یک تم و چند تنظیم(La Campanella)

Nicolo Paganini 1782-1840
Nicolo Paganini 1782-1840
در موسیقی کلاسیک، گاهی با قطعاتی برخورد میکنیم که با وجود اینکه قبلا توسط آهنگسازی برای ارکستر و ساز خواصی تصنیف شده اند، به گونه ای دیگر بازنوازی و بازسازی میشوند. اینگونه قطعات اکثرا از ایده های بکری در ملودی سازی یا فرم برخوردارند که به آهنگسازان این امکان را میدهند که چند گونه تنظیم و اجرا شوند. در این مطلب و چند مقاله ای که در آینده روی سایت قرار خواهد گرفت به بعضی از این آثار میپردازیم.

La Campanella
نیکولو پاگانینی (Niccolò Paganini ) یکی از تاثیر گذار ترین آهنگسازان زمان خویش بوده است. مخصوصا ابداعاتی که او در دوره رومانتیک (که میتوان این عصر را دوره ساخته شدن بیشتر قطعات مشکل تاریخ موسیقی کلاسیک دانست) روی ساز تخصصی خود یعنی ویولون انجام داد موجب توجه بسیاری از نوازندگان و آهنگسازان قرار گرفت و موجب شد، بسیاری از آهنگسازان حتی در سازهای دیگر هم دست به تصنیف آثاری با تکنیک هایی مانند تکنیکهای پیشرفته او زنند.

audio file قسمتی از “لاکامپانلا” را با ویولون سالواتور آکاردو بشنوید.

آهنگسازی که بسیار تحت تاثیر پاگانی نی بود، نوازنده پیانو و آهنگساز بزرگ آن روزگار فرانتز لیست(Franz Liszt) بود. او غیر از کار مداوم روی تکنیک های جدید پیانو، گاهی از ملودی های پاگانینی هم برای تصنیف قطعاتی برای پیانو هم بهره میبرد. یکی از این قطعات La Campanella بود. قسمت سوم کنسرتو ویولن شماره ۲ پاگانینی به قدری فرم جالبی دارد که گاهی بطور مستقل هم گاهی اجرا میشد. لیست هم از این تم استفاده کرده و آن را بسط و گسترش داده است.

La Campanella به معنی زنگ، (روی پیانو) اتودی برای پیانو است که توسط Franz Liszt ، به عنوان یک بخش از مجموعه six Grandes Etudes de Paganini با شماره اپوس ۱۴۱، در سال ۱۸۳۸ نوشته شده و در سال ۱۸۵۱ به چاپ رسیده است. در واقع تم اصلی La Campanella از موومان انتهایی کنسرتوی ویولن Paganini در B minor گرفته شده ، یک rondo که هارمونی هایش(فلاژوله هایش) توسط زنگ تقویت می شوند.

لیست از این تم در واریاسیون های قبلی اش نیز استفاده کرده، Grande Fantaise de Bravoure sur “La Clochette” de Paganini در B minor که در سال های ۳۲-۱۸۳۱ برای پیانو تنظیم شده است. پس از آن او قطعه ای با عنوان Etudes d’Execution Transcendante d’apres Paganini شماره ۳ را در A-flat minor با شماره اپوس ۱۴۰، منتشر کرد.

audio file قسمتی از “لاکامپانلا” را با پیانو آرتور روبنشتاین بشنوید.

دقت کنید که این قطعه را با Études d’exécution transcendante با شماره اپوس ۱۳۹ اشتباه نگیرید. آخرین نسخه Grandes Etudes de Paganini امروزه مشهورترین نسخه ضبط و منتشر شده از واریاسیون های موجود است که در G-sharp minor اجرا شده است.


این نقاشی معروف لیست را در حال نوازندگی نشان میدهد
دونفری که در کنار هم، در بالای تصویر
دیده میشوند، پاگانینی و روسینی هستند.
این اتود در واقع بر پرش های سریع دست راست در فواصل ( sinterval ) بزرگتر از یک اکتاو تاکید بسیار دارد، حتی گاهی تا دو اکتاو کامل در طول ۱۶ نت نیز امتداد می یابد. به طور کلی می توان گفت این اتود برای افزایش دقت و سرعت در پرش های بلند انگشتان روی پیانو تمرین بسیار مناسبی است، از آنجائیکه عملا به نوازنده هیچ فرصتی برای حرکت دستانش داده نمی شود، او مجبور به تحمل فشار بر روی ماهیچه هایش نیست .

Audio File قسمتی از اجرای این قطعه را با پیانو ببینید و به پرشهای دست نوازنده توجه کنید.

در ادامه می توان گفت در این اتود نه تنها برای دست چپ نیز فواصلی بزرگ تر از دست راست در نظر گرفته شده، بلکه مشکلات تکنیکی دیگر از قبیل چرخش انگشت چهارم و پنجم نیز در آن لحاظ شده است. پیانیست می کوشد چرخش انگشتان چهارم و پنجم را محدود نماید و گاهی از انگشتان سوم و چهارم که قدرت و تحمل بیشتری دارند، استفاده می نماید.

این کار توسط آهنگسازان و پیانیست های مختلف بازنویسی شده که برجسته ترین آنها Ferruccio Busoni می باشد.

en.wikipedia.org

17 دیدگاه

 • bahar
  ارسال شده در مرداد ۲۹, ۱۳۸۵ در ۸:۱۷ ب.ظ

  The video part was Great
  Thank you :)

 • vahid
  ارسال شده در مرداد ۳۰, ۱۳۸۵ در ۷:۵۸ ق.ظ

  (:mersi kheily khoob bood specialy the video part

 • farid
  ارسال شده در مرداد ۳۰, ۱۳۸۵ در ۱۲:۱۳ ب.ظ

  ali bod. albate behtar bod darbareye pageneni bushtar migofti

 • فرزانه
  ارسال شده در مرداد ۳۰, ۱۳۸۵ در ۶:۴۷ ب.ظ

  سرکار خانم افشانی
  پیوستن شما را به جمع نویسندگان گفتگوی هارمونیک تبریک عرض میکنم.
  امیدوارم از این پس خواننده ی نوشته های خوب شما باشیم!
  موفق باشید

 • ارسال شده در شهریور ۲, ۱۳۸۵ در ۴:۱۶ ب.ظ

  دارم فکر می کنم، توی این ۱۰ سال که نشد، ۱۰۰ سال دیگه هم تمرین کنم، خط اول این قطعه رو هم نمیتونم اجرا کنم… بی نظیر بود… ممنون.

 • مهرداد
  ارسال شده در دی ۲۹, ۱۳۸۵ در ۱:۵۰ ب.ظ

  واقعا قطعه پیانو محشر بود. ولی هنوز نفهمیدم که اینودر اصل لیست ساخته یا پاگانینی؟

 • ارسال شده در اسفند ۴, ۱۳۸۵ در ۱:۴۳ ب.ظ

  من فقط میدانم تم این قطعه کاملا همان تم کنسرتو پاگانینی است

 • mahmoud
  ارسال شده در فروردین ۲۳, ۱۳۸۶ در ۷:۵۴ ب.ظ

  liszt vaghean La Campanella ro be behtarin vajh baraye piano tanzim karde
  behtare az Caprices No.24 in A minor ke fekr mikonam ke un ham dar etude no.6 tanzim shode ke ye shahkare bozorg ast sohbati be miun biyad

 • ارسال شده در مرداد ۱۶, ۱۳۸۶ در ۲:۴۶ ب.ظ

  besiar moftakharam ke ensanhay faali mannad shoma hastand va tozihati dar morede behtarin nagmehay donya dar in site binazir midahand….ba arezoye pishraft classical music dar iran………

 • ارسال شده در مرداد ۱۶, ۱۳۸۶ در ۲:۴۹ ب.ظ

  zibatarin ehssas dar pivaste ba melody dar in gataat moj mikhorad

 • ارسال شده در مرداد ۲۲, ۱۳۸۶ در ۱:۵۴ ب.ظ

  سلام
  لذت بخش بود.

 • سراج
  ارسال شده در فروردین ۴, ۱۳۸۷ در ۹:۲۶ ق.ظ

  باسلام خدمت دوستان.اگرنت این قطعه رادر اختیار دارید برای من MAIL کنید.باتشکر.(گرچه میدانم عمرابتوانم این قطعه را اجرا کنم)
  PIANO_264@YAHOO.COM

 • سیامک
  ارسال شده در فروردین ۶, ۱۳۸۷ در ۱۲:۳۹ ق.ظ

  agar darid note in ghateat ro taram mile konid motshakeram

 • پويا
  ارسال شده در مرداد ۳, ۱۳۸۷ در ۱۲:۱۹ ب.ظ

  من این آهنگ نتشو دارم و قسمت هایی از اون رو می تونم بزنم ، مثل ۲ صفحه ی اول و چند صفحه از وسط ها ، ولی واقعا آهنگ سخت و خرکییه .

 • alireza
  ارسال شده در آبان ۳, ۱۳۸۷ در ۴:۳۶ ب.ظ

  kheili khoob bood.age mishe notesho vase man befrestid.merci
  alireza_200832@yahoo.com

 • ارسال شده در خرداد ۲۱, ۱۳۸۸ در ۳:۳۶ ب.ظ

  من که واقعا تحت تا ثیر این قطعه قرار گرفته و به آن علاقه مند شدم و آن را در ۲۶روز زدم

 • ramtin
  ارسال شده در بهمن ۱, ۱۳۸۹ در ۱۱:۰۱ ق.ظ

  man migam list taghalob karde va in tem makhsuse paganini hast

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

امینی: انتقال نت ها کار وقت گیری است

قرار است یعنی این مجموعه آلبوم ۸ تایی در یک جزوه پارتیتور چاپ شود و گروه‌ها از این به بعد می‌توانند یک پارت ارکستر کامل هم داشته باشند و اگر خواستن استفاده کنند.

ال سیستما، مدلی موسیقی و اجتماعی متولد ونزوئلا (VI)

در پی تظاهرات های ضد دولتی ماه های اخیر که به کشته شدن یکی از نوازندگان اِل سیستما به نام آرماندو کانیزالس (Armando Cañizales) نیز منجر شد، گوستاوو “خشونت و سرکوب” را شدیدا محکوم کرد و از رییس جمهور، نیکلاس مادورو درخواست کرد که “به صدای مردم گوش فرادهد”.

از روزهای گذشته…

«ماندالای درون» منتشر شد

«ماندالای درون» منتشر شد

آلبوم «ماندالای درون» شامل مجموعه قطعاتی برای پیانو با آهنگسازی و اجرای سام اصفهانی توسط انتشارات ماهور به بازار آمده است. این اولین آلبوم مستقل سام اصفهانی به عنوان نوازنده و آهنگساز است که منتشر شده است.
استاد شجریان آیا ثابت می‌کنید؟ (II)

استاد شجریان آیا ثابت می‌کنید؟ (II)

“سه سیم یا سه تار در حدود ۱۵۰ سال قبل به دست درویشی به نام مشتاق علی شاه که خود نوازنده برجسته‌ای نیز بود دارای سیم چهارمی شد. افزودن این سیم برای بهتر شدن صدا دهی و همراه کردن بیشتر صدای واخوان در هنگام نوازندگی بوده‌است، و این عمل را می‌توان اقدامی در جهت سیر تکاملی تدریجی این ساز دانست. این کار که بدون گرته برداری از هر گونه ساز غربی انجام شد، به قدری لازم و واجب بود که به رغم تناقض آشکار با نام ساز، مورد تایید اکثر موسیقی دانان آگاه آن روزگار که ردیف و موسیقی دستگاهی را از درون مقامی، پایه ریزی کردند قرار گرفت. قطعا اضافه کردن یک سیم به سه تار تغییر زیادی در بلندی صدای آن ایجاد نکرد اما تا مدت‌ها پس از آن اساتیدی نیز بودند که سه‌تار را با سه سیم می‌نواختند و یا حتی امروز نیز می‌نوازند” (رامین جزایری – فصلنامه ماهور ۱۰)
همکاری مجدد غریب پور و عبدی روی صحنه رفت

همکاری مجدد غریب پور و عبدی روی صحنه رفت

سه شنبه ۲۶ دی ماه، اولین اجرای اپرای حافظ با موسیقی بهزاد عبدی با دعوت از هنرمندان این اپرا به روی صحنه رفت و بهروز غریب پور کارگردان و نویسنده اپرای حافظ با دعوت از گروه موسیقی اپرا به تالار فردوسی، از آهنگساز و نوازندگان و خوانندگان این اثر تقدیر کرد.
روش سوزوکی (قسمت سی نهم)

روش سوزوکی (قسمت سی نهم)

من نزد خانم آندو درس‌های هفتگی ویولونم را می‌آموختم. او به من پیشنهاد کرد که برای سال آینده در امتحان آکادمی ‌موسیقی اونو ثبت نام کنم و همانطوری که خانم آندو می‌گفت من در آن آکادمی ‌می‌توانستم درس‌های دیگر مربوط به موسیقی را آموزش ببینم و بگذرانم، خودم را آماده کرده بودم که در این آکادمی‌تحصیل کنم و برای آن شروع به آموزش و یادگیری کرده بودم. در نزدیکی‌های امتحان که به توصیه خانم آندو به دانشگاه اونو می رفتم و کنسرتهای پایان تحصیلی را گوش می دادم، بطور ناگهانی ناامید و سرخورده شدم، روز بعد به دیدار خانم آندو رفتم و تمام مشاهداتم را برای او تعریف کردم.
گزارش جلسه شانزدهم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (IV)

گزارش جلسه شانزدهم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (IV)

بخش بزرگی از توجهی که موسیقی مردم‌پسند به خود جلب می‌کند مربوط به متن ترانه‌های آن است. بسیاری از نوشته‌ها و گفتارهای ارایه شده در مورد آن هم تکیه‌ی بسیار بر تحلیل متن دارند. این نوع مطالعات اغلب با شکل‌های مختلف تحلیل محتوای ادبی (متنِ بدون موسیقی) چندان متفاوت نیستند.
نقدی بر «قطعه‌ای در ماهور» (VIII)

نقدی بر «قطعه‌ای در ماهور» (VIII)

در شکل ۶ جمله کنترپوانتیک بعدی را می بینید که اولین خط، ساز سه‌تار، دومین خط بخش مضرابی و سومین خط بخش کششی است. پایور بر روی حرکت پهلویی ملودی سه پاساژ به هم پیوسته را در نظر گرفته که در نوشتن آنها، کم‌ترین حد دیسونانس را در نظر گرفته است.
ویژگی های یک سنتور خوب (I)

ویژگی های یک سنتور خوب (I)

بیشتر علاقه مندان به ساز سنتور که امیدوارانه تلاش خود را در راستای پیشرفت همه جانبه چه در زمینه ی نوازندگی و چه در کامل کردن معلومات موسیقی خود انجام می دهند، معمولا بعد از گذشت حدود دو، سه یا چهار سال احساس نیاز به یک ساز بهتر، باعث ترغیب آنها برای تهیه ی یک ساز خوب می شود. این عنوان مقاله را با این هدف شروع به نوشتن کردم که راهنمایی باشد برای آنها، جهت شناختن ویژگیهای یک ساز خوب و سعی کردم تا حدی به مسائل حاشیه ای این موضوع نیز بپردازم تا برخی از سوالات بی شماری که هنرجویان سنتور دارند پاسخ داده شود تا بلکه کمی از سردرگمی نجات یابند و البته روشن است بررسیهای ذیل از دیدگاه یک نوازنده می باشد که ممکن است با دید یک سازنده اندکی متفاوت باشد (چرا که اکثر سازندگان بیشتر سازهای خود را در نوع خود خوب می دانند!)
جوزپه وردی، اپراساز محبوب (II)

جوزپه وردی، اپراساز محبوب (II)

بین سالهای ۱۸۴۰ پس از مرگ همسرش مارگریتا، وردی شروع به همکاری با خانم جوزفینا استرپونی (Giuseppina Strepponi) خواننده برجسته سوپرانوی، نمود. در آگوست ۱۸۵۹ با یکدیگر ازدواج کردند. وردی در “سالهای پر کار و مشقت” یکی دیگر از بهترین شاهکارهایش را خلق نمود؛ اپرای “ریگولتو” که در سال ۱۸۱۵ برای اولین بار در ونیز اجرای جهانی داشت که بر اساس نمایش نامه ای از ویکتور هوگو به نام “حماقت پادشاه” (Le roi s’amuse) بود.
گزارش جلسه هفتم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (VIII)

گزارش جلسه هفتم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (VIII)

چهارشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۱ هفتمین جلسه‌ی کارگاه نقد موسیقی با تصمیم‌گیری درباره‌ی تداوم فعالیت کارگاه برای ۸ جلسه‌ی دیگر، و مروری بر چند نکته در تکمیل بحث هفته‌ی گذشته، آغاز شد و با درسی با عنوان «مسایل عملی نقد موسیقی (۲)» ادامه یافت.
نگاهی به «اینک از امید» (IV)

نگاهی به «اینک از امید» (IV)

در بیت بعدی باز به اصفهانک می رسیم ولی اینبار با ایست روی درجه ششم اصفهان و در نهایت فرود به ماهور. این تغییر مدها می تواند نشان دهنده تسلط بالای آهنگساز اثر بر روی موسیقی دستگاهی ایران باشد. در بیت بعدی یک تغییر مد دیگر روی می دهد که اینبار جسورانه تر از دفعات گذشته است. اینبار از روی نت شاهد ماهور با تغییر پرده ها، نوایی ساخته می شود که همخوانی خوبی با شعر دارد و باز نشاندهنده هوشمندی آهنگساز در استفاده از خصوصیات موسیقی دستگاهی ایران است.