انتشار سومین آلبوم نورا جونز:Not Too Late

نورا جونز Nora Jones را با آلبوم های “Come Away with Me ” و ” Feels Like Home ” که به ترتیب در سالهای ۲۰۰۲ و ۲۰۰۴ منتشر شده اند، می شناسیم. آلبوم اول هشت جایزه گرمی را در سال ۲۰۰۳ برایش به ارمغان آورد و بیش از بیست میلیون نسخه از آن در سراسر جهان به فروش رسید.

آلبوم ” Feels like Home” نیز در سال ۲۰۰۵ سه جایزه گرمی را به خود اختصاص داد و رتبه اول را در جدول فروش مجله Billboard به دست آورد. سومین آلبوم نورا جونز که ” Not Too Late” نام دارد به تازگی منتشر شده است.

نام اصلی جونز ” Geethali Norah Jones Shankar ” است، او که در سن ۱۶ سالگی نامش را رسما به ” Norah Jones ” تغییر داده، فرزند راوی شانکار Ravi Shankar، استاد مسلم سیتار هندی و همسرش Sue Jones است؛ در نیویورک متولد شده و دوران کودکی را در دالاس – تگزاس سپری نموده است. جونز تحصیلاتش را در دانشگاه تگزاس به پایان رسانده و دو سال پیاپی جایزه بهترین خواننده جز در مسابقات دانشجویی را به خود اختصاص داده است. این بار نورا جونز در آلبوم جدیدش که ” Not Too Late ” نام دارد، گوشه چشمی نیز به سیاست داشته و ظاهرا در نوشتن متن کلیه ترانه های این آلبوم همکاری نموده است.

“جس هریس” که نویسنده یکی از مشهورترین آهنگ های جونز ” Don’t Know Why ” و از همراهان همیشگی اوست، در این سی دی نیز حضور دارد، اما به عنوان نوازنده گیتار. او در این باره اظهار داشته “در این آلبوم نیازی به حضور نویسنده متن ترانه ها نبود، زیرا جونز هر ۱۳ آهنگ را یا خودش به تنهایی نوشته یا در نوشتن آنها همکاری جدی داشته است. در حقیقت این آلبوم فرصتی است برای محک زدن قدرت ترانه سرایی او. جونز پیش از انتشار اولین آلبومش توجه چندانی به نویسندگی متن ترانه ها نداشت، پس از آن نیز، علیرغم علاقه بسیار، هیچگاه وقت پرداختن به چنین مهمی برایش مهیا نگشت، اکنون پس از گذشت چندین سال برای اولین بار چنین موقعیتی برایش فراهم شده است. “

او می افزاید:” شاید اگر چهار سال پیش کسی نظر مرا در مورد نورا جونز جویا می شد، بدون شک او را یک خواننده و نوازنده پیانوی توانمند قلمداد می کردم، اما امروز قابلیت های بسیار دیگری از شخصیت این هنرمند و جنبه های متفاوت استعدادهایش به اثبات رسیده است.”

جونز در آلبوم جدیدش که بسیاری او را جنجالی ترین و بحث برانگیز ترین کار او قلمداد کرده اند، توانایی های مختلف خود را به نمایش گذاشته است، هر چند کماکان آهنگ ها آرام و سرشار از احساس است، اما این بار در پس هر یک، نگاهی پیچیده تر و طعنه آمیزتر نهفته است.

جونز که در ماه مارس ۲۸ ساله خواهد شد، اعلام نموده که جو آشفته سیاسی جهان امروز به نوعی مقارن با بلوغ شخصیتی او بوده و همین امر او را بر آن داشته که آلبومی در این باره منتشر نماید :”در این آلبوم سعی کردم قضایا را از بعدهای گوناگون مورد بررسی قرار دهم و نهایتا به نتایج کاملا واضحی دست یافتم. اکنون نیز برایم بسیار مشکل است که در مقابل اوضاع فعلی سیاسی سکوت اختیار کنم. احساس می کنم مردم به آگاهی و ادراک بیشتری نیاز دارند. “

به هر حال آلبوم ” Not Too Late ” هر چند در برخی از آهنگ ها نیم نگاهی به جنگ و سیاست دارد، اما مطلقا در مورد جنگ نوشته نشده، بلکه مضمون های عاشقانه ای چون جدایی، حسرت و پشیمانی نیز در بسیاری از آهنگ ها وجود دارد.

این آلبوم در اواخر ژانویه توسط کمپانی EMI در استرالیا و شرکت Blue Note Records در آمریکا منتشر شده است، تهیه کنندگی آن را لی الکساندر Lee Alexander نوازنده گیتار که در دو آلبوم قبلی جونز نیز شرکت داشت، بر عهده گرفته است. اوهمچنین در نوشتن متن ترانه های آلبوم همکاری داشته است. ” Not Too Late” در ۱۶ کشور مختلف جهان از جمله آلمان و فرانسه مقام اول فروش را به دست آورده است.

اولین آهنگ این آلبوم ” Thinking About You” در اوایل دسامبر ۲۰۰۶ در آمریکا به فرمت Mp3 با پرداخت هزینه، قابل دانلود بود. در اواخر ژانویه، جونز یک برنامه یک ساعته درباره این آلبوم برای پخش از شبکه رادیویی و تلویزیونی BBC ضبط کرد. در ۲۹ ژانویه ۲۰۰۷، “Not Too Late ” رکورد پیش فروش آلبوم ها را در سایت آمازون شکست، این در حالیست که پیش فروش دومین آلبوم جونز ” Feels like Home ” در لیست ده آلبوم اول، قرار داشت. این آلبوم در هفته اول فروش در انگلستان و کانادا رتبه اول و در ژاپن رتبه پنجم جدول فروش را به دست آورد.

جونز طبق برنامه اعلام شده، در نظر دارد طی توری یک ماهه که از ۱۳ آوریل آغاز خواهد شد، بیست و دو کنسرت در آمریکاس شمالی برگزار نماید. ظاهرا یکی از کنسرت های او مقارن با فستیوال جز نیواورلئان است.

npr.org
en.wikipedia.org

6 دیدگاه

 • حامی
  ارسال شده در بهمن ۲۸, ۱۳۸۵ در ۱:۱۶ ب.ظ

  بسیار خواننده توانایی…

 • Norah Jones
  ارسال شده در اسفند ۹, ۱۳۸۵ در ۵:۱۵ ب.ظ

  خوشحالم که میبینم نورا جونز حالا دستی بیشتری بر ساخت موسیقی آلبوم هاش برده و کاملا هم موفق بوده. آلبومی بسیار لطیف و آرامش بخش و دلنشین، همانند کار های قبلی اش. نباید به استعداد بالای نورا حتی لحظه ای شک کرد.

 • Taher Bardipoor
  ارسال شده در اردیبهشت ۱۹, ۱۳۸۶ در ۱۰:۲۹ ب.ظ

  kheli khobe vaghan tamame etelaat moredniaz injas mochakeram ..Taher B.P

 • نرگس جزایری
  ارسال شده در بهمن ۲۲, ۱۳۸۶ در ۱۱:۵۲ ب.ظ

  با سلام من از کجا میتوانم آلبومهای نورا جونز را تهیه کنم؟

 • ارسال شده در فروردین ۱۰, ۱۳۸۷ در ۱:۰۶ ب.ظ

  salam.mana tamame album ha va video haye norah jones ro daram

 • hamid jabari
  ارسال شده در اسفند ۵, ۱۳۸۸ در ۵:۲۱ ب.ظ

  سلام من دنبال اهنگهای نوراجونز میگردم پیدانمیکنم خواهشا برام بزاریدکه یادانلودکنم یاادرس بدم برام بفرستید جون مادرتون من خیلی احتیاج دارم اورزانسیه اهای من اهنگ میخواااااااااااااااااااااااام زودباشین

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

نظر من، نظر شما، نظر او

خیلی پیش می‌آید که در واکنش به یک نقد بشنویم؛ «این نظر نویسنده است». آیا تا به‌حال دقیقاً فکر کرده‌ایم که چنین جمله‌ای یعنی چه؟ کسی که این جمله را می‌گوید درواقع دارد اعتبار حکم‌های درون نقد را زیر سؤال می‌برد. می‌گوید آنها از جنس «نظر شخصی» هستند. اولین مفهومی که از نظر شخصی به ذهنمان می‌آید چیزی است مثل این جمله «قورمه‌سبزی خیلی خوب است». این «نظر» گوینده است درباره‌ی یک غذا. آنجا «شخصی» بودنش معلوم می‌شود که یک نفر دیگر پیدا می‌شود و درست برعکسش را می‌گوید و ما هم راهی پیدا نمی‌کنیم که بگوییم کدام درست گفته. فقط می‌توانیم بگوییم با اولی موافقیم یا با دومی. یعنی وابسته به «شخص» گوینده یا شنونده است.

تحقیقی درباره باربد؛ موسیقیدان دوره ساسانی (III)

محمدالله مستوفی گوید: در زمان بهرام کار مطربان بالا گرفت چنانکه مطربی روزی بصد درم قانع نمیشد بهرام گوراز هندوستان دوازده هزار لولی آورد که نوادگان ایشان هنوز در ایران مطربی می کنند.

از روزهای گذشته…

کیتارو(II)

کیتارو(II)

اگر بخواهیم موسیقی کیتارو را مورد بررسی قرار دهیم، میتوانیم از روند حرکت ملودی در قطعه و تاثیر آن بر مخاطب آنالیز را آغاز کنیم… تکرار جمله ها در این سبک بسیار پدیدار میباشد و این نوع روند تکرار که در ملودی وجود دارد، نوع موسیقی او را منحصر به فرد میکند.
راک کلاسیک-قسمت دوم

راک کلاسیک-قسمت دوم

وجود ترانه های متفاوتی از گروههای مذکور در فهرست ترانه های راک کلاسیک حتمی است. تعدادی از هنرمندان راک آمریکا نیز از مهره های اصلی راک کلاسیک به شمار میروند، از جمله Jimi Hendrix، Aerosmith، The Doors، the Eagles، Lynyrd Skynyrd، The Allman Brothers Band، Alice Cooper، Tom Petty، Creedence Clearwater Revival و Joe Walsh. گروههای ارینا راک Arena rock مانند Styx، Boston ، Journey، Foreigner و Supertramp نیز در ایستگاههای راک کلاسیک پخش میشوند.
اپرای لیلی و مجنون (III)

اپرای لیلی و مجنون (III)

اگرچه آواز کر از سنت های آذری نبود اما حاجی بیف گروه کری را ترتیب داد تا بر آنچه که در طرح داستان رخ می دهد بیفزایند و اپرا را پویا تر کنند. او همچنین بر این بود تا با این کار حالت روانی شخصیت ها را نیز پر رنگ تر کند. این نخستین باری بود که در آذربایجان از کر استفاده می شد.
گفتگو با حسین علیشاپور (IV)

گفتگو با حسین علیشاپور (IV)

چنین اتفاقی تا حد زیادی در مورد ساز، مثلا سبک های سه تار و تار نوازی رخ داده. به طور مثال تاری که استاد علیزاده می نوازد با تاری که میرزاعبدلله می نوازد بسیار تفاوت دارد. اما این اتفاق در مورد آواز چندان رخ نداده.‌ در مورد آواز خیلی ها هستند که ردیف را شناخته اند و از آن عبور کرده اند. منتهی ما در هیچ حوزه ای از موسیقی ایرانی شخصیت کاریزماتیکی مثل آقای شجریان نداریم.
درباره‌ی اختلاف روایت‌های گوشه‌ی «سلمک»

درباره‌ی اختلاف روایت‌های گوشه‌ی «سلمک»

استاد فقید علی تجویدی ضمن بازگویی ماجرای گردآوری و ثبت و ضبط ردیف موسیقی کلاسیک ایران و بیان اختلاف نظر برخی استادان در پاره‌ای موارد، اختلاف در خصوص روایت های مختلف گوشه سلمک دستگاه شور را با ذکر پنج نمونه نغمه نگاری از روایت‌های سازی و آوازی، نشان داده است (تجویدی، سلمک و ملمک، تهران: کتاب ماهور ۱۳۷۲: ۵۲ ـ ۵۷).
ایران در کشاکش موسیقی (III)

ایران در کشاکش موسیقی (III)

نوازندگان و خوانندگان آنهم مرد در تعزیه و مرثیه خوانی شرکت می کردند، اگر ناصرالدین شاهی خواست اپرایی به سبک اپرای سلطنتی انگلستان در میدان بهارستان بسازد، ساخت اما با اعتراض معممین متعصب مذهبی قرار گرفت و بالاجبار اپراخانه به تعزیه خوانه تبدیل شد. بعد از گذشت زمانی هم پارکینگ مجلس سنا و… دیگر نمیدانم به چه فاجعه ای دچار شد!
صدا گذاری در انیمیشن (II)

صدا گذاری در انیمیشن (II)

در نوشته قبل راجع به رابطه صوت و تصویر، نحوه انطباق آنها، وابستگی بین انیمیشن و موسیقی، اصوات غلو شده یا کنایه آمیز، جلوه های صوتی و … صحبت کردیم. در ادامه مبحث “صدا گذاری در انیمیشن” توجه شما را به روشهای مختلف صداگذاری جلب می کنیم.
بررسی الگوی ثبت شده از سه تار هاشمی (I)

بررسی الگوی ثبت شده از سه تار هاشمی (I)

در این مقاله سعی شده است، بخشی از نکاتی را که برای ساخت ساز و داشتن الگویی مناسب در نظر گرفته می شود را با استفاده از طرح یکی از سازندگان مشهور سه تار به نام محمود هاشمی (۱۳۲۳-۱۳۷۵) مورد مطالعه قرار دهیم.
نقد آرای محمدرضا درویشی (III)

نقد آرای محمدرضا درویشی (III)

چاپ نخست کتاب «نفیرنامه» در سال ۱۳۵۱ بود و در سال ۱۳۹۰ تجدید چاپ شد. فوزیه مجد پیشگفتار مهمّی در چاپ دوم کتابش نوشت که نشان از تجدید نظر و بازنگریِ او در نظراتش دارد. وی امروزه با نگاهی انتقادی، «نفیرنامه» و به‌ویژه بخش نخستِ آن را «یک تصویر سورآلیستِ گزنده و تلخ» (مجد۱۳۹۰: ۸) می‌داند.
عبدی: برای جایزه کار نمیکنم

عبدی: برای جایزه کار نمیکنم

امروز نام بهزاد عبدی به عنوان یک آهنگساز موفق زیاد شنیده می شود، حجم قابل توجه فعالیت او و کیفیت آثار ضبط شده از وی نشاندهنده ظهور یک آهنگساز توانمند در نسل جوان است که می تواند تحولی در فضای موسیقی سمفونیک ایران ایجاد کند. بدون شک توانایی بهزاد عبدی در آهنگسازی و کار با ارکستر سمفونیک تاثیر به سزایی در سطح استاندارد های آهنگسازی مخصوصا در نسل امروز را می تواند داشته باشد و تا کنون هم داشته است. شناخت موسیقی ایرانی و حتی نوازندگی ساز ایرانی و تحقیق و آشنایی عالی با موسیقی امروز و دیروز جهانی، آثار عبدی را قابل پسند در نسل آشنا به موسیقی جهانی و ایرانی ساخته است و سیل سفارشات موسیقی به او گواه این مدعاست. با این هنرمند فعال و خوش ذوق درباره فعالیت های امروزش به گفتگو می نشینیم.