طراحی با اتوکد (II)

۲- حال نقطه تقاطع را مرکز دایره خود قرار داده، دایره ای با همین شعاع رسم می کنیم. برای این کار از نوار ابزار گزینه Circle را انتخاب یا حرف C را وارد و Enter را می زنیم. اکنون موس را به نقطه مورد نظر برده و کلیک کرده و حرکت می دهیم، سپس عدد ۸۰ میلیمتر را که شعاع ماست وارد می کنیم. دایره مورد نظر رسم شد.

۳- در مرحله بعد باید شعاع دایره را در محور افقی کامل کرده قطر آن را رسم کنیم. برای این منظور Line را از نوار ابزار انتخاب، در محل مورد نظر کلیک و عدد ۸۰ را وارد می کنیم سپس برای خروج از فرمان Esc را می زنیم.

۴- اکنون به سراغ محور عمودی صفحه روی سه تار می رویم. بعد از انتخاب Line در مرکز دایره کلیک کرده موس را به سمت بالا می بریم و خطی با ارتفاع ۱۸۵ میلیمتر رسم می کنیم. در حقیقت این خط طول صفحه روی سه تار ما خواهد بود.
طول کاسه = ۲۶۵
شعاع دایره (صفحه روی سه تار) = ۸۰
۲۶۵-۸۰=۱۸۵

۵- حال به سراغ ابتدای دسته ساز می رویم. قبل از خارج شدن از دستور Line موس را به سمت چپ برده و عدد ۱۵ را وارد و Enter می کنیم سپس موس را به سمت پایین می آوریم و خط دیگری به موازات خط قرینه تا قطر دایره به طول ۱۸۵ میلیمتر رسم می کنیم.

۶- در مرحله بعد باید تقریبا ۲/۳ از قطر دایره را جدا کنیم. برای این از نوار ابزار دستور Circle را انتخاب و سپس در محیط دایره نقطه ای که با قطر تلاقی دارد را مرکز دایره دوم قرار داده و دایره ای با شعاع ۲/۳ دایره اول رسم می کنیم.
۷- نقطه تقاطع دایره با قطر، مرکز ما خواهد بود برای رسم دایره ای دیگر با همین شعاع. به غیر از انتخاب Circle از نوار ابزار یا تایپ حرف C، میتوانیم Enter را روی صفحه کیبورد فشار دهیم تا آخرین دستور فراخوانی شود. پس به نقطه مورد نظر رفته دایره را به همان ترتیب ترسیم می کنیم. محیط این دایره با دایره اول مماس خواهد بود.

۸- اکنون باید خطی را که در ابتدای دسته با طول ۱۵ میلیمتر رسم کردیم را مقداری امتداد دهیم. پس با انتخاب فرمان Line این کار را انجام می دهیم.

۹- اینک ما به نقطه ای نیاز داریم، نقطه ای که مرکز دایره ما باشد و بتواند با دسته ساز نیز مماس گردد. برای این به ترتیب زیر عمل میکنیم:
دایره ای را با مرکز ابتدای خط طولی دسته و با شعاع ۱۸۵ میلیمتر رسم می کنیم، محیط این دایره با قطر دایره اول مماس می شود.

۱۰- نقطه تقاطع این دایره با خطی که در امتداد سر دسته رسم کردیم، مرکز دایره ما برای رسم دایره نهایی خواهد بود. این دایره با مرکز مشخص شده تا خط دسته رسم خواهد شد.

۱۱- حال قسمت اعظم الگو ترسیم شده است فقط فاصله اندکی میان محیط دایره سوم و پنجم باقی است که با استفاده از Line می توانیم این دو محیط را با هم ارتباط دهیم. برای این منظور بعد از انتخاب دستور، کلید F8 را که در ابتدای کار روشن کردیم در حالت off قرار می دهیم تا بتوانیم خط مورد نظر را کج رسم کنیم. در این مرحله باید با دقت بیشتری خط مورد نظر را رسم می کنیم و توجه داشته باشیم که خط مربوطه به گونه ای رسم شود که در نقاط اتصال ایجاد شکست نکند تا در نهایت شکلی S مانند داشته باشیم.

۱۲- اینک میتوانیم خطوط اضافی را پاک کنیم. پس به سراغ دستور Trim در نوار ابزار می رویم و آن را انتخاب می کنیم و به این ترتیب عمل می کنیم که: اول کل شکل را انتخاب کرده، سپس Enter را میزنیم و بر روی خطوط اضافی کلیک می کنیم، این کار را تا جایی که طرح کامل شود ادامه می دهیم.

۱۳- در این مرحله با استفاده از فرمان Mirror الگوی بدست آمده را قرینه می کنیم تا طرح کامل شود. پس به ترتیب زیر عمل می کنیم:
دستور را از نوار ابزار انتخاب و کل شکل را انتخاب می کنیم، سپس Enter کرده و محور عمودی (خط قرینه) را انتخاب و در پایان Enter را می زنیم.

در آخر می توانیم رنگ الگو را یک دست نماییم.

به این صورت ما یک نما از کاسه را خواهیم داشت.

2 دیدگاه

 • حمید
  ارسال شده در شهریور ۱, ۱۳۹۳ در ۹:۴۱ ق.ظ

  سرکار خانم مفیدی.
  بسیار ممنون از زحمتی که کشیدین.کار جالبیه و خواهشمندم تا انتهای ترسیم رو برای آموزش اینجا قرار بدین.

 • بهزاد
  ارسال شده در اسفند ۱۸, ۱۳۹۴ در ۶:۲۲ ب.ظ

  سلام من با کتیا کار میکنم میتونم تلفنی با خانم مفیدی صحبت کنم بسیار مهم بنده ساز سازم

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

«شیوه‌ی نوازندگی» در موسیقی ما چه معنایی دارد؟ (I)

اگر در موسیقی کلاسیک غربی کار می‌کنیم دادن جواب همه‌فهم به این سوال نسبتا ساده است. یعنی روشی که هر نوازنده آثار را می‌نوازد. بخشی به رابطه‌ی فیزیکی‌ای که یک نوازنده با سازش دارد مربوط است، یعنی مسائلی مثل روش دست گرفتن ساز یا پشت ساز نشستن، نحوه‌ی انگشت گذاشتن، انتقال نیرو به ساز (تقریبا اِکول) و … بخشی هم به مسایل صوتی، مثل صدایی که از ساز درمی‌آورد، دامنه‌ی شدت و ضعف‌هایی که می‌تواند به هر نت یا پاساژ بدهد، شیوش‌های مختلفی که می‌تواند هنگام نواختن هر نغمه یا تکنیک ایجاد کند و بخشی هم به مسایل تکنیکی مثل دامنه‌ی ویبراتوها و از این قبیل.

جمال الدین منبری پس از سالها سکوت به روی صحنه می رود

ارکستر ملی ایران به رهبری فریدون شهبازیان و خوانندگی جمال الدین منبری و پوریا اخواص، ۱۶ اسفند ماه ۹۷ ساعت ۲۱:۳۰ دقیقه در تالار وحدت به روی صحنه می رود. این برنامه آخرین کنسرت سال ۹۷ ارکستر ملی با رهبری شهبازیان خواهد بود.

از روزهای گذشته…

ویژگی های یک سنتور خوب (I)

ویژگی های یک سنتور خوب (I)

بیشتر علاقه مندان به ساز سنتور که امیدوارانه تلاش خود را در راستای پیشرفت همه جانبه چه در زمینه ی نوازندگی و چه در کامل کردن معلومات موسیقی خود انجام می دهند، معمولا بعد از گذشت حدود دو، سه یا چهار سال احساس نیاز به یک ساز بهتر، باعث ترغیب آنها برای تهیه ی یک ساز خوب می شود. این عنوان مقاله را با این هدف شروع به نوشتن کردم که راهنمایی باشد برای آنها، جهت شناختن ویژگیهای یک ساز خوب و سعی کردم تا حدی به مسائل حاشیه ای این موضوع نیز بپردازم تا برخی از سوالات بی شماری که هنرجویان سنتور دارند پاسخ داده شود تا بلکه کمی از سردرگمی نجات یابند و البته روشن است بررسیهای ذیل از دیدگاه یک نوازنده می باشد که ممکن است با دید یک سازنده اندکی متفاوت باشد (چرا که اکثر سازندگان بیشتر سازهای خود را در نوع خود خوب می دانند!)
گزارش جلسه سوم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (II)

گزارش جلسه سوم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (II)

در سه نوشتار دیگر هم تلاش نویسندگان برای توصیف فنی قطعه (دو مورد دونوازی تار و یک مورد کوارتت و کلارینت) با این هشدار مدرس مواجه شد که برای مطمئن بودن از نتیجه‌ی چنین توصیف‌هایی بهتر است پارتیتور قطعات مطالعه شود (یا دیکته‌ی بی عیب و نقصی از قطعه فراهم شود). در ضمن منطبق کردن قطعاتی که ادعای بیرون رفتن از دایره‌ی یک زیباشناسی جا افتاده را دارند بر شناخت نظری برآمده از همان زیباشناسی (رخ داده در مورد سوم) اگر غیر ممکن نباشد لااقل دشوار است، پس بهتر است با احتیاط و دقت بیشتری صورت پذیرد.
نقدی بر اختتامیه بیستمین جشنواره موسیقی فجر (II)

نقدی بر اختتامیه بیستمین جشنواره موسیقی فجر (II)

گروه موسیقی آذربایجان با ارکستر ترکیبی از سازهای آذربایجان و سازهای کلاسیک به اجرای برنامه پرداخت، در این برنامه قطعه ای که در گذشته با تار رامیز قلی اف شنیده بودیم، به شکلی ضعیف اجرا شد و کلا” صدای ارکستر نه بالانس مناسب داشت، نه کوک دقیق (البته رطوبت هوا هم در تغییر کوک بی تاثیر نبود) در قسمت دیگر از این برنامه ارکستر به اجرای قطعه ای با سولوی نقاره وحید اسدالهی پرداخت.
«ایرانیان گوش موسیقی ندارند»

«ایرانیان گوش موسیقی ندارند»

حمید طباطبایی، آهنگساز و نوازنده‌ی پیانو، از هنرمندان ایرانی مقیم هلند است. طباطبایی موسیقی را از نُه‌ سالگی با آکاردئون آغاز کرد و درتهران و مشهد با آقایان روح‌افزا و صحاف کار کرد. بعدها به نواختن پیانو روی آورد و حدود بیست‌سال است که در هلند ساکن است. وی یک دوره‌ی آهنگسازی نیز در دانشگاه آمستردام گذرانده است.
رنگ و بافت در موسیقی

رنگ و بافت در موسیقی

برای داشتن یک تنظیم خوب و نهایتا” یک موسیقی زیبا آگاهی از اصول رنگ امیزی در ارکستر امری بدیهی است که برای آهنگسازی هم باید ان را مد نظر داشت. هنگامی که یک ملودی با دو ساز و با دینامیکی یکسان اجرا میشود تاثیرات بیانی متفاوتی پدید می آورد و موجب تمییز دادن آن دو صدا از هم میشود که از آن به عنوان رنگ صوتی (timbre) یاد میکنند.
گفتگو با فیلیپ میرس (II)

گفتگو با فیلیپ میرس (II)

فیلیپ میِرس (Philip Myers) به مدت ۳۰ سال نوازنده فرنچ هورن (هورن فرانسوی) اصلی ۴ ارکستر بوده است. می توان گفت که خصوصیات مایرس و کم و بیش شبیه سازی است که می نوازد: گستاخ، پیچیده و ممتاز. صدای او آرام و خنده هایش طنین انداز است که کلمه طنین انداز برای توصیف خنده های او ناکافیست! او از ترس از دست دادن «توانایی نوازندگی» و قوه شنواییش، عشقش به گروه موسیقی و زندگی مرفه برایمان می گوید.
نقد تئوری پردازیِ داریوش طلایی (I)

نقد تئوری پردازیِ داریوش طلایی (I)

داریوش طلایی از موسیقیدانان نسل سوم بعد از وزیری است، او نوازنده برجسته تار و سه تار و استاد ردیف شناسی در موسیقی ایرانی است. «نت نویسی آموزشی و تحلیلی او از ردیف میرزاعبدالله» بهترین منبع و مرجع برای آموزش ردیف تار و سه تار میرزا عبدالله است. او در سال ۱۳۷۲ رساله «نگرشی نو به تئوری موسیقی ایرانی» (۱)، را ارائه داده است.
رپرتوار جز و کلاسیک در کنسرت کر شهر تهران

رپرتوار جز و کلاسیک در کنسرت کر شهر تهران

گروه کر شهر تهران در روزهای ۱۷ و ۱۸ آبان ۱۳۹۰، ساعت ۲۰، در سالن رودکی به اجرای کنسرت می پردازد. در این کنسرت که به رهبری مهدی قاسمی انجام می شود، منتخبی از رکوییم های موتسارت و فوره و همچنین قطعات کلاسیک Jazz به اجرا گذاشته می شود. این دومین بار است که گروه کر شهر تهران در رپرتوار خود از قطعات جز استفاده میکند.
فراخوان پنجمین جشنواره وبلاگ ها و سایت های موسیقی

فراخوان پنجمین جشنواره وبلاگ ها و سایت های موسیقی

پنجمین جشنواره وبلاگ ها و سایت های موسیقی ایران روز پنجشنبه بیست و سوم اردیبهشت ماه سال جاری در فرهنگسرای ارسباران برگزار می شود. علاقه مندان به شرکت در این جشنواره که با حمایت موسسه فرهنگی و هنری راداندیش نو و فرهنگسرای ارسباران برگزار می گردد، می توانند آثار خود را تا ۱۷ اردیبهشت ماه به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.
راه سوم!

راه سوم!

با گران تر شدن قیمت محصولات فرهنگی، مثل کتاب و سی دی، مسئله کپی رایت از همیشه سخت تر شده است. وقتی قیمت یک سی دی نصف یک پیتزا بود (!) کمتر کسی به خود زحمت خرید اثر ارجینال را می داد، حتی اگر قلبا” راضی به متضرر شدن هنرمند مورد علاقه اش نباشد. اینکه مسئله نقض کپی رایت در آثار فرهنگی از کجا شروع شده و چرا بیشتر ایرانیان، کوچکترین توجهی به زیر پا گذاشتن حقوق صاحب اثر ندارند، موضوع این نوشتار نیست؛ با این نوشته می خواهیم مروری کنیم، وضعیت کنونی هنرمندان جوانی که از طریق هیچ نهاد و سازمان دولتی، حمایت نشده و فقط فعالیت آنها وابسته به سازمان های خصوصی است.