آپوکالیپتیکا؛ یک دهه فعالیت و بدعت در نوازندگی ویولن سل

مقدمه آپوکالیپتیکا (Apocalyptica) یک گروه موسیقی فنلاندی متشکل از سه نوازنده کلاسیک ویولن سل است که از سال ۲۰۰۳ یک درامر نیز به جمع آنان پیوسته است. هر چند تخصص اصلی آپوکالیپتیکا اجرای موسیقی متال با ویولن سل است، اما قطعات کلاسیک نیز می نوازند. افراد گروه همگی از دانشجویان آکادمی “Sibelius” بزرگترین مرکز آموزش موسیقی در فنلاند و یکی از برجسته ترین هنرستان های موسیقی اروپا، واقع در شهر “Helsinki” پایتخت فنلاند هستند.

اولین آلبوم گروه آپوکالیپتیکا “Plays Metallica by Four Cellos” نام داشت که منحصرا به اجرای آثار “Metallica” با ویولن سل پرداخته بود. آلبوم دومشان با عنوان “Inquisition Symphony” شامل قطعاتی از “Sepultura” ،”Faith No More” و “Pantera” به همراه سه آهنگ ساخت خود گروه بود. در آلبوم چهارم آپوکالیپتیکا بیش از پیش به سبک راک پرداخت و برخلاف دو آلبوم “Inquisition Symphony” و “Cult ” از درام و موسیقی الکترونیک نیز استفاده نمود. از آپوکالیپتیکا تا کنون تعداد دو میلیون آلبوم در سراسر جهان به فروش رسیده است و در بسیاری از کشور جهان به اجرای کنسرت پرداخته است.

اعضای فعلی گروه عبارتند از: “Eicca Toppinen”، “Paavo Lötjönen” و “Perttu Kivilaakso” نوازندگان ویولن سل و “Mikko Sirén” نوازنده درام. دو عضو سابق گروه که “Antero Manninen” و “Max Lilja” نام داشتند، هر دو نوازنده ویولن سل بودند، “Manninen” اکنون نیز در برخی از کنسرت ها با گروه همکاری می کند و “Lilja ” در حال حاضر در یک گروه فنلاندی به نام “Hevein” مشغول فعالیت است.

آپوکالیپتیکا و تلفیق موسیقی کلاسیک و متال
آپوکالیپتیکا نمادی از موسیقی خارق العاده و منحصر بفرد است که کار خود را با اجرای آثار دیگران آغاز نموده و به تدریج به یکی از خلاق ترین گروه های موسیقی متال جهان تبدیل شده است. گروهی که با پیمودن مسیر بین “Shostakovich” تا “Metallica” و غلبه بر تفاوت های مابین این دو سبک موفق به ادغام اجراهای کلاسیک و راک در سالن های بزرگ موسیقی شد. بدون شک می توان آپوکالیپتیکا را یکی از برجسته ترین گروه های موسیقی در حال حاضر برشمرد. “Amplified – A Decade of Reinventing the Cello” در حقیقت نتیجه صعود ده ساله این گروه است که برای همگان حتی خود اعضای گروه غیر قابل باور محسوب می شود.

“Eicca Toppinen” که نوازنده و آهنگساز اصلی گروه است در مصاحبه ای اظهار داشته :”به نظرم روزنامه نگاران رابطه خوبی با کارهایی که ما اجرا می کنیم ندارند و اصولا آلبوم های ما را چندان جدی نمی گیرند. از آنجائیکه موسیقی ما بسیار پیچیده تر از تفکر عوام است، جای گله و شکایتی در این زمینه باقی نمی ماند. همانطور که می دانید بدعت همواره نوعی آشفتگی و اغتشاش به دنبال دارد، موسیقی ما نیز به عنوان یک کار نو در عرصه بین المللی مطرح شده و به همان نسبت که عده ای هواخواه و مشتاق آن هستند، در مقابل افرادی وجود دارند که از آن متنفرند. طبیعتا کارهای آپوکالیپتیکا ممکن است برای دسته ای از شنوندگان گیج کننده به نظر برسد و انتقادات بسیاری را به دنبال داشته باشد، این کاملا منطقی است، اما در عین حال به هیچ وجه مایل نیستم نقدهای بی پایه و اساس و غیر قابل توجیه برخی از دست اندرکاران عرصه موسیقی افراد گروه را تحت تاثیر خود قرار دهد و ذهن آنان را درگیر نماید. ما همگی از افراد بسیار معمولی جامعه هستیم و قصد داریم همیشه اینگونه باقی بمانیم. هدف ما به نوعی تغییر دادن آگاهی و بینش عمومی نسبت به موسیقی است.

همه می دانیم که نواختن ویولن سل برای یک نوجوان مطلقا کار آسانی نیست، درحالیکه دیگر هم سن و سالانت مشغول بازی فوتبال و تفریحات دیگر هستند، تو ناگزیر زندگی ات را به شرکت در تمارین مداوم اختصاص می دهی. ورود به عرصه موسیقی کلاسیک نیازمند تمرین و مطالعه روزانه است و زمانی که در نوجوانی تصمیم می گیرید به طور جدی نوازندگی را دنبال کنید، مشکلات بسیاری را پیش رو خواهید داشت. برای یک دانش آموز آکادمی “Sibelius” نواختن کارهای جیمی هنریکس یک امر عادی است. در حقیقت ما از ابتدا تصمیم نداشتیم این سبک از موسیقی را دنبال کنیم و کاملا اتفاقی وارد آن شدیم.”

audio file به قسمتی از اجرای گروه Apocalyptica توجه کنید

آغاز کار آپوکالیپتیکا در سال ۱۹۹۶ با اجرای “Apocalyptica Plays Metallica by Four Cellos” (آپوکالیپتیکا با چهار ویولنسل متالیکا می نوازد) داستانی کاملا غیر متعارف بود. چهار تن از دانش آموزان ناشناس آکادمی “Sibelius” در یک کلوپ “Heavy Metal” به نام “Teatro” در شهر “Helsinki” به اجرای کارهای متالیکا پرداختند، برای این چهار نفر به پایان رساندن تحصیلاتشان مهم تر از ورود به عرصه موسیقی حرفه ای و شهرت بود و مانند میلیون ها جوان دیگر تنها در اوقات فراغتشان موسیقی متال گوش می دادند.

به منظور ادامه فعالیتشان و به دلیل مشکلات مالی در اجاره استودیو، نوازندگان آپوکالیپتیکا مجبور بودند صبح های خیلی زود یا ساعات پایانی شب به تمرین در استودیوبپردازند. تلاش های این گروه با انتشار اولین آلبومشان به ثمر نشست و میلیون ها نسخه از آن در سراسر جهان به فروش رسید. چنین موقعیتی برای یک گروه تازه کار که اصرار چندانی به حرفه ای شدن و کسب محبوبیت نداشتند، شرایطی استثنایی تلقی می شود.

در سال ۱۹۹۸ آلبوم “Inquisition Symphony” از این گروه منتشر شد که شامل اجرای آثاری از “Sepultura”، “Faith No More” و “Pantera” به علاوه سه آهنگ ساخت خود آپوکالیپتیکا بود. در حقیقت از آن زمان بود که آپوکالیپتیکا به عنوان یک گروه متال- کلاسیک خود را به ثبت رسانده و شناخته شد.

سومین آلبوم آنها آغاز کار نوارنده جدید گروه “Perttu Kivilaakso” بود که جایگرین “Antero Manninen” شد، این نوازنده ماهر جوان جزو طرفداران موسیقی متال بود که با ورودش ویژگی های جدیدی را به آپوکالیپتیکا افزود. او خود در این باره اظهار داشته :”من یک نوارنده ویولن سل ارکستر فیلارمونیک “Helsinki” هستم که علاقه بسیاری به تجربیات جدید در سبک های مختلف موسیقی دارم. بزرگترین تجربه حرفه ای من هم نوازی با پاواروتی در کنسرتی که در “Helsinki” برگزار نمود، بوده است. “

آپوکالیپتیکا با برگزاری بیش از ۵۰۰ کنسرت در ۶۰ کشور جهان از جمله : مکزیک، روسیه، ژاپن و آمریکا پلکان ترقی را به سرعت پیمود و به یکی از مشهورترین گروههای موسیقی کشورش فنلاند بدل شد. در آلبوم سال ۲۰۰۵ با عنوان “Apocalyptica” موسیقی این گروه از هر لحاظ توسعه یافت و یک درامر به نوازنده های گروه افزوده شد.

سخن آخر اینکه هر چند ممکن است موسیقی آپوکالیپتیکا برای دسته ای از شنوندگان گیج کننده باشد و برای برخی دیگر فوق العاده و ممتاز، در هر دو حالت نمی توان منکر ناب بودن موسیقی این گروه شد.

apocalyptica.com
en.wikipedia.org

17 دیدگاه

 • بیژن
  ارسال شده در آبان ۱, ۱۳۸۵ در ۹:۴۵ ق.ظ

  از این مطلبی که نوشتید بسیار ممنونم
  لطفا در مورد کیهان کلهر و جاده ابریشم ۲۰۰۵
  مطلب بنویسید
  با تشکر

 • saeed1922
  ارسال شده در آبان ۱, ۱۳۸۵ در ۴:۵۱ ب.ظ

  بسیار جالب بود. قطعه هم همینطور. ممنون

 • مهسا
  ارسال شده در آبان ۹, ۱۳۸۵ در ۱۰:۵۰ ب.ظ

  راجع به هیم هم مطلب بزنین
  به همین خوشکلی باشه لطفا

 • StaticX
  ارسال شده در آبان ۳۰, ۱۳۸۵ در ۱:۱۷ ب.ظ

  اینا رو که میدونیم کار برا دانلود جی داری ؟؟؟؟

 • سارا
  ارسال شده در آذر ۷, ۱۳۸۵ در ۱۱:۳۷ ب.ظ

  دانلود جی داری ؟

 • ehsan
  ارسال شده در آذر ۹, ۱۳۸۵ در ۱:۲۶ ق.ظ

  بیوگرافی گروه کارال اورف؟

 • mehdi
  ارسال شده در آذر ۱۹, ۱۳۸۵ در ۳:۰۰ ب.ظ

  khili khili khob ok vaghean khoshhalam az in ke ya hamchi sayti hast omidvaram roz bea roz kamek tar beashe

 • mehdi bidel
  ارسال شده در آذر ۲۹, ۱۳۸۵ در ۱:۳۲ ب.ظ

  thanks for your trying about this words

 • hossein
  ارسال شده در دی ۷, ۱۳۸۵ در ۱۰:۵۳ ب.ظ

  من اجرای این گروه رو در فستیوال jazz فکر می کنم دو سال پیش به طور کامل مشاهده کردم. نوازندگی با این نوع ساز در این عرصه در خور توجه بود

 • lune
  ارسال شده در آبان ۴, ۱۳۸۶ در ۶:۰۷ ب.ظ

  Eyvaal kheili hal kardam man asheghe in goroham vaghean merC Kheili site bahaliye sitetoon

 • zohre
  ارسال شده در اردیبهشت ۲۷, ۱۳۸۷ در ۱۱:۱۱ ق.ظ

  tnks so much.i luv this Band

 • اشکان
  ارسال شده در دی ۱۵, ۱۳۸۷ در ۱۰:۲۹ ب.ظ

  خیلی جالب بود
  میشه اجرا هی دیگه ی گروهم بزارین ممنون

 • ارسال شده در اسفند ۲۷, ۱۳۸۷ در ۱:۰۳ ب.ظ

  اجرای گروه آپوکالیپتیکا همیشه بدون نقص بوده و مطمئنا از برجسته ترین گروه های صاحب سبک در کلاسیک و متال هستند.

 • ارسال شده در مهر ۲۹, ۱۳۸۹ در ۲:۰۵ ب.ظ

  some where around nothing

 • A-Y
  ارسال شده در آبان ۲۱, ۱۳۸۹ در ۲:۰۹ ب.ظ

  salam ,vaghan ali bo matalebe ghashangi gozashtid man khodam violon cel mizanam bayad begam ke saze vaghan zibaie vali vashatnak sakhta man shifte kare in groham ,alian bi naziran harf nadaran mer30 babate matalebe ghashangeton

 • samvel
  ارسال شده در آذر ۹, ۱۳۹۰ در ۱:۳۰ ق.ظ

  salam be hame….azatun mikham khanandehayi ke ba in goruh khundan ro moarefi konin,,,masalan begin tuye folan ahang,folan khanande bahashun hamkari karde….mer30

 • PaЯrHaMm
  ارسال شده در تیر ۵, ۱۳۹۱ در ۸:۴۳ ب.ظ

  /ApocalypticA 4 Ever \m
  awlie kaaaareshooon.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

مروری بر آلبوم «ایران زمین»

سوال این است که آیا می‌توان خلاقیت را آموزش داد؟ و جواب این که حتا اگر هم نتوان، حداقل می‌شود با برانگیختن و آزاد گذاشتن، آدم‌های صاحب خلاقیت را تشویق به استفاده از آن کرد و پروراند. آنچه هشت آهنگساز نوجوان آلبوم ایران‌زمین و مدیر هوشیار «پروژه‌ی آهنگسازان جوان»، امیرمهیار تفرشی پور، به اعتبار موسیقی‌شان به صحنه‌ی امروزین موسیقی ما می‌آورند دقیقا پاسخی است که دیدیم.

آلبوم «در محاصره» با آهنگسازی منتشر شد

یکی از کنسرت‌های ارکستر «خنیاگران مهر» به سرپرستی و آهنگسازی بهزاد عبدی در قالب آلبوم صوتی تصویری «در محاصره» به خوانندگی محمد معتمدی، توسط نشر «پردیس موسیقی معاصر» منتشر شد. آلبوم «در محاصره» مشتمل بر یکی از کنسرت‌های ارکستر «خنیاگران مهر» به سرپرستی بهزاد عبدی که مرداد ماه سال ۱۳۹۵ به خوانندگی محمد معتمدی در تالار وحدت تهران روی صحنه رفت، در قالب یک اثر صوتی تصویری توسط نشر «پردیس موسیقی معاصر» وارد بازار موسیقی شد. این مجموعه همزمان با کنسرت‌های اروپایی ارکستر «خنیاگران مهر» در کشورهای فرانسه، سوئیس، کانادا و آمریکا نیز به صورت فیزیکی و دیجیتال در دسترس مخاطبان قرار گرفته است.

از روزهای گذشته…

گروه ریمونز (II)

گروه ریمونز (II)

در فوریه ۱۹۷۶ ریمونز اولین آلبوم خود را ضبط کردند که شامل چهارده آهنگ بود که بلندترین آن از دو دقیقه و نیم بیشتر به طول نمی انجامید. در حالی که تمام اعضای گروه در ساختن آهنگ و نوشتن اشعار سهیم بودند، دی دی شاعر اصلی آنان بود. این ضبط با مشارکت تومی و کریگ لئون (Tommy and Craig Leon) با بودجه بسیار اندکی نزدیک شش هزار و چهارصد دلار در آپریل آن سال تولید شد.
سرگذشت ارکستر سمفونیک تهران (III)

سرگذشت ارکستر سمفونیک تهران (III)

بدین ترتیب حنانه از اواخر سال ۱۳۳۰ به رهبری ارکستر سمفونیک تهران منسوب شد و تا سال ۱۳۳۲ دو کنسرت بزرگ با این ارکستر اجرا کرد که اولین کنسرتو پیانو با ارکستر سمفونیک تهران است که با سولیستی خانم تانیا آشوت بانوی پیانیست ایرانی اجرا شد.
تحصیل موسیقی در اروپا

تحصیل موسیقی در اروپا

دو گونه مدرسه موسیقی در اروپا وجود دارد که اگر کسی بخواهد نوازنده(کلاسیک، فولک یا مدرن) یا خواننده (کلاسیک، فولک یا مدرن) رهبر ارکستر، آهنگساز، منتقد موسیقی یا تئوریسین موسیقی شود، باید در امتحانات ورودی این مدارس شرکت کند. یکی از این مدارس کنسرواتوار است که در بسیاری کشورها دوره تحصیلی آن ۴ تا ۵ ساله است و بعد از دبیرستان میتوان به آن وارد شد… دیگری poly technik یا hochschule(در آلمان و اتریش) در دیگر کشورها مدرسیه عالی موسیقی است.
بنی گودمن، پادشاه سوئینگ (II)

بنی گودمن، پادشاه سوئینگ (II)

ترکیب کلارینت نوازی گودمن و موسیقی هندرسون و تمرین بسیار خوب آنان باعث درخشش فراوان گودمن در اواسط سالهای ۱۹۳۰ شد و لقب “پادشاه سوئینگ” (King of Swing) در این زمان به وی داده شد. در اوایل ۱۹۳۵ آوازه برنامه های رادیویی گودمن از نیویورک بسیار دیر به شنوندگان سواحل شرق رسید. گروهی که برای سفری به آمریکا برای اجرا رفتند بسیار ضعیف بود.
کج بشینیم، راستشو بگیم (I)

کج بشینیم، راستشو بگیم (I)

در خصوص اینکه چگونه و در پی چه پیشامدی قوه‌ی تعقل بیوک‌آقا در جوانی و شاید هم در میانسالی دچار اختلال شده بود داستانهایی دهان به دهان می‌گشت و می‌گردد. من نخستین بار او را در سال ۱۳۷۶ در هفده سالگی‌ام دیدم؛ زمانیکه با دوستی برای خرید تار، سراغ سازنده‌ی تار مراغه‌ای جناب آقای نصرالله بوذری رفته بودیم. تابستان بود. صبح زود از تبریز راه افتادیم. به مراغه که رسیدیم مستقیم به کارگاه رفتیم. ظهر که شد جناب نصرالله مهمان‌نوازی کردند و نهار را رفتیم منزل ایشان.
بابک ولی پور

بابک ولی پور

متولد ۱۳۶۵ تهران نوازنده گیتار کلاسیک [email protected]
کنسرت گروه صهبای کهن به مناسبت دهمین سالگرد تاسیس گفتگوی هارمونیک

کنسرت گروه صهبای کهن به مناسبت دهمین سالگرد تاسیس گفتگوی هارمونیک

به مناسبت دهمین سالگرد فعالیت مجله گفتگوی هارمونیک، گروه موسیقی صهبای کهن به روی صحنه می رود. این کنسرت یکی از برنامه هایی است که امسال توسط نویسندگان این سایت برگزار خواهد شد. این کنسرت فردا جمعه ۱۴ شهریور ماه ساعت ۲۰ در فرهنگسرای سوهانک اجرا می شود.
گروه موسیقی هه رمان

گروه موسیقی هه رمان

گروه سنتی کردی _ فارسی هه رمان در سال ۸۳ توسط آرش نجم الدینی و گروهی از نوازندگان کرد مثل: آراس رجبی نوازنده نی و منا سیمیاری نوازنده بم تار و داود رحمان پور نوازنده سنتور به خوانندگی مصطفی محمودی و شادی بهیار تشکیل شد. این گروه اولین کنسرت بزرگ خود را در آذر ماه ۸۶ در تهران تالار حرکت و کنسرت دوم را در سنندج برگزار کرد، بعد از آن در اردیبهشت ۸۷ در تالار فارابی کنسرت سوم خود را اجرا کردند؛ در اینجا مصاحبه ای با آرش نجم الدینی سرپرست این گروه را می خوانید:
اصطلاح موسیقی کلاسیک

اصطلاح موسیقی کلاسیک

حتی اگر در موسیقی خیلی حرفه ای نباشیم و دو قطعه کاملا” ناشناس برای ما پخش کنند خیلی سریع میتونیم با یک قضاوت اولیه بگیم که کدامیک از این دوقطعه کلاسیک است و کدام نیست. چرا اینگونه است؟ اصلا” به واقع موسیقی کلاسیک یعنی چه؟ آیا هر قطعه ای که در آن دسته سازهای زهی و برنجی و … به اجرا میپردازند یا یک پیانیست خیلی دقیق و درست به اجرای نت یپردازد کلاسیک هست و بقیه قطعات که نوازنده ها اغلب بدون داشتن نت به اجرای موسیقی میپردازند کلاسیک نیست؟
نشست خبری جشنواره پایگاه های مجازی موسیقی برگزار میشود

نشست خبری جشنواره پایگاه های مجازی موسیقی برگزار میشود

یکشنبه ۲۵ اسفند ماه، ساعت ۱۶ در محل خبرگزاری مهر، دومین نشست پایگاه های مجازی موسیقی کلاسیک ایران به صورت، خبری برگزار میشود. در این نشست قرار است پیشنهادات جدیدی برای ادامه این جشنواره سالیانه مطرح و مورد نظرخواهی اهالی موسیقی فعال در اینترنت قرار گیرد.