طراحی با اتوکد (II)

۲- حال نقطه تقاطع را مرکز دایره خود قرار داده، دایره ای با همین شعاع رسم می کنیم. برای این کار از نوار ابزار گزینه Circle را انتخاب یا حرف C را وارد و Enter را می زنیم. اکنون موس را به نقطه مورد نظر برده و کلیک کرده و حرکت می دهیم، سپس عدد ۸۰ میلیمتر را که شعاع ماست وارد می کنیم. دایره مورد نظر رسم شد.

۳- در مرحله بعد باید شعاع دایره را در محور افقی کامل کرده قطر آن را رسم کنیم. برای این منظور Line را از نوار ابزار انتخاب، در محل مورد نظر کلیک و عدد ۸۰ را وارد می کنیم سپس برای خروج از فرمان Esc را می زنیم.

۴- اکنون به سراغ محور عمودی صفحه روی سه تار می رویم. بعد از انتخاب Line در مرکز دایره کلیک کرده موس را به سمت بالا می بریم و خطی با ارتفاع ۱۸۵ میلیمتر رسم می کنیم. در حقیقت این خط طول صفحه روی سه تار ما خواهد بود.
طول کاسه = ۲۶۵
شعاع دایره (صفحه روی سه تار) = ۸۰
۲۶۵-۸۰=۱۸۵

۵- حال به سراغ ابتدای دسته ساز می رویم. قبل از خارج شدن از دستور Line موس را به سمت چپ برده و عدد ۱۵ را وارد و Enter می کنیم سپس موس را به سمت پایین می آوریم و خط دیگری به موازات خط قرینه تا قطر دایره به طول ۱۸۵ میلیمتر رسم می کنیم.

۶- در مرحله بعد باید تقریبا ۲/۳ از قطر دایره را جدا کنیم. برای این از نوار ابزار دستور Circle را انتخاب و سپس در محیط دایره نقطه ای که با قطر تلاقی دارد را مرکز دایره دوم قرار داده و دایره ای با شعاع ۲/۳ دایره اول رسم می کنیم.
۷- نقطه تقاطع دایره با قطر، مرکز ما خواهد بود برای رسم دایره ای دیگر با همین شعاع. به غیر از انتخاب Circle از نوار ابزار یا تایپ حرف C، میتوانیم Enter را روی صفحه کیبورد فشار دهیم تا آخرین دستور فراخوانی شود. پس به نقطه مورد نظر رفته دایره را به همان ترتیب ترسیم می کنیم. محیط این دایره با دایره اول مماس خواهد بود.

۸- اکنون باید خطی را که در ابتدای دسته با طول ۱۵ میلیمتر رسم کردیم را مقداری امتداد دهیم. پس با انتخاب فرمان Line این کار را انجام می دهیم.

۹- اینک ما به نقطه ای نیاز داریم، نقطه ای که مرکز دایره ما باشد و بتواند با دسته ساز نیز مماس گردد. برای این به ترتیب زیر عمل میکنیم:
دایره ای را با مرکز ابتدای خط طولی دسته و با شعاع ۱۸۵ میلیمتر رسم می کنیم، محیط این دایره با قطر دایره اول مماس می شود.

۱۰- نقطه تقاطع این دایره با خطی که در امتداد سر دسته رسم کردیم، مرکز دایره ما برای رسم دایره نهایی خواهد بود. این دایره با مرکز مشخص شده تا خط دسته رسم خواهد شد.

۱۱- حال قسمت اعظم الگو ترسیم شده است فقط فاصله اندکی میان محیط دایره سوم و پنجم باقی است که با استفاده از Line می توانیم این دو محیط را با هم ارتباط دهیم. برای این منظور بعد از انتخاب دستور، کلید F8 را که در ابتدای کار روشن کردیم در حالت off قرار می دهیم تا بتوانیم خط مورد نظر را کج رسم کنیم. در این مرحله باید با دقت بیشتری خط مورد نظر را رسم می کنیم و توجه داشته باشیم که خط مربوطه به گونه ای رسم شود که در نقاط اتصال ایجاد شکست نکند تا در نهایت شکلی S مانند داشته باشیم.

۱۲- اینک میتوانیم خطوط اضافی را پاک کنیم. پس به سراغ دستور Trim در نوار ابزار می رویم و آن را انتخاب می کنیم و به این ترتیب عمل می کنیم که: اول کل شکل را انتخاب کرده، سپس Enter را میزنیم و بر روی خطوط اضافی کلیک می کنیم، این کار را تا جایی که طرح کامل شود ادامه می دهیم.

۱۳- در این مرحله با استفاده از فرمان Mirror الگوی بدست آمده را قرینه می کنیم تا طرح کامل شود. پس به ترتیب زیر عمل می کنیم:
دستور را از نوار ابزار انتخاب و کل شکل را انتخاب می کنیم، سپس Enter کرده و محور عمودی (خط قرینه) را انتخاب و در پایان Enter را می زنیم.

در آخر می توانیم رنگ الگو را یک دست نماییم.

به این صورت ما یک نما از کاسه را خواهیم داشت.

2 دیدگاه

 • حمید
  ارسال شده در شهریور ۱, ۱۳۹۳ در ۹:۴۱ ق.ظ

  سرکار خانم مفیدی.
  بسیار ممنون از زحمتی که کشیدین.کار جالبیه و خواهشمندم تا انتهای ترسیم رو برای آموزش اینجا قرار بدین.

 • بهزاد
  ارسال شده در اسفند ۱۸, ۱۳۹۴ در ۶:۲۲ ب.ظ

  سلام من با کتیا کار میکنم میتونم تلفنی با خانم مفیدی صحبت کنم بسیار مهم بنده ساز سازم

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

مروری بر آلبوم «ایران زمین»

سوال این است که آیا می‌توان خلاقیت را آموزش داد؟ و جواب این که حتا اگر هم نتوان، حداقل می‌شود با برانگیختن و آزاد گذاشتن، آدم‌های صاحب خلاقیت را تشویق به استفاده از آن کرد و پروراند. آنچه هشت آهنگساز نوجوان آلبوم ایران‌زمین و مدیر هوشیار «پروژه‌ی آهنگسازان جوان»، امیرمهیار تفرشی پور، به اعتبار موسیقی‌شان به صحنه‌ی امروزین موسیقی ما می‌آورند دقیقا پاسخی است که دیدیم.

آلبوم «در محاصره» با آهنگسازی منتشر شد

یکی از کنسرت‌های ارکستر «خنیاگران مهر» به سرپرستی و آهنگسازی بهزاد عبدی در قالب آلبوم صوتی تصویری «در محاصره» به خوانندگی محمد معتمدی، توسط نشر «پردیس موسیقی معاصر» منتشر شد. آلبوم «در محاصره» مشتمل بر یکی از کنسرت‌های ارکستر «خنیاگران مهر» به سرپرستی بهزاد عبدی که مرداد ماه سال ۱۳۹۵ به خوانندگی محمد معتمدی در تالار وحدت تهران روی صحنه رفت، در قالب یک اثر صوتی تصویری توسط نشر «پردیس موسیقی معاصر» وارد بازار موسیقی شد. این مجموعه همزمان با کنسرت‌های اروپایی ارکستر «خنیاگران مهر» در کشورهای فرانسه، سوئیس، کانادا و آمریکا نیز به صورت فیزیکی و دیجیتال در دسترس مخاطبان قرار گرفته است.

از روزهای گذشته…

محبوبیت شانسون ها در اروپا

محبوبیت شانسون ها در اروپا

شانسون ها در بیشتر نواحی اروپا خوانده میشدند و هم برای اجرای سولو و هم چند صدایی نوشته شده و بیشتر اوقات سازبندی هم میشدند.
موسیقی و ریاضیات (II)

موسیقی و ریاضیات (II)

در یونان باستان موسیقی و ریاضیات (حساب و هندسه) در کنار نجوم تشکیل علوم چهارگانه را می دادند، درواقع یونانیان قدیم به این چهار شاخه از علوم به دیده ریاضیات نگاه می کردند. در آن دوران از تمدن بشری موسیقی بعنوان علمی مطرح بود که توسط آن روابط و نسبت های ریاضی به عمل تجربه می شد و به موسیقی در مدارس به اندازه حساب، هندسه و نجوم بها داده شده، دانش آموزان مجبور بودند در موسیقی نیز به انداز سه علم دیگر کسب معلومات کنند.
ناصر مسعودی: فعالیت در زمان ما بیشتر بر مبنای رفاقت بوده تا دخالت!

ناصر مسعودی: فعالیت در زمان ما بیشتر بر مبنای رفاقت بوده تا دخالت!

این روزها بحث در مورد معضل خواننده سالاری، موضوع بسیاری از نشریات موسیقی است. همیشه یکی از دلایل وجود این مشکل در ایران و خود بزرگ بینی خوانندگان موسیقی ما، بی اطلاعی این گروه از دیگر رشته های موسیقی شمرده شده است؛ چراکه در موسیقی کلاسیک غربی که خوانندگان ارتباط تنگاتنگی با دیگر موسیقیدانان دارند و (بر خلاف خوانندگان موسیقی ایرانی) همچون دیگر موسیقیدانها از تحصیلات زیادی بهره مند هستند، این مشکل وجود ندارد و خوانندگان مانند دیگر سولیست ها و موسیقیدان ها از اعتباری معقول برخوردارند.
مخالف خوانی (II)

مخالف خوانی (II)

تابستان سال ۱۳۸۶، با تلفن دکتر سیف الله وحیدنیا به دیداری فراخوانده شدم. برادر زاده وحید دستگردی، تنها یک نشانی داد و گفت شما را جای بدی نمی برم. حق با دکتر وحیدنیاست. بسیاری از شخصیت های بی مانند زمان حاضر را تا آنجا که فرصتمان اجازه می داده است با لطف او و با هم دیدار کرده ایم. ساعت ۵ عصر زنگ خانه بزرگی در زعفرانیه را به صدا در می آورم. خودم را معرفی می کنم و در باز می شود. دکتر سیف الله وحیدنیا بر پلکان آن سوی حیاط پر گل و پر درخت ایستاده است.
ریچارد واگنر، خداوندگار اپرا (IV)

ریچارد واگنر، خداوندگار اپرا (IV)

آثار واگنر به طور گسترده ای از اسطوره شناسی و افسانه های اروپای شمالی نشات گرفته، به ویژه موسیقی ایسلندی و آلمانی. از طریق اپراها و مقالاتش، واگنر تاثیر فراوانی را روی نحوه اجرای اپرا به جای گذاشت. او مدافع تفکر جدید شوپنهاوور مبنی بر “موسیقی نمایش” بود که در این صورت تمام عناصر موسیقی و نمایش در هم ادغام می شوند. برخلاف دیگر آهنگسازان اپرا که معمولا وظیفه نوشتن متن و اشعار را خود بر عهده نمی گیرند و به دیگران می سپارند، واگنر تمام این متون را خود می نویسد و آن را شعر می نامد.
ریچی، آخرین استاد زنده ویولن

ریچی، آخرین استاد زنده ویولن

روجیرو ریچی (Ruggiero Ricci) متولد ۲۴ جولای ۱۹۱۸ در سان برونو کالیفرنیا میباشد. نوازنده ای ایتالیایی – آمریکایی که عمده شهرتش در تکنیک و مهارتش در نوازندگی ویولون و همچنین کنسرتها و ضبط آثار آهنگساز و نوازنده جاودانی ویولون، پاگانینی است.
در نقد آلبوم سخنی نیست (I)

در نقد آلبوم سخنی نیست (I)

چند سال پیش در نقد کوتاهی بر آلبوم تنیده در خطوط موازی «علی قمصری» و با اشاره به قطعه‌ی «روشن و ناخوانا»ی او، که خودش آن را «نقطه سر خط» خوانده بود، نوشتم آن قطعه یا پیش‌نمایش یک گرایش جدید در کار قمصری است یا تجربه‌ای ناتمام و زودتر از موعد انتشار یافته و به هر حال تک افتاده در میان کارهای آن روز قمصری (۱). اکنون با انتشار آلبوم سخنی نیست روشن است که آهنگساز راه را دنبال کرده و این بار از رهگذر کامل کردن تجربه‌هایش، به موضوع هم‌آوایی و جمع­خوانی در موسیقی ایرانی پرداخته و طبیعتا در این راه با مساله­ بافت عمودی هم برخورد کرده است.
وان موریسون، نوری در تاریکی (IV)

وان موریسون، نوری در تاریکی (IV)

“طلوع جزیره آوالون” آلبوم سال ۱۹۸۹ موریسون در مقام ۱۳ رده بندی آلبومهای انگلستان جای گرفت. در سالهای ۲۰۰۰ موریسون به سفر و ضبط آثارش ادامه می داد که اغلب سه اجرا در هفته داشتند. وی برچسب شخصی و مستقل خود را به وجود آورد که او را قادر می ساخت تا کنترل و حقوق کامل هر آلبوم را دارا باشد.
موسیقی و معنا (XI)

موسیقی و معنا (XI)

آنها با استفاده از این یافته نشان دادند که واکنش عصبی و شناختیِ حاصل از الگوهای تنش و آرامش در هارمونی، با فرایند پردازش متون یکپارچه و هماهنگِ زبانی قیاس‌پذیر است، اما بدون توجه به محتوای معنایی آن. بنابراین، آنها بر این نظرند که معنا در موسیقی با الگوهای تنش و آرامش تشکیل‌دهنده‌ی موسیقی تولید می‌شود و اساساً با آنچه در مورد معنا در زبان روی می‌دهد، متفاوت است.
«نیاز به کمالگرایی داریم» (V)

«نیاز به کمالگرایی داریم» (V)

به عقیده من استقبال از موسیقی کلاسیک ایرانی در ایران زیاد است و می شود گفت این نسبتِ جمعیتِ علاقمند، از بسیاری از کشور های پیشرفته جهان هم بیشتر است (نسبت به موسیقی کلاسیک همان کشورها، چه با استیل ملی شان چه با استیل غربی) اما مشکل ما کم کیفیت بودن آثار جدید است؛ همین نقصان باعث شده که اهالی موسیقی کلاسیک ایران شنوندگان را فراری بدهند!