گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk

پن فلوت pan flute (که به نامهای سیرینکس syrinx یا کوییلز quillsهم خوانده میشود) یکی از باستانی ترین سازها است که بر اساس قوانین لوله های صوتی بسته ساخته میشود و معمولا با ده یا بیش از ده نی که به ترتیب طول و گاهی قطر کنار هم چیده شده اند ساخته میشود.

سیرینکس سازی بوده است که مدتها در میان اقوام مختلف و به عنوان ساز عوام (folk instrument سازهایی که توسط مردم عادی و برای اجرای موسیقی فولکلوریک ساخته شده و مخترع واقعی آن مشخص نیست) رواج داشته است و جد سازهایی چون ارگ بادی یا pipe organ و هارمونیکا harmonica به شمار میرود. این ساز به دلیل اینکه ساز مورد علاقه پن pan، خدای حامی شبانان و گله ها در یونان باستان به شمار می آمد، چنین نامگذاری شده است.

نی های این ساز از یک سمت بسته هستند در نتیجه امواج صدا باید دو مرتبه طول نی را بپیماید و به همین دلیل هر نت یک اکتاو پایینتر از نت مشابهی است که با یک نی هم اندازه اما باز ایجاد میشود.

در آمریکای جنوبی برای ساختن پن فلوت و کوک کردن نی ها در شدت مناسب صوتی از دانه خشک ذرت یا ریگهای کوچکی که در ته هر نی قرار میدهند استفاده میکنند.

سازندگان امروزی پن فلوت به شکل منحنی رومانیایی آن، برای کوک کردن ساز از موم(عموما موم زنبور) استفاده میکنند و برای این کار از ابزارهای خاصی استفاده میکنند. چوب پنبه و دریچه های لاستیکی نیز برای کوک کردن این ساز به کار میروند که استفاده از آنها سریعتر و ساده تر است.

پن فلوت با افقی دمیدن در نوک تیز لبه داخلی سمت باز نیها نواخته میشود. این کار مجموعه منظمی از پالسها تولید میکند که در طول لوله به امواج صوتی تبدیل میشوند. هر نی یا لوله برای نت خاصی کوک شده است که نت ابتدایی نامیده میشود. با زیاد دمیدن یا overblowing که به معنای افزایش شدت دمیدن و فشردن لبها بر ساز است، نتهایی که فرکانس آنها از نت ابتدایی بالاتر است یا هارمونیک ها تولید میشوند.

پن فلوت رومانیایی طوری ساخته میشود که نی ها در یک ردیف منحنی در کنار یکدیگر قرار میگیرند. این حالت به نوازنده امکان میدهد که تنها با چرخش سر خود به سادگی به تمام نتها دسترسی داشته باشد.

این سازها قادر به اجرای انواع نواهای زیر و بم هستند که با روش خاصی که مرکب از اریب گرفتن ساز و حرکات فک نوازنده است به وجود می آیند. یک نوازنده ماهر میتواند در هر میزان و کلیدی بنوازد.

برای تولید واریاسیون وجود دارد، یکی توسط لرزش و درواقع کم و زیاد شدن شدت دمیدن و دیگری با حرکات دست ایجاد میشود. در روش دستی یا hand vibrato، نوازنده-با حرکتی بسیار شبیه به دست ویولونیستی که با انگشتان خود در سیمها لرزش ایجاد میکند- یک طرف ساز(معمولا سمت بلندتر آن) را به آرامی حرکت میدهد. در روش تنفسی یا diaphragm vibrato از روشی مشابه تغییر شدت دمیدن در سازهایی چون فلوت و سازهای بادی دیگر استفاده میشود.

تاریخچه پن فلوت

اگر ساز را صرفا وسیله ای برای تولید صوت بدانیم، بنا به نظر بسیاری از متخصصان و تاریخ دانان، پن فلوت به خاطر سادگی بیش از حد خود از باستانی ترین سازها به شمار می آید و شاید سازهای کوبه ای تنها سازهایی باشند که از آن قدیمی ترند.

احتمالا بشر همانطور که آموخت میتواند با ضربه زدن به اشیا اطراف خود، صدا تولید کند، به طور اتفاقی متوجه شد که با دمیدن در اجسام تو خالی نیز صدا تولید میشود و به احتمال فراوان اولین نوع چنین سازهایی تنها از یک لوله یا نی تشکیل میشده اند.

Audio File
یکی از مهمترین موارد استفاده از پن فلوت در موسیقی مردمی است

کشف زیر و بمهای صدا و نحوه تولید آنها مدت زیادی به طول انجامیده است. جالب است که هیچ منطقه یا قوم خاصی را نمیتوان سرمنشاء این ساز دانست زیرا آثاری از فلوت و پن فلوتهای ابتدایی در نقاطی از جهان کشف شده است که در گذشته هیچ ارتباطی با یکدیگر نداشته اند و در واقع پن فلوت در میان جوامع مختلف، در زمانی ساخته شده که آن جامعه در سطح دانش و توانایی خاصی قرار داشته است که این به معنای اعصار مختلف و زمانهایی متفاوت است.

دیدگاه ها ۲۰

 • man in sazo az kheyli vaght pish mishnakhtam va asheghesh hastam hata vali motasefane kasiro nadarim too iran ke tadris kone be khatere hamin man mikham sazesho bekharam vali motasefane nemidonam notasho az koja gir biaram va ghasd daram ba dostam ke flute mizane yad begiram va azatoon khahesh daram agar mitoonid komakam konid kheyli mamnon misham

 • سلام من هم عاشق این ساز زیبا هستم و با کلی گشتن بلاخره کسی رو پیدا کردم که این ساز رو تدیس میکنه…واقعا دنیا رو یه جور دیگه میبینم وقتی شروع به نواختن میکنم

 • خواستم بخرم
  فروشنده در کمال بیرحمی گفت
  ۶۰۰۰۰ تومن
  بیخیال شدم
  عجب صدای رویاییییییییییییییی داره

 • این ساز رو با کار های انیگما Enigma‌شناختم و همیشه روحم رو به پروار درمیاورد – ولی اسمشو بعدا فهمیدم از طریق یکی از دوستان که دست خوبی در موزیک داره – آقای سامان احتشامی 🙂
  این ساز فوق العادس …

 • سلام. از این مطلب خیلی خوشم اومد.
  عاشق سازهای بادیم سازدهنی و ساکسیفون هم میزنم پن فلوتم دوستم برام آورد و هیچی ازش نمیدونستم که این مطلب خیلی کمکم کرد. ممنون..

 • سلام لطفا اگه پن فلوتهای معروفی که از صدا وسیما روی تصاویر طبیعت ار بزرگانی چون کیتارو داری برام میل کن بد جوری دنبالشم ممنون

 • khanoome dibaye aziz ya har refighe khosh zoghe digei k shakhsiro mishnase k pan tadris mikone khahesh mikonam adres ya telefone ostado b manam bede . bisabrane montazeram k yeki ba man tamas begire . ghablan mamnoonam . 0912 729 79 77

 • من نزدیکه ۷ ساله که گیتار الکتریک میزنم ولی نمیدونم چرا یک دفعه عاشق پن فلوت شدم، خیلی صدای خوبی داره واقعا آرامش میده. حالا میخوام این ساز رو بخرم ولی نمیدونم که چی بخرم و چه مارکی بخرم و کسی که تدریس کنه رو هم نمیشناسم خواهش می کنم اگر کسی میدونه کمکم کنه یه ساز خوب بگیرم!

 • محمد جان از امریکا و یا اروپا وارد میشه اگه نیاز دارین بگین من براتونکوارد میکنم چون خودم مشغول یاد گیری این ساز هستم

 • سوالی داشتم ممنون میشم کسی من رو راهنمایی کنه. آیا با نواختن ساز پن فلوت به دندان های جلویی نیرویی وارد میشه ؟در مورد فلوت شنیدم که اینطور هست.

بیشتر بحث شده است