گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk

از سال ۱۹۹۸ تا به امروز یویوما عمده تلاش خود را به پروژه جاده ابریشم اختصاص داده و در این راه کنسرت های متعددی با هدف ترویج مبادلات فرهنگی در این مسیر کهن تجاری مابین آسیا و اروپا، برگزار نموده است. در حقیقت این پروژه نه تنها تجسمی است از آرزوی دیرینه او در مورد احیای زنجیره تبادلات فرهنگی ما بین موسیقیدانان غرب و شرق، بلکه بیانگر ارتباط موجود بین سبک های کلاسیک و معاصرغربی و آسیایی است.


یویو ما بیش از آنچه از یک نوازنده کلاسیک انتظار می رود به اجرای قطعات مدرن پرداخته و علاوه بر اجراهای کلاسیک، به قطعاتی از موسیقی باروک، موسیقی bluegrass آمریکایی، ملودی های چینی که موسیقی متن فیلم Crouching Tiger Hidden Dragon از آن جمله است، تانگوهای آرژانتینی آستور پیازولا، موسیقی برزیلی و قطعات مینیمالیستی فلیپ گلس نیز پرداخته است. از فعالیت های اخیر یویو ما در سال ۲۰۰۶ می توان به همکاری اش در اجرای موسیقی متن فیلم ” خاطرات یک گیشا Memoirs of a Geisha ” اشاره کرد.

هم نوازی یویو ما با آهنگسازان متعدد، از استفان آلبرت Stephen Albert تا جان ویلیامز John Williams ، گواهی است بر حمایت او از موسیقی معاصر. در عین حال اجرای آثاری از بتهوون، برامس، موزار، دورژاک ، فوره و شومان در کنار افرادی چون امانوئل اکس ، ایساک ایشترن و جیمی لاردو، از نکات برجسته زندگی هنری اوست. شاید اجرایی از موسیقی معاصر در سالن کنسرت Kennedy Center با عنوان “Heaven, Earth, Mankind: Symphony 1997” نمونه مناسبی از فعالیت های یویو ما در حوزه های مختلف موسیقی به شمار رود.

او بر این عقیده است که موسیقی تنها وسیله سرگرم نمودن مخاطبان نیست و نوازنده باید این توانایی را دارا باشد که با اجرای هر قطعه به قلب شنوندگان رسوخ کند؛ به همین دلیل یویو ما هنر خود را وسیله تفسیر و انتقال اندیشه اش می پندارد. او آموخته که در تمامی کنسرت ها تمام توان و مهارت خویش را به کار گیرد تا خاطره ای به یاد ماندنی از قطعه اجرا شده در ذهن مخاطبان حک نماید. شاید او تنها موسیقیدان کشور چین باشد که نبوغش سبب شده بسیاری او را بهترین نوازنده ویولن سل حال حاضر جهان به حساب آورند.

در کنار فعالیت های فوق، یویو ما قسمتی از وقت خود را به نوازندگان جوان اختصاص می دهد، تورهای مختلفی که با هدف توسعه طرح های آموزشی، برگزاری کلاس های استادی و جلسات غیر رسمی که با حضور دانشجویان و مخاطبان در سراسر جهان برگزار می کند، از جمله اقدامات او در زمینه ترویج و ترغیب هنرجویان است.

یویو ما حتی از دنیای کودکان نیز غافل نمانده و در داستان موزیکال Lulie the Iceberg که موسیقی آن توسط جفری استوک Jeffrey Stock ، آهنگساز آمریکایی نوشته شده، شرکت جسته است. در این کار، گروهی از هم سرایان به همراه یک ارکستر و نیز هنرمندانی چون پاملا فرانک Pamela Frank ، نوازنده ویولن و پاول وینتر Paul Winter نوازنده ساکسیفون در کنار یویو ما حضور داشته اند.

یویو ما در زمره نوازندگانی است که تکنولوژی مدرن امروزی را با آغوش باز پذیرا شده و آن را به منزله یک پل ارتباطی که زمان، جغرافیا و فرهنگ را به هم متصل می نماید، تلقی می کند. چنین نگرشی سبب شده در برخی از اجراهایش از تکنیک های دیجیتال بهره جوید و آنرا پنجره ای به روح افراد در عصر تکنولوژی و ارقام قلمداد نماید.

یکی از بارزترین وجوه تمایز این نوازنده ، جستجوی دائمی و به کار گیری شیوه های مدرن و متعدد در یافتن روشی است که او را قادر به برقراری ارتباطی مستقیم با مخاطبان بنماید، همان مخاطبانی که در نظر یویو ما از اهمیت بسزایی برخوردارند.


پرلمن، بارنبویم و یویوما

او به عنوان یکی از برجسته ترین نوازندگان ویولن سل عصر حاضر در بسیاری از پایتخت های معروف جهان با معتبرترین ارکسترها و بزرگترین رهبران جهان به هنرنمایی پرداخته است. به علاوه به دلیل نقش برجسته ای که در اشاعه موسیقی کلاسیک در جوامع متعدد ایفا نموده، به عنوان پرچمدار این عرصه به شمار می رود.

Audio File
قسمتی از تریبل کنسرتو بتهوون با اجرای بارنبویم (رهبر و نوازنده پیانو)،یویوما (ویلنسل)، پرلمن (ویولن)

یویوما تا کنون بیش از ۵۰ آلبوم منتشر کرده و کسب ۱۵ جایزه Grammy نشانه فعالیت های گسترده این هنرمند در زمینه های مختلف موسیقی است. بسیاری از آلبوم های منتشر شده او در لیست پرفروش ترین آلبوم های موسیقی قرار گرفته اند.

علاوه بر آثار ضبط شده بی شمار، یویو ما طی مجموعه ای متشکل از ۶ فیلم که “Yo-Yo Ma: Inspired by Bach,” نام دارند به بررسی آثار باخ و تاثیراتش بر دنیای موسیقی پرداخته است.

در ژانویه ۲۰۰۶ کوفی عنان، دبیر کل سازمان ملل متحد، نام این هنرمند را به عنوان پیام آور صلح و دوستی اعلام نمود.

از میان آلبوم های او می توان به موارد زیر اشاره نمود:

آلبوم Classic Yo-Yo که یکی از بهترین آلبوم های اوست و یویو ما در این اثر به روشنی نبوغ و مهارت خود را ارائه می نماید. Simply Baroque II که به اجرای قطعاتی از موسیقی باروک می پردازد. آلبوم Obrigado Brazil اجرایی از ملودی های برزیلی است . آلبوم های Bach: Six Unaccompanied Cello Suites ، Made in America، Great Cello Concertos، Brahms: Sonatas for Cello & Piano، Soul of Tango – The Music of Astor Piazzolla، Silk Road Journey: When Strangers Meet و Yo-Yo Ma Plays Ennio Morricone از دیگر آثار برجسته این هنرمند به شمار می روند.

سحر افشانی

سحر افشانی

دیدگاه ها ۵

بیشتر بحث شده است