راول نسبت به دیگر موسیقیدانان فرانسوی، بیشتر مورد تقدیر و شناخت قرار گرفته است.
پنجمین جشنواره سایت ها و وبلاگ های موسیقی برگزار شد

پنجمین جشنواره سایت ها و وبلاگ های موسیقی برگزار شد

پنجمین جشنواره سایت ها و وبلاگ های موسیقی ایران، دیشب ۲۳ اردیبهشت در تالار هنر فرهنگسرای ارسباران با حمایت موسسه رادنواندیش و فرهنگسرای ارسباران برگزار شد. در ابتدای این برنامه، مجری این جشنواره زهرا تقی ملا، پس از خیر مقدم و معزفی جشنواره، از میهمان و حامی معنوی این جشنواره، دکتر محمد سریر درخواست کرد به ایراد سخنرانی بپردازد.