از تهران تا وین

بیژن خادم میثاق و ارکستر آلگرو ویو
بیژن خادم میثاق و ارکستر آلگرو ویو
پرداختن به زندگی و فعالیت های اخیر موسیقیدانان ایرانی که در خارج از کشور فعالیت می کنند، هم از لحاظ خبری جذاب است و هم نشانی برای افتخار کردن به هویت این مرز و بوم. تا زمانی که علاقه مندان موسیقی و کارشناسان آثار این افراد را در داخل نشنیده باشند نمی شود درباره آنها به درستی سخن گفت و حتی گاهی نیز به دلیل کمبود منابع خبری ممکن است سوژه ای بیش از آنچه ارزش دارد مورد توجه قرار گیرد.

اما بیژن خادم میثاق با نشان دادن قابلیت های خود از این قاعده مستثنی است، او در کشوری و مکانی به عنوان یک رهبر ارکستر به فعالیت مشغول است که خود مهد موسیقی کلاسیک است و حتی یک نوازنده عادی در یک ارکستر معمولی بودن افتخاری است چه رسد به رهبری یک ارکستر مشهور در وین.

بیست و پنجمین جشنواره جهانی موسیقی مجلسی در اتریش، موسوم به الگرو ویو(Allegro Vivo) به همت بیژن خادم میثاق، یکی از برجسته ترین ویولن نوازان ایرانی مقیم اتریش آغاز به کار کرده است.

در این جشنواره تابستانی که از سال هزار و سیصد و پنجاه و هفت (۱۹۷۸ میلادی) به کوشش بیژن خادم میثاق تشکیل شده، هر ساله حدودا از نیمه آگوست (اواخر مردادماه) به مدت یک ماه، ضمن اجرای کنسرت های متعدد، دوره های تخصصی نوازندگی (در رشته های مختلف) نیز برگزار می شود.

کلاس های آکادمی تابستانی الگرو ویوو نیز هرساله با حدود چهل استاد معتبر، بیش از سیصد هنرجوی موسیقی را از کشورهای مختلف به خود جلب می کند که در این دوره به کسب تجربیات بیشتری در رشته خود مشغول می شوند. در لیست استادان، نام یک استاد ایرانی نیز به چشم می خورد؛ فرشته رهبری (تکنواز فلوت) که سال ها پیش، ضمن تحصیل در هنرستان موسیقی ملی (تهران) در ارکستر بانوان نیز عضویت داشت و اکنون در آکادمی موسیقی وین دارای سمت استادی است.

الگرو ویوو علاوه بر تشکیل دوره های آموزشی، به هنرجویان امکان نوازندگی در ارکستر را نیز می دهد که در پایان جشنواره، بهترین اجرا از سوی رادیو اتریش به ضبط درمی آید.

بخش مهمی از برنامه های جشنواره، اجرای ارکستر آکادمی الگرو ویوو به رهبری بیژن خادم میثاق است. این ارکستر که سابقا ارکستر مجلسی هنرمندان موسیقی نامیده می شد، در سال هزار و سیصد و پنجاه و شش به وسیله این هنرمند ایرانی پایه گذاری شد و تاکنون ضمن اجراهای موفق که مورد تحسین رسانه ها و منتقدان موسیقی در اتریش قرار گرفته، حدود بیست آلبوم به صورت صفحه و سی دی منتشر کرده است. بیژن خادم میثاق در سال هزار و سیصد و بیست و هفت در تهران متولد شد.

Bizhan Khademmisagh
بیژن خادم میثاق و ارکستر آلگرو ویو
مقدمات نوازندگی ویولن را نزد پدرش زنده یاد عطااله خادم میثاق که سرگروه (مایستر) ارکستر سمفونیک تهران و استاد هنرستان عالی موسیقی بود، فرا گرفت. پدر، چند سال بعد به منظور فراهم آوردن بهترین شرایط برای تحصیل موسیقی فرزندان به اتریش رفت و بیژن خادم میثاق از کودکی در آکادمی موسیقی وین به تحصیل پرداخت.

در دوران تحصیل، کوارتت اوراسیا را تشکیل داد و همراه با این کوارتت موفق به اخذ جایزه نخست مسابقات جهانی موسیقی مجلسی در شهر کلمارColmar (فرانسه) شد. پس از پایان تحصیل، ضمن اجراهای بی شمار در کشورهای مختلف، طی چهار سفر به ایران در دهه پنجاه، برنامه های متعددی را به عنوان تکنواز با ارکستر سمفونیک تهران، ارکستر انجمن جوانان دوستدار موسیقی (ژونس موزیکال) و… در تهران و شهرستان ها اجرا کرد.

جدا از فعالیت هایش در تشکیل جشنواره موسیقی مجلسی و ارکستر هنرمندان موسیقی که به آن اشاره شد، خادم میثاق در سال هزار و سیصد و پنجاه و نه، برای تشکیل آکادمی تابستانی اومئو (Umeo) به سوئد دعوت شد که فعالیت های هنری وی در این شهر به مدت ده سال ادامه یافت.

او یک سال به عنوان استاد افتخاری در کنسرواتوار وین تدریس کرد و از سال هزار و سیصد و شصت و هشت تاکنون استاد کنسرواتوار نوی اشتادت (Neustadt) در این شهر است. بسیاری از آهنگسازان معاصر اروپا آثار خود را به وی تقدیم کرده اند که این آثار به وسیله خود او و یا ارکستری که تحت رهبری اوست برای نخستین بار اجرا شده اند.

audio file بشنوید قسمتی از کادانس و کنسرتو ویولون شیمانوفسکی با تکنوازی بیژن خادم میثاق

بیژن خادم میثاق خود نیز آثاری برای آواز گروهی، ویولن و… آفریده که از آن جمله می توان به قطعه بالاد (برای تکنوازی ویولن) اشاره کرد که چند سال پیش توسط خود او اجرا و همراه با دو کنسرتو ویولن، ساخته کارل شیمانوفسکی (Karl Szymanowski) به صورت سی دی در اروپا انتشار یافت.

روزنامه شرق

2 دیدگاه

  • MEHDI
    ارسال شده در آذر ۲۷, ۱۳۸۶ در ۱۰:۴۸ ب.ظ

    با آرزوی موفقیت برای خوانواده خادم میثاق وتشکر از نویسنده مطلب

  • احمدی
    ارسال شده در تیر ۱۱, ۱۳۹۱ در ۱۱:۲۵ ق.ظ

    هم باعث افتخار است و هم باعث سرافکندگی ما که چرا چنین اساتید بزرگی داخل کشور خودشون نباید کار کنند؟

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

ریتم و ترادیسی (I)

ریتم و ترادیسی دو روشِ فهم نظم های زمانی در جهان پیرامونِ ما را در تباین با هم قرا می دهد: فهم مستقیم به-واسطه ی قوه ی ادراک، و فهم غیر مستقیم به واسطه ی تجزیه و تحلیل. «ریتم» به دستگاه ادراکی ای که امکان مشاهده و دریافتِ بی دردِسرِ پدیده های ریتمیک را در اختیار افراد قرار می دهد گریز می زند، درحالیکه «ترادیسی» ابزارهای ریاضی ای را که برای کشف نظم ها و مطالعه ی الگوها مورد استفاده قرار می گیرد پیشِ روی می گذارد.

موسیقی و شعر در «گرگیعان و گرگیعان» (II)

بیرون‌رفتن مردم از خانه و برگرفتن و دورافکندن کلوخ در آخرین روز ماه شعبان به احتمال فراوان به نشانه ترک عیش و عشرت و باده‌نوشی در ماه مبارک روزه‌گیران و دورکردن دیو گناه باده‌نوشی از خود بوده است و این آیینی بازمانده از دوره پیش از اسلام بوده که با دگرگونی نظم و روال زندگی عادی مردم در تغییر ماه همراه بوده است (۲) و یا جشن «هالووین» در فرهنگ غربی. «هالووین» یک جشن مسیحیت غربی و بیشتر سنتی می‌باشد که مراسم آن سه شبانه‌روز ادامه دارد و در شب «۳۱ اکتبر» (نهم آبان) برگزار می‌شود. بسیاری از افراد و مخصوصا کودکان و نوجوانان در این شب با چهره‌های نقاشی شده، لباس‌های عجیب یا لباس‌های شخصیت‌های معروف، چهره و ظاهری که آن به‌نظرشان ترسناک باشد خود را آماده جشن می‌کنند و برای جمع‌آوری نبات و آجیل به در خانه دیگران می‌روند. این جشن را مهاجران «ایرلندی» و «اسکاتلندی» در سده نوزدهم با خود به قاره آمریکا آوردند. (۳)

از روزهای گذشته…

ادوارد الگار، آهنگساز انگلیسی (XX)

ادوارد الگار، آهنگساز انگلیسی (XX)

در سن هشت سالگی الگار چهار خط حامل نت را به شکل متقاطع کشید و در آخر هر کدام از این خطوط حامل، کلیدی متفاوت کشید که عبارت بودند از حروف B ,A , C , H که مخفف اسم باخ می باشند. مادرش تاریخ این نقاشی را ۲۴ مارس ۱۸۶۶ نگاشته و آن را داخل آلبومی کرده که اکنون در خانه ی زادگاه الگار که تبدیل به موزه شده است نگهداری می شود.
گفت و شنودی درباره سازهای ابداعی (XVIII)

گفت و شنودی درباره سازهای ابداعی (XVIII)

یک نکته اخلاقی را در جدال کلامی یادآور می شوم، یکی اینکه “قضاوت موردی” در مورد اشخاص حقیقی یک نقد را غیر قابل استناد میکند.
گزارش جلسه پانزدهم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (I)

گزارش جلسه پانزدهم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (I)

عصر روز چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۲، پانزدهمین جلسه از کارگاه آشنایی با نقد موسیقی در خانه‌ی موسیقی برگزار شد. عنوان این جلسه «نقد فمینیستیِ موسیقی» بود و به بررسی جریان‌هایی در موسیقی‌شناسی و نقد موسیقی می‌پرداخت که متاثر از مطالعات زنان و نظریه‌های فمینیستی هستند.
تاثیر ساختار جملات بر ادیت در ویولون (I)

تاثیر ساختار جملات بر ادیت در ویولون (I)

ویولون، سازی با توانمندی های بسیار در زمینه اجرای موسیقی است و این موضوع حاصل از امکاناتی است که پیش از هر عاملی، ساز با ویژگی های منحصر به فرد خود در زمینه طراحی و ساخت و نیز اصلاحات انجام گرفته بر روی آن در طی چند قرن، در اختیار نوازندگان و آهنگسازان قرار داده است و هنرمندان با بهره گیری از این خصوصیات، تکنیک های مختلف نوازندگی این ساز را ابداع کرده و آن را پرورش داده اند.
«رقص دایره» با کر فلوت تهران به روی صحنه می رود

«رقص دایره» با کر فلوت تهران به روی صحنه می رود

بیست و دوم دی ماه در سی و دومین جشنواره موسیقی فجر، کر فلوت تهران به سرپرستی فیروزه نوایی در تالار رودکی تهران به اجرا خواهد پرداخت. در این کنسرت که همچون برنامه های گذشته این گروه، کر فلوت تهران توسط سعید تقدسی، رهبری خواهد شد، یک قطعه از حشمت سنجری به نام «رقص دایره» نیز به رپرتوار افزوده شده است که توسط امیرآهنگ، برای این آنسامبل تنظیم (آرانژمان) شده است.
نی و دندان (IV)

نی و دندان (IV)

اگر می خواهید ایمپلنت کنید فقط برای فک پایین انجام دهید، فک بالای شما در هر حالت خوب یا بد ثبات لازم برای نگه داری پروتز متحرک را داراست و نیازی به ایمپلنت و تحمل هزینه و درد سر نیست. اگر در این خصوص با پزشک ایمپلنت مشاوره کنید مطمئنا برعکس آنچه گفته شد را به شما خواهد گفت! پس دندان سفارشی و گران قیمت، طمع باطلی است و حتما در این مورد معقول ترین راه را انتخاب کنید تا جواب بگیرید.
خواننده ای که شناخته نشد (II)

خواننده ای که شناخته نشد (II)

دیگر آنکه در زمان خود هنرمندی مطرح و خواننده درجه ۱ برای تصانیف بوده است. از اساتید وی و اینکه نزد چه کسی تعلیم یافته اطلاعی در دست نیست در کمال تاسف، از سوی مورخان موسیقی هیچ نام و نشانی در نوشته های تاریخی و یا روزنامه و مجلات هنری از وی درج نشده است که دلایل آن نیز با مختصر بررسی اسناد موسیقی بدست آمده که اشاره ای کوتاه می گردد.
آلبوم «آب» منتشر شد

آلبوم «آب» منتشر شد

«آب» عنوان سومین آلبوم سه تار نوازی از «ابوسعید مرضایی» نوازنده و نواساز است که شامل قطعاتی برای دونوازی سه‌تار و تمبک است؛ ابوسعید مرضایی به عنوان نواساز و «فربد یداللهی» به عنوان نوازنده سازهای کوبه‌ای و تمبک، زوج هنری این مجموعه هستند. دیگر آلبوم مرضایی که در همکاری با فربد یدالهی ساخته شده بود «خاک» نام داشت.
نمودی از جهان متن اثر (VI)

نمودی از جهان متن اثر (VI)

اگر به مثال‌ها و روندی که طی شد، نگاهی دوباره بیندازیم متوجه می‌شویم که علت در خود تجزیه نهفته است؛ از میان ویژگی‌های متعدد قطعه کدام‌یک را برای کار انتخاب کنیم؟ قطعه را چگونه بر اساس این ویژگی‌ها تحلیل کنیم؟ اینها دو پرسشی است که وضعیت تحلیل‌گران را به هنگام برخورد با یک قطعه‌ی موسیقی به‌خوبی توصیف می‌کند. اگر به ایده‌ی توجه بی‌طرفانه‌ی لرد شافتسبری برگردیم و به یاد آوریم که در این ایده قرار بود داوری و گرایش حضور نداشته باشد، وضعیت متناقض حادث شده، بهتر پیش رو قرار می‌گیرد؛ پاسخ دادن به هر دو پرسش بالا نیازمند داوری است.
اپرای لیلی و مجنون (I)

اپرای لیلی و مجنون (I)

اپرای لیلی و مجنون اثر اوزیر حاجی بیف (Uzeyir Hajibeyov) در دوازدهم ژانویه ۱۹۰۸ میلادی برای نخستین بار در باکو اجرا شد. آذربایجانی ها افتخار می کنند که این اپرا، اولین اپرایی است که نه در کشور آذربایجان بلکه در کل جهان اسلام بر روی صحنه رفته است. علاوه بر این، این اپرا اولین اثری است که در آن بداهه نوازی های مقام (mugam) سنتی آذربایجان در قالب اپرای اروپایی گنجانده شده است.