سونات مهتاب بتهوون

میزان اول از سونات مهتاب بتهوون
میزان اول از سونات مهتاب بتهوون
سونات مهتاب در تابستان سال ۱۸۰۱ در مجارستان در املاکی متعلق به خانواده براونشویک (Brunswick) توسط بتهوون ساخته شد و در سال ۱۸۰۲ انتشار یافت. این سونات به کنتسی ۱۷ ساله از شاگردان بتهوون به نام جولیتا گوچیاردی (Giulietta Gucciardi) تقدیم شده است.

سونات مهتاب را می توان مشهورترین سونات پیانو در بین آثار بتهوون نامید، بسیاری از نویسندگان رابطه بین عشق پنهانی آهنگساز به گوچیاردی و طنین فزاینده بخش اول سونات را غیر قابل انکار بر شمرده اند. ناگفته نماند که در حقیقت تم اصلی بخش اول این سونات از یک قطعه رومانتیک آلمانی اقتباس شده است.

تجسمی که آهنگساز در این قطعه ارائه نموده، ظاهرا با تفکراتش همخوانی چندانی ندارد و می توان اینگونه تصور کرد که بتهوون تحت تاثیر احساسات شدیدش در آن مقطع زمانی این اثر را تهیه و تنظیم نموده است.

در بخشی از کار نت های پراکنده ای مربوط به بخش هایی از دون ژوان (Don Juan) موتسارت به هم چشم می خورد، قسمتی که در آن فرمانده به دست دون ژوان کشته می شود.

تحلیل و مقایسه این سونات با دیگر کارهای بتهوون نشان می دهد، شنیدن این اثر بیش از آنچه یادآور روشنایی عاشقانه و رومانتیک ماه باشد، یاد آور موسیقی سوگوارانه مراسم تدفین است.

این سونات پیانو از سه موومان تشکیل شده :

۱- Adagio Sostenuto
۲- Allegretto
۳- Presto Agitato

موسیقی هر سه قسمت این سونات بگونه ای است که بر روی قسمتهای دیگر تاثیر می گذارد و شاید بتوان گفت که آنچه در شنیدن تنها یکی از موومانها درک می شود با آنچه پس از شنیدن تمام موومانها از همان قسمت درک می شود یکی نیست.

تم اصلی به کار رفته در موومان اول، با دقت و جزئیات کامل در بخش دوم بسادگی شرح داده شده و همینطور تم موومان دوم در آغاز موومان سوم سونات بکار برده شده است.

۱ – Adagio Sustenuto
این موومان از سه گانه با استفاده از حالت تاکیدی نت های ملود و در ادغام – یا مقایسه – با بخش های دیگر به نوعی می تواند احساس حضور یا بودن در یک قبرستان – یا حتی بودن در درون قبر – را برای شنونده تداعی کند. آهنگساز در آغاز این بخش، نوازنده را به سویی هدایت می کند که با ظرافت کامل و حتی بدون استفاده از پدال می تواند آنرا اجرا کند. (در واقع اگر به تنظیم پیانو در این قسمت دقت کنید متوجه می شوید که به نوعی شبیه تنظیم کارها برای سازی مانند گیتار برای آن انتخاب شده است.)

۲ – Allegretto
این موومان بسیار کوتاه این تصور را ایجاد می کند بیشتر به منظور ایجاد ارتباط بین بخش اول و سوم – یک پل – در نظر گرفته شده تا یک موومان مستقل. احساس در این قسمت پررنگ تر است و حالت متفکرانه بخش نخست، به تدریج محو و ناپدید می گردد و ذهن را برای پذیرش جنب و جوش بخش سوم آماده می نماید.

۳ – Presto Agitato
از لحاظ زمانی این بخش دو برابر بخش های قبلی است و می توان آن را به بیانی نمایشی از یک توفان دانست. توفانی مهیب که به نوعی حکایت از عشق دیوانه وار آهنگساز به جولیتا و امید به ازدواج با او دارد.

شنونده دو تم متفاوت را در این بخش تشخیص می دهد. یک تم تند و سریع که بر به کارگیری نت های تاکیدی استوار شده و در مقابل تم دوم که دارای فرم بزمی تری است. این دو تم به طرز استادانه ای با یکدیگر ترکیب شده و یک توفان احساسی را خلق نموده اند.

سونات مهتاب یکی از معروفترین سونات های بتهوون است و با وجود آنکه در سال ۱۸۰۱ نوشته شده است امروزه بیش از هر زمان دیگر به عنوان یکی از مشهورترین قطعات پیانو در تاریخ موسیقی مطرح است.

نسخه کامل pdf سه موومان این سونات را می توانید از اینجا دانلود نمایید.

21 دیدگاه

 • Babak
  ارسال شده در اسفند ۲۹, ۱۳۸۵ در ۹:۲۳ ب.ظ

  che bahal bood. oon moghe senna ghanooni vojood nadadsht. ba tashakkor az in matlab

 • سعيد
  ارسال شده در اسفند ۲۹, ۱۳۸۵ در ۱۱:۴۴ ب.ظ

  آقای رهنما از مقالتون ممنون استفاده کردیم. برای شما و همه برو بچه های هارمونی تاک سال خوب و موفقی رو آرزو می کنم. نورزتان پیروز.

 • Erfan
  ارسال شده در فروردین ۲, ۱۳۸۶ در ۱۲:۵۹ ق.ظ

  kashki raje be ejrahaie khoobe in asaram kami bahs mikardin

 • mohammad
  ارسال شده در فروردین ۳, ۱۳۸۶ در ۲:۱۵ ب.ظ

  salam…jenabe rahnama man nemitoonam file ro download konam aya irad az mane ya file eshkal dare?

 • کاوه
  ارسال شده در فروردین ۳, ۱۳۸۶ در ۳:۳۸ ب.ظ

  دوست عزیز لطفا یکبار دیگه امتحان کنید شاید در اون لحظخه مشکلی بوده، قاعدتا باید بشه دانلودش کرد. اگر باز مشکل داشتید ای میل خودتون رو بگذارید تا براتون ارسال کنیم، موفق باشید.

 • امیر
  ارسال شده در فروردین ۵, ۱۳۸۶ در ۱۰:۰۲ ق.ظ

  سلام در شرح موومانها قسمت اول به اشتباه Presto Agitato ذکر شده.

 • گفتگوي هارمونيك
  ارسال شده در فروردین ۵, ۱۳۸۶ در ۳:۴۲ ب.ظ

  دوست عزیز،
  امیر از دقت شما متشکریم، اصلاح شد.

 • mohammad
  ارسال شده در فروردین ۶, ۱۳۸۶ در ۸:۵۶ ب.ظ

  salam…hagh ba shoma bood aghaye rahnama…movaffagh shodam in file ro daryaft konam…az rahnamayitoon besiar mamnoonam…

 • کاوه
  ارسال شده در فروردین ۹, ۱۳۸۶ در ۱۲:۱۷ ق.ظ

  آیا این امکان وجود نداره که سونات مهتاب را برای
  شنیدن بشود از روی سایت شما دانلود کرد و یا مستقیم
  شنید و یا لینک سایتی را که بشود از آنجا این قطعه
  را شنید، اضافه کنید؟

  با احترام
  کاوه

 • mahmoud
  ارسال شده در فروردین ۲۳, ۱۳۸۶ در ۸:۱۳ ب.ظ

  (man garibane sarnevesht ra khaham gereft)
  beethoven)
  az asari mesle momane3 moonlight ya appasionata mishe be oouje ghodrate moosighiye beethoven pey bord

 • ارسال شده در شهریور ۱۶, ۱۳۸۶ در ۲:۲۱ ق.ظ

  sonate moonlight eshghe beethoveno neshon mide ke mese khodesh bi nazire.1 farziye ham hast ke migan in sonat ro beethoven be yade daryacheye swiss tasnif karde ke chon beeethoven hich vaght onja naboode in farziario mishe rad kard

 • ramyar
  ارسال شده در دی ۲۵, ۱۳۸۶ در ۲:۱۵ ق.ظ

  از میان اجراهای خوب سونات مهتاب، می توان به اجراهای Emil Gilels, Maurizio Pollini, Sviatoslav Richter, Wilhelm Kempff, Vladimir Horowitz(1946,1947,1972)و Mikhail Pletnev اشاره کرد.

 • نرگس
  ارسال شده در خرداد ۱۳, ۱۳۸۷ در ۱۱:۱۴ ق.ظ

  سلام
  ممنون از سایت خوبتون.میخواستم سؤال آقای کاوه را تکرار کنم :آیا امکان دانلود سمفنونی سونات مهتاب از طریق سایت شما وجود دارد؟

 • Beethoven rulz
  ارسال شده در مرداد ۴, ۱۳۸۷ در ۷:۱۸ ب.ظ

  ^^

  سمفونی سونات مهتاب؟ :دی

 • nina
  ارسال شده در اردیبهشت ۲, ۱۳۸۸ در ۳:۴۹ ب.ظ

  بتهون مرد بزرگ و دردمند

 • ناشناس
  ارسال شده در تیر ۲۵, ۱۳۸۸ در ۴:۱۰ ب.ظ

  salam
  mozoe payaname man dar morede tahlile ravanshenasi mosighidanane age momkene manabe behem moarefi konid.
  mamnoon
  email address:[email protected]

 • rambod
  ارسال شده در آبان ۱۲, ۱۳۸۸ در ۷:۱۹ ب.ظ

  sala ba arze pozesh man note sonate mahtab ro mikhastam khili donbalesh gashtam peyda nakardam age dari lotfan behem midin mamnon rambod

 • ناشناس
  ارسال شده در تیر ۱, ۱۳۸۹ در ۱۰:۰۶ ب.ظ

  نمیشه اهنگ MP3 سونات مهتاب بتهون برای دانلود بزارین

 • ارسال شده در تیر ۱۵, ۱۳۹۲ در ۷:۱۳ ب.ظ

  سلام
  گفتید که مومان اول سونات مهتاب برگرفته از یک تم آلمانیه .

  اول اینکه میخوام بدونم این تم آلمانی رو کی ساخته که بتهوون از روش برداشت کرده

  دوما من میخوام بدونم منظور از برداشت اینکه بتهوون تقلید کرده ؟ در کل میخوام بدونم مومام اول بتهوون رو میشه اثر مستقل بتهوون دونست یا نه ؟

 • پویا
  ارسال شده در شهریور ۶, ۱۳۹۲ در ۱:۴۵ ب.ظ

  متشکرم

 • ماهان
  ارسال شده در آذر ۱۹, ۱۳۹۵ در ۶:۳۲ ب.ظ

  دستتون درد نکنه خیلی مقاله کامل و پر محتوایی بود خیلی تونستم ازش استفاده کنم

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

نگرشی به تجدد طلبی در هنر و فرهنگ ایرانِ قرن بیستم (XIX)

تنها درویش خان تا حدودی با وزیری تفاهم داشت و برای شنیدن کنسرت ها و خطابه های او به مدرسه خصوصی اش می رفت. اما قبل از این که این رابطه و تفاهم ثمری به بار آورد – و قبل از ریاست اول وزیری در مدرسه موزیک (۱۳۰۷)، درویش خان فوت شد (۱۳۰۵). بعد از فوت او تجدد طلبی به کشمکش بین وزیری و مین باشیان ها یا «موسیقی نوین و علمی ایرانی» با «موسیقی بین المللی و علمی» محدود ماند.

«شیوه‌ی نوازندگی» در موسیقی ما چه معنایی دارد؟ (I)

اگر در موسیقی کلاسیک غربی کار می‌کنیم دادن جواب همه‌فهم به این سوال نسبتا ساده است. یعنی روشی که هر نوازنده آثار را می‌نوازد. بخشی به رابطه‌ی فیزیکی‌ای که یک نوازنده با سازش دارد مربوط است، یعنی مسائلی مثل روش دست گرفتن ساز یا پشت ساز نشستن، نحوه‌ی انگشت گذاشتن، انتقال نیرو به ساز (تقریبا اِکول) و … بخشی هم به مسایل صوتی، مثل صدایی که از ساز درمی‌آورد، دامنه‌ی شدت و ضعف‌هایی که می‌تواند به هر نت یا پاساژ بدهد، شیوش‌های مختلفی که می‌تواند هنگام نواختن هر نغمه یا تکنیک ایجاد کند و بخشی هم به مسایل تکنیکی مثل دامنه‌ی ویبراتوها و از این قبیل.

از روزهای گذشته…

چهره ی آدرنو از قابِ اتنوموزیکولوژی (XIII)

چهره ی آدرنو از قابِ اتنوموزیکولوژی (XIII)

به عقیده ی آدرنو مطمئنا شیوه ی کارِ کارگران در خط مونتاژ کارخانه ها، یا کار با ماشین های اداری امکانِ هرگونه نوآوریِ راستین را از انسان ها سلب می کند. بی خیالیِ شنونده موسیقی عامه پسند نه تنها پیش انگاشت بلکه پیامد موسیقی عامه پسند است. ملودی های موسیقیِ عامه پسند لالاییِ بی خبریِ شنونده را در گوشش زمزمه می کنند و دلداریش می دهند تا نگران نباشد، زیرا از قافله عقب نمانده است.
خداحافظی بی بی کینگ و بازگشت فرانک سیناترا

خداحافظی بی بی کینگ و بازگشت فرانک سیناترا

بی.بی. کینگ (B.B. King) گیتاریست افسانه ای بلوز قصد دارد در اوایل سال آینده یک سری برنامه اجرا کند که “تور خداحافظی بی.بی. در بریتانیا” (B.B.’s Farewell U.K. Tour) نام دارد. برای این پنج اجرای استادیومی، گیتاریست نام دار ایرلندی، گری مور (Gary Moore) به کینگ خواهد پیوست. قرار است در هر کنسرت گری مور برنامه آغاز را اجرا کند و به احتمال زیاد در برنامه پایانی نیز به کینگ ملحق شود.
A Whiter shade of Pale

A Whiter shade of Pale

موسیقی با نوای روحانی و حزن انگیز ارگ شروع می شود که روی تم قطعه معروفی از باخ به نام “Air on G String” از سوئیت شماره ۳ در D ما‍‍ژور ساخته شده است. زمانی که این هنگ برای اولین بار از رادیو پخش شد، شبیه به هیچ یک از آهنگهای پخش شده تا آن زمان نبود. این قطعه که به واقع اولین آهنگ ساخته و تنظیم شده توسط گروه Procol Harum بود طی مدت کوتاهی تبدیل به یکی از پر فروش ترین قطعات آن زمان شد و ۶ میلیون نسخه از آن در سراسر جهان فروش رفت و معروفترین قطعه در مراسم عروسی شد.
علی رهبری: رحمت الله بدیعی بهترین نشان است

علی رهبری: رحمت الله بدیعی بهترین نشان است

بدنبال تهیه مطلب “علی رهبری و موسیقی صلح “با علی رهبری، رهبر و آهنگساز صاحب نام ایرانی مصاحبه ای انجام دادیم که در این مطلب قسمت دوم آنرا میخوانید. لازم به ذکر است که این گفتگو قبل از انتصاب ایشان به رهبری دائم ارکستر سمفونیک تهران و پس از کنسرت قبلی ایشان یعنی زمانی که به دعوت مرحوم فریدون ناصری و به عنوان رهبر میهمان رهبری در تهران حضور داشتند انجام شده است.
تولد اولین کر فلوت بانوان در ایران

تولد اولین کر فلوت بانوان در ایران

امروزه در سراسر جهان نام «کر فلوت» دیگر نامی آشناست؛ افزایش قابل ملاحظه تعداد نوازندگان فلوت، فروش قابل توجه سازهای خانواده فلوت و گرایش به شنیدن صدایی نو از آثار مشهور موسیقی کلاسیک، مهمترین عوامل در تشکیل کرهای فلوت در دنیا هستند. گرایش روز افزون بانوان به این چابکترین ساز ارکستر سمفونیک، باعث شده، در کرهای فلوت بیشتر بانوان نوازنده حضور داشته باشند تا مردان.
نمایش مستند «هزارداستان امیرجاهد» و نقد «پیمان عشق» در خانه هنرمندان

نمایش مستند «هزارداستان امیرجاهد» و نقد «پیمان عشق» در خانه هنرمندان

فردا (پنجشنبه ۲۶ شهریور ماه) در خانه هنرمندان ساعت ۱۵ تا ۱۷، مستند «هزارداستان امیرجاهد» ساخته منوچهر مشیری به نمایش در می آید و نیز آلبوم موسیقی «پیمان عشق» کاری از سجاد پورقناد با صدای رامین بحیرایی با حضور محمود توسلیان، پیمان سلطانی، سعید یعقوبیان و کامیار صلواتی رونمایی و نقد می‌شود.
گفتگوی هارمونیک چهارساله شد

گفتگوی هارمونیک چهارساله شد

با حمایتها و همدلی شما، به چهارمین سال فعالیت گفتگوی هارمونیک رسیدیم. در سالی که گذشت تلاش کردیم، خوانندگان سایت را با اطلاعات اولیه موسیقی کلاسیک آشنا کنیم. مقالات سال گذشته بیشتر بر روی اطلاعاتی مربوط به کمپانی های مشهور موسیقی کلاسیک، ارکستر سمفونیک های مشهور و رهبرانشان متمرکز بود.
سیجی اُزاوا، رهبر افسانه ای ژاپن

سیجی اُزاوا، رهبر افسانه ای ژاپن

سیجی اُزاوا (Seiji Ozawa) متولد ۱ سبتامبر ۱۹۳۵ در فنیتین سابق – شنیانگ (Shenyang) کنونی است. ازاوا رهبر ژاپنی ارکستر است که تحصیل موسیقی را از سن بسیار پائین آغاز کرد و از هنرستان موسیقی توهو در توکیو با بالاترین نمره در آهنگسازی و رهبری فارغ التحصیل شد. در سال ۱۹۵۹ جایزه اول مسابقات رهبران ارکستر را در بسانکون-فرانسه، دریافت کرد. چالرز مونش (Charles Munch) رهبر ارکستر سمفونیک بوستن، او را به پیوستن به کانون موسیقی تانگلوود (Tanglewood) دعوت کرد، در آنجا جایزه کوتسویتزکی (Koussevitzky) را به عنوان درخشانترین رهبر محصل در سال ۱۹۶۰ دریافت کرد.
یک خبر از قاتل جان لنون

یک خبر از قاتل جان لنون

مارک چاپمن (Mark Chapman)، قاتل جان لنون (John Lennon) – از اعضای گروه بیتلز – در انتظار رای دادگاه – که هفته آینده تشکیل خواهد شد – برای آزادی خود می باشد.
وس مونتگومری

وس مونتگومری

بسیاری وس مونتگومری را بهترین نوازنده گیتار جز (Jazz) می دانند که دنیا تابحال بخود دیده است. اولین بار در سال ۱۹۴۸ در عالم موسیقی خودنمایی کرد و پس از آن تا سال ۱۹۵۷ خاموش بود، اما با این وجود و با وجود عمر کوتاهی که داشت توانست بیشترین تاثیر را در دنیای موسیقی جز برای گیتار بگذارد.