گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk

حراج یک جلد صفحه با امضای گروه بیتلز


یک جلد صفحه ۳۳ دور که توسط هر چهار عضو گروه بیتلز Beatles امضا شده و به عنوان هدیه به خواهر جورج هریسون George Harrison اهدا شده بود، در یک حراج به قیمت بیش از ۱۱۵.۰۰۰ دلار فروخته شد.
مارک زاکارین Mark Zakarin رئیس حراجی آنلاین ItsOnlyRockNRoll.com در این باره گفته است که این فروش به خریداری که نامش فاش نشده است، رکوردی در قیمت فروش آلبوم امضا شده بیتلز در یک حراج عمومی بر جا گذاشته است. قیمت دقیق این روش ۱۵.۲۲۸.۸۲. دلار بوده است.

حراج این جلد آلبوم که اولین صفحه ۳۳ دور منتشر شده گروه در آمریکاست و Meet The Beatles نام دارد، روز جمعه با قیمت ۲۵.۰۰۰ دلار شروع شد.

جالب اینکه لوئیز، خواهر جورج هریسون، شخصا این صفحه را – که گروه بیتلز در زمان سفر به واشنگتن برای اجرای کنسرت سال ۱۹۶۴ خود به عنوان هدیه برای او فرستاده بودند- به فروش گذاشته است.

هریسون در بالای امضای خود چنین نوشته: :به لو، همراه با عشق از طرف “برادر”!!” نوشته جان لنون John Lennon نیز از این قرار است: ” تقدیم به لو با عشق فراوان جان لنون X”. پل مک کارتنی Paul McCartney و رینگو استار Ringo Starr نیز با جملاتی مشابه این جلد را امضا کرده اند.

پذیرفته شدگان در تالار شهرت راک اند رول

اسوشیتدپرس، کلیولند- روز دوشنبه ۸ ژانویه ۲۰۰۷ اعلام شد که گروه ون هیلن Van Halen به همراه گرند مستر فلش و گروه او Grandmaster Flash and the Furious Five –اولین گروه رپ پذیرفته شدن در تالار شهرت-، گروه R.E.M. ، رونتز Ronettes و پتی اسمیت Patti Smith به عضویت در تالار شهرت راک اند رول Rock and Roll Hall of Fame پذیرفته خواهند شد.

این پنج گروه توسط هیاتی متشکل از ۶۰۰ شخصیت صنعت موسیقی انتخاب شده اند تا در جشن سالیانه که روز ۱۲ ماه مارس در نیویورک برگذار خواهد شد، به عضویت در این تالار پذیرفته شوند. شرط اصلی پذیرفته شدن این است که اولین اثر موسیقی هر هنرمند باید حداقل ۲۵ سال قبل از نامزدی او برای عضویت منتشر شده باشد.

گروه چهارنفری هارد راک ون هیلن در سالهای ۸۰ تشکیل شد که توسط ادی ون هیلن Eddie Van Halen در مقام نوازنده گیتار اصلی، دیوید لی روث David Lee Roth خواننده نامتعارف و افراطی تشکیل شد. ادی ون هیلن به خاطر تک نوازیهای پر حرارت خود شهرت فراوانی پیدا کرد و اختلاف او با لی روث موجب جایگزینی سامی هگارد Sammy Hagar به عنوان خواننده شد.

گرند مستر فلش

گروه R.E.M. متشکل از مایکل استایپ Michael Stipe (خواننده)، بیل بری Bill Berry نوازنده درامز، مایک میلز Mike Mills نوازنده بیس و پیتر باک Peter Buck نوازنده گیتار، یکی از گروههای مهم راک مستقل بود تا اینکه در دهه ۹۰ با ترانه هایی چون Losing My Religion به شهرتی فراوان دست یافت.

فروش بیش از دو میلیون کپی (مالتی پلاتینیوم) موسیقی منحصر به فرد اولین آلبوم آنها به نام “زمزمه” Murmur آغاز حضور گروه به عنوان پیشوای موسیقی آلترناتیو alternative در آمریکا در دهه ۸۰ و ۹۰ بود.

پتی اسمیت شاعر و خواننده پانک راک Punk rock که مادر خوانده پانک خوانده میشود، در اواخر دهه ۷۰ به کار ساختن موسیقی احساساتی و اندکی زمخت پرداخت. استایپ میگوید که اسمیت این موفقیت را تلفنی به او تبریک گفته و افزود که با شنیدن موسیقی اسمیت در دهه ۷۰ “تصمیم گرفتم که کار مورد علاقه ام موسیقی و حضور در یک گروه است .حالا من و او دوستان خیلی خوبی هستیم و اینکه من هم توانستم متقابلا به او تبریک بگویم عالی بود”

گروه Grandmaster Flash and the Furious Five شامل کید کرئول Kid Creole، کاوبوی Cowboy، گرند مستر فلش، مل مل Melle Mel، مستر نس Mr. Nessو رحیم Raheim ، بدعت گذارترین گروه در زمان شکل گیری هیپ هاپ در اواخر دهه ۷۰ بودند و گرند مستر فلش ابداع کننده بسیاری از فوت و فنهای DJ (افرادی که در کلوپها، رادیو و برنامه های دیگر به انتخاب و پخش موسیقی میپردازند) به شمار میرود.

گروه رونتز Ronettes با مدلهای موی غلو شده و خط چشم سیاه، یکی از مشهورترین گروههای دختران در دهه ۶۰ به شمار میرود. این گروه شامل استل بنت Estelle Bennett، رونی اسپکتور Ronnie Spector و ندرا تالی Nedra Talley همراه با تهیه کننده مشهور فیل اسپکتور Phil Spector (همسر رونی اسپکتور خواننده اصلی گروه) و روشهای ابداعی استودیویی وی به شهرت فراوانی دست یافتند.

در جشن امسال تالار شهرت، مراسم یادبودی در قدر دانی از زحمات و فعالیتهای احمت ارتگان Ahmet Ertegun (2006-1923 موسس ترک/آمریکایی کمپانی آتلانتیک رکورد ز Atlantic Records) که شخصیتی تعیین کننده در به شهرت رسیدن هنرمندان بی شماری از جمله ری چارلز Ray Charles، آرتا فرانکلین Aretha Franklin و گروه رولینگ استونز Rolling Stonesو از بنیان گذاران تالار شهرت بوده است، برپا میشود.


msnbc.msn.com

msnbc.msn.com

گفتگوی هارمونیک

گفتگوی هارمونیک

مجله آنلاین «گفتگوی هارمونیک» در سال ۱۳۸۲، به عنوان اولین وبلاگ تخصصی و مستقل موسیقی آغاز به کار کرد. وب سایت «گفتگوی هارمونیک»، امروز قدیمی ترین مجله آنلاین موسیقی فارسی محسوب می شود که به صورت روزانه به روزرسانی می شود.

دیدگاه ها ۳

بیشتر بحث شده است