بادی گای، سمبل شیکاگو بلوز (III)

بادی گای
بادی گای
تکنیک های بادی گای بر موسیقی راک اند رول نیز بی تاثیر نبود ، او معمولا گیتار را با صدای بلند و خشن می نواخت، تکنیک های تحریفی را به کار می گرفت و تک نوازی های طولانی را با ترکیبی از انگیزه و احساس اجرا می کرد. نوازندگان موج نوی دهه ۶۰ انگلستان مشتاقانه دنباله روی سبک گای بودند، همان سبکی که بعدها تبدیل به ویژگی بنیادین موسیقی راک – بلوز و مشتقات آن هارد راک و متال شد.

جف بک در اوایل دهه ۶۰ در این باره اظهار داشته :” تا زمانی که اجرای Blues From Big Bill’s Copa Cabana را نشنیده بودم ، نمی دانستم که یک گیتار Strat می تواند چنین صدایی داشته باشد. در مجموع تک نوازی های گای نوعی رهایی دیوانه وار در موسیقی بود که کلیه مزرها را می شکست . به علاوه تک نوازی های او تنها به سه دقیقه معمول در موسیقی پاپ محدود نمی شد، بلکه طولانی تر، کاملتر و توسعه یافته تر بود. “

گای بر بسیاری از نوازندگان تاثیر مستقیم یا غیر مستقیم داشته است، کلپتون – که گای همواره از او به عنوان یکی از بهترین دوستانش یاد کرده – اقرار می کند زمانی که نوجوانی بیش نبوده با دیدن اجرای تریوی سال ۱۹۶۵ گای در انگلستان، ایده تشکیل یک تریو بلوز- راک به ذهنش خطور کرده، کلپتون بعدها گروه موسیقی راک Cream را به عنوان اولین گروه راکی که اعضای آن به ستاره گان عرصه موسیقی مبدل شدند، تشکیل داد.

اریک کلپتون در این باره می گوید :”بدون هیچگونه اغراقی، تاثیر بادی گای بر زندگی هنری من، معادل تاثیری است که الویس پریسلی بر دیگران داشته است. ” او در مصاحبه ای با مجله Musician اظهار داشته :”به جرات می توان بادی گای را بهترین نوازنده گیتار امروز دانست، اگر از نزدیک او را ببینید متوجه برتری او می شوید، به عقیده من او یک انقلاب واقعی در راک- بلوز ایجاد کرده است.”

جیمی هنریکس نیز از جمله نوازندگانی است که از گای تاثیر بسیاری گرفته، در واقع سبک نوازندگی هنریکس به نوعی تقلیدی است از تکنیک هایی که گای سالها پیش در اجراهای خود به کار می گرفت، هر چند اجراهای جدیدی که گای پس از بازگشت مجددش به عرصه موسیقی انجام داد سبب شد گروهی از شنوندگان به اشتباه او را مقلد هنریکس تصور کنند، در صورتی که حقیقت ماجرا کاملا عکس این قضیه بود.

استیو ری واگان در مورد گای می گوید:” بادی این توانایی را داشت که آرام تر یا بلندتر از هر کسی که در عمرم شنیده بودم، بنوازد. من نیز در بسیاری از مواقع با صدای کاملا بلند می نوازم، اما شیوه نوازندگی منحصر بفرد گای کاملا متفاوت و باور نکردنی است. گای هر کاری را که اراده کند، به آسانی انجام می دهد، زمانی که شروع به خواندن می کند این توانایی دو برابر می شود. طی چند باری که فرصت هم نوازی با گای نصیب من شده است، برتری کامل او را نسبت به دیگران عملا احساس کرده ام و هر بار به خود یادآور می شوم که نوازنده ای چون من، در مقابل او چه کاری می تواند انجام دهد؟ “

گای در یکی از مصاحبه های اخیرش اظهار داشته :”من هنوز هم همچنان به موسیقی گوش می دهم، هر زمان که احساس کردید برای آموختن پیر شده اید، بهتر است موسیقی را کنار بگذارید. من برای رسیدن به موفقیت تلاش بسیاری کرده ام، تلاشی که هیچگاه متوقف نشد و اکنون نیز دائما به خود می گویم : بادی تو باید بهتر و بهتر شوی. چنین طرز تفکری خصوصا در مورد نوازندگان باعث پیشرفت است.”

او در مورد موفقیت هایش درحیطه موسیقی می گوید :”نوازندگان جوان با نگاهی به گذشته من، در می یابند که اگر در زندگی لحظه ای دست از تلاش بردارند و سلیم شوند، بدون شک بازنده خواهند بود. شاید اگر من در سن ۲۱ سالگی به موفقیت می رسیدم، هیچگاه به جایگاه فعلی ام دست نمی یافتم. زندگی تک تک ما همان چیزی است که خودمان طلب کرده ایم، بنابراین با پرهیز از ناامیدی، بی وقفه به راه خود ادامه دهید، چه بسا کور سوی امید در انتهای مسیری که پیش گرفته اید در انتظار شما باشد.”
گای پنج جایزه جشنواره گرمی Grammy را برای خوانندگی و نوازندگی گیتار و فعالیت هایش در زمینه بلوز به خود اختصاص داده است. در سال ۲۰۰۴ بادی گای به موفق به دریافت جایزه W.C. Handy معتبرترین و بزرگترین جایزه ای که ممکن است به یک نوازنده بلوز اعطا شود، گشت. مجله مشهور و معتبر Billboard جایزه یک عمر فعالیت هنری موفقیت آمیز خود را به گای به عنوان “بزرگترین نوازنده گیتار بلوز” که در قید حیات به سر می برد، اختصاص داد.

مادی واتر Muddy Waters از سردمداران بلوز، پیش از مرگش مشعل این سبک را به بادی گای سپرد و به او سفارش کرد :”اجازه نده بلوز با مرگ من از بین برود.” گای به عهد خود وفا کرد و بلوز را با احترام به نسل بعدی سپرد.

en.wikipedia.org

3 دیدگاه

 • ارسال شده در خرداد ۳۱, ۱۳۸۶ در ۱:۵۹ ق.ظ

  سایت بسیار عالی
  از این که قسمتی را برای معرفی بلوز قرار دادید تشکر می کنم و خیلی خوشحال شدم
  فقط لطفا بجای استیو ری واگان از تلفظ صحیح آن استیوی ری وان استفاده شود
  با تشکر

 • mehdi-rasoli
  ارسال شده در تیر ۱۵, ۱۳۸۶ در ۳:۰۴ ق.ظ

  salam azizan az zahamate shoma mamnoon man hodoode 15 sal navazandehye blues hastam va az russ fareghaltahsil shodam dar zaminehye blues music mikhastam begam ke shoma ke in mataleb ro minevisid la aghal az b.b.king ke padeshahe blues ast ham benevisid ta digaran ham estefadeh konand agar ham not khastyd man full version blues az jomleh experminental-instrumental-african blues-american modern blues -shicago-texas va… ra barayetan minevisam. aknoon dar hale ahangsazi va tadrise music herfehey hastam .ba arezooye movafaghiat

 • mehrtash
  ارسال شده در اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۰ در ۱۲:۱۵ ب.ظ

  salam Mr.Rasoli,mikhastam mano rahnamaee konid braye yadgirie Acoustic Blues methode khasi vojood dare
  mamnoon

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

تحقیقی درباره باربد؛ موسیقیدان دوره ساسانی (VI)

نمونه اولین چکامه در منظومه درخت آسوریک آمده که تا زمان ما حفظ شده است. باربد را بزرگترین شخصیت ناقل فهلویات به شمار آورده اند. یکی از شکلهای معمول شعری و موسیقی زمان باربد پتواژه بوده است. پتواژه از دو واژه پت و واژه یعنی سخن بزرگ تشکیل شده متن آن از اشعار ستایشی و وصفی ترکیب یافته، بیشتر به قصیده های منبعده ی اسلامی شباهت داشت.

مروری بر آلبوم «لیله راست»

برخورد مستقیم گوش ایرانی با نغمات موسیقیِ عربی، در دوره‌ای (دهه‌های۴۰و۵۰) در کنارِ اشتهار ام‌کلثوم در ایران، در شاخه‌ی منحصربه‌فردی از موسیقی مردم‌پسند در خوانده‌های خوانندگانی چون قاسم جبلی یا داود مقامی و بعد از انقلاب بیش از همه عموماً در تلاوت قرآن بوده‌است. «لیله راست» (شبِ مقامِ راست) فرصتِ شنود و مواجهه‌ی مستقیم با اثری از موسیقی عرب را برایمان فراهم کرده‌است.

از روزهای گذشته…

پیام تقدسی، ویلنسلیست ایرانی – اتریشی

پیام تقدسی، ویلنسلیست ایرانی – اتریشی

پیام تقدسی (متولد سال ۱۹۸۹) از چهارسالگی نزد مونیکا شرباوم (Monika Scherbaum) در شهر برگنز در اتریش به فراگیری موسیقی پرداخت. او در کنسرواتوار فلدکرش (Conservatory Feldkirch) در کلاس های ایمکه فرانک (Imke Frank) و مارتین مرکر (Martin Merker) شرکت کرد. او سپس در زوریخ در سوئیس به تحصیل موسیقی نزد توماس گروسنباخر (Thomas Grossenbacher) و کریستین پروسک (Christian Proske) پرداخت و در سال ۲۰۱۱ با مدرک لیسانس اجرای موسیقی فارغ التحصیل شد. دو سال بعد پیام تقدسی زیر نظر رافائل رزنفلد (Rafael Rosenfeld) مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته نوازندگی موسیقی دریافت کرد و سپس در سال ۲۰۱۶ با مدرک نوازندگی تخصصی موسیقی از مدرسه موسیقی بازل (Hochschule für Musik Basel FHNW) فارغ التحصیل شد.
تقدسی: بهتر است رهبر کر فلوت فلوتیست باشد

تقدسی: بهتر است رهبر کر فلوت فلوتیست باشد

آقای پورقناد جریان اینطوری است که رهبری یک ارکستر سمفونیک یا یک ارکستر مجلسی یا ارکستر بادی مسی یا اصلا یک کر خوانندگی و به صورت کلی کار رهبری همه و همه یک شناخت با پارتیتور و ارزش هایی که آن موسیقی دارد و آن موسیقی و فهم و درک موسیقی و رساندن آن به نوازنده هاست.
سرگذشت موسیقی کلاسیک در شوروی کمونیستی (II)

سرگذشت موسیقی کلاسیک در شوروی کمونیستی (II)

خرنیکوف زندگی تمام کسانی که نامشان را در لیست سیاه قرار داشت، تباه کرد. جلوی تمام فعالیت های آنها گرفته شد و {آنها} تا زمان مرگ استالین در انتظار دستگیری، تبعید یا اعدام بودند. جالب آنکه خرنیکوف بعد از فروپاشی شوروی هم سمت خود را حفظ کرد و تا سال ۱۹۹۱ به عنوان رئیس تحقیقات موسیقایی در روسیه به فعالیت پرداخت. الان او ۹۳ ساله است و اجازه داد ماه گذشته در مسکو با او گفت وگو کنم.
کریمی: ویبراسیون سونوریته ساز را بهتر نمیکند!

کریمی: ویبراسیون سونوریته ساز را بهتر نمیکند!

طبق معمول مثل سال گذشته قطعات مختلفی داریم از دوره های مختلف؛ مثل سال گذشته با یک قطعه باروک شروع می کنیم، من هم این قطعه را با سر فلوت چوبی اجرا می کنم تا صدای گرم موسیقی باروک با ویبراتوی کم تولید شود. سوناتی اجرا می کنیم از تلمان در فا مینور که خیلی زیباست و بعد از جولیانی میزنیم و بعد قطعات کلاسیک داریم، امپرسیونیسم و اسپانیش داریم، موزیک مثل یک باغ است که شنوندگان باید وارد این باغ بشوند و از عطرهای مختلف لذت ببرند.
اصول نوازندگی ویولن (VIII)

اصول نوازندگی ویولن (VIII)

۳/۱/۵/۱: هر گاه بنا به دلایل مختلف نوازنده مصمم به اجرای متوالی دو نت با فاصله نیم پرده توسط یک شماره انگشت باشد، لازم است تا هلال داخلی انگشت به مانند فنری باز شود. طبیعی است در حالت برگشت، هلال انگشت دوباره بایستی جمع شده و انگشت به شکل هلالی اولیه خود باز گردد (مراجعه به بند:۱/۲/۱/۳).
گفتگو با فیلیپ میرس (I)

گفتگو با فیلیپ میرس (I)

این مسئله برای من اهمیتی ندارد. من احساساتم را درباره موسیقی با نسبت آهنگ ها به هورن فرانسوی مدیریت نمی کنم. یکی از قطعه های مورد علاقه ام «دیورتیمنتو برای سازهای زهی» (Divertimento for Strings) ساخته بارتوک (Bartok) است. این قطعه، ساز هورن را شامل نمی شود! فکر می کنم که این یک قطعه عالیست. باور کنید که در نظر گرفتن موسیقی با توجه به سازی که می نوازید فقط آن را محدود می کند. اما درباره آهنگ سازانی که از نظر من حرفی برای گفتن دارند باید بگویم که من با موزار و برامس احساس هم سلیقگی می کنم.
سرگشته علیانسب به روی صحنه میرود

سرگشته علیانسب به روی صحنه میرود

کنسرت گروه اورانوس به سرپرستی و آهنگسازی آیدین علیانسب با صدای جواد بخشش ۸ و ۸ خرداد ۱۳۹۳ در تالار رودکی، ساعت ۲۱ برگزار می شود. این کنسرت شامل دو بخش است؛ در بخش اول آیدین علیانسب آلبوم «سرگشته» را اجرا خواهد کرد. آلبوم سرگشته شامل دونوازی تار و تنبک می باشد که توسط موسسه فرهنگی هنری آوای باربد منتشر شده است.
خلق موسیقی موفق برای انیمیشن – قسمت سوم

خلق موسیقی موفق برای انیمیشن – قسمت سوم

جودی گری، آهنگساز مجموعه هفتگی سگ ترسویی به نام شهامت Courage the Cowardly Dog، تمام فیلمهای کوتاه لونی تونز Looney Tunes موجود در اینترنت، کارتونهای ویژه شبکه Cartoon Network و تعداد بسیاری از کارتونهای تلویزیونی دیگر است.
گفت و شنودی درباره سازهای ابداعی (XVI)

گفت و شنودی درباره سازهای ابداعی (XVI)

اینکه هدف استاد شجریان چه بوده از خلق این ساز، باید عرض کنم ایشان می خواستند سازی بوجود بیاورند که چهره ی ایرانی و صدایی نزدیک به کمانچه و قیچک داشته باشد تا در ارکسترهای ایرانی یک نوازنده ویلن بتواند آنرا براحتی بنوازد و برای همکاری با ارکستر موسیقی سنتی مجبور به یادگیری کمانچه نشود.
رپ فراتر از موسیقی

رپ فراتر از موسیقی

رپ ترکیبی است از کلام (قوی) و موسیقی (ضعیف)، سخنی است که برای بیان بهتر خود سعی می کند از ابزار موسیقی بهره بگیرد. زمانیکه ادعا می کنیم موسیقی وسیله پیوند تک تک افرادی است که بر روی این کره خاکی زندگی می کنند، رپ را می توان نوعی از موسیقی دانست که افراد هم خون و هم نژاد را بدون در نظر گرفتن اینکه دوست یا دشمن هستند، بیش از هر چیز به یکدیگر مرتبط می کند.