Sonny Boy اسطوره سازدهنی بلوز (III)

Sonny Boy Williamson 1899-1965
Sonny Boy Williamson 1899-1965
سانی بوی درچند سال اول برنامه را با Robert Jr. Lockwood و Peck Curtis درامر اجرا می کرد و هرموقع که سانی بوی به دلیلی نمی توانست خودش را به برنامه برساند Peck Curtis خوانندگی و رهبری گروه را بر عهده می گرفت. در سال ۱۹۴۵ Robert Jr. Lockwood (Robert Jr. Lockwood پسرخوانده Robert Johnson اسطوره ای است و هنوز در قید حیات می باشد) که گرایش بیشتری به موسیقی Jazz داشت برنامه رادیویی را ترک کرد و Houston Stackhouse جایگزین وی شد. سانی بوی تقریبا تا سال ۱۹۴۷ به طور مرتب در این برنامه حضور داشت.

در سال ۱۹۴۷ به شهر Belzoni رفت و در آنجا بود که با Elmore James افسانه ای آشنا شد. این دو به همراه گیتاریست دیگری با نام Arthur “Big Boy” Crudup گروه سه نفره ای تشکیل داده بودند و در مناطق مختلف و نیز رادیوی محلی Belzoni به اجرای موسیقی می پرداختند. اما شاید مهمترین اتفاق این دوران برای سانی بوی در همین سالها جدایی او از همسر اول خود یعنی ماری برانت که خواهر Howlin’ Wolf بود و آشنایی وی با Mattie Gordon و ازدواج با او در سال ۱۹۴۹ بود. چرا که وی را کمی پابند و سربراه کرد و علاقه عمیقی که نسبت به Mattie داشت را تا آخر عمر در قلبش حفظ کرد.

یکی از آخرین آهنگ هایی که در اروپا ضبط کرد (در سال۱۹۶۴ و با گیتار Jimmy Page) نامش “Mattie Is My Wife” بوده است. به هر حال در سال ۱۹۴۹ سانی بوی خانه ای در West Memphis خریده و به همراه همسرش در آنجا اقامت داشت. West Memphis در آن زمان با جذب موزیسین های بنامی مانند Howlin’ Wolf ، Robert Jr. Lockwood ، Elmore James ، Bobby Bland و B.B. King جوان رفته رفته به مهمترین رقیب شهر هلنا بدل شده بود. در اواخر سال ۱۹۴۹ خانه سانی بوی در اثر صاعقه آتش گرفت و با خاک یکسان شد. وی بعدها در آهنگ West Memphis Blues این واقعه را نقل کرد.

audio file به West Memphis Blues توجه کنید

با حادثه ناگواری که پیش آمد سانی بوی این شهر را ترک کرد و در جستجوی کار روانه ایالت های دیگر مانند فلوریدا، لوییزیانا و تگزاس شد.

در سال ۱۹۵۱ (یعنی ده سال پس از شروع King Biscuit Time و ۳ سال پس از مرگ سانی بوی اول) توانست اولین صفحه هایش را برای شرکت Trumpet در شهر Jackson می سی سی پی ضبط کند. جالب است که وی در زمان ضبط نخستین صفحه هایش بیش از ۵۰ سال سن داشته است. آهنگ های ضبط شده برای شرکت Trumpet در فاصله سالهای ۱۹۵۱ تا ۱۹۵۴ بعدها به همراه یکی از برنامه های رادیویی King Biscuit Time در آلبومی به همین نام منتشر شد. هرچند این آلبوم کیفیت ضبط مناسبی ندارد و ممکن است شنونده را در شنود اول دلزده کند ولی به خوبی نشان دهنده سبک خاص سانی بوی است که در آن زمان به پختگی و کمال لازم رسیده بود. همچنین فضای حاکم بر موسیقی دلتا بلوز دهه ۴۰ و ۵۰ را به روشنی نشان می دهد.

اولین آهنگ سانی بوی که بر روی صفحه ۷۸ منتشر شد آهنگی بود به نام Eyesight To The Blind که ترانه ای فوق العاده بود و بلافاصله به یک Hit محلی تبدیل شد. به قسمتی از این آهنگ و متن ترانه توجه کنید:

audio file به Eyesight To The Blind توجه کنید

You’re talkin’ about your woman
I wish to God, man, that you could see mine (x2)
Everytime the little girl start to lovin’
She bring eyesight to the blind…
یکی از شایعات مربوط به این دوره به ماجرای ضبط آهنگ Dust My Broom از Elmore James با همکاری Sonny Boy II بر می گردد. Elmore James از اولین نوازندگان دلتا بلوز بود که به نواختن گیتار الکتریک با اسلاید (Slide) روی آورد و پیروان بسیاری مانند Johnny Winter و Peter Green دارد. این آهنگ یک riff گیتار اسلاید داشت که در اصل متعلق به یکی از آهنگهای Robert Johnson بود و Elmore James آن را با گیتار الکتریک به صورتی خشن تر می نواخت.

این آهنگ قبل از ضبط در سرتاسر منطقه دلتا شناخته شده بود و طرفداران زیادی داشت. بر طبق این افسانه خانم Lillian McMurry مالک شرکت Trumet Records برای ضبط آهنگ از المور جیمز دعوت می کند ولی او که تمایلی به این کار نداشت نپذیرفت. McMurry هم یک بار به بهانه تمرین المور جیمز را به همراه سانی بوی و یک نوازنده درامز به استودیو می خواند و مخفیانه آهنگ فوق را ضبط می کند به هر حال این آهنگ توانست در کمال تعجب به جمع ۱۰ ترانه برتر چارت ملی R&B راه پیدا کند و به یکی از استانداردهای بلوز تبدیل شود.

بسیاری از آهنگ هایی که سانی بوی برای Trumpet Records ضبط کرد به آثار کلاسیک بلوز تبدیل شده اند و سانی بوی بعدها این آهنگ ها را برای شرکت Chess Records نیز دوباره اجرا و ضبط نمود که می توان موارد زیر را نام برد:

Come On Back Home, Eyesight To The Blind, I Cross My Heart, Mighty Long Time, Mr. Downchild, Nine Below Zero, …

منابع:
وب سایت www.allmusic.com
وب سایت www.sonnyboy.com
وب سایت www.kingbiscuittime.com
وب سایت www.planetharmonica.com
کتاب Deep Blues نوشته Robert Palmer
مجله Guitar One شماره May 2005
یادداشتهای داخل جلد (Liner Notes) آلبوم King Biscuit Time به قلم Paul Oliver

6 دیدگاه

 • sheyda
  ارسال شده در آبان ۱۱, ۱۳۸۵ در ۷:۰۵ ب.ظ

  آموزنده و زیبا!
  خسته نباشید جناب خوب بخت

 • Delta Freak
  ارسال شده در آبان ۱۳, ۱۳۸۵ در ۱۱:۲۵ ق.ظ

  در مورد شایعه فوق ناگفته نماند که در اواسط دهه ۸۰ با مدارک به دست آمده ثابت شد که این شایعه صحت نداشته و Elmore James از چگونگی ماجرا کاملا باخبر بوده است و حتی روز قبل از ضبط یک فقره چک هم بابت این کار دریافت نموده است. مکالمه تلفنی این دو هم بر روی نوار ضبط شده و نزد خانم McMurry موجود است. منشا شایعه هم بر می گردد به مصاحبه هایی که خود سانی بوی و درامرش در جریان تورهای American Follk Blues Festival در دهه ۶۰ با مطبوعات بریتانیا انجام داده بودند! همان طور که قبلا گفته شد سانی بوی تمایلی به مصاحبه با دیگران نشان نمی داد و اگر هم مصاحبه می کرد حافظه و روایتهایش چندان قابل اعتماد نبود. یک نکته جالب هم در مورد آهنگ Eyesight To The Blind (اولین آهنگ ضبط شده توسط سانی بوی)این است که توسط خواننده ها و گروه های متعددی نظیر اروسمیت ، اریک کلاپتون، مایکل بلومفیلد، پیت تاونزند، بی بی کینگ، کیم ویلسون و بسیاری دیگر بازنوازی (cover) شده و حقیقتا امروزه از آهنگ های استاندارد بلوز محسوب می شود.

 • نسیم جون
  ارسال شده در آبان ۱۵, ۱۳۸۵ در ۸:۵۰ ب.ظ

  وای این یکی دیگه آخرشه!!!!!

 • ارسال شده در آبان ۱۶, ۱۳۸۵ در ۷:۵۱ ب.ظ

  توضیحی در مورد این عبارت دارم: “یکی از آخرین آهنگ هایی که در اروپا ضبط کرد (در سال۱۹۶۴ و با گیتار Jimmy Page) نامش “Mattie Is My Wife” بوده است.”
  در سال ۱۹۶۴ فستیوال Rythm&Bluse در بیرمنگام برگزارشد که نقطه تولد راک انگلیسی است. دراین فستیوال سونی بوی ویلیامسون بهمراهی گروهیاردبردز Yardbirds و اریک کلپتون آثار متعددی را ضبط کرده که صفحه های آن باقیست. یاردبردز که سه گیتاریست افسانه ای موسیقی راک (و بلوز) را با تاثیرپذیری بسیار از بلوزمن های آمریکایی پرورش داده (اریک کلپتون، جیمی پیج و جف بک)، موثرترین گروه در فرمی از موسیقی بسیار پرطرفداریست که امروزه به نام “راک” می شناسیم. راهی که گشاینده اصلی آن یاردبردز بود توسط بندهای دیگری چون انیمالز، رولینگ استونز و مودی بلوز و با گرایش بیشتر بسوی موسیقی پاپ توسط بیتلز، مانکیز، اسمال فیسز و گروههای بسیار دیگری در انگلستان تعقیب شد و به شکل گیری راک انگلیسی انجامید و با تورهای این گروهها در آمریکا، تدریجا راک آمریکایی از ۱۹۶۷ به بعد شروع به شکل گرفتن کرد در حالیکه راک انگلیسی در سال ۱۹۶۷ و پس از آن بلحاظ مفهومی، اجتماعی و موسیقایی کاملا به بلوغ رسیده بود و بروز گروههایی چون پینک فلوید، دیپ پرپل و … گواه آنست. راک شمال اروپا یا “جرمن راک” نیز وقت و بحث خاص خود را طلب می کند.

 • ارسال شده در دی ۱۷, ۱۳۸۵ در ۱۱:۵۲ ق.ظ

  salam khoobid man alirezam tadriise saz dahani mikoonam …kheyli khoobe ke shooma ba in saite ..saz dahaniiro moarefi mikoonid ..on moghe ke man saz dahani mizadam hiich kasnemidoonest chi hast vali alan khooshhalam

  ke ..daran be in saz ro miaraN…….ali_g_72000

 • ارسال شده در فروردین ۱۴, ۱۳۸۸ در ۱۲:۰۴ ب.ظ

  برام خیلی جالب بود ممنون

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

موسیقی و شعر در «گرگیعان و گرگیعان» (II)

بیرون‌رفتن مردم از خانه و برگرفتن و دورافکندن کلوخ در آخرین روز ماه شعبان به احتمال فراوان به نشانه ترک عیش و عشرت و باده‌نوشی در ماه مبارک روزه‌گیران و دورکردن دیو گناه باده‌نوشی از خود بوده است و این آیینی بازمانده از دوره پیش از اسلام بوده که با دگرگونی نظم و روال زندگی عادی مردم در تغییر ماه همراه بوده است (۲) و یا جشن «هالووین» در فرهنگ غربی. «هالووین» یک جشن مسیحیت غربی و بیشتر سنتی می‌باشد که مراسم آن سه شبانه‌روز ادامه دارد و در شب «۳۱ اکتبر» (نهم آبان) برگزار می‌شود. بسیاری از افراد و مخصوصا کودکان و نوجوانان در این شب با چهره‌های نقاشی شده، لباس‌های عجیب یا لباس‌های شخصیت‌های معروف، چهره و ظاهری که آن به‌نظرشان ترسناک باشد خود را آماده جشن می‌کنند و برای جمع‌آوری نبات و آجیل به در خانه دیگران می‌روند. این جشن را مهاجران «ایرلندی» و «اسکاتلندی» در سده نوزدهم با خود به قاره آمریکا آوردند. (۳)

مروری بر مجموعه‌ی «رنگ‌های قدیمی»

«رنگ‌های قدیمی» شامل ۶۵رنگ (از سال۱۲۸۴ تا ۱۳۱۶ از ضبط‌هایی که در دسترس گردآورنده بوده) و یک متنِ شش‌صفحه‌ای­‌ست‌ که بدون آن و با پالایش صوتی بهتر، می‌توانست محصولی دست­‌کم خنثی به‌دست دهد. متن، نتیجه‌گیری‌های نامستدلی دارد. چند نمونه:

از روزهای گذشته…

کومپینگ جلوتر از هارمونی

کومپینگ جلوتر از هارمونی

کومپینگ (Comping) خلاصه شده لغت آکومپانینگ (Accompanying) در موسیقی است که به معنای همراهی با نوازنده یا خواننده سولیست بکار برده می شود. وظیفه شخصی که عمل همراهی را انجام می دهد آن است که از زوایای ریتم و هارمونی، ملودی اصلی را حمایت کند و در مواقع لزوم پاساژها و ملودی های زینتی را اجرا کند تا موسیقی زیبا و قوی تر اجرا شود.
موسیقی مردمی، موسیقی هنری، موسیقی مردم پسند: <br>امروزه این دسته بندی ها چه معنایی دارند؟ (V)

موسیقی مردمی، موسیقی هنری، موسیقی مردم پسند:
امروزه این دسته بندی ها چه معنایی دارند؟ (V)

گسترش سبک ها بوسیله طر احی و ترکیب با سایر فرم ها در فرآیند هایی صورت می گیرد که معانی و وابستگی های این فرم ها را، به منظور تولید قابلیت ها و گزینه های جدید برای گسترش خود، برای مثال، حرکت از جهت گیری های دموکراتیک تر و برابری طلب تر سبک پانک به هنر متمایز و فنی متال و مشتقات بی-شمارش، با هم ترکیب می کند. تفکر درباره ی معنی مرد بودن، زن بودن، نوجوان بودن، همجنس گرا بودن، انگلیسی – هندی بودن، کارائیب مقیم لندن بودن، و غیره، همگی می تواند از طریق سر هم بندی های خلاق در قالب اصطلاحات محبوب بیان شوند. و برای افرادی که نگران محیط زیست یا گرفتاری های مردم در مناطق دوردست هستند موسیقی بسازد ،و “موسیقی جهانی ای” بوجود آورد.
ویلالوبوس، مردی با قلبی بزرگ

ویلالوبوس، مردی با قلبی بزرگ

اولین باری که با نام ویلا لوبوس برخورد کردم حوالی سالهایی بود که تازه وارد دنیای قطعات پیچیده گیتار شده بودم. اتود شماره ۱ او را شنیدم با اجرای جولیان بریم (!). درگیر شدم با آنهمه آرپژهای فرمولی که صدای نت می (نت آزاد سیم اول) بصورت متناوب و با زمان بندی مرتب شنیده می شد. بعد آکوردهای دیسونانس آن از پایین دسته گیتار شروع شد و بصورت انتقال کروماتیک به بالای دسته حرکت کرد. انگار روحت در تقلای یک پایداری و آرامش دست و پا می زند که کاملا ناگهانی در یک پرش بزرگ از سر دسته به انتهای آن حرکت های لگاتو بر سیم اول و دوم و الی آخر شروع می شود.
اجرای رباعیات خیام با ارکستر سمفونیک آلنتون

اجرای رباعیات خیام با ارکستر سمفونیک آلنتون

سومین موومان از «آوازهای ابدیت» (برای سوپرانو و ارکستر) ساخته بهزاد رنجبران، آهنگساز ایرانی مقیم نیویورک، در روزهای یازدهم و دوازدهم فوریه ۲۰۰۶ (برابر با ۲۲ و ۲۳ بهمن ۱۳۸۴) به وسیله ارکستر سمفونیک آلنتون (Allentown) در آمریکا اجرا خواهد شد.در این برنامه تامارا متیو(Matthews Tamara)به عنوان تکخوان با ارکستر همکاری خواهد داشت.
بررسی جنبش احیای موسیقی دستگاهی در نیمه سده‌ حاضر (VIII)

بررسی جنبش احیای موسیقی دستگاهی در نیمه سده‌ حاضر (VIII)

برای جنبش احیای موسیقی سنتی ایران نمی‌توان دقیقا طول عمری مشخص کرد، اما اگر آغاز آنرا در نیمه‌ی دهه‌ی ۱۳۴۰ و همزمان با تاسیس گروه موسیقی دانشگاه تهران بدانیم عمر شاخه‌ی اصلی آنرا باید حدود دو تا سه دهه به حساب آوریم.
«آسمان، مهتاب» منتشر شد

«آسمان، مهتاب» منتشر شد

آلبوم «آسمان، مهتاب» با صدای هادی فیض آبادی و آهنگسازی کاوه سروریان به مناسبت نوروز ۹۲ منتشر شد. پس از گذشت ماه ها بالاخره آلبوم «آسمان، مهتاب»، توسط شرکت هزار نغمه بسته نگار روانه بازار موسیقی شد. آسمان مهتاب اثری در باب احیای موسیقی سنتی نیست، بلکه تلاش می کند تا با بهره گیری از امکانات موسیقی دستگاهی ایران سخنی به فراخور زمان ارائه کند، این نکته ای است که امروزه در میان آثار منتشر شده از هنرمندان موسیقی ایران کمتر دیده می شود.
نگاهی به اپرای مولوی (I)

نگاهی به اپرای مولوی (I)

اپرای مولوی دومین اثر اپرای سبک ایرانی تاریخ موسیقی کلاسیک ایران است؛ اولین تجربه اپرای ایرانی در سال ۱۳۸۷ توسط همین زوج هنری یعنی بهروز غریب پور و بهزاد عبدی با موضوع عاشورا ساخته و اجرا شد که تلفیقی بود از سبک معمول اپرای کلاسیک و موسیقی تعزیه که بسیار مورد توجه و استقبال علاقمندان موسیقی و تئاتر قرار گرفت.
آکاردئون بایان (bandoneón)

آکاردئون بایان (bandoneón)

بایان نوعی ساز بادی است که در کشور آرژانتین محبوبیت خاصی دارد و از عناصر کلیدی ارکستر تانگو به شمار می رود. مخترع اصلی Heinrich Band آلمانی تبار است که این ساز را به منظور استفاده در موسیقی مذهبی و موسیقی عامه پسند روز در مقابل ساز مشابه ای به نام concertina یا Konzertina به معنی ارگ دستی ، ساخت .
پدرخوانده (۱۹۷۲)

پدرخوانده (۱۹۷۲)

“پدرخوانده” محصول سال ۱۹۷۲ به عقیده بسیاری از منتقدان و تماشاگران حرفه ای سینما یکی از بهترین فیلمهایی است که در طول تاریخ فیلمسازی آمریکا تهیه شده است، نمونه واقعی از یک فیلم کلاسیک آمریکایی. کارگردانی کاملا” حرفه ای فرانسیس فورد کوپلا (Francis Ford Coppola) و بازی زیبای مارلون براندو (Marlon Brando) و آل پاچیونو (Al Pacino) در نقش ویتو کورله اونه (Vito Corleone) و کوچکترین پسرش مایکل از جمله دلایل موفقیت فیلم محسوب می شوند.
سکوت کامل یا جنگ ، مصاحبه با دیوید گیلمور

سکوت کامل یا جنگ ، مصاحبه با دیوید گیلمور

در تاریخ پنجم جون ۱۹۹۵ نشریه آلمانی زبان اشپیگل با دیوید گیلمور مصاحبه ای انجام داد و منتشر کرد که ترجمه آن در این مطلب آورده میشود.