سونات مهتاب بتهوون

میزان اول از سونات مهتاب بتهوون
میزان اول از سونات مهتاب بتهوون
سونات مهتاب در تابستان سال ۱۸۰۱ در مجارستان در املاکی متعلق به خانواده براونشویک (Brunswick) توسط بتهوون ساخته شد و در سال ۱۸۰۲ انتشار یافت. این سونات به کنتسی ۱۷ ساله از شاگردان بتهوون به نام جولیتا گوچیاردی (Giulietta Gucciardi) تقدیم شده است.

سونات مهتاب را می توان مشهورترین سونات پیانو در بین آثار بتهوون نامید، بسیاری از نویسندگان رابطه بین عشق پنهانی آهنگساز به گوچیاردی و طنین فزاینده بخش اول سونات را غیر قابل انکار بر شمرده اند. ناگفته نماند که در حقیقت تم اصلی بخش اول این سونات از یک قطعه رومانتیک آلمانی اقتباس شده است.

تجسمی که آهنگساز در این قطعه ارائه نموده، ظاهرا با تفکراتش همخوانی چندانی ندارد و می توان اینگونه تصور کرد که بتهوون تحت تاثیر احساسات شدیدش در آن مقطع زمانی این اثر را تهیه و تنظیم نموده است.

در بخشی از کار نت های پراکنده ای مربوط به بخش هایی از دون ژوان (Don Juan) موتسارت به هم چشم می خورد، قسمتی که در آن فرمانده به دست دون ژوان کشته می شود.

تحلیل و مقایسه این سونات با دیگر کارهای بتهوون نشان می دهد، شنیدن این اثر بیش از آنچه یادآور روشنایی عاشقانه و رومانتیک ماه باشد، یاد آور موسیقی سوگوارانه مراسم تدفین است.

این سونات پیانو از سه موومان تشکیل شده :

۱- Adagio Sostenuto
۲- Allegretto
۳- Presto Agitato

موسیقی هر سه قسمت این سونات بگونه ای است که بر روی قسمتهای دیگر تاثیر می گذارد و شاید بتوان گفت که آنچه در شنیدن تنها یکی از موومانها درک می شود با آنچه پس از شنیدن تمام موومانها از همان قسمت درک می شود یکی نیست.

تم اصلی به کار رفته در موومان اول، با دقت و جزئیات کامل در بخش دوم بسادگی شرح داده شده و همینطور تم موومان دوم در آغاز موومان سوم سونات بکار برده شده است.

۱ – Adagio Sustenuto
این موومان از سه گانه با استفاده از حالت تاکیدی نت های ملود و در ادغام – یا مقایسه – با بخش های دیگر به نوعی می تواند احساس حضور یا بودن در یک قبرستان – یا حتی بودن در درون قبر – را برای شنونده تداعی کند. آهنگساز در آغاز این بخش، نوازنده را به سویی هدایت می کند که با ظرافت کامل و حتی بدون استفاده از پدال می تواند آنرا اجرا کند. (در واقع اگر به تنظیم پیانو در این قسمت دقت کنید متوجه می شوید که به نوعی شبیه تنظیم کارها برای سازی مانند گیتار برای آن انتخاب شده است.)

۲ – Allegretto
این موومان بسیار کوتاه این تصور را ایجاد می کند بیشتر به منظور ایجاد ارتباط بین بخش اول و سوم – یک پل – در نظر گرفته شده تا یک موومان مستقل. احساس در این قسمت پررنگ تر است و حالت متفکرانه بخش نخست، به تدریج محو و ناپدید می گردد و ذهن را برای پذیرش جنب و جوش بخش سوم آماده می نماید.

۳ – Presto Agitato
از لحاظ زمانی این بخش دو برابر بخش های قبلی است و می توان آن را به بیانی نمایشی از یک توفان دانست. توفانی مهیب که به نوعی حکایت از عشق دیوانه وار آهنگساز به جولیتا و امید به ازدواج با او دارد.

شنونده دو تم متفاوت را در این بخش تشخیص می دهد. یک تم تند و سریع که بر به کارگیری نت های تاکیدی استوار شده و در مقابل تم دوم که دارای فرم بزمی تری است. این دو تم به طرز استادانه ای با یکدیگر ترکیب شده و یک توفان احساسی را خلق نموده اند.

سونات مهتاب یکی از معروفترین سونات های بتهوون است و با وجود آنکه در سال ۱۸۰۱ نوشته شده است امروزه بیش از هر زمان دیگر به عنوان یکی از مشهورترین قطعات پیانو در تاریخ موسیقی مطرح است.

نسخه کامل pdf سه موومان این سونات را می توانید از اینجا دانلود نمایید.

21 دیدگاه

 • Babak
  ارسال شده در اسفند ۲۹, ۱۳۸۵ در ۹:۲۳ ب.ظ

  che bahal bood. oon moghe senna ghanooni vojood nadadsht. ba tashakkor az in matlab

 • سعيد
  ارسال شده در اسفند ۲۹, ۱۳۸۵ در ۱۱:۴۴ ب.ظ

  آقای رهنما از مقالتون ممنون استفاده کردیم. برای شما و همه برو بچه های هارمونی تاک سال خوب و موفقی رو آرزو می کنم. نورزتان پیروز.

 • Erfan
  ارسال شده در فروردین ۲, ۱۳۸۶ در ۱۲:۵۹ ق.ظ

  kashki raje be ejrahaie khoobe in asaram kami bahs mikardin

 • mohammad
  ارسال شده در فروردین ۳, ۱۳۸۶ در ۲:۱۵ ب.ظ

  salam…jenabe rahnama man nemitoonam file ro download konam aya irad az mane ya file eshkal dare?

 • کاوه
  ارسال شده در فروردین ۳, ۱۳۸۶ در ۳:۳۸ ب.ظ

  دوست عزیز لطفا یکبار دیگه امتحان کنید شاید در اون لحظخه مشکلی بوده، قاعدتا باید بشه دانلودش کرد. اگر باز مشکل داشتید ای میل خودتون رو بگذارید تا براتون ارسال کنیم، موفق باشید.

 • امیر
  ارسال شده در فروردین ۵, ۱۳۸۶ در ۱۰:۰۲ ق.ظ

  سلام در شرح موومانها قسمت اول به اشتباه Presto Agitato ذکر شده.

 • گفتگوي هارمونيك
  ارسال شده در فروردین ۵, ۱۳۸۶ در ۳:۴۲ ب.ظ

  دوست عزیز،
  امیر از دقت شما متشکریم، اصلاح شد.

 • mohammad
  ارسال شده در فروردین ۶, ۱۳۸۶ در ۸:۵۶ ب.ظ

  salam…hagh ba shoma bood aghaye rahnama…movaffagh shodam in file ro daryaft konam…az rahnamayitoon besiar mamnoonam…

 • کاوه
  ارسال شده در فروردین ۹, ۱۳۸۶ در ۱۲:۱۷ ق.ظ

  آیا این امکان وجود نداره که سونات مهتاب را برای
  شنیدن بشود از روی سایت شما دانلود کرد و یا مستقیم
  شنید و یا لینک سایتی را که بشود از آنجا این قطعه
  را شنید، اضافه کنید؟

  با احترام
  کاوه

 • mahmoud
  ارسال شده در فروردین ۲۳, ۱۳۸۶ در ۸:۱۳ ب.ظ

  (man garibane sarnevesht ra khaham gereft)
  beethoven)
  az asari mesle momane3 moonlight ya appasionata mishe be oouje ghodrate moosighiye beethoven pey bord

 • ارسال شده در شهریور ۱۶, ۱۳۸۶ در ۲:۲۱ ق.ظ

  sonate moonlight eshghe beethoveno neshon mide ke mese khodesh bi nazire.1 farziye ham hast ke migan in sonat ro beethoven be yade daryacheye swiss tasnif karde ke chon beeethoven hich vaght onja naboode in farziario mishe rad kard

 • ramyar
  ارسال شده در دی ۲۵, ۱۳۸۶ در ۲:۱۵ ق.ظ

  از میان اجراهای خوب سونات مهتاب، می توان به اجراهای Emil Gilels, Maurizio Pollini, Sviatoslav Richter, Wilhelm Kempff, Vladimir Horowitz(1946,1947,1972)و Mikhail Pletnev اشاره کرد.

 • نرگس
  ارسال شده در خرداد ۱۳, ۱۳۸۷ در ۱۱:۱۴ ق.ظ

  سلام
  ممنون از سایت خوبتون.میخواستم سؤال آقای کاوه را تکرار کنم :آیا امکان دانلود سمفنونی سونات مهتاب از طریق سایت شما وجود دارد؟

 • Beethoven rulz
  ارسال شده در مرداد ۴, ۱۳۸۷ در ۷:۱۸ ب.ظ

  ^^

  سمفونی سونات مهتاب؟ :دی

 • nina
  ارسال شده در اردیبهشت ۲, ۱۳۸۸ در ۳:۴۹ ب.ظ

  بتهون مرد بزرگ و دردمند

 • ناشناس
  ارسال شده در تیر ۲۵, ۱۳۸۸ در ۴:۱۰ ب.ظ

  salam
  mozoe payaname man dar morede tahlile ravanshenasi mosighidanane age momkene manabe behem moarefi konid.
  mamnoon
  email address:[email protected]

 • rambod
  ارسال شده در آبان ۱۲, ۱۳۸۸ در ۷:۱۹ ب.ظ

  sala ba arze pozesh man note sonate mahtab ro mikhastam khili donbalesh gashtam peyda nakardam age dari lotfan behem midin mamnon rambod

 • ناشناس
  ارسال شده در تیر ۱, ۱۳۸۹ در ۱۰:۰۶ ب.ظ

  نمیشه اهنگ MP3 سونات مهتاب بتهون برای دانلود بزارین

 • ارسال شده در تیر ۱۵, ۱۳۹۲ در ۷:۱۳ ب.ظ

  سلام
  گفتید که مومان اول سونات مهتاب برگرفته از یک تم آلمانیه .

  اول اینکه میخوام بدونم این تم آلمانی رو کی ساخته که بتهوون از روش برداشت کرده

  دوما من میخوام بدونم منظور از برداشت اینکه بتهوون تقلید کرده ؟ در کل میخوام بدونم مومام اول بتهوون رو میشه اثر مستقل بتهوون دونست یا نه ؟

 • پویا
  ارسال شده در شهریور ۶, ۱۳۹۲ در ۱:۴۵ ب.ظ

  متشکرم

 • ماهان
  ارسال شده در آذر ۱۹, ۱۳۹۵ در ۶:۳۲ ب.ظ

  دستتون درد نکنه خیلی مقاله کامل و پر محتوایی بود خیلی تونستم ازش استفاده کنم

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

نظر من، نظر شما، نظر او

خیلی پیش می‌آید که در واکنش به یک نقد بشنویم؛ «این نظر نویسنده است». آیا تا به‌حال دقیقاً فکر کرده‌ایم که چنین جمله‌ای یعنی چه؟ کسی که این جمله را می‌گوید درواقع دارد اعتبار حکم‌های درون نقد را زیر سؤال می‌برد. می‌گوید آنها از جنس «نظر شخصی» هستند. اولین مفهومی که از نظر شخصی به ذهنمان می‌آید چیزی است مثل این جمله «قورمه‌سبزی خیلی خوب است». این «نظر» گوینده است درباره‌ی یک غذا. آنجا «شخصی» بودنش معلوم می‌شود که یک نفر دیگر پیدا می‌شود و درست برعکسش را می‌گوید و ما هم راهی پیدا نمی‌کنیم که بگوییم کدام درست گفته. فقط می‌توانیم بگوییم با اولی موافقیم یا با دومی. یعنی وابسته به «شخص» گوینده یا شنونده است.

تحقیقی درباره باربد؛ موسیقیدان دوره ساسانی (III)

محمدالله مستوفی گوید: در زمان بهرام کار مطربان بالا گرفت چنانکه مطربی روزی بصد درم قانع نمیشد بهرام گوراز هندوستان دوازده هزار لولی آورد که نوادگان ایشان هنوز در ایران مطربی می کنند.

از روزهای گذشته…

دیمیتری شوستاگویچ (V)

دیمیتری شوستاگویچ (V)

درباره آثار او دو عقیده وجود دارد، اینکه آیا موسیقی او “به حقیقت اصیل و ناب بوده (آنطور که بسیاری عقیده داشته اند) یا آنکه خالی، به درد نخورد و دست دوم بوده!” ویلیام والتون (William Walton) آهنگساز انگلیسی معاصر او، شوستاگویچ را بزرگترین آهنگساز قرن بیستم معرفی کرده.” دیوید فانینگ (David Fanning) موسیقی شناس نیز گفته است: “با وجود درگیری هایی که اقتضای شرایط اجتماعی او بود، رنج فراوان هموطنانش و عقاید شخصی و بشردوستانه اش، توانست زبان موسیقی قوی و استواری بیابد.”
مجید کیانی و «طبیعت در هنر موسیقی» (III)

مجید کیانی و «طبیعت در هنر موسیقی» (III)

همچنان که گفته شد ٬حکمای یونانی (مانند فیثاغورث)٬ اساطیر را دستمایه خویش قرار داده و آنرا به یکی از ارکان فلسفه موسیقی تبدیل کردند. “فیثاغورث” (تولد حدود ۵۶۹ قبل از میلاد در “Samos, Ionia” ، وفات حدود ۴۷۵ قبل از میلاد)٬ قبل از ارشمیدس میزیست. او مدتها در مصر به سر برد و در خدمت کاهنان و روحانیون مصری به شاگردی پرداخت و اطلاعات و معتقدات بسیار کسب کرد واز آنجا روانه بین انهرین شد و دوران شاگردی را از نو آغاز کرد.
رموز ویولن (II)

رموز ویولن (II)

در این قسمت به تشریح ساختاری ویولون می پردازیم. آنچه را از ویولون می بینیم مجموعه ای است که بطور مشخص از چهار قسمت اصلی ساختمانی ساخته شده. این قسمتها در رابطه مستقیم و حیاتی هستند که به ایجاد سازی به نام ویولون می انجامند؛ این بخشها مشخصا ۱- صفحه زیر ۲- صفحه رو ۳- دیواره ها (کلاف) ۴- دسته می باشند.
اپرای مادام باترفلای

اپرای مادام باترفلای

مادام باترفلای Madame Butterfly (به معنای بانو پروانه) اپرایی در سه پرده (در اصل دو پرده)، ساخته جیاکومو پوچینی است که آنرا بر مبنای اشعار اپرایی(Libretto) ایتالیایی که توسط لوییجی ایلیکا Luigi Illica و جیوزپه جیاکوزا Giuseppe Giacosa به وجود آورده است.
در باب متافیزیک موسیقی (III)

در باب متافیزیک موسیقی (III)

موسیقی هرگز کاری با موضوع ندارد و حتی هنگامی که با مضحک ترین و نامعقول ترین حرکات مسخره اپرای کمیک همراه می شود، باز هم زیبایی و خلوص و والایی ذاتی خود را حفظ می کند و تلفیقش با آن وقایع نمی تواند آنرا از جایگاه والایش که در واقع هر امر مضحکی برایش بیگانه است پایین بکشد. بنابراین معنای ژرف و جدی هستی ما وجه مضحک و مصائب بی پایان حیات بشری را در بر می گیرد و یک لحظه هم آنرا رها نمی کند.
به بهانه انتشار کنسرت ارکستر مضرابی (I)

به بهانه انتشار کنسرت ارکستر مضرابی (I)

بالاخره پس از گذشت ۱۵ سال از اجرای ارکستر مضرابی در تالار وحدت به رهبری حسین دهلوی، دی وی دی این اثر توسط انتشارات ماهور، به انتشار رسید. اگرچه این دی وی دی نه از نظر صوت و نه تصویر در حد مطلوبی قرار دارد ولی در این کسادی بازار هنر، متاعی است، گرانبها! اولین نکته ای که پس از بالا آمدن منوی این لوح تصویری توجه بیننده را به خود جلب می کند، نامهای آشنای قطعات است، به صورتی که در اولین نگاه، متوجه می شوید که در این کنسرت قطعه جدیدی ساخته نشده بلکه همه قطعات، “تنظیم شده” برای ارکستر مضرابی هستند.
رمضان: ریتم در آثار آهنگسازان ایرانی جایگاه خاصی دارد

رمضان: ریتم در آثار آهنگسازان ایرانی جایگاه خاصی دارد

من خودم الان حدود سه سال هست که مشغول انجام این پروژه هستم، جدیداً متوجه شدم چون من هم ایرانی هستم و ریتم را مثل همه‌ی ایرانی‌ها جور دیگری احساس می‌کنم و این را وقتی متوجه شدم که دیدم یک قطعه‌ای که از یکی از همین آهنگسازهای جوان من اجرا کرده بودم را روی سایت آهنگساز دیدم که با اجرای نوازنده دیگری توانستم این را بشنوم و برای من خیلی جالب بود که آن جور که من ریتم آن قطعه را احساس می‌کنم آن نوازنده کاملاً مدل دیگری احساس می‌کند و این یک چیزی هست که حتی اگر خود آدم هم به آن واقف نباشد، به طور غریزی این بیان را داشته باشد.
ناظری نمودار یک فرهنگ ملی (II)

ناظری نمودار یک فرهنگ ملی (II)

چرا آواز خوانانِ جوانِ ما از مواد شکل گرفته، شکلی دوباره می سازند و آن چه تولید می کنند، معنایِ دوباره ای ندارد؟ چرا تنها یک الگو را بر می گزینند و با گزینش یک شیء صوتی آنقدر آن را بزک می کنند و برق می اندازند که بتواند در مقابل الگوی اولیه که برای آنان همانا خورشید است به رقابت بپردازد. اما نمی دانند که آن شیء یافته نزد آنها تقریبی است؟ متاسفانه تعداد بسیار اندکی از خوانندگانِ موسیقیِ امروزِ ایران این را فهمیده اند که شیءِ صوتی، فاصله ای بسیار با اثرِ هنری دارد.
وضعیت آهنگسازان معاصر زن

وضعیت آهنگسازان معاصر زن

در شماره ی پیشین سایت زنان موسیقی، مقاله ای درباره ی وضعیت آهنگسازان معاصر زن در بریتانیا منتشر گردید، نوشته ی زیر نیز گزارشی است در همان زمینه به قلم کری اندرو، بانوی آهنگساز انگلیسی که خود با این نابرابری مواجه بوده و آن را شخصا تجربه کرده است.
کنترپوان ، آشنایی – قسمت اول

کنترپوان ، آشنایی – قسمت اول

کنترپوان (counterpoint) در موسیقی عبارت است از ارتباط بین دو یا چند نت موسیقی که در ریتم و کشش زمانی کاملا مستقل بوده ولی در هارمونی به یکدیگر وابستگی دارند.