آپوکالیپتیکا؛ یک دهه فعالیت و بدعت در نوازندگی ویولن سل

مقدمه آپوکالیپتیکا (Apocalyptica) یک گروه موسیقی فنلاندی متشکل از سه نوازنده کلاسیک ویولن سل است که از سال ۲۰۰۳ یک درامر نیز به جمع آنان پیوسته است. هر چند تخصص اصلی آپوکالیپتیکا اجرای موسیقی متال با ویولن سل است، اما قطعات کلاسیک نیز می نوازند. افراد گروه همگی از دانشجویان آکادمی “Sibelius” بزرگترین مرکز آموزش موسیقی در فنلاند و یکی از برجسته ترین هنرستان های موسیقی اروپا، واقع در شهر “Helsinki” پایتخت فنلاند هستند.

اولین آلبوم گروه آپوکالیپتیکا “Plays Metallica by Four Cellos” نام داشت که منحصرا به اجرای آثار “Metallica” با ویولن سل پرداخته بود. آلبوم دومشان با عنوان “Inquisition Symphony” شامل قطعاتی از “Sepultura” ،”Faith No More” و “Pantera” به همراه سه آهنگ ساخت خود گروه بود. در آلبوم چهارم آپوکالیپتیکا بیش از پیش به سبک راک پرداخت و برخلاف دو آلبوم “Inquisition Symphony” و “Cult ” از درام و موسیقی الکترونیک نیز استفاده نمود. از آپوکالیپتیکا تا کنون تعداد دو میلیون آلبوم در سراسر جهان به فروش رسیده است و در بسیاری از کشور جهان به اجرای کنسرت پرداخته است.

اعضای فعلی گروه عبارتند از: “Eicca Toppinen”، “Paavo Lötjönen” و “Perttu Kivilaakso” نوازندگان ویولن سل و “Mikko Sirén” نوازنده درام. دو عضو سابق گروه که “Antero Manninen” و “Max Lilja” نام داشتند، هر دو نوازنده ویولن سل بودند، “Manninen” اکنون نیز در برخی از کنسرت ها با گروه همکاری می کند و “Lilja ” در حال حاضر در یک گروه فنلاندی به نام “Hevein” مشغول فعالیت است.

آپوکالیپتیکا و تلفیق موسیقی کلاسیک و متال
آپوکالیپتیکا نمادی از موسیقی خارق العاده و منحصر بفرد است که کار خود را با اجرای آثار دیگران آغاز نموده و به تدریج به یکی از خلاق ترین گروه های موسیقی متال جهان تبدیل شده است. گروهی که با پیمودن مسیر بین “Shostakovich” تا “Metallica” و غلبه بر تفاوت های مابین این دو سبک موفق به ادغام اجراهای کلاسیک و راک در سالن های بزرگ موسیقی شد. بدون شک می توان آپوکالیپتیکا را یکی از برجسته ترین گروه های موسیقی در حال حاضر برشمرد. “Amplified – A Decade of Reinventing the Cello” در حقیقت نتیجه صعود ده ساله این گروه است که برای همگان حتی خود اعضای گروه غیر قابل باور محسوب می شود.

“Eicca Toppinen” که نوازنده و آهنگساز اصلی گروه است در مصاحبه ای اظهار داشته :”به نظرم روزنامه نگاران رابطه خوبی با کارهایی که ما اجرا می کنیم ندارند و اصولا آلبوم های ما را چندان جدی نمی گیرند. از آنجائیکه موسیقی ما بسیار پیچیده تر از تفکر عوام است، جای گله و شکایتی در این زمینه باقی نمی ماند. همانطور که می دانید بدعت همواره نوعی آشفتگی و اغتشاش به دنبال دارد، موسیقی ما نیز به عنوان یک کار نو در عرصه بین المللی مطرح شده و به همان نسبت که عده ای هواخواه و مشتاق آن هستند، در مقابل افرادی وجود دارند که از آن متنفرند. طبیعتا کارهای آپوکالیپتیکا ممکن است برای دسته ای از شنوندگان گیج کننده به نظر برسد و انتقادات بسیاری را به دنبال داشته باشد، این کاملا منطقی است، اما در عین حال به هیچ وجه مایل نیستم نقدهای بی پایه و اساس و غیر قابل توجیه برخی از دست اندرکاران عرصه موسیقی افراد گروه را تحت تاثیر خود قرار دهد و ذهن آنان را درگیر نماید. ما همگی از افراد بسیار معمولی جامعه هستیم و قصد داریم همیشه اینگونه باقی بمانیم. هدف ما به نوعی تغییر دادن آگاهی و بینش عمومی نسبت به موسیقی است.

همه می دانیم که نواختن ویولن سل برای یک نوجوان مطلقا کار آسانی نیست، درحالیکه دیگر هم سن و سالانت مشغول بازی فوتبال و تفریحات دیگر هستند، تو ناگزیر زندگی ات را به شرکت در تمارین مداوم اختصاص می دهی. ورود به عرصه موسیقی کلاسیک نیازمند تمرین و مطالعه روزانه است و زمانی که در نوجوانی تصمیم می گیرید به طور جدی نوازندگی را دنبال کنید، مشکلات بسیاری را پیش رو خواهید داشت. برای یک دانش آموز آکادمی “Sibelius” نواختن کارهای جیمی هنریکس یک امر عادی است. در حقیقت ما از ابتدا تصمیم نداشتیم این سبک از موسیقی را دنبال کنیم و کاملا اتفاقی وارد آن شدیم.”

audio file به قسمتی از اجرای گروه Apocalyptica توجه کنید

آغاز کار آپوکالیپتیکا در سال ۱۹۹۶ با اجرای “Apocalyptica Plays Metallica by Four Cellos” (آپوکالیپتیکا با چهار ویولنسل متالیکا می نوازد) داستانی کاملا غیر متعارف بود. چهار تن از دانش آموزان ناشناس آکادمی “Sibelius” در یک کلوپ “Heavy Metal” به نام “Teatro” در شهر “Helsinki” به اجرای کارهای متالیکا پرداختند، برای این چهار نفر به پایان رساندن تحصیلاتشان مهم تر از ورود به عرصه موسیقی حرفه ای و شهرت بود و مانند میلیون ها جوان دیگر تنها در اوقات فراغتشان موسیقی متال گوش می دادند.

به منظور ادامه فعالیتشان و به دلیل مشکلات مالی در اجاره استودیو، نوازندگان آپوکالیپتیکا مجبور بودند صبح های خیلی زود یا ساعات پایانی شب به تمرین در استودیوبپردازند. تلاش های این گروه با انتشار اولین آلبومشان به ثمر نشست و میلیون ها نسخه از آن در سراسر جهان به فروش رسید. چنین موقعیتی برای یک گروه تازه کار که اصرار چندانی به حرفه ای شدن و کسب محبوبیت نداشتند، شرایطی استثنایی تلقی می شود.

در سال ۱۹۹۸ آلبوم “Inquisition Symphony” از این گروه منتشر شد که شامل اجرای آثاری از “Sepultura”، “Faith No More” و “Pantera” به علاوه سه آهنگ ساخت خود آپوکالیپتیکا بود. در حقیقت از آن زمان بود که آپوکالیپتیکا به عنوان یک گروه متال- کلاسیک خود را به ثبت رسانده و شناخته شد.

سومین آلبوم آنها آغاز کار نوارنده جدید گروه “Perttu Kivilaakso” بود که جایگرین “Antero Manninen” شد، این نوازنده ماهر جوان جزو طرفداران موسیقی متال بود که با ورودش ویژگی های جدیدی را به آپوکالیپتیکا افزود. او خود در این باره اظهار داشته :”من یک نوارنده ویولن سل ارکستر فیلارمونیک “Helsinki” هستم که علاقه بسیاری به تجربیات جدید در سبک های مختلف موسیقی دارم. بزرگترین تجربه حرفه ای من هم نوازی با پاواروتی در کنسرتی که در “Helsinki” برگزار نمود، بوده است. “

آپوکالیپتیکا با برگزاری بیش از ۵۰۰ کنسرت در ۶۰ کشور جهان از جمله : مکزیک، روسیه، ژاپن و آمریکا پلکان ترقی را به سرعت پیمود و به یکی از مشهورترین گروههای موسیقی کشورش فنلاند بدل شد. در آلبوم سال ۲۰۰۵ با عنوان “Apocalyptica” موسیقی این گروه از هر لحاظ توسعه یافت و یک درامر به نوازنده های گروه افزوده شد.

سخن آخر اینکه هر چند ممکن است موسیقی آپوکالیپتیکا برای دسته ای از شنوندگان گیج کننده باشد و برای برخی دیگر فوق العاده و ممتاز، در هر دو حالت نمی توان منکر ناب بودن موسیقی این گروه شد.

apocalyptica.com
en.wikipedia.org

17 دیدگاه

 • بیژن
  ارسال شده در آبان ۱, ۱۳۸۵ در ۹:۴۵ ق.ظ

  از این مطلبی که نوشتید بسیار ممنونم
  لطفا در مورد کیهان کلهر و جاده ابریشم ۲۰۰۵
  مطلب بنویسید
  با تشکر

 • saeed1922
  ارسال شده در آبان ۱, ۱۳۸۵ در ۴:۵۱ ب.ظ

  بسیار جالب بود. قطعه هم همینطور. ممنون

 • مهسا
  ارسال شده در آبان ۹, ۱۳۸۵ در ۱۰:۵۰ ب.ظ

  راجع به هیم هم مطلب بزنین
  به همین خوشکلی باشه لطفا

 • StaticX
  ارسال شده در آبان ۳۰, ۱۳۸۵ در ۱:۱۷ ب.ظ

  اینا رو که میدونیم کار برا دانلود جی داری ؟؟؟؟

 • سارا
  ارسال شده در آذر ۷, ۱۳۸۵ در ۱۱:۳۷ ب.ظ

  دانلود جی داری ؟

 • ehsan
  ارسال شده در آذر ۹, ۱۳۸۵ در ۱:۲۶ ق.ظ

  بیوگرافی گروه کارال اورف؟

 • mehdi
  ارسال شده در آذر ۱۹, ۱۳۸۵ در ۳:۰۰ ب.ظ

  khili khili khob ok vaghean khoshhalam az in ke ya hamchi sayti hast omidvaram roz bea roz kamek tar beashe

 • mehdi bidel
  ارسال شده در آذر ۲۹, ۱۳۸۵ در ۱:۳۲ ب.ظ

  thanks for your trying about this words

 • hossein
  ارسال شده در دی ۷, ۱۳۸۵ در ۱۰:۵۳ ب.ظ

  من اجرای این گروه رو در فستیوال jazz فکر می کنم دو سال پیش به طور کامل مشاهده کردم. نوازندگی با این نوع ساز در این عرصه در خور توجه بود

 • lune
  ارسال شده در آبان ۴, ۱۳۸۶ در ۶:۰۷ ب.ظ

  Eyvaal kheili hal kardam man asheghe in goroham vaghean merC Kheili site bahaliye sitetoon

 • zohre
  ارسال شده در اردیبهشت ۲۷, ۱۳۸۷ در ۱۱:۱۱ ق.ظ

  tnks so much.i luv this Band

 • اشکان
  ارسال شده در دی ۱۵, ۱۳۸۷ در ۱۰:۲۹ ب.ظ

  خیلی جالب بود
  میشه اجرا هی دیگه ی گروهم بزارین ممنون

 • ارسال شده در اسفند ۲۷, ۱۳۸۷ در ۱:۰۳ ب.ظ

  اجرای گروه آپوکالیپتیکا همیشه بدون نقص بوده و مطمئنا از برجسته ترین گروه های صاحب سبک در کلاسیک و متال هستند.

 • ارسال شده در مهر ۲۹, ۱۳۸۹ در ۲:۰۵ ب.ظ

  some where around nothing

 • A-Y
  ارسال شده در آبان ۲۱, ۱۳۸۹ در ۲:۰۹ ب.ظ

  salam ,vaghan ali bo matalebe ghashangi gozashtid man khodam violon cel mizanam bayad begam ke saze vaghan zibaie vali vashatnak sakhta man shifte kare in groham ,alian bi naziran harf nadaran mer30 babate matalebe ghashangeton

 • samvel
  ارسال شده در آذر ۹, ۱۳۹۰ در ۱:۳۰ ق.ظ

  salam be hame….azatun mikham khanandehayi ke ba in goruh khundan ro moarefi konin,,,masalan begin tuye folan ahang,folan khanande bahashun hamkari karde….mer30

 • PaЯrHaMm
  ارسال شده در تیر ۵, ۱۳۹۱ در ۸:۴۳ ب.ظ

  /ApocalypticA 4 Ever \m
  awlie kaaaareshooon.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

«شیوه‌ی نوازندگی» در موسیقی ما چه معنایی دارد؟ (I)

اگر در موسیقی کلاسیک غربی کار می‌کنیم دادن جواب همه‌فهم به این سوال نسبتا ساده است. یعنی روشی که هر نوازنده آثار را می‌نوازد. بخشی به رابطه‌ی فیزیکی‌ای که یک نوازنده با سازش دارد مربوط است، یعنی مسائلی مثل روش دست گرفتن ساز یا پشت ساز نشستن، نحوه‌ی انگشت گذاشتن، انتقال نیرو به ساز (تقریبا اِکول) و … بخشی هم به مسایل صوتی، مثل صدایی که از ساز درمی‌آورد، دامنه‌ی شدت و ضعف‌هایی که می‌تواند به هر نت یا پاساژ بدهد، شیوش‌های مختلفی که می‌تواند هنگام نواختن هر نغمه یا تکنیک ایجاد کند و بخشی هم به مسایل تکنیکی مثل دامنه‌ی ویبراتوها و از این قبیل.

جمال الدین منبری پس از سالها سکوت به روی صحنه می رود

ارکستر ملی ایران به رهبری فریدون شهبازیان و خوانندگی جمال الدین منبری و پوریا اخواص، ۱۶ اسفند ماه ۹۷ ساعت ۲۱:۳۰ دقیقه در تالار وحدت به روی صحنه می رود. این برنامه آخرین کنسرت سال ۹۷ ارکستر ملی با رهبری شهبازیان خواهد بود.

از روزهای گذشته…

انتشار اولین کتابشناسی توصیفی موسیقی ایران (I)

انتشار اولین کتابشناسی توصیفی موسیقی ایران (I)

خرداد ماه امسال آخرین اثر با ارزش علیرضا میرعلینقی منتشر شد؛ “کتابشناسی و مقاله شناسی توصیفی موسیقی ایران”، جلد اولش بدون تبلیغات و سر و صدای خاصی به بازار آمد و به سرعت کم یاب شد. همانطور که در مقدمه کتاب هم آمده، شماره اول کتابشناسی موسیقی که امروز به بازار کتاب راه پیدا کرده در واقع باید سال ۱۳۶۹ منتشر میشد، ولی این نوشته ها تا امروز به دلایلی که بر همه پیگیران این عرصه واضح است به انتشار نرسید.
نگاهی به سبکهای موسیقی – کلاسیک

نگاهی به سبکهای موسیقی – کلاسیک

اگر کارهای فرانسیسکو گویا نقاش اسپانیایی را دیده باشید میتوانید ایده خوبی از دوران هنر کلاسیک بدست آورید. هنر در این دوران بیشتر متوجه سادگی و وضوح بود تا تزئینات ماهرانه و بعید است درعالم موسیقی بتوان کارهایی به سادگی اما در عین حال زیبایی و درخشش موتزارت پیدا کرد.
اپرای مولوی توسط انتشارات ناکسوس منتشر شد

اپرای مولوی توسط انتشارات ناکسوس منتشر شد

اپرای مولوی توسط انتشارات ناکسوس به انتشار رسید؛ این اپرا که در دو حلقه سی دی صوتی به انتشار رسیده است، اولین اپرای ایرانی است که توسط یک انتشارات معتبر بین المللی به انتشار می رسد. اپرای مولوی توسط بهزاد عبدی آهنگسازی شده و لیبرتوی آن نوشته بهروز غریب پور است.
طراحی سازها (I)

طراحی سازها (I)

مقاله ای که در حال حاضر شاهد آن هستیم مقدمه ای است از فصل Mathematical Background A کتاب با ارزش و گرانبهای Geometry Proportion and the art of Lutherie نوشته Kevin Coates که توسط انتشارات Oxford University press, New York به چاپ رسیده است.
زنان در موسیقی قاجار (I)

زنان در موسیقی قاجار (I)

وقتی که در هنگامه ی کم مانند عصر حاضر،هر گفت و شنفتی در حوزه موسیقی نیازمند رعایت احتیاط از سوی اهالی موسیقی است (آن هم در هزاره سوم !) و هنوز تصمیم متفق القولی از سوی متوالیان فرهنگی در مورد حرمت یا حلت این هنر بیچاره اتخاذ نشده است، از” حافظ” که در بیدادگاه قرن هشتم می زیسته چشمداشتی به غیر از آنچه در ابتدا آمد، نمی توان داشت. این فجایع فرهنگی یعنی پنهان نوشی، پنهان نوازی، پنهان نگاری و… و از سوی دیگر حضور مستمر مورخان سر سپرده، سبب شده است که متاسفانه صفحات تاریخ مان را به ناگزیر در میان پنهان سرائی های ادبیات مان جستجو کنیم. و این واقعیت آنگاه نمود بیشتری پیدا می کند که بخواهیم در مورد تاریخ موسیقی ایران آن هم از نوع زنانه اش پژوهش کنیم و مجبور شویم از درگاه ادبیات هم با دستی تقریبا خالی باز گشته و سفرنامه های فرنگیان ساکن ایران را ورق بزنیم.
سری هارمونیک، معدن فواصل موسیقایی (III)

سری هارمونیک، معدن فواصل موسیقایی (III)

قبلا گفته شد می توان بین هارمونیک های دوم و چهارم و هشتم و شانزدهم و… سیستم اکتاوی تشکیل داد. حال در اینجا باید گفته شود که اصولا بین هارمونیکهای fm و fn به شرط fm=2fn می توان سیستم اکتاوی فواصل را مشاهده نمود. سیستم زیر فواصل بین هارمونیک های ۱۵ تا ۳۰ را نشان می دهد. در این سیستم fm=30 و fn=15 بوده و فواصل کسری ساده شده اند:
موسیقی بلوز (IV)

موسیقی بلوز (IV)

اکثر آهنگهای بلوز ریتم ۴/۴ دارند. استفاده از نتهای استاکاتو و آکوردهای سنکوپ دار رایج است. Triplet (نواختن سه نت در یک ضرب) زیاد به کار می رود و نتهای چنگ (۱/۸) اغلب با ریتم سوئینگ (Swing) نواخته می شود۱٫
بررسی اجمالی آثار شادروان <br>روح الله خالقی (قسمت سی ام)

بررسی اجمالی آثار شادروان
روح الله خالقی (قسمت سی ام)

مسلماً انگیزه خلق اثر و تاریخ پیدایش اصل و هر یک از اجراها و یا تفسیری مختصر اما کارشناسانه از هر اثر و هر اجرا و اقوال مشاهیر و صاحب نظران در مورد آن، همگی میتوانند بر ارزش تاریخی و غنای چنین فهرستی بیفزایند. چنین گامی تنها اقدامی فرهنگی و تاریخی نبوده بلکه ادای دینی است به استاد وزیری و شاگرد و دوست وفادارش.
نگاهی به سانسور موسیقی در ایران (II)

نگاهی به سانسور موسیقی در ایران (II)

پس از اشغال ایران در سال ۱۳۲۰ و آغاز حکومت محمدرضا پهلوی به دلیل در دسترس قرار گرفتن فن‌آوری ضبط صدا و گسترش استفاده از رادیو در ایران گستره‌ی شنوندگان بزرگتر و در نتیجه اثر گذاری موسیقی از این طریق بیشتر شد به همین دلیل دولت‌های وقت برای کنترل نشر موسیقی با مسائلی روبرو شدند که تا پیش از آن مطرح نبود.
نگاهی به سمفونی فانتاستیک اثر جاودان هکتور برلیوز (VI)

نگاهی به سمفونی فانتاستیک اثر جاودان هکتور برلیوز (VI)

پس از این مقدمه ی کوتاه که نقش فضاسازی را دارد (میزان های ۱ تا ۲۰)، ایده فیکس در بخش آلگرو برای آخرین بار به صحنه می آید ولی نه چونان گذشته «نجیبانه و محجوب». این بار به نغمه رقصی مبتذل و ناهنجار بدل شده که با صدای گوش خراش و زیر به وسیله کلارینت می بمل نواخته می شود، و نت های چالاک دارد که با تریل تزیین یافته اند.