انتشار سومین آلبوم نورا جونز:Not Too Late

نورا جونز Nora Jones را با آلبوم های “Come Away with Me ” و ” Feels Like Home ” که به ترتیب در سالهای ۲۰۰۲ و ۲۰۰۴ منتشر شده اند، می شناسیم. آلبوم اول هشت جایزه گرمی را در سال ۲۰۰۳ برایش به ارمغان آورد و بیش از بیست میلیون نسخه از آن در سراسر جهان به فروش رسید.

آلبوم ” Feels like Home” نیز در سال ۲۰۰۵ سه جایزه گرمی را به خود اختصاص داد و رتبه اول را در جدول فروش مجله Billboard به دست آورد. سومین آلبوم نورا جونز که ” Not Too Late” نام دارد به تازگی منتشر شده است.

نام اصلی جونز ” Geethali Norah Jones Shankar ” است، او که در سن ۱۶ سالگی نامش را رسما به ” Norah Jones ” تغییر داده، فرزند راوی شانکار Ravi Shankar، استاد مسلم سیتار هندی و همسرش Sue Jones است؛ در نیویورک متولد شده و دوران کودکی را در دالاس – تگزاس سپری نموده است. جونز تحصیلاتش را در دانشگاه تگزاس به پایان رسانده و دو سال پیاپی جایزه بهترین خواننده جز در مسابقات دانشجویی را به خود اختصاص داده است. این بار نورا جونز در آلبوم جدیدش که ” Not Too Late ” نام دارد، گوشه چشمی نیز به سیاست داشته و ظاهرا در نوشتن متن کلیه ترانه های این آلبوم همکاری نموده است.

“جس هریس” که نویسنده یکی از مشهورترین آهنگ های جونز ” Don’t Know Why ” و از همراهان همیشگی اوست، در این سی دی نیز حضور دارد، اما به عنوان نوازنده گیتار. او در این باره اظهار داشته “در این آلبوم نیازی به حضور نویسنده متن ترانه ها نبود، زیرا جونز هر ۱۳ آهنگ را یا خودش به تنهایی نوشته یا در نوشتن آنها همکاری جدی داشته است. در حقیقت این آلبوم فرصتی است برای محک زدن قدرت ترانه سرایی او. جونز پیش از انتشار اولین آلبومش توجه چندانی به نویسندگی متن ترانه ها نداشت، پس از آن نیز، علیرغم علاقه بسیار، هیچگاه وقت پرداختن به چنین مهمی برایش مهیا نگشت، اکنون پس از گذشت چندین سال برای اولین بار چنین موقعیتی برایش فراهم شده است. “

او می افزاید:” شاید اگر چهار سال پیش کسی نظر مرا در مورد نورا جونز جویا می شد، بدون شک او را یک خواننده و نوازنده پیانوی توانمند قلمداد می کردم، اما امروز قابلیت های بسیار دیگری از شخصیت این هنرمند و جنبه های متفاوت استعدادهایش به اثبات رسیده است.”

جونز در آلبوم جدیدش که بسیاری او را جنجالی ترین و بحث برانگیز ترین کار او قلمداد کرده اند، توانایی های مختلف خود را به نمایش گذاشته است، هر چند کماکان آهنگ ها آرام و سرشار از احساس است، اما این بار در پس هر یک، نگاهی پیچیده تر و طعنه آمیزتر نهفته است.

جونز که در ماه مارس ۲۸ ساله خواهد شد، اعلام نموده که جو آشفته سیاسی جهان امروز به نوعی مقارن با بلوغ شخصیتی او بوده و همین امر او را بر آن داشته که آلبومی در این باره منتشر نماید :”در این آلبوم سعی کردم قضایا را از بعدهای گوناگون مورد بررسی قرار دهم و نهایتا به نتایج کاملا واضحی دست یافتم. اکنون نیز برایم بسیار مشکل است که در مقابل اوضاع فعلی سیاسی سکوت اختیار کنم. احساس می کنم مردم به آگاهی و ادراک بیشتری نیاز دارند. “

به هر حال آلبوم ” Not Too Late ” هر چند در برخی از آهنگ ها نیم نگاهی به جنگ و سیاست دارد، اما مطلقا در مورد جنگ نوشته نشده، بلکه مضمون های عاشقانه ای چون جدایی، حسرت و پشیمانی نیز در بسیاری از آهنگ ها وجود دارد.

این آلبوم در اواخر ژانویه توسط کمپانی EMI در استرالیا و شرکت Blue Note Records در آمریکا منتشر شده است، تهیه کنندگی آن را لی الکساندر Lee Alexander نوازنده گیتار که در دو آلبوم قبلی جونز نیز شرکت داشت، بر عهده گرفته است. اوهمچنین در نوشتن متن ترانه های آلبوم همکاری داشته است. ” Not Too Late” در ۱۶ کشور مختلف جهان از جمله آلمان و فرانسه مقام اول فروش را به دست آورده است.

اولین آهنگ این آلبوم ” Thinking About You” در اوایل دسامبر ۲۰۰۶ در آمریکا به فرمت Mp3 با پرداخت هزینه، قابل دانلود بود. در اواخر ژانویه، جونز یک برنامه یک ساعته درباره این آلبوم برای پخش از شبکه رادیویی و تلویزیونی BBC ضبط کرد. در ۲۹ ژانویه ۲۰۰۷، “Not Too Late ” رکورد پیش فروش آلبوم ها را در سایت آمازون شکست، این در حالیست که پیش فروش دومین آلبوم جونز ” Feels like Home ” در لیست ده آلبوم اول، قرار داشت. این آلبوم در هفته اول فروش در انگلستان و کانادا رتبه اول و در ژاپن رتبه پنجم جدول فروش را به دست آورد.

جونز طبق برنامه اعلام شده، در نظر دارد طی توری یک ماهه که از ۱۳ آوریل آغاز خواهد شد، بیست و دو کنسرت در آمریکاس شمالی برگزار نماید. ظاهرا یکی از کنسرت های او مقارن با فستیوال جز نیواورلئان است.

npr.org
en.wikipedia.org

6 دیدگاه

 • حامی
  ارسال شده در بهمن ۲۸, ۱۳۸۵ در ۱:۱۶ ب.ظ

  بسیار خواننده توانایی…

 • Norah Jones
  ارسال شده در اسفند ۹, ۱۳۸۵ در ۵:۱۵ ب.ظ

  خوشحالم که میبینم نورا جونز حالا دستی بیشتری بر ساخت موسیقی آلبوم هاش برده و کاملا هم موفق بوده. آلبومی بسیار لطیف و آرامش بخش و دلنشین، همانند کار های قبلی اش. نباید به استعداد بالای نورا حتی لحظه ای شک کرد.

 • Taher Bardipoor
  ارسال شده در اردیبهشت ۱۹, ۱۳۸۶ در ۱۰:۲۹ ب.ظ

  kheli khobe vaghan tamame etelaat moredniaz injas mochakeram ..Taher B.P

 • نرگس جزایری
  ارسال شده در بهمن ۲۲, ۱۳۸۶ در ۱۱:۵۲ ب.ظ

  با سلام من از کجا میتوانم آلبومهای نورا جونز را تهیه کنم؟

 • ارسال شده در فروردین ۱۰, ۱۳۸۷ در ۱:۰۶ ب.ظ

  salam.mana tamame album ha va video haye norah jones ro daram

 • hamid jabari
  ارسال شده در اسفند ۵, ۱۳۸۸ در ۵:۲۱ ب.ظ

  سلام من دنبال اهنگهای نوراجونز میگردم پیدانمیکنم خواهشا برام بزاریدکه یادانلودکنم یاادرس بدم برام بفرستید جون مادرتون من خیلی احتیاج دارم اورزانسیه اهای من اهنگ میخواااااااااااااااااااااااام زودباشین

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

نگرشی به تجدد طلبی در هنر و فرهنگ ایرانِ قرن بیستم (XIX)

تنها درویش خان تا حدودی با وزیری تفاهم داشت و برای شنیدن کنسرت ها و خطابه های او به مدرسه خصوصی اش می رفت. اما قبل از این که این رابطه و تفاهم ثمری به بار آورد – و قبل از ریاست اول وزیری در مدرسه موزیک (۱۳۰۷)، درویش خان فوت شد (۱۳۰۵). بعد از فوت او تجدد طلبی به کشمکش بین وزیری و مین باشیان ها یا «موسیقی نوین و علمی ایرانی» با «موسیقی بین المللی و علمی» محدود ماند.

«شیوه‌ی نوازندگی» در موسیقی ما چه معنایی دارد؟ (I)

اگر در موسیقی کلاسیک غربی کار می‌کنیم دادن جواب همه‌فهم به این سوال نسبتا ساده است. یعنی روشی که هر نوازنده آثار را می‌نوازد. بخشی به رابطه‌ی فیزیکی‌ای که یک نوازنده با سازش دارد مربوط است، یعنی مسائلی مثل روش دست گرفتن ساز یا پشت ساز نشستن، نحوه‌ی انگشت گذاشتن، انتقال نیرو به ساز (تقریبا اِکول) و … بخشی هم به مسایل صوتی، مثل صدایی که از ساز درمی‌آورد، دامنه‌ی شدت و ضعف‌هایی که می‌تواند به هر نت یا پاساژ بدهد، شیوش‌های مختلفی که می‌تواند هنگام نواختن هر نغمه یا تکنیک ایجاد کند و بخشی هم به مسایل تکنیکی مثل دامنه‌ی ویبراتوها و از این قبیل.

از روزهای گذشته…

اصول نوازندگی ویولن (VII)

اصول نوازندگی ویولن (VII)

۳/۱/۳/۴ : با توجه به بزرگی فاصله طولی و دور بودن نامتعارف انگشتان اول و چهارم، انگشت اول می تواند در هنگام اجرای دوبل های فاصله نهم و دهم ، به شکل شکسته در ناحیه ناکل در آید و نکته اشاره شده مربوط به شیوه نشستن انگشت اول در بند شماره ۵/۲/۱/۳ مبنی بر هم امتدادی بند اول این انگشت در پشت دست، با امتداد ساعد و دست چپ برقرار نیست.
ترجیح میداد که یک آهنگساز موسیقی مردمی باشد

ترجیح میداد که یک آهنگساز موسیقی مردمی باشد

پگی لی را به خاطر درک ریتم قوی و شیوه بیان خاصش که با برملا نکردن قدرت کامل صدایش به آن قدرتی باورنکردنی می بخشید، معمولا با بیلی هالیدی (Billie Holiday) مقایسه میکنند. لی با احترام فراوان از هالیدی یاد میکند اما او همواره ماکسین سالیوان (Maxine Sullivan 1987-1911) خواننده جاز بی نظیری که متاسفانه ترانه ضبط شده کمی از او در دست است را به عنوان الگوی اصلی خود میشناسد و گفته است : “من سادگی و مختصر و مفید بودن کار او را دوست دارم. او آنقدر خوب با شنونده ارتباط برقرار میکند که بلافاصله میتوان مقصود ترانه او را درک کرد.”
وزیری زاده: رو به پیشرفت هستیم

وزیری زاده: رو به پیشرفت هستیم

سابقه همکاری من با آقای قاسمی به سال ۸۱ به یک همکاری کوتاه در کر در فرهنگسرای بهمن برمی گردد. در این دوره کوتاه با گروه، صدا سازی را کار می کردم. بعد از آن، به قصد تحصیل از ایران رفتم و مدت زیادی نیست که دوباره در حال کار با همدیگر هستیم. زمان بسیار کوتاهی داشتیم که فقط توانستیم روی صدای اعضای گروه، تکنیک های آوازی و نفس گیری و بخش هایی از قطعات به صورت قسمت قسمت کار کنیم. در یکی یا دو جلسه تمام اعضای گروه بودند.
یادآوری های پیرامون بررسی سه شیوه هنر تک نوازی <br>در موسیقی ایرانی، پژوهش مجید کیانی (VII)

یادآوری های پیرامون بررسی سه شیوه هنر تک نوازی
در موسیقی ایرانی، پژوهش مجید کیانی (VII)

شاعر و نویسنده همدوره ردیف های موسیقی سنتی، آقا غلامحسین، میرزا عبدالله و آقا حسینقلی: قاآنی شیرازی، شاعر رسمی دربار ناصرالدین شاه است که غیر از قصیده سرایی و مداحی به شیوه سعدی نیز غزل می گفته و کتاب «پریشان» را به سبک «گلستان» سعدی با «اندکی تغییر» نوشته است. مراجعه به این کتاب «ملال تکرار» را دقیقا نشان می دهد. (۴)
روش سوزوکی (قسمت بیست و هشتم)

روش سوزوکی (قسمت بیست و هشتم)

در سفر بعدی که همسرم به دیدار من آمد بسیار خشمگین و عصبانی شد و می‌خواست که هر چه زودتر از کارش استعفا کند که پیش من بماند. خواهرم به او قول داد که از مواظبت کند و از همسرم خواست که کارش را در صلیب سرخ رها نکند. والترود (Walltroud) تنها عضو خانواده ما بود که می‌توانست کار کند و درآمدی داشته باشد، اگر او کار نمی‌کرد همه ما دسته جمعی از گرسنگی می‌مردیم.
بلا بارتوک و اتنوموزیکولوژی (I)

بلا بارتوک و اتنوموزیکولوژی (I)

بلا بارتوک آهنگساز برجسته مجارستانی، یکی از مهمترین موسیقیدانان قرن بیستم می باشد. او به همراه دوست و همکارش زولتان کودالی (Zoltán Kodály) دیگر آهنگساز بزرگ مجار، موسیقی شناسی فرهنگی– اتنوموزیکولوژی (ethnomusicology) را گسترش داد. موسیقی او از ملودیها، مقامها و بافت ریتمهای موسیقی مجار و انواع دیگر موسیقی سنتی نیرو گرفته که او آنرا با تاثیری که از موسیقیدانان معاصرش پذیرفته، ترکیب و سبکی متمایز و منحصر به خویش را خلق کرده است. بارتوک در امپراطوری بزرگ آسترو- مجارستان (Austro-Hungarian) بزرگ شد که بعد از جنگ جهانی اول بر اساس عهدنامه تریونون (Trianon) از مجارستان جدا شد.
مصاحبه ای با دیلنا جنسون (II)

مصاحبه ای با دیلنا جنسون (II)

زمانی که دیلنا آغاز به نواختن ویلن کرد، روش تدریس موسیقی سوزوکی (Suzuki movement) ویلنیست بزرگ ژاپنی، در آمریکا در اوج خود بود. آنچه دیلنا را از سن بسیار پائین به سوی موسیقیدان شدن پیش برد، اصرار مادر بود.
پیوندهایی که در آسمان “ویولون” بسته شده اند (II)

پیوندهایی که در آسمان “ویولون” بسته شده اند (II)

ودیم گلوزمن (Vadim Gluzman) که ویولون استرادیواری قبلی لئوپالد آئور (Leopald Auer) را که از انجمن قرض گرفته است می نوازد، نواختن آن را اینگونه توصیف می کند: “درست مثل این می ماند که پس سالها رانندگی با فورد حالا پشت لامبورگینی بنشینید!”
رمزگشایی آکوردها با DNA!

رمزگشایی آکوردها با DNA!

پیتر نئوبیکر، طراح نرم افزارهای موسیقی، اهل کشور آلمان، برنامه ای به نام DNA به معنای دسترسی مستقیم به نت، را ساخته است که می تواند یک آکورد را به نت های جداگانه تبدیل کند تا آکورد ترکیب جدیدی بخود بگیرد. برای تولید کنندگان موسیقی که تقریباً همگی از کامپیوتر استفاده می کنند، این برنامه نقش مهمی را در ایجاد تغییرات خواهد داشت.
دومین جلسه «نقدِ نقد» برگزار می شود

دومین جلسه «نقدِ نقد» برگزار می شود

دومین جلسه ویژه نقد و بررسی نقد در موسیقی با عنوان «جایگاه واکاوی در نقد موسیقی در ایران» روز جمعه ۲ آذرماه در خانه هنرمندان برگزار می‌شود. این نشست با حضور محمدرضا فیاض منتقد، پژوهشگر موسیقی و آهنگساز و آروین صداقت کیش منتقد و پژوهشگر موسیقی و حمیدرضا عاطفی (عضو هیئت مدیره، کارشناس مجری) به همت کانون پژوهشگران خانه موسیقی برگزار می‌شود.