گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk


استیو ری واگان نوازنده چیره دست بلوز در زمره محبوب ترین نوازندگان گیتار دهه هشتاد به شمار می رود. او گیتار را با سرعت اعجاب آوری می نواخت و در اجرای جلوه های صوتی، که جیمی هنریکس از پیشگامان آن است، مهارت خاصی داشت.

آخرین اجرای استیو ری در کنسرتی بود که چند ساعت پیش از مرگش در Alpine Valley Music Theater به همراه برادر بزرگترش جیمی، اریک کلپتون، بادی گای (Buddy Guy) و رابرت کری (Robert Cray) برگزار شد، در آهنگ پایانی کنسرت ” Sweet Home Chicago”، استیو ری مانند همیشه اجرای بسیار درخشانی را ارائه داد. جیمی واگان این آهنگ را یکی از زیباترین و بهترین اجراهای زندگی هنری برادرش می داند.

رنه مارتینز (René Martinez) که در حال حاضر به عنوان کارشناس گیتار با کارلوس سانتانا همکاری می کند، سال های متمادی در مقام مشاور در کنار استیو ری به فعالیت پرداخته است .

پس از مرگ استیو ری آلبوم Family Style duet ای که توسط استیو ری و برادرش جیمی وان (Jimmie Vaughan) اجرا شده، در سپتامبر ۱۹۹۰ روانه بازار شد . این آلبوم به شدت مورد اسثقبال قرار گرفت. متعاقبا در سال ۱۹۹۱ نیز آلبوم The Sky Is Crying منتشر شد.

پس از مرگ استیو ری آهنگ های بسیاری به او تقدیم شده که از جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود:

جیمی واگان آهنگی را در ستایش برادرش و دیگر نوازندگان برجسته بلوز اجرا نمود که “Six Strings Down” نام داشت. مارک کول (Mark Cole) نوازنده صاحب نام گیتار، آهنگی به نام ” Vaughandrix” اجرا نموده وهمانطور که از نامش بر می آید آنرا به جیمی هنریکس و استیو ری واگان تقدیم کرده است. اریک جانسون (Eric Johnson) یکی دیگر از نوازندگان گیتار اهل تگزاس در آلبوم Venus Isle خود آهنگی به نام SRV به استیو ری تقدیم نموده است.

در سال ۱۹۹۱ فرماندار تگزاس – زادگاه استیو ری – روز تولد او، سوم اکتبر را به عنوان “روز استیو ری واگان” اعلام نمود. در سال ۱۹۹۴ مجسمه یادبود استیو ری در شهر Austin تگزاس، مکانی که استیو ری در آن چندین کنسرت برگزار کرده بود، بنا شد. این مجسمه به عنوان یکی از مشهورترین جاذبه های توریستی شهر به شمار می رود.

در ۱۱ ماه مه سال ۱۹۹۵، گروهی از نوازندگان چیره دست بلوز در شهر Austin گرد هم آمدند تا کنسرتی را به یاد و خاطره اسطوره نوازندگی تگزاس بلوز – استیو ری – که پنج سال پیش از آن در یک سانحه هوایی با هلیکوپتر، طعمه مرگی زود هنگام شد، تقدیم نمایند.

در این کنسرت که توسط جیمی واگان ترتیب داده شده بود، علاوه بر خود او تعدادی از نوازندگانی که در آخرین کنسرت استیو ری همراه او بودند، از جمله : اریک کلپتون، بادی گای و رابرت کری، و نیز نوازندگان برجسته دیگری چون : Dr. John، آرت نوایل (Art Neville)، بونی ریت (Bonnie Raitt) تامی شانون (Tommy Shannon) و کریس لیتون (Chris Layton) حضور داشتند. در این کنسرت هر یک از نوازندگان به اجرای یکی از آهنگ های استیو ری پرداختند .

در پایان کنسرت فوق جیمی واگان با اشاره به نوازندگان، خطاب به تماشاگران اظهار داشت:” این افراد دوستان و اساتید استیو بودند، کسانی که او بسیار دوست داشت وهمیشه با افتخار از آن ها یاد می کرد. مسلما بدون حضور و همکاری آنها برگزاری چنین کنسرتی برای من میسر نمی شد. مدت ها بود که در اندیشه برگزاری چنین بزرگداشت با شکوهی برای استیو بودم، اما ترجیح دادم آن را تا چندین سال پس از مرگش به تعویق بیندازم، بلکه تلخی و اندوه مرگ نابهنگامش در خاطر دوستدارانش کمرنگ گردد و بتوانم مراسم تجلیل باشکوهی را به روح استیو و هنرش تقدیم نمایم.

در سال ۲۰۰۳ در لیستی که از صد نوازنده گیتار برتر جهان در مجله معروف و معتبر رولینگ استون (Rolling Stone) اعلام شد ، استیو ری در مکان هفتم قرار داشت.


آلبوم های استودیویی استیو ری :
سال ۱۹۸۳ : Texas Flood

۱۹۸۴ : Couldn’t Stand the Weather

۱۹۸۵ : Soul to Soul

۱۹۸۹: In Step

۱۹۹۰: Family Style یا The Vaughan Brothersبا برادرش جیمی واگان

۱۹۹۱: The Sky Is Crying

en.wikipedia.org

sonymusic.com

سحر افشانی

سحر افشانی

دیدگاه ها ۷

بیشتر بحث شده است