یک تم و چند تنظیم(La Campanella)

Nicolo Paganini 1782-1840
Nicolo Paganini 1782-1840
در موسیقی کلاسیک، گاهی با قطعاتی برخورد میکنیم که با وجود اینکه قبلا توسط آهنگسازی برای ارکستر و ساز خواصی تصنیف شده اند، به گونه ای دیگر بازنوازی و بازسازی میشوند. اینگونه قطعات اکثرا از ایده های بکری در ملودی سازی یا فرم برخوردارند که به آهنگسازان این امکان را میدهند که چند گونه تنظیم و اجرا شوند. در این مطلب و چند مقاله ای که در آینده روی سایت قرار خواهد گرفت به بعضی از این آثار میپردازیم.

La Campanella
نیکولو پاگانینی (Niccolò Paganini ) یکی از تاثیر گذار ترین آهنگسازان زمان خویش بوده است. مخصوصا ابداعاتی که او در دوره رومانتیک (که میتوان این عصر را دوره ساخته شدن بیشتر قطعات مشکل تاریخ موسیقی کلاسیک دانست) روی ساز تخصصی خود یعنی ویولون انجام داد موجب توجه بسیاری از نوازندگان و آهنگسازان قرار گرفت و موجب شد، بسیاری از آهنگسازان حتی در سازهای دیگر هم دست به تصنیف آثاری با تکنیک هایی مانند تکنیکهای پیشرفته او زنند.

audio file قسمتی از “لاکامپانلا” را با ویولون سالواتور آکاردو بشنوید.

آهنگسازی که بسیار تحت تاثیر پاگانی نی بود، نوازنده پیانو و آهنگساز بزرگ آن روزگار فرانتز لیست(Franz Liszt) بود. او غیر از کار مداوم روی تکنیک های جدید پیانو، گاهی از ملودی های پاگانینی هم برای تصنیف قطعاتی برای پیانو هم بهره میبرد. یکی از این قطعات La Campanella بود. قسمت سوم کنسرتو ویولن شماره ۲ پاگانینی به قدری فرم جالبی دارد که گاهی بطور مستقل هم گاهی اجرا میشد. لیست هم از این تم استفاده کرده و آن را بسط و گسترش داده است.

La Campanella به معنی زنگ، (روی پیانو) اتودی برای پیانو است که توسط Franz Liszt ، به عنوان یک بخش از مجموعه six Grandes Etudes de Paganini با شماره اپوس ۱۴۱، در سال ۱۸۳۸ نوشته شده و در سال ۱۸۵۱ به چاپ رسیده است. در واقع تم اصلی La Campanella از موومان انتهایی کنسرتوی ویولن Paganini در B minor گرفته شده ، یک rondo که هارمونی هایش(فلاژوله هایش) توسط زنگ تقویت می شوند.

لیست از این تم در واریاسیون های قبلی اش نیز استفاده کرده، Grande Fantaise de Bravoure sur “La Clochette” de Paganini در B minor که در سال های ۳۲-۱۸۳۱ برای پیانو تنظیم شده است. پس از آن او قطعه ای با عنوان Etudes d’Execution Transcendante d’apres Paganini شماره ۳ را در A-flat minor با شماره اپوس ۱۴۰، منتشر کرد.

audio file قسمتی از “لاکامپانلا” را با پیانو آرتور روبنشتاین بشنوید.

دقت کنید که این قطعه را با Études d’exécution transcendante با شماره اپوس ۱۳۹ اشتباه نگیرید. آخرین نسخه Grandes Etudes de Paganini امروزه مشهورترین نسخه ضبط و منتشر شده از واریاسیون های موجود است که در G-sharp minor اجرا شده است.


این نقاشی معروف لیست را در حال نوازندگی نشان میدهد
دونفری که در کنار هم، در بالای تصویر
دیده میشوند، پاگانینی و روسینی هستند.
این اتود در واقع بر پرش های سریع دست راست در فواصل ( sinterval ) بزرگتر از یک اکتاو تاکید بسیار دارد، حتی گاهی تا دو اکتاو کامل در طول ۱۶ نت نیز امتداد می یابد. به طور کلی می توان گفت این اتود برای افزایش دقت و سرعت در پرش های بلند انگشتان روی پیانو تمرین بسیار مناسبی است، از آنجائیکه عملا به نوازنده هیچ فرصتی برای حرکت دستانش داده نمی شود، او مجبور به تحمل فشار بر روی ماهیچه هایش نیست .

Audio File قسمتی از اجرای این قطعه را با پیانو ببینید و به پرشهای دست نوازنده توجه کنید.

در ادامه می توان گفت در این اتود نه تنها برای دست چپ نیز فواصلی بزرگ تر از دست راست در نظر گرفته شده، بلکه مشکلات تکنیکی دیگر از قبیل چرخش انگشت چهارم و پنجم نیز در آن لحاظ شده است. پیانیست می کوشد چرخش انگشتان چهارم و پنجم را محدود نماید و گاهی از انگشتان سوم و چهارم که قدرت و تحمل بیشتری دارند، استفاده می نماید.

این کار توسط آهنگسازان و پیانیست های مختلف بازنویسی شده که برجسته ترین آنها Ferruccio Busoni می باشد.

en.wikipedia.org

17 دیدگاه

 • bahar
  ارسال شده در مرداد ۲۹, ۱۳۸۵ در ۸:۱۷ ب.ظ

  The video part was Great
  Thank you :)

 • vahid
  ارسال شده در مرداد ۳۰, ۱۳۸۵ در ۷:۵۸ ق.ظ

  (:mersi kheily khoob bood specialy the video part

 • farid
  ارسال شده در مرداد ۳۰, ۱۳۸۵ در ۱۲:۱۳ ب.ظ

  ali bod. albate behtar bod darbareye pageneni bushtar migofti

 • فرزانه
  ارسال شده در مرداد ۳۰, ۱۳۸۵ در ۶:۴۷ ب.ظ

  سرکار خانم افشانی
  پیوستن شما را به جمع نویسندگان گفتگوی هارمونیک تبریک عرض میکنم.
  امیدوارم از این پس خواننده ی نوشته های خوب شما باشیم!
  موفق باشید

 • ارسال شده در شهریور ۲, ۱۳۸۵ در ۴:۱۶ ب.ظ

  دارم فکر می کنم، توی این ۱۰ سال که نشد، ۱۰۰ سال دیگه هم تمرین کنم، خط اول این قطعه رو هم نمیتونم اجرا کنم… بی نظیر بود… ممنون.

 • مهرداد
  ارسال شده در دی ۲۹, ۱۳۸۵ در ۱:۵۰ ب.ظ

  واقعا قطعه پیانو محشر بود. ولی هنوز نفهمیدم که اینودر اصل لیست ساخته یا پاگانینی؟

 • ارسال شده در اسفند ۴, ۱۳۸۵ در ۱:۴۳ ب.ظ

  من فقط میدانم تم این قطعه کاملا همان تم کنسرتو پاگانینی است

 • mahmoud
  ارسال شده در فروردین ۲۳, ۱۳۸۶ در ۷:۵۴ ب.ظ

  liszt vaghean La Campanella ro be behtarin vajh baraye piano tanzim karde
  behtare az Caprices No.24 in A minor ke fekr mikonam ke un ham dar etude no.6 tanzim shode ke ye shahkare bozorg ast sohbati be miun biyad

 • ارسال شده در مرداد ۱۶, ۱۳۸۶ در ۲:۴۶ ب.ظ

  besiar moftakharam ke ensanhay faali mannad shoma hastand va tozihati dar morede behtarin nagmehay donya dar in site binazir midahand….ba arezoye pishraft classical music dar iran………

 • ارسال شده در مرداد ۱۶, ۱۳۸۶ در ۲:۴۹ ب.ظ

  zibatarin ehssas dar pivaste ba melody dar in gataat moj mikhorad

 • ارسال شده در مرداد ۲۲, ۱۳۸۶ در ۱:۵۴ ب.ظ

  سلام
  لذت بخش بود.

 • سراج
  ارسال شده در فروردین ۴, ۱۳۸۷ در ۹:۲۶ ق.ظ

  باسلام خدمت دوستان.اگرنت این قطعه رادر اختیار دارید برای من MAIL کنید.باتشکر.(گرچه میدانم عمرابتوانم این قطعه را اجرا کنم)
  PIANO_264@YAHOO.COM

 • سیامک
  ارسال شده در فروردین ۶, ۱۳۸۷ در ۱۲:۳۹ ق.ظ

  agar darid note in ghateat ro taram mile konid motshakeram

 • پويا
  ارسال شده در مرداد ۳, ۱۳۸۷ در ۱۲:۱۹ ب.ظ

  من این آهنگ نتشو دارم و قسمت هایی از اون رو می تونم بزنم ، مثل ۲ صفحه ی اول و چند صفحه از وسط ها ، ولی واقعا آهنگ سخت و خرکییه .

 • alireza
  ارسال شده در آبان ۳, ۱۳۸۷ در ۴:۳۶ ب.ظ

  kheili khoob bood.age mishe notesho vase man befrestid.merci
  alireza_200832@yahoo.com

 • ارسال شده در خرداد ۲۱, ۱۳۸۸ در ۳:۳۶ ب.ظ

  من که واقعا تحت تا ثیر این قطعه قرار گرفته و به آن علاقه مند شدم و آن را در ۲۶روز زدم

 • ramtin
  ارسال شده در بهمن ۱, ۱۳۸۹ در ۱۱:۰۱ ق.ظ

  man migam list taghalob karde va in tem makhsuse paganini hast

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

تکنیک های هارمونی در موسیقی های امپرسیونیسم و رومانتیسم (II)

من این نوع دیدگاه گسترش هارمونی را در هفت متد اصلی دسته بندی و خلاصه می کنم که در جای خود در باره ی هر کدام صحبت می کنم. این متد ها عبارتند از:

اولین دکتر موسیقی (I)

حســین ناصحی در سال ۱۳۰۴ در خانواده ای هنردوست به دنیا آمد. مادرش از شاگردان استاد درویش خان بود و تار می نواخت. به همین جهت ذوق موسیقی او از اوان کودکی پرورش یافت. وی از ســن ۱۴ سالگی با ورود به هنرستان عالی موسیقی و انتخاب ساز ترومبون زیر نظر اســتاد چک «ژوزف اسالدک» مشغول تحصیل گردیــد و پس از مــدت کوتاهی به همکاری با ارکســتر رادیو به سرپرستی پرویز محمود پرداخت. او جزو شاگردان ممتازی بود که به دعوت دولت ترکیه و با بورســیه هنرستان برای ادامه تحصیل روانــه آنکارا گردید و در آنجا زیر نظر اســتاد «کاظم آکســس» از شاگردان برجســته «بلا بارتوک» آهنگساز شهیر مجارستان به همراه دوست دیرینه اش ثمین باغچه بان به فراگیری آهنگسازی پرداخــت.

از روزهای گذشته…

“من خجالتی نیستم” (I)

“من خجالتی نیستم” (I)

پیر بولز (Pierre Boulez) آهنگساز و رهبر فرانسوی، متولد ۲۶ مارچ ۱۹۲۵ است. بولز آهنگساز و رهبری است که بهتانها و نقدهای زهردار فراوانی را نسبت به خود در روزنامه ها و اخبار موسیقی طاقت آورده، با این وجود وی معتقد است مخالفت مفید است. بولز نه تنها از پروژه خود صرف نظر نکرد بلکه به دنبال دریافت تائید عمومی نسبت به طرز تفکرخویش نیز نبود. نظریات آتش افروز وی مبنی بر آنکه موسیقی کلاسیک معاصر دهه های ۵۰ و ۶۰ که راهکارهای جدی و مفید شونبرگ را دنبال نکرده اند “به دردنخور” هستند و “بهترین راه حل برای رشد اپرا از بین بردن تالارهای اجرای اپرا است” باعث مشکل و دشمن تراشی برای وی می شوند.
گفت و گو با لانگ لانگ، نوازنده پیانو (II)

گفت و گو با لانگ لانگ، نوازنده پیانو (II)

لانگ لانگ نوازنده جوانی است که اجراهای عمومی زیادی دارد و همین مساله هم برای دیگران نوعی مبارزه طلبی محسوب می شود. او اعتقاد دارد که هنوز مثل یک مقاله نیمه تمام است و می خواهد از هنرمندان بزرگ چیزهایی یاد بگیرد. در برلین این پیانیست در کنسرت تولد ۶۵ سالگی استادش دنیل برنبویم برنامه اجرا کرد، و در مورد اجرای اخیرش با دومینگو ابراز خوشحالی نمود و گفت قصد دارد با چچیلیا بارتولی هم برنامه ضبط کند.“کار کردن با خواننده ها برای من مهم است.”
داریوس میلو، آهنگساز بزرگ فرانسوی (II)

داریوس میلو، آهنگساز بزرگ فرانسوی (II)

داریوس میلو در بیشتر آثارش همپای بزرگترین آهنگسازان عصر حاضر است. او در آثارش که بر مبنای تحریر کنترپوانی است، نقشی اساسی را به انوانسیون ملودیک داده است. مجموع آثارش میان قلب و ذهن هارمونی متعادلی برقرار می کند. میلو تحت نفوذ دبوسی، موسورگسکی، ساتی، کوئشلن و استراوینسکی بود. برلیوز، بیزه، شابریه و روسل را دوست داشت و به شومان، واگنر و فرانک چندان علاقه ای نداشت.
سلطانی: غالب آثار مدرن در ایران کلاف سردرگم است

سلطانی: غالب آثار مدرن در ایران کلاف سردرگم است

من تصور می کنم که جسارت و پیشروی در هنر مدرن حدی دارد. این که اثر هنری که ساختار و شالوده اش شکسته شود، به یک اثر مدرن بدل می گردد، من باور ندارم خیلی از هنرمندان مدرن قرن بیستم بیشتر از آن که قصد داشته باشند تا یک اثر واژگون شده و یا ساختارشکن را به وجود آورند، قصد دارند تا نمای جامعه ای تهی شده از تصاویر انسانی خودشان را بیان کنند.
رفتار آکوردهای هفت

رفتار آکوردهای هفت

واقعیت آن است که رفتار یک آکورد به تنهایی با رفتار آن هنگامی که در میان یک قطعه موسیقی استفاده می شود می تواند کاملا” متفاوت باشد، همانگونه که در دستور زبان فارسی یک کلمه ممکن است به تنهایی یا در میان یک جمله تجزیه و تحلیل شود و معانی متفاوتی داشته باشد.
نقشه‌برداری موسیقایی (VI)

نقشه‌برداری موسیقایی (VI)

شناسایی کامل دستگاه خانه آن‌گاه لازم می‌شود که خریدارْ خانه را برای سکونت و زندگی خود و خانواده و نسل‌های آینده‌اش بخواهد. در این صورت علاوه بر جدول‌های گفته شده، لازم است که یک کارشناس مهندس ساختمان خانه را بررسی کند، گچکاری‌ ها و سقف‌های کاذب را بشکافد، تا جنس مصالح و سازۀ ساختمان شناخته شود و معلوم شود که کدام دیوارها و ستون‌ها حمال هستند و کدام اندام‌ ها تزئینی و قابل جابجایی، چه امکاناتی برای تغییر و تکامل احتمالی موجود است تا نسل‌های جوان بتوانند فضاهایی مطابق با خواسته‌های خودشان ایجاد کنند تا ایشان هم بتوانند در آن خانه در رفاهْ سکونت کنند و مجبور به نقل مکان به آپارتمان‌های نوساز – [یا مثلاً گام‌های] ماژور و مینور – نباشند.
سر کالین دیویس، نامدارترین رهبر انگلیس درگذشت

سر کالین دیویس، نامدارترین رهبر انگلیس درگذشت

سر کالین دیویس (Sir Colin Davis) رهبر انگلیسی در هشتاد و پنج سالگی درگذشت. دیویس رپرتوار گسترده ای داشت اما از بین آهنگسازانی که ارتباط به خصوصی با آثارشان داشت می توان به موتسارت، برلیوز، الگار، سیبلیوس، استراوینسکی و تیپت اشاره کرد.
“موسیقی همه زندگی من است” (V)

“موسیقی همه زندگی من است” (V)

البته. اگر من استعداد نداشتم هیچ کار نمی توانستم انجام دهم. در حال حاضر گاه حتی موسیقی راک اند رول و جاز نیز با یکدیگر ترکیب می شوند. من چند گروه راک اند رول را می شناسم که وقتی آنان را روی سن می بینید افرادی متفاوتند از آنچه در هنگام ضبط هستند، به دلیل آنکه افراد با سوادی دارند، موسیقیدانان خوبی نیز دارند.
چند کلام در رابطه با مصاحبه احمدرضا احمدی (V)

چند کلام در رابطه با مصاحبه احمدرضا احمدی (V)

۵- در ادامه اشاره شده که «…بهترین آن را در نوازندگی شهناز نواخته و حتی (؟) بداهه نوازی کرده است.» مشخص نیست که چگونه چنین گزاره ای، حتی در صورت صحیح بودن (که البته باید مشخص شود از چه جنبه ای بهترین است و ملاک و معیار قضاوت چه بوده و آیا اساساَ بهترین بودن در این مورد معنایی دارد)، به این نتیجه منجر شده که این موسیقی «بسته» است و «همه اش تکرار»! آیا چون بتهوون بهترین بوده، برامس (که متاثر از بتهوون می نوشته) و چایکووسکی و لیست و راخمانینف و واگنر و دیگران نباید پس از او ظهور می کردند و باید موسیقی کلاسیک (دوره ی رمانتیک) را «بسته» دانست؟!
شارل ازنوور (I)

شارل ازنوور (I)

شارل ازنوور (Charles Aznavour) با نام اصلی شاه نور واریناژ ازنووریان (Chahnourh Varinag Aznavourian) بیست و دوم می سال ۱۹۲۴ در پاریس متولد شد. شارل نویسنده ترانه، آهنگ ساز، خواننده، بازیگر، مولف و دیپلمات فرانسوی – ارمنی است. وی در حال حاضر در شهر ژنو در کشور سوئیس زندگی می کند و سفیر ارمنستان و نماینده دائم این کشور در سازمان ملل متحد است. او همچنین از سال ۱۹۹۵ نماینده دائم ارمنستان نزد سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (UNESCO) وابسته به سازمان ملل متحد، است.