فرانز اشمل، نوازنده ای که اجرای قطعات کلاسیک با سازدهنی را معنا بخشید

Franz Chmel
Franz Chmel
نام فرانز اشمل (Franz Chmel) به منزله انقلابی در نوازندگی سازدهنی است و هنرش متعلق به آن دسته از نوازندگان است که اجرای موسیقی کلاسیک با این ساز را باور داشته و دارند. او با شکستن متدهای قراردادی، تکنیک بدیعی خلق کرد و امکان نواختن مشکل ترین قطعاتی را که حتی غیرممکن به نظر می رسید، فراهم نمود. چیره دستی او در نواختن این ساز به استعداد ذاتی اش برنمی گردد، بلکه نتیجه سالها سخت کوشی، ممارست و تجربه اوست.

فرانز اشمل در فوریه سال ۱۹۴۴ در اطریش متولد شد، از سن شش سالگی به همراه برادرانش نواختن سازدهنی را به صورت خود آموز آغاز کرد، در هشت سالگی وارد مدرسه موسیقی شد و در آنجا به نواختن آکاردئون و گیتار مشغول شد. در سال ۱۹۶۵ به ناگهان سازدهنی را کنار گذاشت و تصمیم گرفت بر حرفه اش به عنوان تعمیرکار شرکت راه آهن اطریش ، متمرکز شود، در همین سال او از همسر اولش جدا شد.

پس از آشنایی با همسر دومش بریجیتا (Brigitta) که یار و هم قدم فرانز در تمام مراحل زندگی بود، بر اثر تشویق های بیش از حد او، مجددا نوازندگی را از سر گرفت و این بار با نگاهی نو به این کار پرداخت. تلاش بی وقفه و عزم راسخش باعث شد پلکان ترقی را به سرعت صعود کند. در سال ۱۹۸۹ با جیمر مودی (James Moody) نوازنده، آهنگساز و رهبر ارکستر برجسته انگلیسی تبار آشنا شد. مودی که تا آن زمان سابقه هم نوازی با تامی ریلی (Tommy Reilly) ستاره بی بدیل نوازندگی سازدهنی را دارا بود، پس از شنیدن صدای سازدهنی فرانز در کمال ناباوری به او گفت : “به نظر می رسد از یک کره دیگر آمده باشی، شیوه نوازندگی ات مافوق تصور است!”

audio file “Carnaval de Venise “ساخته یان بابتیست آربان (Jean-Baptiste Arban) را با اجرای اشمل بشنوید

فرانز به تلاش هایش با هدف از میان برداشتن محدودیت های این ساز، ادامه داد و در نواختن ساز دهنی به پیشرفت عظیمی دست یافت. صدایی که از نواختن این ساز توسط او به گوش می خورد، غیرقابل باور بود و تا آن زمان هیچ کس صدایی مشابه از این ساز نشنیده بود. او بر خلاف نوازندگان دیگر که از دستشان برای تولید ویبراتوها کمک می گرفتند، با استفاده از زبانش این کار را انجام می داد. فرانز اشمل با اجرای قطعاتی که حتی خبره ترین نوازندگان سازدهنی در آن زمان نواختن آنها را با این ساز امری غیرممکن تلقی می کردند، به شهرت دست یافت.

او روزانه ۴ ساعت به تمرین می پرداخت و در سال ۱۹۸۹ موفق شد اولین آلبومش با عنوان زیگوینروایسن (Zigeunerweisen) را عرضه نماید. او به تمارین روزانه اش شدت بیشتری بخشید و تقریبا شش ساعت از روز را به این امر اختصاص می داد. در سال ۱۹۹۴ دومین آلبومش با عنوان “Fantasia Baroque” را روانه بازار کرد. علاوه بر جیمز مودی بسیاری از آهنگسازان برجسته دیگر نیز برای او آهنگ های مختلفی ساخته اند. در سال ۲۰۰۰ سومین اثرش با عنوان “سازدهنی کلاسیک، بخش اول Classic Harmonica Vol 1” را منتشر ساخت.

audio file زیگوینروایسن (Zigeunerweisen) ساخته پابلو سارازات (Pablo De Sarasate) را با اجرای اشمل بشنوید

در ۲۷ فوریه سال ۲۰۰۳ جایزه “Jakob Prandtauer” در شهر “St. Pölten” اطریش به فرانز اشمل اعطا شد. او پس از دریافت این جایزه به رسانه های خبری اظهار داشت :” بسیار خوشحالم، نه به دلیل اجراهای موفقم، بلکه به این دلیل که توانستم این جایزه را برای سازدهنی دریافت کنم.”

مجاهدت های اشمل در این عرصه، این امکان را برای نوازندگان سازدهنی فراهم نموده که ماحصل ده سال تجربه و مطالعه او را در مورد این ساز که همواره مورد بی مهری بزرگان موسیقی قرار گرفته، در اختیار داشته باشند.

او در ژوئیه سال ۲۰۰۱ یک سمینار شش روزه با موضوع سازدهنی، در اطریش برگزار کرد، در ماه مه سال ۲۰۰۴ متن کامل این سمینار با عنوان ” هم نوایی سازدهنی با ارکستر” عرضه شد، در حال حاضر متن فوق الذکر در سایت اختصاصی اشمل قابل دسترسی است. در مقدمه این متن به نقل از او، خطاب به نوازندگان جوان آمده است :

” اصولا نداشتن استعداد در زمینه نوازندگی را بهانه ای بیش نمی دانم و معتقدم استعداد من در این زمینه مطلقا بیش از شما نیست، تنها تفاوتی که وجود دارد به توانایی ام در برخورد با مشکلات بنیادین در نواختن قطعات مختلف با این ساز بر می گردد که تا اندازه ای حرفه ای تر از برخورد شماست. ”

در جایی دیگر آمده است :” اینکه دسته ای از افراد سازدهنی را بیشتر یک اسباب بازی می پندارند تا یک ساز، دو دلیل دارد: یکی اینکه تا به حال تک نوازی یک نوازنده واقعی را با این ساز نشنیده اند، دلیل دوم کمبود قطعات کلاسیک ساخته شده برای ساز دهنی است. در مورد دلیل اول، به هر ترتیب تمی توان برای چنین طرز تفکری افراد را سرزنش نمود، کار درست این است که بتوانیم با شیوه نواختنمان دید آنها را تغییر دهیم. در توضیح دلیل دوم نیز این کمبود واقعا وجود دارد، اساتیدی چون باخ، موزار و بتهوون هیچگاه قطعه ای برای سازدهنی نساختند، همه می دانیم که این ساز در آن روزگار به صورت کنونی وجود نداشته و با اطمینان می گویم اگر ساز دهنی امروزی در دوره موزار یا آهنگسازان مطرح دیگر یافت می شد، به طور قطع برای این ساز نیز قطعاتی ساخته می شد. ”

audio file “Hexentaenze Le Streghe “ساخته Nicolo Paganini را با اجرایFranz Chmel بشنوید

در بخشی که به جنبه های تئوری و عملی مربوط به تکنیک های نوازندگی ساز دهنی مربوط است، دو روشی که امکان استفاده از آنها در نواختن این ساز وجود دارد، مورد بررسی و تجزیه تحلیل قرار گرفته اند. به طور قطع نوازندگان این ساز با دو روش “Puckering” و “Tongue Blocking” آشنایی کامل دارند، در “Puckering” نوازنده لب هایش را در حالتی مانند سوت زدن قرار می دهد و هوا تنها در یکی از سوراخ های ساز جریان پیدا می کند، در “Tongue Blocking” نوازنده لبان خود را بر روی دو یا چند سوراخ قرار می دهد و سوراخ هایی از ساز که در لحظه مورد استفاده قرار نمی گیرند، با کمک زبان بسته می شوند. به عقیده اشمل، روش “Tongue Blocking” هر چند مشکل تر است، اما مزایای بسیاری را داراست و به سازدهنی امکانات شگفت آوری می افزاید، بنابراین در صورتی که نوازنده ای بخواهد از کلیه امکانات این ساز در اجراهایش بهره جوید، ناگزیر از به کار گیری تکنیک “Tongue Blocking” است.

سخنان اشمل در سمینار مزبور با یک جمله خطاب به عموم نوازندگان پایان می یابد: “موسیقی باید از روح و قلبتان نشات بگیرد، اگر با تمام وجود بنوازید، بدون شک مستمعین راضی و خرسند خواهند شد.”

chmel-classic.de

29 دیدگاه

 • setareh_s54
  ارسال شده در مهر ۲۱, ۱۳۸۵ در ۳:۳۶ ب.ظ

  مرسی . خوندن این مقاله منو برای تمرین بیشتر تو سازدهنی که عاشقش هستم راسخ تر کرد . حرفهای اشمل خیلی به دلم نشست . بازم مرسی .

 • mahan
  ارسال شده در مهر ۲۳, ۱۳۸۵ در ۱۲:۱۱ ب.ظ

  salam sahar khanoom
  lotfna befarmayeed chegoone mitavanam albumhaye do navazie saz dahani va pianoye in honarmand ro tahie konam
  khahesh mikonam mano rahnemayee konid chooh az gheteye paganini khyeli khosham umad
  mikham albumhaye kamelesho dashte bsham
  lotfan mano rahnemayee konid

 • ارسال شده در مهر ۲۳, ۱۳۸۵ در ۶:۲۱ ب.ظ

  دوست عزیز شما در صورت داشتن کارت اعتباری می توانید از فروشگاههای اینترنتی مانند amazon.comاین آثار را سفارش داده و تهیه نمایید.

 • ali
  ارسال شده در مهر ۲۴, ۱۳۸۵ در ۴:۳۶ ق.ظ

  sahar khanom kahhesh mikonam be man begid chetori mitonam karte etebari tahie befarmayam
  :))

 • ناشناس
  ارسال شده در مهر ۲۴, ۱۳۸۵ در ۱:۴۹ ب.ظ

  شهر کتابهای تهران بعضی هاشون سی دی هم از خارج میارن باید سفارش بدی

 • safa
  ارسال شده در مهر ۲۴, ۱۳۸۵ در ۲:۴۷ ب.ظ

  salam!
  vaghean terekundin ba in maghale tun!!
  dast o panjatun dard nakone!!
  dast Marizad
  Age betunin ye matlaba ham dar mored e Harmonica & Jazz tahie konin ke dige mahshare!
  aziza mustafa zadeh tu yeki 2 ta az karhash az harmonica estefade karde ke vaghean bi nazire. lotfan age momkene begin che karhaye Jazz e digeii hast ke tush harmonica dshte bashe.
  Daste hamatun ro be garmy mifesharam

 • ارسال شده در مهر ۲۴, ۱۳۸۵ در ۳:۱۶ ب.ظ

  به زودی مطلبی در مورد نوازندگان هارمونیکا ( سبک بلوز و جز)در سایت قرار خواهد گرفت.

 • safa
  ارسال شده در مهر ۲۷, ۱۳۸۵ در ۱۲:۱۸ ق.ظ

  سلام!
  ممنون به خاطر توجهتون!

 • حامد
  ارسال شده در مهر ۲۷, ۱۳۸۵ در ۱۲:۴۰ ب.ظ

  یک نکته جالب: در آلبوم Jazziza سازدهنی را Toots Thielemans بزرگ نواخته است !

 • hanif
  ارسال شده در آبان ۱۷, ۱۳۸۵ در ۵:۳۵ ب.ظ

  salam
  mamnoonam az matalebe ghashangeton .dar barabare in hame zolmi ke be in saz shode shoma bain kar vaghan lotfe bozorgi kardin ke dar morede ghabeliataie in saz vase ma neveshtin .dar morede ghataate kelasik mikhastam be bachehaie saz dahani zan begam ke be nazare man mishe az ye seri ghete ke vase kolan sazaie badi tanzim shode vase in saz ham estefede kard yani fekr mikonam besheman khodam y e sonat az bakh ro ke vase flot hast az dostam gereftam va mikham rosh kar konam .albate alan ham ghatate celasici hastan ke ba saz dahani kheila mizanan ( pedar khande love story papion mishel esteregof va…)ama be ghole dostam az bas ina roo zadan dige nakh nama shodan . man ham be hame bache haie celasick kar pishnahad mikonam ke hatman ye emtehani bokonan va az ghtati ke vase sazhaie badi mese flot kelariment saksifon neveshte shode estefadi konid hatman bazishon ba saz dahni bayad ghashang beshan va roye saz beshinan masalan man malagona ro az flot bardashtam va basaz dahani mizanam bad nemishe vase hamegi arezoie mofaghiat mikonam be khosos setare khanom ke hamishe nazaraie jalebi midan

 • hamid
  ارسال شده در آبان ۱۷, ۱۳۸۵ در ۷:۵۷ ب.ظ

  salam

 • ناشناس
  ارسال شده در دی ۱۳, ۱۳۸۵ در ۱۰:۳۴ ب.ظ

  متشکر از انتخاب زیباتون

 • کسری
  ارسال شده در دی ۲۲, ۱۳۸۵ در ۱۰:۴۱ ق.ظ

  با سلام دستتون درد نکنه اگه ممکنه مقاله ای هم در مورد جایگاه سازدهنی در ایران ونوازنده ها بزارید ممنون میشم میدونم که استقبال میشه

 • shadi
  ارسال شده در دی ۲۶, ۱۳۸۵ در ۱۱:۰۷ ب.ظ

  ممکنه توی سایت لیریک فیلمهای رومئو و ژولیت-قصه عشق-پدر خوانده رو هم بذارین؟مرسی از سایت پر محتواتون

 • babak
  ارسال شده در بهمن ۳, ۱۳۸۵ در ۴:۲۸ ب.ظ

  salam man babakam aliye man khodam konserto laminor baraye vialon e bakho ro zadam ba saz dahani kare besyar jalebi bood mersi shar aliye

 • ارسال شده در بهمن ۲۰, ۱۳۸۵ در ۲:۳۲ ب.ظ

  در مورد اشعار و شعرهای شاعران بزرگ اروپائی چیزی ندارید؟

 • جلال هیبتی
  ارسال شده در اسفند ۵, ۱۳۸۵ در ۱۲:۰۸ ب.ظ

  man khodam saz dahany ro yad gereftam va hala ham dar orumiee celas daram. man ahle shahre bukan hastamva dar sabkhaye clasic va jaz kar mikonam.dar morede sayte shoma bayad begam ke karetun 20e.

 • ارسال شده در اسفند ۵, ۱۳۸۵ در ۱۲:۱۹ ب.ظ

  salam lotfan dar bareye aghaye mansur paknegad chizi benevisid.

 • shahrokh sabermotlagh
  ارسال شده در فروردین ۱۰, ۱۳۸۶ در ۱۲:۲۵ ق.ظ

  salam az zahamat shoma sepas gozaram

 • حسین جندقی
  ارسال شده در فروردین ۲۸, ۱۳۸۶ در ۱۲:۵۱ ب.ظ

  aghayoon aliye az in etelaat vaghean estefade kardam

 • amir
  ارسال شده در مرداد ۱, ۱۳۸۶ در ۲:۴۷ ب.ظ

  بهتریت سایتی که در زمینه موسیقی در اینترنت برای فارسی زبانان وجود دارد.چقدر خوب و علمی کار کردید.امید وارم که امکان لذت بردن از این سایت رو برای خودم و دیگران فراهم کنم.حتما این سایت رو به دوستانم معرفی خواهم کرد.

 • ali
  ارسال شده در اردیبهشت ۲۳, ۱۳۸۷ در ۷:۵۸ ب.ظ

  salam.omidvaram ke haleton khub bashe
  besyar sepasgozaram bekhatere etelaati ke be man dadid man az in saite shoma kheili chizha yad gereftam va baes shod ke man bishtar tamrin konam man bishtar az 7sal hast ke saz dahani mizanam age mishe baz ham matalebi jadid benevisid va mano bishtar rahnamaee konid montazere emaileton hastam
  shad o movafagh bashid

 • Elias
  ارسال شده در خرداد ۱۴, ۱۳۸۷ در ۹:۴۷ ق.ظ

  لام. ممنون به خاطر مطلب خیلی خوبتون. یه سوال داشتم, خود اشمل وب سایت یا ایمیل خاصی نداره؟

 • margekhoda
  ارسال شده در مرداد ۴, ۱۳۸۷ در ۱۲:۲۱ ب.ظ

  MRCE az matalebe ziba va mofidetoon. soalam in bood ke aya besurat khodamooz ham mishe insazo osooli yad gereft

 • ali reza
  ارسال شده در فروردین ۲۱, ۱۳۸۸ در ۹:۱۲ ق.ظ

  salam mer30 kheyli zeba doob.
  ye lotfe mikonid behem as linkhaye down loadesh moarefi konid.
  bazam mer30

 • jjalili
  ارسال شده در خرداد ۱۲, ۱۳۸۸ در ۵:۱۳ ب.ظ

  salam aga matalebton jaleb va khandani bod dastet dard nakoneh omidvaram ke kareto haminjori be khobi pish bebari .

 • ارسال شده در آذر ۲۳, ۱۳۸۸ در ۱۰:۳۶ ق.ظ

  البته آقای اشمل در طراحی سازدهنی هم ید طولایی دارند . چون مرتبط با مطلب شما بود لینک دادم
  http://apsez.blogspot.com/2009/12/nc64-concert.html

 • ناشناس
  ارسال شده در فروردین ۳۱, ۱۳۸۹ در ۱۰:۰۰ ق.ظ

  سلام لطفا یه سایت برای ساز دهنی به من معرفی کنید . با تشکر [email protected]

 • Rahim
  ارسال شده در فروردین ۸, ۱۳۹۱ در ۸:۴۸ ب.ظ

  mamnunam az matalebe ghashangetun
  az dustayi ke note saz dahani lazem daran
  mikham ke be emaile man pm bezanan
  man ye chanta note ghashang daram
  ke mitunam taghdimetun konam
  [email protected]

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

مروری بر آلبوم «ایوارگاه»

وحید طهرانی آزاد با ایوارگاهش نشان می‌دهد که امروز، برخلاف تصور درونی‌شده‌ی عمومی، می‌توان بدون عملیات محیرالعقول و شعبده ساز درخور زد و گوشی یافت. اگر از چهار دونوازی کوتاه سنتور و ویلن (پرنای ۱ تا ۴)، با همه‌ی کمیابیِ خودِ ترکیب و نگاه متفاوت به سبک و سیاق خط ویلن، موقتا چشم بپوشیم هیچ چیز عجیب و غریبی در ایوارگاه نمی‌یابیم. آنچه در ایوارگاه به گوش می‌رسد غریبه که نه، اما شخصی است.

فرایند خم کردن زه وارها و اتصال آن به ساختمان کلافها در ویولن (I)

محتوای این مقاله بخشی از دروس ارائه شده در شهریورماه ۱۳۹۷ در کارگاه رضا ضیائی (RZW) توسط رضا ضیائی است که فرشاد شالپوش آن را گردآوری و تدوین کرده و امیر خمسه ویراستاری آن را بر عهده گرفته است. متن کامل و دیگر مقالات مرتبط در آرشیو کارگاه موجود است.

از روزهای گذشته…

قضیه از این قرار است (II)

قضیه از این قرار است (II)

نوازندگان همراه ما از کشور ارمنستان قصد بازگشت داشتند و ما به ناچار می بایست حاصل تمریناتمان را به اجرا می گذاشتیم. به تالار وحدت رضایت دادیم و باید خواننده ای را در لحظات پایانی جایگزین می کردیم. چندین نفر پیشنهاد شدند. علیرضا قربانی را انتخاب کردیم، اما شرایط حضور ما در تالار وحدت به گفته ی یکی از مدیران وقت تالار در صورتی فراهم می شد که اولاً با شخصی به نام قربانی همکاری نکنیم (به دلیل مشکلاتی که آن زمان تالار با قربانی پیدا کرده بود) و بعد این که از خواننده ای به نام عقیلی استفاده کنیم.
فیه ما فیه

فیه ما فیه

ارکستر سمفونیک تهران قرار است به مدت ۹شب در تالار وحدت به اجرای برنامه بپردازد. نگارنده ۶ آذر موفق به دیدن اجرای این کنسرت شدم. کنسرت ۶ آذر ارکستر سمفونیک همزمان از رادیو پخش شد و از طرف رادیو در بین برنامه هم با عوامل برنامه گفتگویی صورت گرفت.
نوازندگان تنبک دراواخر عصر قاجار (V)

نوازندگان تنبک دراواخر عصر قاجار (V)

حبیب کاشی – خواننده باسلیقه و تنبک نواز ماهری بود که تصنیف و اشعار ضربی بسیار در حفظ داشت. او در زورخانه ای که پهلوان اکبر خراسانی در محله پاچنار تهران دائر کرده و در آن ورزش میکرد تنبک می نواخت و بین همکاران خود استاد شناخته می شد و در حدود سال ۱۳۱۵ شمسی در حدود هفتاد سالگی درگذشت.
گزارشی از دومین نشست «نقدِ نقد» (VI)

گزارشی از دومین نشست «نقدِ نقد» (VI)

او افزود: این نکته بسیار بااهمیتی است که در قسمت دوم عرایضم به آن خواهیم رسید و حالا می‌خواهم با پیش زمینه‌ای که آقای فیاض گفتند بازگردم به «واکاوی». اگر ما بخواهیم این کار را بکنیم؛ انگشت بگیریم به سمتی و بگوییم «این» را ببین! یکی از مهمترین کارهایی را کرده‌ایم که منتقدان می‌توانند بکنند اگر نگوییم تنها کاری است که می‌توانند بکنند. انگشت بگیرم و بگویم «این!» صداقت‌کیش ادامه داد: اگر بخواهیم این کار را بکنیم با موسیقی باید چه کنیم؟!
بررسی کوتاه در باب سنت و نوآوری در موسیقی ایرانی (II)

بررسی کوتاه در باب سنت و نوآوری در موسیقی ایرانی (II)

این مفاهیم در سایر هنرها از جمله نقاشی معماری، مشترک است. در نگاره های ایرانی مصادق این تفکرات موجود است. تفکر دایره وار و حضور مرکزیت مطلق در آن از ویژگی های یک تفکر سنتی است. در خط نستعلیق انتهای اکثر حروف به طرف بالا است که تداعی کننده یِ وصال است. اینها همگی خود نماد پردازی محسوب می شوند و هم جنبه بصری آن و هم مفاهیم آن قدسی است.
آیا ملودی هویت یک قطعه موسیقی است؟

آیا ملودی هویت یک قطعه موسیقی است؟

بسیاری از ما موسیقی را معادل ملودی میدانیم و در عین حال نمی دانیم ملودی واقعا” چیست! همه ما دانسته یا ندانسته هنگام رانندگی، هنگام راه رفتن در خیابان، در محل کار و … اصواتی را زمزمه میکنیم که به آنها ملودی گفته میشود.
از گیتار تا زندگی

از گیتار تا زندگی

سالهای ۱۹۹۶ و ۹۷ شاید به یاد ماندنی ترین سالهای زندگی کاری فابیو زانون (Fabio Zanon) باشد؛ وقتی به فاصله چند هفته در دو مسابقه گیتار کلاسیک معتبر دنیا جایزه اول را می برد و در ادامه ۵۶ کنسرت در آمریکا و کانادا برگزار می کند و بالاخره ۲ آلبوم تکنوازی خود را پس از پایان همین تور بزرگ به بازار می فرستد.

در نظر اکثر مردم، یک نوازنده حرفه ای کسی است که بیشتر ساعات شبانه روز را با تمرین ساز می گذراند و چندان فرصتی برای پرداختن به دیگر هنرها و امور زندگی ندارد؛ اما زانون مثال جالبی برای رد این فرض است. او یک کتابخوان حرفه ای و البته مجموعه دار کتب هنری و فیلم است. درباره موسیقی می گوید: “موسیقی تنها بخش کوچکی از آن چیزی است که زندگی نام دارد.” زانون از علاقه اش به فلسفه می گوید و اینکه تمام آثار سارتر و دانته را چندبار خوانده!
آرشه و تاریخی بر پدیده های آن (II)

آرشه و تاریخی بر پدیده های آن (II)

از شرق تا غرب و با کمی تلاش و کوشش در مسیر شناخت تاریخ تحولات آرشه می توان بسیاری از سازها را نام برد و حتی تصاویری را نشان داد که استفاده از این عامل در آنها تعبیه شده است. البته این نمونه ها قطعا در حالت اولیه، سازهایی بوده اند که برای نواختن با مضراب و یا ناخن انگشتان تنظیم و ساخته می شده است اما کم کم و به مرور زمان فکر به اینکه وسیله و یا عاملی که بتواند بصورت ممتد صدایی را تولید کند دور از ذهن نبوده و یقینا مورد آزمایش و تجربه قرار گرفته است.
سه گانه‌ی (نه چندان!) پارسی

سه گانه‌ی (نه چندان!) پارسی

“سه گانه‌ی پارسی” تازه‌ترین اثر منتشر شده به وسیله نشر موسیقی هرمس، کاریست از بهزاد رنجبران آهنگساز ایرانی مقیم آمریکا و استاد دانشگاه جولیارد نیویورک. این اثر به وسیله ارکستر سمفونی لندن و به رهبری جوآن فاله‌تا در سال ۲۰۰۳ ضبط شده است. اجرای اثری و قرار گرفتن این اثر در برنامه اجرای ارکستر سمفونی لندن (که یکی از ارکسترهای مطرح جهان است) نشاندهنده اهمیت این آهنگساز و شناخته شده بودن وی است.
انتشار اولین کتابشناسی توصیفی موسیقی ایران (I)

انتشار اولین کتابشناسی توصیفی موسیقی ایران (I)

خرداد ماه امسال آخرین اثر با ارزش علیرضا میرعلینقی منتشر شد؛ “کتابشناسی و مقاله شناسی توصیفی موسیقی ایران”، جلد اولش بدون تبلیغات و سر و صدای خاصی به بازار آمد و به سرعت کم یاب شد. همانطور که در مقدمه کتاب هم آمده، شماره اول کتابشناسی موسیقی که امروز به بازار کتاب راه پیدا کرده در واقع باید سال ۱۳۶۹ منتشر میشد، ولی این نوشته ها تا امروز به دلایلی که بر همه پیگیران این عرصه واضح است به انتشار نرسید.