سمفونی شماره ۹ گوستاو مالر

Gustav Mahler 1860-1911
Gustav Mahler 1860-1911
آثار گوستاو مالر آهنگساز برجسته دوره رمانتیک را نمونه هایی کمال یافته در این مکتب میدانند . موسیقی رمانتیک که مهمترین شعار آن بیان احساسات و عواطف انسانی بود با آثار انقلابی بتهون آغاز شد . به دنبال او بزرگانی چون برلیوز شوپن مندلسون برامس و … این مکتب را پی گرفته و ادامه دادند . به علت هدف رمانتیزم در بیان عواطف و افکار بشری آهنگسازان این دوره سعی در آزاد ساختن موسیقی از قید و بندهای دوره کلاسیک از جمله قواعد کم وبیش ثابت نظم های کم استثنا و … کردند و توجه خود را بیشتر معطوف به محتوای موسیقی کردند .

در مقام مقایسه میتوان گفت موسیقی دوره رمانتیک دارای آزادی بیشتر و به تبع آن دارای آبهام بیشتری نسبت به دوره کلاسیک است . هرچند که در ابتدا آهنگسازان این سبک سعی داشتند احساسات خود را در شکلی ساده و به دور از پیچیدگیهای دوره کلاسیک مطرح کنند اما به مرور استفاده از آکوردهای با تعداد نتهای بالا بافتهای آرکستری پیچیده مدولاسیونهای دور تنالیته های مبهم استفاده آزادانه از نتهای غیر هارمونیک و … در موسیقی رمانتیک رواج یافت.

اوج این تکنیکها را میتوان در آثار مالر دید . از دید بسیاری او رمانتیزم را به کمال رساند و به نوعی پروژه بتهون را به اتمام رساند.او علا وه بر آهنگسازی یک رهبر ارکستر برجسته نیز محسوب میشود که رهبری اپرای وین ارکستر فیلارمونیک نیویورک اپرای متروپولیتن را در طول زندگی پربار خود بر عهده داشته است. مالربه علت مشغله کاری بالا بیشترآثار خود را در زمانهای فراغت از کار یا در تابستان تصنیف کرده است.

به لحاظ شخصیتی مالر انسانی فلسفی و آرمانگرا بود. البته در زندگی او گویی یک مسئله همیشه بر سرش سایه افکنده بود و آن چیزی نبود جز مرگ.چیزی که افکار و آثارش را بسیار متاثر ساخته است.عده ای او را مالیخولیایی میدانند وعده ای دیگر روان پریشی که هر از گاهی پییرو افکار متفکری شده و به گرد مکتبی میچرخد . جدای از صحت و سقم این نظرات با توجه به استقبال کم نظیری که امروزه از آثار او میشود و نقدهایی که بز آثار او نگاشته میشود میتوان گفت مالر به موفقیت بزرگی دست یافته است . موفقیتی که به هیچ وجه قابل مقایسه با دوران حیات وی نیست .

راز این موفقیت را نه در هارمونی دشوار و ارکستراسیون پیچیده اش و نه در بافت ساختار شکنانه اش باید جست . بلکه باید آن را در توانایی افسانه ای او در بیان پیچیدگیهای روحی روانی انسان مانند امید در عین ناامیدی شجاعت در دل ترس توصیف هنرمندانه از مرگ و غلبه زندگی بر او و توصیف زندگی بهشتی دانست . قدرت فوق العاده او در ایجاد حساسیتهای صوتی و به قولی روحگرایی صوتی به دور از ساده اندیشی و ساده گرایی آثار او را مستعد معانی دشوار معنوی میسازد. در این میا ن سمفونی شماره ۹ شاید شگفت انگیزترین اثر مالر باشد. این اثر که بیانگر احساسات آهنگساز نسبت به مرگ و پایان زیباییهای زندگی به وسیله آن است در کل حاوی یک نگاه بدبینانه به زندگی است به طوری که بعضیها آن را سمفونی مرگ نامیده اند. آلبان برگ آهنگساز معروف به این اثر مالر توجه خاصی داشته و نقدهایی بر ان نوشته است.


Leonard Bernstein
موومان اول اثر در عین زیبایی بسیارش دارای جوی تاریک پرنزاع و ترسناک است .این ستیز که همانند دیگر آثار مالر میان انسان و مرگ است و به تدریج به سراسر موومان اول شیوع پیدا می کند در هیچیک از آثار او تا به این حد مرموز پر فشار و تب آلود نبوده است. تم اصلی این موومان به عمد اشاره به تم وداع از سونات اپوس ۸۱ بتهوون دارد .

موومان دوم به اعتقاد پاره ای از منتقدین بیش از حد بسط و گسترش می یابد و به انداره موومان اول توجه شنونده را به خود جلب نمی کند. در این موومان مالر تم ساده ای را در ابتدا معرفی میکند و سعی دارد با تکیه بیش از حد بر دولپمان سادگی آن را جبران کند. شاید هدف او موومانی مانند موومان اول از سمفونی ۵ بتهون بوده باشد اما هرگز نتوانسته توفیق او را در این امر پیدا کند و به نظر میرسد باید به این موومان ییشتر به دید تکنیکی و آهنگسازی نگرسیت.

موومان سوم با فضایی متفاوت با موومانهای قبلی آغاز میگردد. حرکات کنترپوانیک برجسته آن تلقی نوعی آزادی و بی غمی است که گویی به علت نزاعی که تاحالا بر اثر حاکم بوده فرصت بروز نیافته است. این قسمت شاید در ابتدا نا مانوس بنماید اما با دقت کردن و همچنین گوش کردن مکرر میتوان به خلاقیت مالر پی برد.

آداجیوی پایانی یک تجربه روحانی بزرگ است . گوویی مبارزات پایان یافته و مرگ فرارسیده است و گفت و گویی با خود در حال انجام است تا اینکه کم کم ارکستراسیون پیچیده و دشوار شده و گفتگوها در میان ابهام آنها ناپدید میشوند.سرانجام اثر در حالت اندوه و دوردستی به پایان میرسد و احساس دور شدن از کل وقایع در شنونده القا میگردد و کلا شباهتهایی با اثر وداع از مجموعه آواز زمین دارد.

مالر اعتقاد داشت که سمفونی یک جهان است و باید همه چیز را در بر گیرد. به همین جهت سمفونی های او مضامین گسترده ای را در بر میگیرد که بسیاری از آنها بر اساس مضامین متون ادبی تصنیف شده اند. اما این که چرا مالر در آثارش اینقدر به موضوع مرگ پرداخته موضوع بحث است.ولی به طور قطع میتوان گفت مرگ دختر محبوبش در سن پنج سالگی تاثیر بسیاری بر روحیاتش داشته است.او که دو سال قبل از آن یک رشته آواز روی اشعار فریدریش روکرت با عنوان آوازهایی در ماتم کودکان تصنیف کرده بود گمان نمیکرد روزی یکی از این کودکان فرزند دلبندش باشد.

audio file بشنوید قسمتی از موومان اول سمفونی شماره ۹ اثر گوستاو مالر به رهبری لئونارد برنشتاین

سمفونی ۹ مالر نیز مانند دیگر آثار او حاوی یک روحیه عمیق و اندیشمند است با این تفاوت که چشم انداز روشنی در آن نیست و همانند موومان اول اندوه ناشی از تسلیم شدن در برابر مرگ به همراه نوعی وارستگی بر آن حاکم است .

10 دیدگاه

 • ناشناس
  ارسال شده در آبان ۶, ۱۳۸۵ در ۷:۳۶ ق.ظ

  از اینجا میشه کل سمفونی رو به رهبری اقای برنشتاین دانلود کرد.http://nikray.blogfa.com/post-41.aspx

 • farzaneh
  ارسال شده در فروردین ۷, ۱۳۸۷ در ۹:۲۸ ب.ظ

  divone aly boddddddddddddd

 • hamed
  ارسال شده در خرداد ۷, ۱۳۸۷ در ۲:۰۳ ب.ظ

  عکس ها را زیاد تر کنید باتشکر

 • ارسال شده در شهریور ۲۸, ۱۳۸۷ در ۱۱:۲۹ ق.ظ

  baraye download ham chizi bezarid

 • fatemeh
  ارسال شده در مهر ۱۲, ۱۳۸۷ در ۲:۱۷ ب.ظ

  tarifi nadash amma khoob bood :)

 • sARA
  ارسال شده در خرداد ۲۱, ۱۳۸۹ در ۱۱:۳۲ ق.ظ

  chon az mahler bob ali bod onaii ke khosheshon naimad bayad begam divonan chon musighiye romantic aliye merci ke in onaii ke aro mizarin ta mardom ba hameye ahan gh sazane mokhtalef ashna shan

 • سهیل
  ارسال شده در دی ۲۱, ۱۳۸۹ در ۱۲:۰۳ ق.ظ

  اگه کسی بخوادباگوشی دانلود کنه یاپیج کامل بیاد بالا دمارش در میاد

 • سید احمدرضا موسوی
  ارسال شده در شهریور ۲, ۱۳۹۲ در ۵:۲۴ ق.ظ

  سلام و سپاس.
  نقد خوب و مطابق با مستندات موجود نوشتیدمالر خورشید آسمان موسیقی دانان هست.
  من عاشق سمفونی شماره دو مالر هستم.بی نظیره.فراتر از موسیقی. فراتر از سمفونی . در این دنیا نوشته نشده بقول ساتریانی from another world.از لحاظ رنگ آمیزی، ارکستراسیون، کاراکتر، روح و شخصیت،حرکت انتزاعی و محتوای معنوی آثار مالر بی نظیرن.هنوز من رنگ آمیزی به قدرت سمفونی های مالر نشنیدم همه چیز واضح تو در یک دنیای حقیقی داری سیر میکنی داری واقعیت صدا رو لمس میکنی.از لحاظ تعدد و پیوستگی در نظم کاراکترها و شکوه و عظمت خارق العاده ای دارن.هرجا اسم از شکوه موسیقایی باشه نام مالر همچون خورشید میدرخشد.

 • pooria
  ارسال شده در اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۴ در ۱:۴۰ ق.ظ

  من تا به حال با هیچ موسیقی احساساتی نشده بودم تا این که موومان آخر سمفونی نهم مالر رو شنیدم. به شدت گریه کردم خلاصه حالمو افتضاح کرد.بد جوری رو آدم تاثیر میزاره این یکی از آهنگ هاییه که باید قبل از مرگتون حتما گوشش بدین. این آهنگ اونقدر تاثیر گذاره که پس از اجرای اون توسط کلودیو ابادو مردم بیش از دو دقیقه سکوت می کنن (خود ابادو در اون اجرا گریه می کنه) و بعد تشویق می کنن.

 • عادل
  ارسال شده در خرداد ۲, ۱۳۹۵ در ۱۰:۲۴ ب.ظ

  کلودیو ابادو جانشین هربرت فوت کارایان در ارکستر فیلارمونیک برلین یکی از شهیرترین رهبران ارکستر جهان و معروفترین مفسر آثار گوستاو مالر فقید ۲ سال پیش چشم فرو بست..
  اجراهای ۱۰ سال انتهایی این مرد بزرگ با ارکستر لوزرن که خودش در سال ۲۰۰۲ پایه گذار اون بود بیش از همه بر روی سمفونی های مالر متمرکز بود..
  درک عمیق آبادو و علاقه فراوانش به ” موسیقی چمبر” ارکستر فیلارمونیک برلین رو به سطح کاملا جدید و والایی رسوند.
  اجراهای بی نظیر آبادو با آثار مدرنی چون “برگ” و شوینبرگ” و…. موسیقی کلاسیک رو بیشتر بین مردم کشوند..
  و در این بین سهم آبادو از مالر و سمفونی هاش برای همیشه در ذهن هنردوستان و هنرشناسان و حتی عوام خواهد ماند..
  بیماری ابادو هم در درک بیشتر آثار مالر در ۱۰ سال آخرش بی تاثیر نبود..
  تجربه روحانی عظیم در تک تک حرکات دست و صورت این بزرگ مرد احساس میشه..
  به خصوص در اداجیو نهایی سمفونی ۹…
  شاید دقیقه ای سکوت به احترام این مرد بزرگ که زندگی در این جهان پرکینه رو برای ما اندکی راحت تر کرد و خودش به سکوت علاقه فراوانی داشت به جای تشویق بی امان حضار، مورد خرسندی او باشه..
  به احترام او…..

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

موسیقی و شعر در «گرگیعان و گرگیعان» (II)

بیرون‌رفتن مردم از خانه و برگرفتن و دورافکندن کلوخ در آخرین روز ماه شعبان به احتمال فراوان به نشانه ترک عیش و عشرت و باده‌نوشی در ماه مبارک روزه‌گیران و دورکردن دیو گناه باده‌نوشی از خود بوده است و این آیینی بازمانده از دوره پیش از اسلام بوده که با دگرگونی نظم و روال زندگی عادی مردم در تغییر ماه همراه بوده است (۲) و یا جشن «هالووین» در فرهنگ غربی. «هالووین» یک جشن مسیحیت غربی و بیشتر سنتی می‌باشد که مراسم آن سه شبانه‌روز ادامه دارد و در شب «۳۱ اکتبر» (نهم آبان) برگزار می‌شود. بسیاری از افراد و مخصوصا کودکان و نوجوانان در این شب با چهره‌های نقاشی شده، لباس‌های عجیب یا لباس‌های شخصیت‌های معروف، چهره و ظاهری که آن به‌نظرشان ترسناک باشد خود را آماده جشن می‌کنند و برای جمع‌آوری نبات و آجیل به در خانه دیگران می‌روند. این جشن را مهاجران «ایرلندی» و «اسکاتلندی» در سده نوزدهم با خود به قاره آمریکا آوردند. (۳)

مروری بر مجموعه‌ی «رنگ‌های قدیمی»

«رنگ‌های قدیمی» شامل ۶۵رنگ (از سال۱۲۸۴ تا ۱۳۱۶ از ضبط‌هایی که در دسترس گردآورنده بوده) و یک متنِ شش‌صفحه‌ای­‌ست‌ که بدون آن و با پالایش صوتی بهتر، می‌توانست محصولی دست­‌کم خنثی به‌دست دهد. متن، نتیجه‌گیری‌های نامستدلی دارد. چند نمونه:

از روزهای گذشته…

تأملی در آرای موسیقی خیام (IV)

تأملی در آرای موسیقی خیام (IV)

در بین سایر فواصل ذو الاربع‏های بیست و یک گانه‏ خیام، علاوه بر فاصله‏ دوم بزرگ که در قدیم آن را «طنینی» می‏نامیدند (۲۰۴ سنت) و فاصله نیم پرده (دوم کوچک) که در گذشته «بقیه» نامیده می‏شد (و حدود ۹۰ سنت بود) فواصل دیگری مانند یک پرده گام طبیعی (زارلن:۱۸۲ سنت) نیز در سومین، پنجمین، ششمین، هفتمین و گونه هفتم از سومین نوع ملون خیام آمده و فاصله‏ نت‏های کرن‏ (d-e) در سومین ذو الاربع وی به کار رفته است. با اینکه خیام می‏نویسد، فارابی کاربرد دو پرده از گام طبیعی و فاصله‏ اخیر را بیان داشته است، مع الوصف آن را مطبوع نمی‏شمارد و طبیعی است که امروز نیز این ذو الاربع به گوش خوش‏آهنگ نباشد.
موسیقی ترنس

موسیقی ترنس

در دنیای موسیقی امروز اصطلاح ترنس (Trance) شامل محدوده وسیعی از موسیقی می شود. در قسمتی از این طیف همانند کارهای یان ون دال (Ian Van Dahl) یا حتی گروه ATB شاهد موسیقی ای هستیم که بیشتر شبیه به موسیقی رقص مردمی (Pop Dance) است و شما می توانید آنها را در منزل، اتومبیل یا هنگام پیاده روی با دستگاه پخش موسیقی خود گوش کنید و احساس کنید که دقیقا” در یک مهمانی بزرگ هستید. در قسمت دیگر از طیف موسیقی ترنس به افرادی مانند ساشا و ویلیام اربیت (Sasha & William Orbit) بر میخوریم که موسیقی الکترونیک مردمی را به سمت موسیقی ترنس سوق داده اند.
داستی اسپرینگفیلد (I)

داستی اسپرینگفیلد (I)

داستی اسپرینگفیلد (Dusty Springfield) بزرگترین بانوی خواننده پاپ بریتانیا و یکی از بهترین خوانندگان سفیدپوست موسیقی سول soul دوران خود بود. او ترانه های خود را به شیوه ای مثال زدنی و با صدایی سرشار از احساسات اجرا میکرد و طنین صدایش تا چندین دهه در آثار متعددش شنیده میشد. موسیقی او به طور مداوم دگرگون شد و این دگردیسی به شیوه ای چنان قوی و خالص انجام میگرفت که در میان هیچ یک از هم عصران وی دیده نمیشد.
آریاهای تازه کشف شده ویوالدی

آریاهای تازه کشف شده ویوالدی

هفته گذشته خبر جالبی در محافل موسیقی کلاسیک دنیا منتشر شد که لازم دیدیم آنرا به اطلاع علاقمندان به موسیقی برسانیم، به ترجمه این خبر توجه کنید.
نمایندگان موسیقی بحران (II)

نمایندگان موسیقی بحران (II)

علیزاده نه ریتم را به صورت قبل می‌خواهد، نه ملودی و نه ترکیب را. او همه عناصر را نابود شده خواسته است؛ در واقع یافتن فراروی تاریخی به صورت استحاله. چرا که عبور محتوای معاصر از درون فرم‌های همان عصر، کنکاش صورت نوعی فرم هاست و فرارفتن از محتوای تاریخ معاصر و جست‌وجوی تاریخ، اجتماع، فرهنگ و نوع بشری است که تا آن لحظه نبوده. ماهیت و هویت اصلی موسیقی معاصر ما در تلا‌طمی از روزمرگی قرار گرفته که علیزاده از آن‌ها جهیده است.
آکوردهای هفتم ساده شده

آکوردهای هفتم ساده شده

تا سال ۱۹۴۰ اغلب پیانیست های Jazz از متدی که بنام oom-pah معروف بود برای همرای ملودی دست راست یا موسیقی استفاده میکردند. اما در این زمان Bud Powell (از پیانیست های مشهور Jazz) روش دیگری برای همراهی بکار برد که بتدریج موسیقی Jazz را متحول ساخت.
گزارش جلسه ششم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (VI)

گزارش جلسه ششم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (VI)

به علاوه، چنانچه تفسیر و تاویل را روا بدانیم می‌توان مانند یک نوازنده‌ی تفسیرگر، جهان ذهنی و تخیلی ساخته شده بر پایه‌ی اثر موسیقایی (به‌دست نقدگر) را شرح داد یا به عکس، تفسیر آفریده شده توسط هنرمند اجرا کننده را توصیف یا تجزیه و تحلیل کرد. مدرس هشدار داد که حتما لازم نیست تنها معیار و مقیاس نقد اجرا، رعایت شدن یا نشدن اصالت قطعه و به اصطلاح یافتن یک تفسیر اصیل باشد.
شرح حال و خاطرات رضا محجوبی منتشر شد

شرح حال و خاطرات رضا محجوبی منتشر شد

کتاب رضا محجوبی، افسونگر نغمه‌پرداز با پژوهش و نگارش محمدرضا شرایلی و شهاب مِنا منتشر شد. در این مجموعه دو جلدی به همراه یک سی دی ضمیمه حاوی ۸ تراک از ویولن نوازی رضا محجوبی و ۷ تراک از شاگردان اوست که توسط نشر خنیاگر به بازار عرضه شده است.
فرانک سیناترا (I)

فرانک سیناترا (I)

اگر تا بحال صدای گرم فرانک سیناترا خواننده و هنرپیشه معروف هالیوود در اواسط قرن بیستم را نشنیده اید قسمتهایی از این قطعه معروف او را گوش کنید، این آهنگ در سال ۱۹۶۶ اجرا شد.
سرگذشت کتاب من و کپی رایت در ایران (II)

سرگذشت کتاب من و کپی رایت در ایران (II)

یکی از روزها، برای دیدار دوست عزیزم، نوازنده چیره دست تار و سه تار به آموزشگاه او رفتم. در حین گفتگوها درباره “مهارت نوازندگی” و سرگذشت آن، به استاد عزیز توضیح دادم. ایشان به من پیشنهاد داد با توجه به اینکه تمام هزینه چاپ و انتشار را به عهده گرفته‌ام، خودم ناشر کتاب شوم. سپس با یکی‌ از شاگردان خود که در کار چاپ و نشر کتاب بود و نوازنده خوب سه‌ تار نیز به حساب می‌آمد، تماس گرفت… آقای پرهیزگار به آنجا آمد.