گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk

استفان ( استیو ) ری وان (Stephen -“Stevie”-Ray Vaughan)، نوازنده گیتار آمریکایی الاصل سبک بلوز که نقش برجسته ای در موسیقی بلوز دهه هشتاد ایفا نموده ، در سوم اکتبرسال ۱۹۵۴ در شهر دالاس تگزاس متولد شد. او را با نام مخفف SRV می شناسند.

استیو در شهر اوک کلیف (Oak Cliff) دالاس متولد شد و دوران کودکی را در آنجا سپری نمود، سپس به منظور ادامه فعالیت هایش در زمینه موسیقی به Austin نقل مکان کرد. استعداد او در زمینه نوازندگی به سرعت توجه جانی وینتر (Johnny Winter) نوازنده و خواننده سبک بلوز و همچنین کلیفورد آنتون(Clifford Antone) مالک معروفترین کلوپ بلوز در Austin را به سوی خود جلب نمود.

اولین گروهی که استیو به طور حرفه ای در آن به نوازندگی پرداخت “Paul Ray and the Cobras” نام داشت، آنها در اواسط دهه هفتاد در کلوپی در شهر Austin به فعالیت مشغول بودند، ماحصل کار این گروه در سال ۱۹۷۵ تحت نام “Other Days b/w Texas Clover ” روانه بازار شد. پس از مدتی واگان دو اثر دیگر را تحت نام گروه “The Cobras ” به بازار عرضه نمود : My Song b/w Rough Edges در سال ۱۹۷۹ و Blow Joe Blow در سال ۱۹۸۰.

در اواخر سال ۱۹۷۵ با متلاشی شدن The Cobras ، واگان گروه جدیدی با نام ” Triple Threat”را تشکیل داد، در این گروه جکی نیوهاوس (Jackie Newhouse) به عنوان bassist، کریس لیتون (Chris Layton) درامر و لوآن بارتون(Lou Ann Barton) در مقام vocalist مشغول به کار بودند. در سال ۱۹۷۸، بارتون گروه را ترک کرد و اعضای باقیمانده تحت نام “Double Trouble” به کار خود ادامه دادند، واگان مسئولیت خوانندگی این گروه جدید را نیز عهده دار شد.

مهارت استیو در امر نوازندگی توجه چهره های سرشناسی چون دیوید بوئی (David Bowie ) و جکسون براون (Jackson Browne) را به خود جلب کرد و سبب شد با هر دو نفر، در آلبوم هایشان بعدی شان همکاری کند. بوئی اولین بار استیو واگان را در فستیوال جاز Montreux در سال ۱۹۸۲ ملاقات کرد. در آن سال سبک hard blues واگان به هیچ وجه از جانب تماشاگران مورد استقبال قرار نگرفت. حضور بعدی آنها در سال ۱۹۸۵ بود و این بار برخلاف تجربه ناموفق قبلی، با استقبال کم نظیر تماشاگران روبرو شد. بوئی در آلبوم Let’s Dance در ترانه های “Let’s Dance “، “Modern Love” و “China Girl ” با واگان همکاری کرد.

استیو ری واگان اولین آلبوم رسمی اش با گروه Double Trouble را در سال ۱۹۸۳ با نام “Texas Flood” عرضه کرد که با استقبال بی نظیری روبرو شد و در کمال ناباوری پانصد هزار نسخه از آن به فروش رسید. آلبوم های بعدی این گروه Couldn’t Stand the Weather در سال ۱۹۸۴ و Soul to Soul در ۱۹۸۵، هر چند پرفروش بودند، اما نتوانستند به موفقیت اولین آلبوم دست پیدا کنند.

audio fileبشنوید همکاری استیو ری واگان با بادی گای

در اواسط دهه هشتاد اعتیاد واگان به مواد مخدر و الکل، وقفه ای در تورها و ادامه فعالیت هایش بوجود آورد، در آن زمان او تصمیم به ترک اعتیاد گرفت ، هر چند کماکان به سیگار کشیدن ادامه داد، اما مواد مخدر را برای همیشه کنار گذاشت. از آن پس واگان به جرگه حامیان جدی منع استعمالات مشروبات الکی پیوست.

سبک نوازندگی

سبک نوازندگی استیو واگان به شدت متاثر از آلبرت کینگ (Albert King) – که خود را ” پدرخوانده” واگان می پنداشت، و دیگر نوازندگان سبک بلوز از جمله : اوتیس راش (Otis Rush) و بادی گای (Buddy Guy) بود. او به صدای متمایز گیتارش که سیم های آن ضخیم تر از حد معمول بود، شهرت داشت. سبک نوازندگی او در بسیاری از موارد با جیمی هنریکس (Jimi Hendrix) مقایسه شده، واگان تعدادی از آهنگ های هنریکس را اجرا کرده که از آن جمله می توان به “Little Wing ” ، “Voodoo Child (Slight Return)” و “Third Stone from the Sun” اشاره کرد. او در شیوه نوازندگی اش از فردی کینگ (Freddie King) وآلبرت کالینز (Albert Collins) نیز تاثیر بسیار گرفته است.


مرگ تصادفی

واگان در صبح روز ۲۷ آگوست سال ۱۹۹۰ در یک سانحه هلیکوپتر در نزدیکی East Troy در ویسکونسین (Wisconsin) درگذشت. این واقعه ناگوار در پی کنسرتی که در سالن Alpine Valley Music Theater برگزار شد و استیو واگان به همراه رابرت کری (Robert Cray)، بادی گای (Buddy Guy)، اریک کلپتون (Eric Clapton) و برادر بزرگترش، جیمی وان (Jimmie Vaughan) در آن شرکت داشت ، روی داد. طبق برنامه قرار بود نوازندگان با اتوبوس به شیکاگو برگردند، اما در آخرین لحظات به استیو خبر رسید در هلیکوپتری که به بازگرداندن اریک کلپتون و افراد گروهش به شیکاگو اختصاص دارد، یک صندلی خالی وجود دارد، به این ترتیب استیو واگان نیز به جمع آنان پیوست. متاسفانه مه شدید باعث برخورد هلیپکوپتر به تپه ای در Alpine Valley شد، در این تصادف واگان، خلبان و تعدادی از افراد گروه کلپتون جان باختند. علت اصلی این تصادف بی احتیاطی خلبان عنوان شده است. استیو ری واگان در Laurel Land Memorial Park در دالاس تگزاک مدفون است.

en.wikipedia.org

سحر افشانی

سحر افشانی

دیدگاه ها ۱۴

  • اریک کلپتون در مورد استیوی (تلفظ صحیح این اسم، استیوی ری وان هست) در یک مصاحبه میگه: ” من در حال رانندگی به موسیقی رادیو گوش میدادم. ناگهان رادیو یک قطعه موسیقی بلوز با اجرای استیوی رو پخش کرد. من در تمام عمرم از اینکه کارهای تکراری انجام بدم و در اجرا، خودم رو تکرار کنم بیزار بوده ام. اما وقتی سولوهای استیوی رو شنیدم، احساس کردم این مرد تنها نوازنده بلوز هست که خودش رو تکرار نمیکنه. استیوی ۳ بار در اون قطعه سولو نواخت و هر بار به طرز خارق العاده ای ، بداهه نوازی متفاوتی اجرا کرد. اون یکی از بزرگترین های بلوز بود. او موقع نوازندگی به اینکه الان قراره چی بزنه فکر نمیکرد. موسیقی و بداهه نوازی در روح او جاری بود. ” این حقیقتیه که یکی از بزرگترین نوازنده ها در مورد استیوی میگه.
    هرچند برادر او جیمی، گیتار رو به او یاد داد اما بعد از مرگ استیوی، جیمی تنها سعی میکرد تقلید استیوی کوچک رو بکنه. در کنسرت بزرگ Crossroad Guitar Festival، جیمی، اریک، بی بی کینگ و بادی گای ترانه Texas Flood رو به روح استیوی که به عقیده جیمی، در محل کنسرت حاضر و ناظر بود، تقدیم کردند که تکنوازی بی بدیل بادی گای در اون برنامه فراموش نشدنی بود.

  • chand vagt bod natoneste bodam be site sar bezade. in bar ke omadam ba didan mataleby az SRV va Frank Zappa gozashtin ,vagean khoshhal shodam .kheyli mamanon site khoby darin.lotfan dar bare johny winter va john lee hocker va ..benevisid

  • استیوی چند آهنگ دارد که گرچه مستقیما کاور جیمی هندریکس نیستند ولی به وضوح تحت تاثیر سبک هندریکس ساخته و اجرا شده اند. مپلا آهنگ بسیار زیبای Life Without You از آلبوم Soul To Soul که شباهت و قرابت زیادی با آهنگ Little Wing جیمی هندریکس دارد هم از لحاظ ملودی و هم از نظر آکوردهای خاص مورد علاقه هندریکس.

  • از میان کسانی که بادی گای بت و الگوی نوازندگیشان بود جیمی هندریکس و استیو ری وان دیگر در میان ما نیستند بادی گای همیشه برای مرگ هر دو اندوه گین بود.

  • کافه نوازی که با گیتار دسته دوم برادرش یکی از بهترین نوازندگان گیتار الکتریک جهان شد.جامعه بلوز دیگر کسی مانند اورا به خود نخواهد دید روحش شاد…
    {اگردرصحنه زندگی یکی از سیمهای سازت پاره شدکار را چنان ادامه بده که هیچ کس نداند برتو چه گذشت}”استیوی ری”

بیشتر بحث شده است