گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk

سرمالکولم آرنولد CBE آهنگساز برجسته انگلیسی درگذشت

مالکولم آرنولد (۲۰۰۶-۱۹۲۱) یکی ازچهره های بزرگ موسیقی قرن بیستم با مجموعه ای قابل ملاحظه از آثار برجسته و ماندگار می باشد. این آثار شامل نه سمفونی هفت باله دو اپرا یک کار موزیکال بیشتر از پنجاه کنسرتو دو کوارتت زهی و غیره می باشد.

همچنین او برای ۱۳۲ فیلم موسیقی متن نوشته که در میان آنها کارهایی عالی مانند Bridge on the river kwai که جایزه اسکار را برای او به عنوان اولین آهنگساز انگلیسی به ارمغان آورد و همچنین Inn of the Sixth Happiness و obson’s Choice دیده میشود.

آرنولد زندگی حرفه ای موسیقایی خود را در سال ۱۹۴۱ به عنوان نوازنده ترومپت دوم با ارکستر فیلارمونیک لندن آغاز کرد . شناخته شدن او به عنوان بهترین ترومپت نواز روز باعث شد او به عنوان ترومپت نواز اصلی انتخاب شود. با پایان رسیدن سال ۱۹۴۰ او تمرکز و توجه خود را متوجه آهنگسازی کرد.

رابطه طولانی و نزدیک میان مالکولم آرنولد و فیلارمونیک لندن بدون توقف ادامه یافت تا اینکه حجم وسیعی از کارهای او ضبط و اجرا شدند. بدون شک این رابطه عاملی بسیار تعیین کننده در موفقیت آرنولد بوده است.

آرنولد یک آهنگساز تنال نسبتا محافظه کار اما مردمی و موثر محسوب می شود . تصنیفات او طیفی گسترده از آثار مردمی و همه پسند گرفته تا پیچیده و مملو از ایده های موسیقایی را در بر میگیرد.او هکتور برلیوز را بسیار تصدیق میکرد و تعدادی از مفسران به جهت توجه بسیار به فرهنگ و میراث کشورش او را با ژان سیبلیوس فنلاندی مقایسه میکنند.

او در سال ۱۹۷۰ موفق به دریافت درجه CBE از دستگاه سلطنتی انگلستان شد. او دکترای افتخاری موسیقی را از دانشگاه های Exeter Durham , و Leicester و در آمریکا از دانشگاههای,Miami Oxford وOhio دریافت کرده است. همچنین در سال ۱۹۸۵ عضو کالج رویال موسیقی شد و عناوین انحصاری R.A.M و F.T.C.L را در یافت کرد.

در سال ۱۹۸۵ مالکوم آرنولد جایزه Ivor Novelloرا به خاطر خدماتش در جهت شناساندن موسیقی بریتانیا دریافت کرد .همچنین جایزه Weavendon در سال ۱۹۸۵ و همچنین عنوان شوالیه در سال ۱۹۹۳ به پاس خدماتش ارزنده اش در موسیقی به او اعطا شد. در سال ۱۹۹۴ کالج موسیقی ویکتوریا آرنولد را به عنوان رئیس خود انتخاب کرد .


آرنولد با ادوارد دونس
در مورد

رهبری سمفونی هفتم اش صحبت میکند.

مالکولم در سال ۲۰۰۱ به عضویت آکادمی آهنگسازان بریتانیا درآمد. با فرا رسیدن سال ۲۰۰۴ جامعه موسیقیدانان بریتانیا آرنولد را مورد تکریم و احترام فراوان قرار داد و او را به عنوان یکی از بهترین موسیقیدانان قرن ۲۰ تشخیص داد . در ۲۹ ژوئن ۲۰۰۶ نیز آرنولد از دانشگاه Northampton دکترای افتخاری دریافت کرد.

مالکولم در طی زندگیش یک انگلیسی وطن دوست بود . او در فستیوال بهار سال ۱۹۵۷ که به عنوان مهمان به اتحادیه آهنگسازان چکسلواکی دعوت شده بود اتحادیه آهنگسازان بریتانیا را را به همگان معرفی کرد . در این زمان آرنولد با شوستاکویچ آهنگساز معروف روسی آشنا شد که بعدها برخی آثار او از این آشنایی متاثر شدند.

بیشتر کارهای مردمی او را عموم میشناسند اما بالاترین آثار او نه سمفونی وی هستند که از میان آنها شماره های ۵ و ۸ بسیار معروف هستند.این آثار به وسیله بسیاری از رهبران بزرگ دنیا به اجرا درآمده است و در ضبطهای متعددی در دسترس می باشند .

audio file بشنوید قسمتی ازموومان اول از کوئینتت برای Brass اثر مالکولم آرنولد


سرانجام آرنولد در ۲۳ سپتامبر ۲۰۰۶ بعد از یک عمر تلاش برای اعتلای هنر سرزمینش برای همیشه خاموش شد اما آثار او تا مدتها سرمشق و الگوی موسیقیدانان بریتانیا خواهد بود.

مهدی شکرالهی مقدم

مهدی شکرالهی مقدم

۱ نظر

بیشتر بحث شده است